Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ascultând de curând o dezbatere pe tema acesta, m-am decis sã aflu ºi pãrerea voastrã vizavi de acest aspect. În principiu avem de a face cu douã tipuri de transmisii (cuti de viteze) întâlnite frecvent la autoturisme. Din ce s-a discutat am reþinut aspectul cã transmisia manualã ar fi net mai avantajoasã fiind la dispoziþia ºoferului fapt ce duce la un randament bun consum/vitezã, pe când cea automatã conferã uºurinþã în manevrare. Care este cea mai bunã raportat la traficul autohton?
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Automata, fara discutie.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Mikki a scris:Automata, fara discutie.

Nu merge aºa vreau argumente te rog. Mai avantajos este pe sistem manual, pe considerentul controlului total ºi al costurilor de întreþinere. Nu mai vorbesc de aspectul depãsirilor unde sistemul manual este net superior. Smile
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eu zic manuala...un exemplu: am un prieten al carui tata este sofer pe tir. Azi s-a intors din cursa cu un tir MAN cu cutie automata si a spus ca nu ii place in primul rand dupa cum ai spus Vio, in depasiri.acolo unde trebuie sa lucreze motorul la turatii mari sa ii ofere mai multa putere, cutia schinba viteza si adio demaraj. Alt aspect ar fi si consumul si nu in ultimul rand placerea de a conduce. Altfel simti masina atunci cand schimbi viteza, te simti in control, iar placerea este mult mai mare.
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cutiile automate au de regula si mod Sport, iar atunci schimba destul de sus in turatii.
Iar pt oras, o cutie automata este net superioara: trebuie sa folosesti 2 pedale in loc de 3, nu mai e nevoie "sa mesteci in mamaliga" din 50 in 50 de m. Very Happy
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Manuala ca nu sunt o „Persoana cu nevoi speciale” (handicapat)
Automata pt. cei lenesi (comozi) sau pt. cei fara o mana sau un picior („Persoane cu nevoi speciale”)
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu zic ca in functie de ceea ce reprezinta sofatul pentru o persoana, aceasta isi va alege si tipul de cutie: "comodul" isi va alege cutie automata iar o persoana careia ii face placere sa sofeze isi va alege o cutie manuala Rolling Eyes
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
manuala = placerea totala de a conduce
Skip ads

  • gokey

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
am avut un " vapor " , omega 2.3 tdi cu cutie automata si era o placere la condus
iar ptr, depasiri avea un buton pe maneta de cutie care te lasa sa turezi motorul ptr. depasiri
  • mihait

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu am automata, iar pentru traficul din Bucuresti este mana cereasca. In afara orasului mi-as dori o manuala ( sau tot o automata dar pe un motor cu 100CP in sus ).

Ca fapt divers:
Ii rog pe unii colegi sa-mi spuna si mie de ce considera automata pentru persoane cu nevoi speciale ?
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am condus Passat cu Tiptronic si A4 cu manuala in 5+1, ambele cu motoare de 1.9 TDI 130 CP. Automata e muuult mai usor de condus, mai ales in oras, dar manuala mi s`a parut ca foloseste mai bine potentialul motorului. Cele automate sunt mai ciudate pt ca intai iti tureaza motorul si abia dupa asta pleaca si masina. E misto totusi faza cu kick-down`ul la acceleratie, cand cutia sesizeaza pozitia pedalei si tureaza motorul la maxim. Ajuta intr`o depasire, dar mergand mult asa se uzeaza repede motorul.
Raman adeptul CV manuale din considerente de fiabilitate, costuri de intretinere mai mici si nu in ultimul rand al consumului. In plus, am eu controlul asupra treptei de viteza, implicit a turatiei si a vitezei masinii, si nu o chestie electronica.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pt. mine mestecatul in benzina este una din marile placeri ale condusului...Si asa cum s-a zis si mai sus..prefer ca eu sa controlez masina, nu invers..
Skip ads

  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Consider cutia automata ca o varianta avantajoasa pentru cei molcomi in traficul urban, pentru femei sau pentru cei care nu conduc decat daca nu au incotro.

Cutia manuala mi se pare avantajoasa pentru cei care fac sprint in trafic, care merg foarte mult cu masina, care considera placerea condusului importanta, care vor sa decida ei cand e turatia destul de mare pt a trece in treapta urmatoare Wink..

Ca sa parafrazez (fara intentia de a jigni pe cineva) o reclama destul de recenta: "pentru adevaratii domni... numai respect" Wink
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mihait a scris:
Ca fapt divers:
Ii rog pe unii colegi sa-mi spuna si mie de ce considera automata pentru persoane cu nevoi speciale ?


in categoria "persoane cu nevoi speciale " intra persoanele cu deficienþã motricã – invalizii ( fara o mana sau fara un picior) care nu au cum (sau e mai dificil) sa foloseasca o cutie manuala ... desi sunt si excepti ,eu am intalnit o pesoana care nu avea bratul drept si conducea o masina cu cutie manuala , folosea genunchii sa tina volanul in timp ce schimba vitezele cu mana stanga ... am facut ochii mari cand am vazut dar mi-a zis ca e "chestie de obisnuinta" ... deci se poate ...
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am avut placerea de a proba un E-clase automat care rula frumos in functie de cat de tare o calcai, daca ii dadeai pedala la fund schimba mai tarziu, daca o calcai treptat schimba la turatie mai joasa, acuma nu stiu cum e la opel...dar la merc e satisfactie garantata.
Ps:prefer manual.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cyclops a scris:Consider cutia automata ca o varianta avantajoasa pentru cei molcomi in traficul urban, pentru femei sau pentru cei care nu conduc decat daca nu au incotro.


fals. Smile

Cyclops a scris:"pentru adevaratii domni... numai respect"


fals. Smile again
Cate limuzine ai vazut cu schimbator manual? Dar masini sport cu automata? Cei care conduc muuult (ca mine Embarassed ) se mai satura de mestecat si de multe ori si'ar dori o cutie automata. Evident ca pentru cine conduce mai mult in oras de la servici acasa si invers ii face placere sa schimbe vitezele, dar cand ai de facut 2000 km + pe ditamai autostrada ce e mai comod? scaunul recaro cu volanul ala mic si rosu, sau fotoliul unui E class impreuna cu volanul de mahon+piele si o cutie automata?
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
cutiile automate nu mai sunt ce erau acum 12-13 ani. nu ai probleme in depasiri cu ele, au treapta pt mers in turatii. si chiar daca nu folosesti aceasta facilitate, motorul se tureaza in functie de cum soliciti acceleratia. asa ca asta cu depasirea e cam "depasita". eu am avut 4 masini cu cutie manuala dar cand am apucat la condus masini cu cutie automata(un passat 2001 si un A4 2005) mi-am dat seama cat de comod si lejer poate fi.
singurul dezavantaj la cutia automata este intretinerea putin mai riguroasa, adica schimbul de ulei in cutie. alta parte nasoala e ca daca iti "pica" e destul de dificil sa o mai repari. la passat a picat cutia tocmai fiindca nu a fost facut schimbul de ulei. solutia: alta cutie. ce-i drept second, dar tot a ajuns 1000 euro cu tot cu manopera. asta e, vrei un loc mai in fata platesti.
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
elegance a scris:
Cyclops a scris:Consider cutia automata ca o varianta avantajoasa pentru cei molcomi in traficul urban, pentru femei sau pentru cei care nu conduc decat daca nu au incotro.


fals. Smile

Cyclops a scris:"pentru adevaratii domni... numai respect"


fals. Smile again
.....


Off-topic: Afirmatia mea despre cutia automata automata nu are cum sa fie falsa... pentru ca este o parere proprie: "Consider ca..." Nu poti a firma ca e fals pt ca nu ai cum sa contrazici asta . La fel si respectul meu.. nu poate fi contrazis. pur si simplu nu e logic.

Daca insa e vorba de preferinte personale poti eventual sa fii sau sa nu fii de acord cu ele Wink

Si da... prefer scaunul meu recaro si volanul meu irmshcher la orice ora in defavoarea oricarei limuzine mertz sau e orice alt fel cu cutie automata... m-as simti handicapat (asta fara a extinde afirmatia asupra celor care au o placere din a conduce asa ceva).
  • georgesand

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca o cutie automata e preferabila in anumite situatii (doamnele, cei cu 2 picioare stangi, cei cu disabilitati, etc).
Adevarata placere si senzatie ca tu esti stapanul hergheliei de sub capota masinii o ai doar cu o cutie manuala.

Salve si mii de bombe!
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
E mult mai comoda o cutie manuala in oras si in afara. Eu cel putin am mers destul de mult cu mercedes ml hidramat. Nu are mod sport ... dar in momentul in care calci acceleratia la fund schimba ff sus. In oras e chiar o cutie antistres.
Dezavantul ei ar fi faptul ca raspunde unpic mai lent (cel putin cea pe care am condus-o).
Eu totusi as alege o cutie manuala in continuare. Nu sunt foarte atasat de tehnologia multa pe masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Ce tip de transmisie (cutie de viteze) are masina ta?
Manuala 70%
Automata 29%
204 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR