Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
dar sa ai pe o mashina cutie manuala si automata nu se poate ? Smile
Skip ads

  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ba se poate... dar ce farmec are?
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
automata........e mai lejer in oras si afara schimba excelent
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cyclops a scris:
Off-topic: Afirmatia mea despre cutia automata automata nu are cum sa fie falsa... pentru ca este o parere proprie: "Consider ca..." Nu poti a firma ca e fals pt ca nu ai cum sa contrazici asta . La fel si respectul meu.. nu poate fi contrazis. pur si simplu nu e logic.

Daca insa e vorba de preferinte personale poti eventual sa fii sau sa nu fii de acord cu ele Wink

Si da... prefer scaunul meu recaro si volanul meu irmshcher la orice ora in defavoarea oricarei limuzine mertz sau e orice alt fel cu cutie automata... m-as simti handicapat (asta fara a extinde afirmatia asupra celor care au o placere din a conduce asa ceva).


ok. Atunci nu sunt de acord cu tine. Smile Poti accepta faptul ca unii prefera cutia automata si luxul in favoarea cutiei manuale si mestecatului fara sa ii faci handicapati? Si aici ma refer la toti care nu isi pot exprima parerea fara a jigni, nu doar la tine.
Skip ads

  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
cred ca mai trebuia pusa o conditie la topicul asta. sa isi dea cu parerea doar cei ce au avut masini cu ambele tipuri de cutie, sau macar sa fi condus ceva timp ambele din cele 2 variante. spun asta deoarece inainte sa conduc automata nici nu vroiam sa aud de ea. la fel ziceam si eu ca daca iti place sa sofezi nu ai ce-ti cumpara masina cu cutie automata. ca doar nu ti-o fi greu sa schimbi vitezele. am stat si in dreapta de multe ori la o masina cu cutie automata si nu il intelegeam pe proprietar cum o poate suporta. asta pana cand am ajuns eu sa o conduc. prin oras, aglomeratie e mai mult decat ok.
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
elegance a scris:
Cyclops a scris:
...Si da... prefer scaunul meu recaro si volanul meu irmshcher la orice ora in defavoarea oricarei limuzine mertz sau e orice alt fel cu cutie automata... m-as simti handicapat (asta fara a extinde afirmatia asupra celor care au o placere din a conduce asa ceva).


ok. Atunci nu sunt de acord cu tine. Smile Poti accepta faptul ca unii prefera cutia automata si luxul in favoarea cutiei manuale si mestecatului fara sa ii faci handicapati? Si aici ma refer la toti care nu isi pot exprima parerea fara a jigni, nu doar la tine.


Daca te-ai simtit jignit imi cer scuze.. nu a fost intentia mea... nu am nimic cu cei care prefera automata... fiecare are propriile lui standarde de confort... cand am spus handicapat am subliniat special ca ma refer la mine.. si nu extind afirmatia asupra altor oameni...
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am condus masini cu ambele tipuri de transmisie. Acum am un omega 2,5 DTI, 150 CP, din 2002, cu cutie automata in 5 trepte. Simt cateodata, intr-adevar, necesitatea de a schimba viteza...masina este puternica si daca nu apas acceleratia mai tare se schimba vitezele undeva pe la 1500-2100 ture, dar la drum lung este splendoare...mai ales daca ai si tempomat. Si daca vrei sa simti si motorul poti folosi viteza a 2-a, a3-a si a 4-a ca la o cutie normala...sau poti folosi optiunea sport care este extraordinara. La depasiri, nu mai spun. Se trece automat in treapta inferioara si daca tii pedala la maxim iti schimba undeva sus, ca in regim sport.
A.. si o intrebare...e vreo problema de ordin tehnic (se poate strica ceva) daca folosesc automata ca pe manuala schimband vitezele din schimbator? Oricum in oras nu pot merge cu viteza a 4-a, nu am unde
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Sunt complet de acord cu "16V", tehnologia folosita pentru cutiile automate nu a stat in loc! Am mers cu un Passat nou, 3,2l, benzina, 250 CP, FSI, cutie automata, care schimba vitezele mai repede si mai eficient decat va puteti imagina. Electronica masinii are grija sa schimbe vitezele in functie de necesitati si de stilul de condus al fiecaruia. Am fost uimit si impresionat de eficienta cutiei de viteze. Dupa cum spunea cineva mai devreme, nu cred ca ne putem da cu parerea decat daca am condus si am simtit noi insine ce inseamna o cutie automata moderna!
Si mai sint convins de o treaba: nu-ti ei cutie automata daca te uiti la consum si la costurile de intretinere!
Skip ads

  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
16V a scris:cred ca mai trebuia pusa o conditie la topicul asta. sa isi dea cu parerea doar cei ce au avut masini cu ambele tipuri de cutie, sau macar sa fi condus ceva timp ambele din cele 2 variante. spun asta deoarece inainte sa conduc automata nici nu vroiam sa aud de ea.

Este logic, pentru cã nu-þi poþi da cu pãrerea dacã nu ai utilizat aceste tip-uri de transmisii dar asta ar însemna ca acest subiect supus dezbateri sã devinã exclusivist. Oricum se observã uºor cine ºtie. Smile
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Andrei_gsi a scris:dar sa ai pe o mashina cutie manuala si automata nu se poate ? Smile

Se poate. Steptronic Secventiala - o cutie inteligenta capabila sa scoata performante (pe modul sport) si consum (pe modul normal) mai bune decat ar face-o o cutie manuita de un om! De asemenea, poate fi folosita si manual.
Majoritatea masinilor sport au cutie manuala asa cum spunea cineva mai sus dar cele super-sport au automata/semiautomata. Cutia manuala va disparea in curand exact cum au disparut... motoarele pe aburi.
  • mihait

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
G.i.M. a scris:
Si mai sint convins de o treaba: nu-ti ei cutie automata daca te uiti la consum si la costurile de intretinere!


Costurile de intretinere depind de la model la model.
La cei cu automate hidraulice ( convertor de cuplu, pompa ulei , ambreiaje) undeva la 30kkm este recomadat schimbul de ulei si filtru. Acum depinde f. mut cat costa filtrul si uleiul. La unele modele nu depasesc jumatate din costul unui ambreiaj de cutie manuala ....
La modelele de cutie automata "blabla"-TRONIC ( cutie manuala controlata cu computer+ actuatoare ) nu prea sunt alte costuri de intretinere, fata de o manuala.

Referitor la consum, eu unul, pana m-am invatat cu automata consuma in oras de ma spargea ( ajungeam si pe la 12-13%). Acum ca m-am obisnuit cu ea si o fac sa schimbe cam cand vreau eu ... consumul se aproprie de al unei masini cu manuala.
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
am citit undeva acum ceva vreme ca la masinile cu cutie automata de la VW si Fiat consumul este mai mic decat la cele cu cutie manuala. era un tabel cu valorile consumului.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Secventiala sau "blabla"-TRONIC (cum spunea @mihait). Iti asigura confortul unei cutii automate si controlul uneia manuale.
  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
io aleg variantele:

4- cutie de viteze nesincronizata (avantaje: f fiabila)
5 - cutia de bere (avantaje: intretinere zero, o bei si cumperi alta, ieftin 3ron; enviromentaly friendly-pentru neinitiati, e "prietena buna cu mediul")
  • Phantasy

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
cine a deschis topicul va cerea parerea in legatura cu tipul de cutie : automata sau manuala la mers la noi in tara. intrebarea suna asa :

"Care este cea mai buna raportat la traficul autohton?"

cativa au luat-o ca : Care este cea mai rapida si mai sportiva cutie ? .... asa a sunat intrebarea pt ei ...

eu am astra g 1.6 16v automata cu functia sport ... la traficul de la noi automata este mult peste manuala ... ca in toate tarile civilizate ... dar romanul a ramas cu ideile lui ca transmisia automata nu e buna , e lenesa , se strica repede ... Laughing

apropo ... cu functia sport masina mea , cu cutie automata , pleaca de pe loc cu a 1 a si daca calci pedala la fund , schimba a 2 a la 6300 rot/min si viteza de 60 km/h . Shocked

si pot sa zic ca tipul meu de cutie este destul de invechit Smile

acum ce sa mai zic ... imi place si cutia manuala ... daca as avea un lambo sau un ferrari ... sau daca as fi titi aur si as concura pe un impreza pe un circuit .... dar chestiile astea nu le faci in bucuresti.

si mai sunt unii care fac asa ... pleaca de la stop cu scartz ii da , tureaza aiurea motorul , papa ceva carburant ... merge 200 m si pune frana la urmatorul stop sau ca nu mai are unde sa se duca ... si tu vii frumos si te pui langa el .... hahaahha , mor de ras cand ii vad pe astia pe strada.

pun pariu ca acum am starnit controverse cu ce am zis ... dar asta e parerea mea.

nu, nu ai starnit controverse pentru ca am editat eu
te rog sa adopti o atitudine mai prietenoasa pe viitor
maiandrei

  • lexxy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
GODLESS a scris:Manuala ca nu sunt o „Persoana cu nevoi speciale” (handicapat)
Automata pt. cei lenesi (comozi) sau pt. cei fara o mana sau un picior („Persoane cu nevoi speciale”)



Inseamnã ca poporul american este unul de HANDICAPATI ! Shocked
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Aproape adevarat Very Happy

La subiect, as putea spune ca imi place mai mult cutia manuala, dar trebuie sa recunoastem ca noile cutii automate inteligente ne vor lua si aceasta placere. Noile cutii automate se ajusteaza pur si simplu dupa stilul soferului ajungand sa copieze stilul personal de schimbat viteze, ba chiar il imbunatateste prin faptul ca, odata memorat, pastreaza acelasi stil de schimbat viteze indiferent de cheful soferului. Ideala mi se pare cea de la VW (DSG) dar sa aiba si optiune de automata.
  • Phantasy

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
te rog sa adopti o atitudine mai prietenoasa pe viitor ... a zis maiandrei Rolling Eyes

sunt destul de prietenos ... ia-o ca pe o "nepotrivire de caractere" Twisted Evil

referitor la subiect : dodo_13 stie ce spune , tehnica avanseaza si noi avansam , nu o sa ramanem niciodata pe loc.
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Toti se plang ca nu se poate folosi frana de motor...Dar daca ai putina experienta poti folosi vitezele ca la o cutie normala. Poti folosi viteza a 3-a, apoi sa-i dai a 2-a ptr frana de motor. Nu cred ca este vreo problema si nici ca s-ar putea crea probleme tehnice in cutie daca o folosesti ca pe una normala, folosind vitezele 2,3 si 4 si nu folosind functia DRIVE. Dar poate aveti voi o alta parere. Daca esti pe drive vitezele se schimba asa cum doresti, in functie de cum apesi acceleratia. Poti sa schimbi , fara sa dai pe SPORT si la 1100 si la 3500 ture daca vrei. Cutia citeste daca apesi tare si te duce mai rapid. Sunt situatii cand nici nu-ti dai seama ca s-a schimbat viteza, asa de finut se intampla. Si am ceva experienta...am avut si una cu cutie normala. A...inca ceva...cand dai pe modul SPORT, singura schimbare este turatia la care schimba vitezele, sau se mai schimba si altceva in modul de mers a masinii? Nu stiu...modul de alimentare...suspensii. Ma refer indeosebi la masina din semnatura.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Am condus timp de 2 ani aproape zi de zi un Golf tdi cu cutie automata. In oras este net preferabila uneia manuale; de asemenea, in general, face "casa buna" cu turbo dieselurile si in general cu masinile care au cuplu mare. Este de asemenea gresita ideea ca uzeaza motorul, dimpotriva, il foloseste optim, mai bine ca 99% dintre soferi.
DAR exista neajunsuri: costuri de intretinere mari (consum mai mare+ulei+filtru-daca are cineva impresia ca exista in realitate cutii automate "maintainance free" eu zic sa se mai gandeasca), complexitate crescanda (daca ati fi vazut atatea cutii din astea crapate cate am vazut eu-si vorbesc de tiptronicuri in general, Audi A8, Touareg, ML-n-ati mai crede in ele asa mult) si, de ce nu? cost de achizitie al masinii crescut. A nu se confunda tiptronicul sau steptronicul cu cutia secventiala (robotizata) de tip Alfa/Ferrari-aia e o cutie normala cu partea de shift automata si care rupe ambreiajele in 2 dar nu crapa asa usor. De asemenea ar merita discutata si varianta CVT dar deja m-am lungit prea mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Ce tip de transmisie (cutie de viteze) are masina ta?
Manuala 70%
Automata 29%
204 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR