Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • dodel18

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 X18XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Geo89 a scris:Stie cineva daca o vectra b din septembrie 2000 este euro 3(in actele vechi era trecuta euro 3,dar pe tester imi apare euro2 adica dupa codul motorului)si cat se plateste taxa exact pentru acest motor?am avutr proces pentru inmatriculare fara plata taxei si l-am pierdut.Va rog urgent ca as vrea sa platesc taxa sa o bag pana la inceputul lui 2013.Multumesc!

SUNT IN EXACT ACEEASI SITUATIE CA SI TINE,VECTRA B FAB 2000,1800 16V 2560 EURO,ATAT ESTE TAXA
Skip ads

  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
eu ma duc maine la rar la mine la braila,sa vad cum sta treaba,si poate o pot scoate euro3,daca merge ii platesc taxa si asta este,daca nu astept pana vine taxa noua sa vedem cum este.daca tot nu o sa fie bine,caut alta pentru recarosare.
  • gonguta

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut am un vectra c 2003 ,capacitate 1994
vreau sa stiu daca fac rarul si actele acum intre sarbatori si platesc taxa in jur de 5000 banuiesc am sanse se recuperez banii in instanta? Daca se poate sa primesc mai multe detalii.Multumesc
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
dar nu te gandesti daca mai ai timp?iti zic eu ca nu mai ai!si taxa e 5000 ron sau euro?am vazut ca sunt unii pe net care vind acele dosare pentru recuperarea taxei de poluare sau pentru inmatricularea directa fara plata taxei.daca te intereseaza asta,o sa caut unde am vazut.stima!
Skip ads

  • kozhmen

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1997 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
In cererea de preschimbare de termen la judecata pentru inmatricularea auto fara plata taxei ,ce motive ,acte sunt necesare ?
Boli cronice, handicap ?
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
dady_vale a scris:PRETUL MASINILOR SECOND-HAND VA EXPLODA





Dupa 1 ianuarie 2007, data la care va intra in vigoare noul Cod Fiscal, in baza caruia vor fi calculate si importurile de masini noi si second-hand, preturile acestora vor creste simtitor. In concluzie, in Romania nu exista nici o sansa ca, dupa integrare, sa se-ntample ca in Polonia unde piata masinilor second-hand a explodat din cauza preturilor mici.

Dacia sa traiasca!
Din cauza introducerii taxei speciale la prima inmatriculare, soferii masinilor la mana a doua vor suporta majorari de cel putin 500 de euro fata de preturile actuale. Taxa si-a facut loc in legislatie pe motiv de protejare a mediului si a sigurantei pe sosele.

Diferenta de peste 2.200 de euro
Sa luam exemplul celui mai vandut model la mana a doua din Romania, Opel Astra, pe benzina, de 1.600 cmc, produs in 1994. Dupa legislatia actuala, pretul final ar fi de 3.077 euro. Pretul platit in Germania este de aproximativ 1.950 euro, 128,5 euro - acciza de 2,5% la valoarea de catalog, 999 TVA-ul de 19% platit la valoarea de catalog a masinii si la acciza. Aceeasi masina ar costa, dupa 1 ianuarie 2007, 5.368 euro: 1.950 pretul din Germania, 974 euro - TVA, 2.444 euro - taxa speciala la prima inmatriculare. Diferenta pentru aututorismul de 12 ani va fi astfel de 2.291 euro, cu mentiunea ca acum nu se inmatriculeaza masini mai vechi de opt ani.

Ceva mai bine cu Euro 3
Acelasi tip de autoturism, Opel Astra, dar cu motor de 2.000 cmc, cu Euro 3, produs in 2000, va avea o diferenta de pret de aproximativ 500 de euro dupa introducerea taxei speciale. Masina costa acum circa 6.059 euro - 3.890 euro pretul din Germania, 702 euro acciza si 1.467 euro TVA. Dupa 1 ianuarie, valoarea aceluiasi Opel Astra va fi de 6.573 euro - 3.890 euro valoarea de cumparare, 1.350 euro taxa speciala la prima inmatriculare si 1.333 euro TVA. Un alt exemplu este VW Golf, masina second-hand de asemenea bine vanduta pe piata auto din Romania. Un astfel de autoturism, produs in 2001, cu motor turbo-diesel, are un pret final, dupa actuala legislatie, de 7.366 euro - 5.700 valoarea din Germania, 359 acciza, 1.307 TVA. La inmatricularea dupa 1 ianuarie, insa, pretul va fi de 8.215 euro, cu 849 de euro mai mult fata de cum ar fi acum.

Importatorii nu sunt ingrijorati
Importatorii sustin ca afacerile lor nu vor avea de suferit dupa introducerea taxei speciale si sustin ca piata se va extinde in viitor. Castigul lor este si acum destul de important, tinand cont de faptul ca pe piata un Opel Astra de 2 litri, din 2000, ajunge la 7.500 de euro, in conditiile in care, cu tot cu taxe, dar adus direct de proprietar, ajunge putin peste 6.000 de euro. Importatorii mai spun ca una este o masina produsa in Germania, pentru piata lor, si alta daca este produsa pentru Europa de Est. Asta pentru ca exista diferenta la calitatea pieselor, asa ca o masina second-hand va fi tentanta intotdeauna.

Nou si ieftin
Taxa pentru prima inmatriculare o platesc si cei care isi cumpara un aututorism nou. Totusi, aceasta este suportabila, avand in vedere ca, pentru o masina de 1,6 litri, pe benzina, taxa este de aproximativ 100 de euro la punerea in circulatie. Taxa nu va mai fi platita de urmatorul proprietar, in cazul in care cumparatorul initial vinde masina.

Tari cu probleme
Cehia. Legislatia impiedica importul masinilor mai vechi de cinci sau opt ani, in functie de tip. In plus, sunt prevazute verificari tehnice suplimentare pentru masinile vechi aduse din afara.
Ungaria. Risca sanctiuni dure din partea Comisiei Europene pentru ca a refuzat pana acum sa explice de ce impiedica importul de masini fabricate inainte de 1996.

Sursa: Transilvania Expres BV




titlul acestui post,precum ca pretul masinilor sh va creste se dovedeste a fi un mare fas!preturile masinilor seh nu au explodat ci sau micsorat alarmant de repede! sau devalorizat mai repede ca orice alta marfa!
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca intra in vigoare noua taxa, loganistii care si-au cumparat logan de nou inainte de 2007 vor fi cel mai afectati. Si daca stau si ma gandesc, este nedrept pt ei. Nu este normal sa li se de-a in cap loganistilor cum nici celor care cumpara masini sh euro 3/4(care se considera ca polueaza putin) din afara nu e normal sa plateasca acea taxa la valoarea actuala
  • sandocan85

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2011

  • Mesaj Privat
sa tinem cont ca loganurile , primele modele din 2004-2005, erau si sunt NON EURO
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
alea din 2004-2005 ,loganurile,sant euro 2 sau euro 3. au motor de clio care asa au fost cotate!
  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salutare ,,am si eu o intrebare pentru cunoscatorii,,in legatura cu motor g-z16xe 2001,,deci vreau sa cumpar un Opel vectra b si are seria asta si nu stiu ce inseamna (g) de la inceput.masina e din spania ,,,
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
in legatura cu recuperarea taxei...am primit azi decia in posta prin care statul este obligat sa mi restituie 4957 ron plus dobanda plus timbru, insa nu are nicaieri cheltuielile de judecata, totodata are dreptul la recurs in termen de 15 zile....din ce moment se aplica cele 15 zile? ultimul proces l am avut in 29.11.2012....in caz ca statul nu face recurs ce sase am sa mi recuperez cheltuielile de judecata? ms
  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Se pot recupera in continuare taxele platite ptr auto SH aduse din UE incepand cu 2008
Skip ads

  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salutare ,opelisti,am si eu o intrebare ,sint bune calculatoarele pentru taxa ,,pentru o vectra b din 97 ,c.c 1598.euro 2 ,fara aier conditionat ,imi da o taxa de 380euro ,e posibil..
  • gruz88

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2013

  • Mesaj Privat
salut am si eu un opel corsa c din 2001 octombrie adus din germania si am scos cele 3 seturi de nr rosii.acum vreau sa o inscriu.M-ar interesa cam cat ma costa cu totul sa o inmatriculez.multumesc!
  • Stig

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@adrian cobra - dupa vechea taxa ai cam 1000 euro de plata
@gruz88 - ce cod motor ai?

si o veste proasta pentru cei care si-au recuperat taxa:
" În cazul proprietarilor de maºini care au dat statul în judecatã pentru restituirea taxei încasate ilegal, dacã acestora li s-a restituit contravaloarea taxei, precum ºi a celor care au înmatriculat autoturismele fãrã achitarea taxei, noul timbru va fi plãtit la prima vânzare a maºinii."
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
si cum putem verifica daca propietarul de la care luam masina a recuperat taxa,el pretinzand ca nu a recuperat-o?sau cum se procedeaza la inmatriculare,daca eu stiu ca are taxa platita,si nu este recuperata,cine stabileste daca mai trebuie platita taxa presupunand ca ar fi recuperata?Stima!
  • B 510 CTN

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
AM si eu o intrebare: care sunt toti pasii de inmatriculare dupa ce fac RAR-ul? Specific ca nu am nici fiscal. unde ma duc cat dau? sa stiu al ce suma ma arunc. Am o Astra 1.6 8V 2002 scoasa euro 4. am auzit ca e aprox 350 taxa dupa schimbarea de acu 2 zile. Va multumesc.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Geo89 a scris:si cum putem verifica daca propietarul de la care luam masina a recuperat taxa,el pretinzand ca nu a recuperat-o?sau cum se procedeaza la inmatriculare,daca eu stiu ca are taxa platita,si nu este recuperata,cine stabileste daca mai trebuie platita taxa presupunand ca ar fi recuperata?Stima!






in momentul cand de duci sa iei fiscalul de la fostul proprietar acolo iti aplica stampila ca el nu are datorii fiscale si ca masina are taxa sau nu platita!
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
am inteles,multumesc!
  • mihaixxx89

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
alexhaiducu da-mi voie sa te corectez.cand doresti sa achizitionezi o masina si daca vrei sa afli daca taxa nu a fost recuperata , trebuie ca fostul propietar sa depuna o cere la trezorerie, pentru o ADEVERINTA ccare dovedeste ca taxa a fost platita si nu a fost rambursata, accea adeverinta iti trebuie la dosar cand inmatriculezi masina pe numele tau. Eu sunt in sutuatia asta, fostul propietar si-a recuperat taxa iar mie imi trebuie sa mai bag la dosarul meu adeverinta ori taxa de poluare.... chiar daca masina a fost inscrisa in 2009....asa ca aveti mare grija ADEVERINTA DE LA TREZORERIE , se elibereaza in maxim 3 zile
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Chestionar

Pentru restituirea taxei de prima inmatriculare
Fac demersurile ptr a-mi recupera taxa 61%
Nu ma mai intereseaza sa-mi recuperez banii, ca oricum statul nu-i mai da 16%
Sunteti de acord sa vi se restituie doar o parte din banii de taxa? 21%
403 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR