Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am colindat netu si am dat peste ceva mini BC pt astra F,corsa B,tigra.ii un adaptor pt displayurile radio ale acestor masini.
dar problema grava este ca ii in poloneza.nu se afla priintre noi cine cunoaste limba?
aici sunt lincurile:
prima

A doua

mersi mult
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si daca poloneza , sau ce'o fi , ti s'a parut a fi limba "straina" vezi cum te descurci cu olandeza : http://www.eelkevisser.nl/ . Wink
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Sa iti traduc eu din olandeza:
"I drive an Opel Astra 1.4i. It has a display on the dashboard that should show the RDS information that comes from the radio." ?
RazzRazzRazz

oricum super tari link-urile.... daca le-as fi avut pe vremea cand o aveam pe DIZI, sa nu alerg ca nebunul pe EBAY dupa MID.....
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@AdamOpel O sa incerc sa mai caut si eu ca sunt foarte interesat deasemenea. Daca gasesti pe undeva in engleza te rog sa-mi dai si mie un pm . Mersi mult!
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@iso nu stiu de ce postezi daca nu esti la subiect!eu am postat din dorinta de a face acel modul si nu de a ma afla in treaba.nu o alta adresa am cerut!de pe adresa ce miai dat am facut acel turometru si doresc sa il fac si pe acesta care are mai multe functii!

@cozmino daca vrei te ajus sa il faci dar nu pe acesta..ci ALTUL (doar functia de turometru este posibila..momentan)
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Asta m-ar interesa daca s-ar putea face . Functia de turometru nu prezinta interes ca am deja un cadran analogic care o afiseaza . O sa incerc sa vad poate gasesc datele necesare intr-o alta limba.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@AdamOpel - Scuze de "spam" desi nu este nevoie ... Oricum toti postam p'aici ca sa ne aflam in treaba ... Idea
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
tot pe aceeasi pagina mai este si un consum metru! Afisare Consum

Din lipsa de timp inca nu lam facut dar sper cat mai curand sa il fac.
Si eu am turometru analogic si am mai facut unul digital ca sa ma aflu in treaba.
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat



cineva poate sami traduca aceste 2 fraze.

unul ma gandesc ca reprezinta VSSul dar celalalt ce este.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
in sfarsit dupa lungi incercari de a construi si a pune in funtiune un programator simplu(nu intodeauna cei simplu merge si din prima Smile ) am reusit sa programez microcontrolerul.
atasez cateva imagini cu testu.





















Am 2 mari probleme:

1. Conectarea! o intrare este senzorul de viteza dar celalalt habar nu am ce este!....am sa postez mai tarziu ce reprezinta problema....inca incerc sa caut ceva sg ceva raspunsuri dar in poloneza nu stiu ce sanse voi avea.

2. limba afisorului (pt inceput nu ma deranjeaza dar cu timpul...dupa cel pun in functiune as dori sal schimb in engleza),din pacate nu detin fisierul sursa cu expliatiile aferente,dar pot sa convertesc in .asm. de unde vine si o groaza de timp pierdut cu studiul procesorului si a instructiunilor.

Cand am sa termini proiectul am sa atasez si fisierele sursa,desenul cablajului redimensionat si explicatii.

Daca cineva cunoaste poloneza il rog sa ma contacteze pm.
Multumesc
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca rezultatul final va fi identic cu : https://www.clubopel.com/lin..._info_display.htm

Un alt link interesant : http://www.eelkevisser.nl

Spor la treaba !
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Dupa intreaga zi de documentare miam dat seama ce inseama acea intrare(numai partea aceasta am omis de fiecare data) ..... impulsurile pt a masura turatia!
nu chiar atatea informatii va afisa,sunt 2 versiuni de soft pt microcontroler primul poate sa masoara: turatia,km/h,km parcursi, iar celalat timpul de la 0-100km.
Din pacate nu am codul sursa cu explicatiile aferente si imi va lua mai mult timp ca sa fac modificari de limba.
Azi am vrut sa il incerc pe un simulator dar din pacate numi gasesc microcontrolerul Sad saptamana aceasta am sa cumpar unul nou.

iar in legatura cu consumetrul eelkevisser am inceput sa fac schema si desenul de PBC dar inca intampin greutati in realizarea PBCului.

sper ca sa le pot finaliza.

daca gasiti alte projecte asemanatoare sunt interesat si va rog sa postati linkul.
Multumesc
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cand ai timp , arunca o privire la linkurile de mai jos , poate gasesti ceva ce te poate ajuta .

http://www.asio.pl/ (Tot in PL , deci nu cred ca iti va fi de mare folos)
http://www.carluccio.de/index.php?page=pro-tid
http://www.mikrocontroller.net/topic/19516


  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
primul link ii beton dar din pacate nu are nici o schema Sad si nici adresa de contact...
maine ma pun si fac cablajul bcului facut de Gábor Grátzl postat pe pagina lui Eelke Visser, inca nu miam luat procesorul dar sper sal iau pana termin cablajul.
mersi pt linkuri sunt foarte folositoare, iti dau idei tari. Smile
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
In sfarsit am reusit sa modific limba.
Va afisa:
primul cadru: OPEL (fara caracterele dinaintea si dupa el)
2: KADETT E (in loc de astra F)
3: WELCOME
4: ADAMOPEL(as fi vrut AdamOpel, dar din pacate nu poate afisa caractere mici Sad )
----al 3 si 4 cadru se va repeta de 3 ori(personal ma enerveaza si doresc sal modific dar pana la ora actuala nu am reusit sa decopilez 100% si sal interpretez).

5: RPM si turatia motorului

Azi lam testat pe masina dar au aparut ceva probleme,turometru indica turatie dubla iar km cu 10km mai putin.
Turatia poate a fost afectata de celelalte 2 turometre(cu ac si cel LCD)
am sa fac testul si pe simulatorul de turatie sa vad ce zice(ca inca nu mam apucat de el sal repar dar cand va fi gata am sa postez).

Mai as vrea sa adaug cate ceva,voltmetru,memorarea km dupa ce am oprit motorul(o memorie externa de preferat)...etc.

uite cateva poze
















  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am reusit sa asamblez celelalt turometru cu display 2x16 compatibil HD44780. care este si un generator de impulsuri.
am testat turometrul cu display DID si aproape concide turatia,cam 20rpm reprezinta diferenta,dar aceasta eroare poate fi generat din soft si dupa mine este insesizabil.
Am atasat si ceva imagini cu testul.





  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Deci am fi foarte multi recunoscatori daca ne-ai impartasi si noua daca ai mai rezolvat ceva?Ca eu unul sunt foarte curios daca ai putut sa faci ceva gen cati Litri/Km consuma, un consum instantaneu.Mai tine-ne la curent cu ce ai mai facut.Mersi.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR