Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am un opel astra din 2001. Am lovit masina ieri si acum dupa ce o sa-i repar avarile ar trebui sa o vopsesc. Care a fi diferenta intre o vopsire fara cuptor si una in cuptor?
Mentionez ca culoarea este una dificila si pretentioasa codul ei fiind z 151 si se numeste din cate am inteles mirage silver
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la fel e si a mea, tot z 151,
din cate stiu poti sa o vopsesti fara cuptor daca afara e cald, la cuptor de obicei se face cand afara nu se asigura o temperatura la care vopseaua sa se usuce repede.

Dupa ce o vopsesti sa-mi spui cat te-a costat.
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Vopsirea in cuptoare este cel mai indicata .
De ce ?
1. In conditii admosferice normale nu poti sa scoti o temperatura de 50-70 grade pt o uscare rapida .
(o uscare mai rapida elimina riscul depunerilor de praf )
2.Cabina este special conceputa ca in momentul in care se vopseste aerul sa nu prezinte nici o impuritate existand filtre de aer care scot ori ce firicel de praf iar in timpul uscarii aerul cald circula controlat si uniform , controlul umiditatii din interiorul cabine este la fel de important pt o vopsire corespunzatoare .

Vopsind o masina afara sau int-un atelier improvizat, nu va arata nici odata ca una vopsita in cuptor (din cauza impuritatilor si a uscarii)+ durata de viata a vopselei va fi mai scurta si economisind bani, ne ducand-o la un cuptor ii piezi ulterior

Bafta la vopsit !
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
la cuptor categoric

e diferenta de ati face baie si a imbraca lucruri curate acasa sau la garla!

depinde insa si cine face vopsirea

cuptor - datorita circularii aerului, vopseaua iese fara impuritati, caldura coace vopseaua ea facand priza astfel mai bine, lipsa impuritati, umiditate, garantia unei uscari uniforme etc . aceste conditii nu pot fi indeplinite afara la soare unde cu siguranta curentii de aer nu vor fi contrulati si vopseaua va iesi mai subtire in unele parti, iar in altele va curce etc
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR