Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • simu catalin

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2008 z1.8xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
la mine pe fata placutele functioneaza bine,iar pe spate imi lasa mici urme pe disc - sant ale ei originale nu le-am schimbat niciodata.sa le schimb cu altele pe spate?
Skip ads

  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ktapet a scris:nu mai stiu din ce sursa am auzit ca placutele roadhouse nu ar fi foarte bune pt. ca sunt foarte tari si-ti uzeaza discurile de frana mai repede. referitor la incalzirea discurilor, ai curatat si canturile alea pe care culiseaza placutele de frana? mizeria de acolo s-ar putea sa nu lase placulete sa se departeze de discuri.


asa este placutele roadhouse sunt tari. Lucrez la un magazin auto si intr-o perioada am vandut placute de frana Remsa, care sunt din grupul Roadhouse...multi clienti s-au plans ca au fost prea dure. In mod normal in raportul disc franare - placuta franare, partea care se consuma mai repede ar trebui sa fie placuta de frana, nu discul. Discul se schimba eventual la 2-3 seturi de placute. Va recomand cu caldura placute Ate, sunt multi care comercializeaza asa ceva ( incercati sa luati direct de la importatori, nu de la un revanzator care are si el un adaos de minim 20-30 % ).
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Intr-un alt topic al acestui forum si anume: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=10374 eu am citit urmatoarele:
"Elit este o mare firma importatoare si distribuitoare de piese auto...si ma cam indoiesc ca vand si la pers fizice, dar nu zic nu

trebuie sa ai grija ce placute pui pe masina pt ca daca sunt prea tari, risti sa-ti tocesti discurile....ca si calitate, placutele se situeaza cam asa...

placute dure:
pagid , textar , jp ,

placute medii:
ferodo,bosch,ate,lucas

placute moi:
roadhouse,woking,ferodo tar,lpr,siemer

placute GM nu am vazut sa existe...probabil sunt una dina variantele de mai sus dar cu marca GM pe ele"

Este undeva pe prima pagina. Acum face fiecare cum crede, cel mai bine ar fi, dupa parerea mea, sa vorbim din experienta personala (eu asa fac cand spun ca RoadHouse sunt moi, folosesc de 4 ani si discurile s-au tocit MAXIM 1 mm.)

Nu vreau sa ma contrazic sau sa intru in polemici, accept ca RoadHouse sunt tari, fiecare isi cumpara de care crede la fel cum fiecare alege sa schimbe un bec de unul singur gratis sau la "reprezentanta" pe bani foarte multi.
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
G.i.M. a scris:Intr-un alt topic al acestui forum si anume: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=10374 eu am citit urmatoarele:
"Elit este o mare firma importatoare si distribuitoare de piese auto...si ma cam indoiesc ca vand si la pers fizice, dar nu zic nu

trebuie sa ai grija ce placute pui pe masina pt ca daca sunt prea tari, risti sa-ti tocesti discurile....ca si calitate, placutele se situeaza cam asa...

placute dure:
pagid , textar , jp ,

placute medii:
ferodo,bosch,ate,lucas

placute moi:
roadhouse,woking,ferodo tar,lpr,siemer

placute GM nu am vazut sa existe...probabil sunt una dina variantele de mai sus dar cu marca GM pe ele"

Este undeva pe prima pagina. Acum face fiecare cum crede, cel mai bine ar fi, dupa parerea mea, sa vorbim din experienta personala (eu asa fac cand spun ca RoadHouse sunt moi, folosesc de 4 ani si discurile s-au tocit MAXIM 1 mm.)

Nu vreau sa ma contrazic sau sa intru in polemici, accept ca RoadHouse sunt tari, fiecare isi cumpara de care crede la fel cum fiecare alege sa schimbe un bec de unul singur gratis sau la "reprezentanta" pe bani foarte multi.


nu pot sa cred ca nu ai un prieten care are o firma, sa poti cumpara ca si persoana juridica !
si la ei e criza, si ei vor sa vanda cat mai mult, si pana la urma daca esti baiat finut, iti factureaza el pe o firma oarecare si inchide factura cu chitanta....si e mai mult decat ok pentru toti !
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu frana pe spate. Acu vreo 2 saptamani, dimineata cand am vrut sa scot masina din garaj, la plecarea de pe loc, masina n-a vrut sa plece, de parca era frana de mana trasa, desi nu era. Asta vreo jumatate de secunda, apoi s-a auzit o pocnitura din dreapta spate ca si cum s-ar fi desprins placutele de pe disc si masina a plecat. Am pus chestia pe seama faptului ca in seara precedenta plouase, si probabil s-au udat franele si a ruginit peste noapte discul, ramanand palcuta lipita.
Ei, recent am observat ca discul de frana din dreapta spate e complet ruginit (cel putin pe exterior). Se pare ca nu mai actioneaza frana in partea aceea (nici macar frana de mana?!)... ce s-o fi intamplat?
Sper sa apuc diseara sa o ridic pe cric sa inspectez problema.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cablu de frana de mana blocat,posibil.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
frana de mana prinde, ca nu se mai misca masina daca e trasa.
Acum seara m-am uitat mai bine. mai calca placuta pe disc doar putin pe spre interior si vreo 1 mm pe la mijlocul suprafetei. Cred ca trebe schimbate
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
lasa frana de mana jos si ruleaza cu masina ,da-te jos si verifica daca nu ai pe spate o roata care ar puutea fi blocata.[pune mana pe jante si vezi sa nu fie incinsa vreuna mai tare]
e posibil sa fi fost o alarma falsa si intr-adevar placutele sa fi ramas lipite de disc o scurta perioada de timp.[sau cablul putin blocat]
oricum, din ce mi s-a intamplat mie la zafira nu am scapat pana nu am schimbat cablul de la frana de mana.si se intampla mai mult pe sezonul rece.
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pe sezonul rece am patit si eu sa-mi "inghete" roata aceea. Nu infraneaza nici o roata din spate, problema e ca abia mai freaca placuta pe disc. Cred ca sunt duse placutele. Mai si scartaie ceva in momentul in care masina se opreste. Pana acum am crezut ca se aude din fata, dar parca totusi vine si din spate.
Pana la urma, bine macar ca se misca ceve pe acolo. Am crezut ca nu e actionat deloc etrierul. Si asa erau programate la schimbat discurile si placutele pe spate, doar ca abia peste cateva luni. Le-am verificat acu vreo 2 luni si am zis ca mai merg. E drept, ca am facut vreo 5000 km de atunci.

Ceva sugestii pt discuri si placute? Pe fata am Brembo + Textar
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu am ATE pe fata ( placute + discuri ), pentru spate am tot ATE - inca nu sunt montate, le am numai cumparate - tamburi + saboti cu ferodou + cablu frana mana.
  • cristiandonose

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Cei care a-ti schimbat discurile fata la Vectra C va rog sa imi spune-ti ce cheie trebuie pentru a desface surubulrile suportului pentru etrier. Pe spate stiu ca e torx E18 dar pe fata e mai mare. As vrea sa stiu ce cheie am nevoie sa nu stric capul surubului.
  • mihai0909

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2012 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Am schimbat discuri plãcute spate marca trw și discurile sunt cele pe 315.. Dar plãcuțe nu am gãsit decât un singur fel cele care sunt bune și pe discurile de 292 parcã... Si mi se par mici plãcuțele calcã pe jumate din disc... Oare sunt k?
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Din ce vad pentru pe INSIGNIA pe spate.
http://www.ecat24.com/opel/...5/4287/6019,6012/
Si se pare ca sunt cam fel dimesiunile la placute pentru toate tipurile de etrieri.

Placute am comparat codurile de la fiecare etrier din link:
Latime [mm]: 106,3
ÃŽnaltime [mm]: 47,1
Grosime [mm]: 17,2

-----------------------------------------------------
Discul de 315 Ventilat.
Diametru [mm]: 315
Grosime disc frâna [mm]: 22,9
Grosime minima [mm]: 21,5
Tip disc frâna: ventilat
Suprafata: acoperit (cu un strat protector)
Numar gauri: 5
Diametru asezare gauri -? [mm]: 120
ÃŽnaltime [mm]: 48
Diametru de centrare [mm]: 67,4
Diametru interior [mm]: 172
Alezaj-? [mm]: 16,3

--------------------------------------------
Discul de 292 Plin.
Diametru [mm]: 292
Grosime disc frâna [mm]: 12
Grosime minima [mm]: 10,5
Tip disc frâna: plin
Suprafata: acoperit (cu un strat protector)
Numar gauri: 5
Diametru asezare gauri -? [mm]: 120
ÃŽnaltime [mm]: 48
Diametru de centrare [mm]: 67,4
Diametru interior [mm]: 171,5
Alezaj-? [mm]: 16,3


Discurile cele de 315 sunt ventilate.
Discurile cele de 292 sunt pline.
Ce sistem de franare are ce scria pe etrier.

Discurile vechi cum erau ventilate sau pline?
  • mihai0909

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2012 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Ventilate
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR