Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am un prieten cu un Opel Frontera de 3.2-V6 benzina si din ziua in care a cumparat masina noua de la DiBas, ii consuma 1 litru de ulei la 1000km.
Desi in carte nu este trecut deloc un consum maxim de ulei admis (cum este la celalalte Opeluri), se pare ca toti mecanicii Opel la care a fost stiu de consumul acestui motor de nou.
Iar Opel nu zice nimic!
Iar daca nu ati inteles : 1l/1000km => 10 litri ulei la 10.000km !
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
copy - paste
Oil Consumption, Measure - 6VD1-W

General

Oil consumption of an internal combustion engine means amount of oil which is used as a consequence of combustion. Oil consumption should under no circumstances be confused with oil loss caused by leaks from oil pan, cylinder head cover, etc.

Task of engine oil is to:

1. Separate surfaces that slide on one another with an oil film, i.e. prevent dry friction.
2. Carry away heat produced by friction.
3. Carry away combustion residues.


These tasks require consumption of a certain amount of oil. The oil consumption is, however, influenced by external operating factors, driving style, production tolerances. Under normal circumstances, consumption is so minimal that no oil or only a small amount needs to be added between prescribed oil change intervals. Topping up is absolutely necessary, however, when oil level is below "MIN" mark of dipstick. Likewise, ensure that oil level does not exceed upper "MAX" mark of dipstick, which would lead to increased oil consumption.

Since oil consumption is technically necessary, it can be concluded that an engine which does not use any oil at all has encountered oil dilution caused by particular operating conditions. Frequent cold starts, driving when over-cold, etc. result in oil flowing back to oil pan containing fuel particles, condensation, thus becoming "diluted", this can lead to incorrect supposition that an engine is not consuming any oil at all.

Oil diluted in this fashion lacks lubricating power, which may lead to engine damage if prescribed oil change intervals are not observed. Main causes for oil dilution are driving in mainly urban traffic, also frequent driving at too low engine speeds when engine is cold.

Oil consumption only begins to stabilise after driving several thousand kilometres; therefore, measurements of oil consumption are only accurate after about 7 500 km / 4 000 miles. Before measuring oil consumption, ensure that an engine is not losing oil due to a leak.

Note:

Oil dipstick can only be used for checking, not for measurement. Engine must always be switched off for at least 2 minutes before oil level can be checked. If, after an oil change, maximum engine oil fill does not match maximum level mark of dipstick, this is due to necessary production tolerances.

All information regarding permissible engine oil consumption, filling quantities are included in Driver's Manual.

Measuring Method

1. Check is done with vehicle on a level surface, with engine up to operating temperature (min. engine oil temperature: 80° C).
2. Allow engine to run at idle speed immediately before draining the engine oil.
3. Immediately after switching engine off, drain engine oil, then record time with a stop watch, drain time: 3 minutes (tests have shown that drain procedure is to be limited to 3 minutes).
4. Always allow engine oil to drain until stream of oil turns into drops.
5. Allow drained engine oil to cool down to approx. 20° C (1 to 2 hours).
6. Amount of cooled engine oil is measured in a measuring cylinder, then topped up with fresh oil to maximum engine oil fill quantity, minus 0.7 litres for oil filter which has not been changed.
7. Using this amount of engine oil, customer should travel at least 500 km / 350 miles without adding engine oil. (The driver should keep to their normal routes, driving style).
8. After this, preceding procedure (points 1 to 4) is repeated using exactly same engine oil running time.
9. Amount of engine oil "missing" from measuring cylinder is engine oil consumption / distance covered.

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pai si concluzia e ca motoarele consuma ulei, dar nici o cifra exacta sau o plaja de limite.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
de acord, dar spune si: All information regarding permissible engine oil consumption, filling quantities are included in Driver's Manual.
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Exista situatii cand o masina "consuma" 1l de ulei la 10k km si este normal, avand in vedere cilindreea mare sa zicem 2l dar nu 10...
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Motorul 3.2 V6 (de origine Isuzu) care apare pe modelele Frontera si Monterey nu e cunoscut ca avand probleme de genul asta.

Situatia trebuie rezolvata in perioada garantiei cu cei de la DiBas , cu siguranta e vorba de un rebut.

E de neconceput o masina noua cu un asemenea consum de ulei , mai ales ca nu a costat tocmai putin . Mad
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
chiciuc a scris:de acord, dar spune si: All information regarding permissible engine oil consumption, filling quantities are included in Driver's Manual.

In manual nu apare nimic legat de consumul de ulei. Tocmai aici e buba, ca in toate manualele apare acest lucru numai aici nu!!!
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
incearca la alte modele cu acelasi motor (daca exista Confused )
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
A mai aflat cineva despre aceasta problema intre timp?
Tot persista si se pare ca nu am gasit pe nimeni care sa dea o explicatie logica.
  • bv61crs

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2007

  • Mesaj Privat
VectraDTI a scris:Am un prieten cu un Opel Frontera de 3.2-V6 benzina si din ziua in care a cumparat masina noua de la DiBas, ii consuma 1 litru de ulei la 1000km.
Desi in carte nu este trecut deloc un consum maxim de ulei admis (cum este la celalalte Opeluri), se pare ca toti mecanicii Opel la care a fost stiu de consumul acestui motor de nou.
Iar Opel nu zice nimic!
Iar daca nu ati inteles : 1l/1000km => 10 litri ulei la 10.000km !!!!


am avut si eu frontera 3.2 6v si nu am avut probleme cu consumul de ulei mergeam 15000km si abia daca trebuia sa adaug maxim 1litru...dar era consumul de benzina ...care in oras era de 18%!
  • savescu.ciprian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am o Frontera 3.2, din 2002, 127 mii Km si am observat acelasi consum de cca 1L / 1000 km. Dupa ce am facut schimbul de ulei am pus si un aditiv de reducere a pierderilor si a tinut 1400 km pana ce s-a consumat 1 Litru de ulei, iar dupa aceea si-a "revenit" la consumul de 1L/1000 km. Uleiul care l-am pus este Aral 10W-40, dupa cum scrie pe situl producatorului de ulei, insa in manualul de utilizare spuse sa pun 15W-40. Oare este posibil ca aceasta sa fie cauza consumului de ulei ? Daca a auzit careva vreo solutie, rog sa posteze ? Totodata ma gandesc, "cu groaza" daca nu este de la segmenti.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut
1l/1000 km este enorm. Trebuie masurata compresia pe fiecare cilindru. Sa nu ajunga uleiul in camera de ardere prin admisie.
Bafta
Skip ads

  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Semeringuri de supapa mult mai probabil decat uzura prematura de segmenti.Si e mult mai ieftina situatia Verifica asta first time si mai apoi poti sa te gandesti la ce-i mai rau.Si da si tipul uleiului influenteaza in mod negativ Constructorul indica un tip ce in general trebuie respectat.
  • lszabi

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Frontera 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
La Opelul meu am observat un consum de aprox 6 litri intre 2 schimburi ( 10.000 km). Are motor de 2,2 l 16v (benzina) din 2001 si 150.000 km. este normal ?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Enorm!
Eu am tot 150.000 km, 2,2l 16V 1996, dar nu consuma mai mult de 500 ml la 15.000.
  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut iszabi,
este imens consumul tau
dar inainte poti sa mi spui ceva
nu ai senzatia ca motorul tau a crescut in putere ? se duce mai bine, demareaza si trage mai bine?
si nu cumva la bord iti indica o presiune de zici mama mama ce masina am
daca da, cred ca ar fi indicat sa desfaci motorul
si sa l iei la puricat garnituri supape, rectificat scaunele, poate faci si o planeitate
cu stima
costinel
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR