Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
DNA-ul???
Unde te trezesti???
Acum serios, tu chiar te astepti sa se miste ceva?
Sunt cazuri mult mai simple si mai evidente in care nu se intampla nimic, d'apoi in cazul asta...
Sa fim seriosi!
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
ar fi o idee sa facem o demonstratie cu opelurile noastre prin fata guvernului, sa le aratam ca nu suntem chiar atat de idioti precum ne considera ei...fac ce vor cu vietile noastre Evil or Very Mad ...au ajuns acolo sus la putere si deja se cred Dumnezeul nostru... sau o petitie(sau mai multe) trimisa la cei din Comisia Europeana care se ocupa de cazul in speta
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eduard excelenta idee, fa un topic separat si ne strangem 100-200 de masini si mergem peste ei Cool
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Nu ati citit decit concluzia unui redactor al ziarului Ziua si a unuia dintre cei intereati foooarte direct de importuri SH ( autovit boss )
Uite ce zice defapt comisia europeana ...tot din ziarul ziua...dar mai in mijlocul articolului

"Comisia va lua in considerare posibilitatea deschiderii in cel mai scurt timp, a procedurilor de constatare a incalcarii obligatiilor de stat membru impotriva Romaniei pentru adoptarea acestui text de lege. In privinta Poloniei sau a Ungariei - aflate intr-o situatie similara - Comisia a demarat procedurile de constatare a incalcarii Tratatului UE impotriva acestor doua state. Este de competenta Curtii Europene de Justitie sa decida daca legislatia in vigoare (n.r. - intr-o tara) este in conformitate cu Tratatul UE (asa cum argumenteaza tarile respective) sau nu ( asa cum sustine Comisia). In cazul in care Curtea decide ca legislatia autohtona nu este compatibila cu cea europeana, respectivul stat-membru va fi obligat sa-si revizuiasca legislatia in cauza"

** Comisia Europeana a demarat deja procedurile de constatare a incalcarii Tratatului UE impotriva Poloniei si a Ungariei, state aflate intr-o situatie similara * *

Pai astia sunt deja de 3 ani membri...si taxa e tot akolo :huh:

iar Ungaria se pare ca a declarat ca va plati o amenda catre Comisa europeana ( ce tine loc cumva de guvern european ) ... si va mentine taxa ei smile.gif

luati masini euro 4 ( pe benzina sunt in germ,ania cam din 2000 ex VW Golf IV 1.6, Opel Astra, Opel Corsa, VW Passat 2003 , iar pe motorina cam din 2004 incoace...taxele sunt mici ..pina in 400 euro si veniti cu o masina adevarata.
Skip ads

  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
excelenta idee, fa un topic separat si ne strangem 100-200 de masini si mergem peste ei


Masini nu numai de pe acest foeum, din toate cluburile (renault, vw etc.) asa vor fi peste 1000
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Poate ii luati si pe "confratii" belgieni care au si ei o taxa de prima inmatriculare ...in belgia evident
"La taxe de mise en circulation auto"
http://www.mon-assurance-au...ion-belgique.html
...ca doar is in UE...membrii fondatori
Razz


Ultima modificare facuta de orinoco la Mar 09 Jan, 2007 11:25 pm
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu va mai luati dupa ce scrie in presa...
Au interese josnice ziaristii astia romani.
Sursa o gasiti aici :
http://curia.europa.eu/ro/actu/news/index.htm

Nici vorba de taxe, studiati cu atentie...

Sau aici gasiti calendarul urmator :
http://europa.eu/rapid/rece...e=fr&hits=500
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
UE ii da termen Romaniei pana in martie pentru a revizui taxa de prima inmatriculare

http://www.hotnews.ro/artic...inmatriculare.htm

http://www.9am.ro/revistapr...ima-inmatriculare
Skip ads

  • Alex4Tuning

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Deci daca chiar noo sa mai fie taxa asta va dati seama Shocked o sa dispara toate daciile vechi sau olciturile...Cu 1500 $ iti iei din germania o masina de 1000de ori mai buna ca o dacie din 97-98 care e acelasi pret..Eu zic ca o sa fie o NEBUNIE Shocked Shocked daca nu se mai plateste taxa aia care era extrem de mare ..Vor veni 1000 masini pe saptamana Twisted Evil Twisted Evil ...Deci astept cu sufletul la Gura sa vad ce e cu taxa asta se mai plateste nu.....??

UN SFAT >>>CINE VREA SA ISI IA O MASINA ACUM ..MAI ASTEPTATI FRATILOR 2-3 LUNI SA SE "LINISTEASCA SPIRETELE"

CRED CA NU O SA SE MAI VINDA NICI O MASINA INMATRICULATA IN ROM.DACA NOO SA MAI FIE TAXA AIA STUPIDA ....

AR FI CEVA SENZATIONAL ABSOLUT DACA AR SCOATE TAXA ..CRED CA AR FACE CEL MAI MARE LUCRU IN LTIMI 100 DE ANI Razz Razz
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
nu cred ca o sa scoata taxa. eu vreau sa-mi iau masina urgent si daca iau un euro4 motor pana in 1.4 platesc vreo 300 euro. prefer sa pierd banii astia, chiar daca peste 3 luni se scoate taxa. macar am masina in perioada asta. problema e ca e un haos, la RAR nu se stie nimic, la trezorerie nu vor sa incaseze taxa. ca dovada faptul ca de la 1 ianuarie doar 5 persoane din toata tara au inscris masini. asta am citit azi pe net.
problema mai grava e alta. nu se stie daca se scoate TVA-ul. normal si legal ar fi sa nu il mai platesti in tara din moment ce l-ai platit afara la cumpararea masinii. dar si la intrebarea asta raspunsul a fost: "nu se stie nimic deocamdata"
  • Alex4Tuning

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pai da 16 v eu zic sa nu te grabesti ca nu se stie ce le mai DEBITEAZA MINTEA astora...ASA ca mai stai si tu 2-3 luni sa vezi care e treaba...Ca o cumperi si dupa te invariti ca "OAIA BEATA" uni zic asa uni zic asa ca dehhh...... Asa sunt Romani Embarassed Embarassed Embarassed Eu mi-as dori sa ne dea in JUDECATA cred ca am fi de rasul PLANETEI Mr. Green

ORICUM DAK E SCOATE TAXA VA FI UN HAOS TOTAL
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Taxele acestea sunt chiar prohibitive si foarte intortocheate, ar fi bine sa le reduca cat de cat daca nu vor sa le scoata. reducerea ar insemna, de ex: pt masina din semnatura o taxa de max 500 Euro, parca ar mai merita. Atunci s-ar importa cat de cat, nu chiar en-gros iar guvernul ar castiga si el ceva banuti, nu ca acum, au pus niste taxe care te jupoaie de viu.
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
ca la romani la nimeni Evil or Very Mad ...nu trebuie sa fim noi buricul europei?...si la propriu si la figurat...credeti ca se va scoate taxa asta doar daca zice comisia europeana?...aiurea...va plati statul roman...atentie ! "statul"..adica noi contribuabilii de rand...si sunt de parere ca nimeni nu va putea convinge statul sa renunte la lege atata timp cat "prostii" de aici ( adica noi ) nu iau atitudine...raman la parerea mea ca ar trebui facute petitii peste petitii la forumul european...poate asa se sesizeaza cineva pana la urma si ramanem si noi cu banii in buzunare ca am platit destul dupa Bancorex si alte furaciuni ale marilor mandatari Evil or Very Mad
  • Alex4Tuning

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2006

  • Mesaj Privat
RAZVANX ai mare dreptate cam asa ar trebui sa fie taxa....Acum e prea detot ,o masina cu euro 2 si motor de 2.0 sau mai mare nici nu se pune in discutie sa aduci de afara cu taxele astea...Dar totusi eu zic ca nu ar fi rau sa se scoata TAXA dimpotriva... Laughing am avea si noi 2-3 masini de fiecare ...AR CRAPA BUCURESTIU" in doua de atatea masini ...

Si tottusi cred ca vor scoate taxa de inmatriculare...chear asa am intrat de o saptamana in UE si deja ne facem de ras..

SA VEDETI ATUNCI DAK SE SCOATE TAXA CA MASINILE INMATRICULATE IN Rom. NU O SA SE MAI VANDA DELOC Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
MACAR SA O LASE MAI MOALE DAK NU O SCOATE CA E PREA DETOT Sad
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
...raman la parerea mea ca ar trebui facute petitii peste petitii la forumul european...poate asa se sesizeaza cineva pana la urma si ramanem si noi cu banii in buzunare ca am platit destul dupa Bancorex si alte furaciuni ale marilor mandatari


OK, si ce mai stam, unde-s multi puterea creste, hai sa facem o campanie.
  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si am merge cu doua - trei de-odata, zici tu? Chiar nu vad logica. Si acum cine vrea masina isi ia, de un fel sau altul.


[quote=" am avea si noi 2-3 masini de fiecare ...AR CRAPA BUCURESTIU" in doua de atatea masini ...
Sad[/quote]
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
A inceput scandalul si la TV. Azi la stiri a zis ca UE a dat ultimatum Romaniei sa schimbe legislatia cu privire la aceasta taxa de prima inmatriculare pana in martie si sa inapoieze banii celor ce au apucat sa o plateasca Very Happy Very Happy Very Happy
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
16V a scris:nu cred ca o sa scoata taxa. eu vreau sa-mi iau masina urgent si daca iau un euro4 motor pana in 1.4 platesc vreo 300 euro. prefer sa pierd banii astia, chiar daca peste 3 luni se scoate taxa. macar am masina in perioada asta. problema e ca e un haos, la RAR nu se stie nimic, la trezorerie nu vor sa incaseze taxa. ca dovada faptul ca de la 1 ianuarie doar 5 persoane din toata tara au inscris masini. asta am citit azi pe net.
problema mai grava e alta. nu se stie daca se scoate TVA-ul. normal si legal ar fi sa nu il mai platesti in tara din moment ce l-ai platit afara la cumpararea masinii. dar si la intrebarea asta raspunsul a fost: "nu se stie nimic deocamdata"

Nu cred ca-i draq chiar asa de negru:
TVA-ul se platea pana anul trecut, impreuna cu acciza si eventuale taxe vamale, la VAMA.
Ori, de bine de rau, oamenii de la vama s-au pregatit pentru aderare sin nu vei avea surprize de genul asta.
Sincer din moment ce suntem in UE, nici nu cred ca mai trebuie sa treci pe la vama pt. o masina incumparata din UE Atentie, asta chiar daca masina nu este fabricata in UE. Din moment ce ea a fost in circulatie in UE inseamna ca s-au platit toate taxele de import in UE si NU SE MAI PLATESC INCA O DATA!!!
Este suficient (sau AR TREBUIE SA FIE) sa prezinti dovada ca masina a fost inscrisa in UE.
Poate vorbesc din carti, dar asa se intampla pentru firme care importa bunuri din UE. Si asta este sigur: nu mai platesc nimic: nici TVA, nici accize, nici taxe vamale, daca marfa este adusa din UE si acolo s-au platit toate taxele aferente importului sau punerii in circuitul comercial.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
razvanx a scris:
...raman la parerea mea ca ar trebui facute petitii peste petitii la forumul european...poate asa se sesizeaza cineva pana la urma si ramanem si noi cu banii in buzunare ca am platit destul dupa Bancorex si alte furaciuni ale marilor mandatari


OK, si ce mai stam, unde-s multi puterea creste, hai sa facem o campanie.


http://www.petitiononline.com/petition.html

nu prea stau bine la capitolul engleza ,decat in termeni uzuali...daca vrea sineva sa se ocupe cred ca e bun linkul de mai sus...spor.
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
http://www.petitiononline.com/petition.html

nu prea stau bine la capitolul engleza ,decat in termeni uzuali...daca vrea sineva sa se ocupe cred ca e bun linkul de mai sus...spor.


pentru asta ne trebuie cineva expert in engelza, si inca cineva care sa stie legislatie (romana, europeana), trebuie sa aiba niste baze legislative
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Chestionar

Pentru restituirea taxei de prima inmatriculare
Fac demersurile ptr a-mi recupera taxa 61%
Nu ma mai intereseaza sa-mi recuperez banii, ca oricum statul nu-i mai da 16%
Sunteti de acord sa vi se restituie doar o parte din banii de taxa? 21%
403 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR