Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
De ceva vreme mi se pare ca ma confrunt cu o usoara problema. Spun "mi se pare" pentru ca nu are o manifestare clara si de aceea parca as fi tentat sa o pun pe seama obisnuirii cu masina.
Dar sa explic despre ce este vorba: sunt momente cand este nevoie de o apasare mult mai ferma pe pedala de frana pentru o franare eficienta. Si asta se intampla mai ales la frana "in lung". Placutele au fost schimbate acum doua luni. Cand am fost in service (pentru alte probleme) am intrebat un mecanic si a ras spunand ca "Domnu'! Opelu' nu e Dacie domne sa faci aerisirea la fiecare 300 de metri". Chiar asa e sau am dat peste o maimuta fara chef de munca?
  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
e bine de facut aierisire dupa ce schimbi placutele, numai ai grija ca aerisitoarele pot fi intepenite daca nu au fost desfacute de mult si poate patesti ca mine si rupi unul. m-am chinuit o gramada sa schimb apoi cu alt aerisitor- parca se sudase ala vechi. singurul lucru care am putut sa il fac a fost sa dau gaura cu un spiral de vreo 7 mm si sa refac cu un tarod de 8mm filetul.
asta am pus ca un mic tutorial pt. cei care au avut problema asta
  • litza

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2005

  • Mesaj Privat
La revizia de 1 an mie mi-au curatat sabotii de frana pe spate cu ceva spray si a mai umblat ceva cu surubelnita pe acolo. Rezultatul a fost un raspuns mult mai prompt al franei dupa revizie.

Prindea si inainte frana, doar ca trebuia apasata mai ferm.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR