Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Poate ai tu montata o cutie F18 pe a ta, https://www.clubopel.com/vie...amp;highlight=f18
Din cate stiu eu, C20NE vine echipat cu cutie F16 in cinci trepte CR sau WR (scurta sau lunga), ma rog.
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
stiu dar asa scrie pe ea. nu stiu care e fenomenul
  • mirciulica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: baia mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
asa cum vam zis am completat ieri uleiul. e o treaba de 10 minute. se desface surubul din stanga motorului - se vede e pe cutie -, pui o palnie normala in orificiu si torni frumos uleiu. mie la completare mi-a intrat cam 900 ml de ulei. uleiul nu se schimba din cutie doar in cazuri speciale- cand trebuie lucrat la ea - in rest doar se completeaza. puneti surubul la loc si gata treaba.
acuma intra in viteza perfect, nu face nici o figura, nu huruie. e totul ok.
ideea ar fi sa nu incercati singuri. surubul respectiv la motorul meu e plasat un pic incomod si riscati sa-i stricati capul, daca incercati sa-l desfaceti. la inchidere ar fi cam acelasi lucru.
  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
si eu am schimbat uleiul din cutie.motivul :
dupa ce m-am plimbat degeaba pe la vreo4 service-uri(ca sa vad cum stau cu uleiul din cutie si mai era o problema ca intra foarte greu in viteza 1 dupa ce se incalzea) si o turma de mecanici s-au uitat cum se schimba -completeaza uleiul(si nu a stiut nimeni) am ajuns la reprezentanta opel.
Aici m-au parcat in sala de asteptare si de la mare distanta am vazut ca au dat jos capacul (vreo 10-12 suruburi) de pe cutie .Pe unde au pus uleiul nou inapoi habar nu am (ca nu vedeam).
dupa schimbatul uleiului intra mai usor in viteza 1(la cald).
mai are cineva probleme cu bagatul in viteza 1 cind motorul se incalzeste?
care ar fi cauza?
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Problema cu intrat in I din mers, adica din II in I sau la plecat de pe loc?
  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
de pe loc . si cu cit e mai cald motorul cu atit e mai greu.(trebuie sa debreiez de 2-3 ori si apoi intra.
  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu singur singurel am schimbat uleiul de cutie pt. ca sincer abia luasem masina si nu aveam incredere in ce era acolo. Iar daca era vorba de completat nu as fi stiut ce ulei sa-i pun pt. ca nu stiam ce ulei avea! Asa ca... am dat jos frumusel acel capac al cutiei cu o gramada de suruburi, a curs o chestie care cica se numea ulei, am dat cu silicon rosu pe si sub garnitura capacului si am pus totul la loc, strangand suruburile la fel sum se strange o chiulasa de dacia, am bagat uleiul (1,9 l)printr-un buson de deasupra cutiei, am dat apoi drumul la busonul lateral pana a curs pana la nivel si totul e OK, intra in viteze foarte bine, uleiul pe care l-am pus e Valvoline 80W90, nu are nici o scurgere pe undeva.... deci daca am gesit sau nu, lucrul l-am facut!! Intr-adevar am auzit si eu ca uleiul de cutie nu se schimba... dar... pe atunci nu stiam Smile si totusi mi se pare absurd sa mergi cu un ulei o suta, doua de mii km fara sa-l schimbi!
si am mai aflat ca daca este ulei in cutie peste nivel intra greu in viteze!!
  • Tomix

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1985 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Arunca uleiul din cutie de viteze F13 pe la busonul "supapa" de sus. am pus 2 litri de ulei Castrol sintetic 75W90. (uleiul vechi l-am scurs in totalitate, desfacand capacul din partea de jos a cutiei)
Dupa Autodata cat ulei intra intr-un F13, ca dupa TIS m-am lamurit .....
Cutia merge perfect, sincroane , pinioane si restul in perfecta stare.

va multumesc
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La F13 intra doar 1,6L de ulei, vezi ca la tine posibil sa curga pe la celebrul simering Cum schimb simering selector cutie viteze
  • Tomix

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1985 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:La F13 intra doar 1,6L de ulei, vezi ca la tine posibil sa curga pe la celebrul simering Cum schimb simering selector cutie viteze


multumesc. inainte de a pune uleiul am schimbat toate gaarniturile + simeringul. se pare ca am pus prea mult ulei.
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Corneliu Panait a scris:ULEIUL din cutie NU se schimba, doar se completeaza. Daca vrei musai sa-l schimbi, singura posibilitate este demontarea capacului inferior al cutiei de viteze, prins in multe suruburi si cu garnitura speciala, normal. Daca te gandesti ca dupa reansamblare va curge permanent ulei pe acolo, cred ca vei renunta la idee.
Pentru a completa ulei la cutie, se desface surubul aflat in partea stanga a motorului, langa planetara, putin dreapta sus (cum vezi planetara), apoi se completeaza ulei cu un bidon in care ati infipt un furtun. Se baga ulei pana cand incepe sa curga putin. Asta-i toata intretinerea cutiei de viteze. Mai multe interventii "dauneaza grav sanatatii"


Wrong !,
nu curge niciun ulei , daca desfaci capacul inferior al cutiei pt. inlocuirea uleiului de transmisie.
astea sunt speculatzii, ....... pai tu ai cãruþã sau Opel ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cosminc2009 tu vorbesti serios, ai pus mina vreodata, confunzi sau ai baut ceva ?
Skip ads

  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Unchiule ?, ..............
deci clar , tu ai cãruþã, nu Opel Smile)
cum puii mei sa curga pe la garnitura capacului ?............ ai senzatia ca aici facem lucrari de mantuiala ?
ce U-oameni Smile)
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
E greseala ta de exprimare :
Wrong !,
nu curge niciun ulei , daca desfaci capacul inferior al cutiei pt. inlocuirea uleiului de transmisie.
astea sunt speculatzii, ....... pai tu ai cãruþã sau Opel ?

Ce sa intelegem, dai capacul jos si nu curge nimic ?

Ai inviat un topic vechi si atit, trebuia sa scrii "se poate refolosi garnitura veche daca nu bagi surubelnita in ea", de fapt asta e in mai multe topicuri.

Lamurit acum ?
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ai tot dat o cu "problema" de dupa desfacerea capacului.
se desface, se strang suruburile la loc si nu vor fi probleme.
daca romanul decat completeaza si nu schimba ,.......... e "firea" lui. Very Happy
C'ya !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Invata sa te exprimi :
Wrong !,
nu curge niciun ulei , daca desfaci capacul inferior al cutiei pt. inlocuirea uleiului de transmisie.
astea sunt speculatzii, ....... pai tu ai cãruþã sau Opel ?

Mai citeste odata ce ai scris !
Eu inteleg ca nu curge ulei, o fi cutie uscata...asa o fi ea....
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
o fi la menopauza,
~~~~~~~~~~ F 15, nu ?
  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sall. in urma parerilor voastre expuse aici am reusit sa-mi schimb uleiul la cutie. l-am schimbat pt ca nu stiam ce ulei am in ea ca sa stiu cu ce sa-l completez(si bn am facut ca am mai scos doar 900ml din 1600 cat tre sa aibe). poate e cineva interesat despre qm se face....
intai am localizat busonul prin care se pune uleiul si care este sub calc de abs un pic lateral spre motor






este un buson din aluminium cu filet si are in interior un orificiu in forma de T prin care se elimina presiunea formata in cutie.se desface cu cheie de 17.





dupa care am desfacut busonul de nivel aflat in dreapta sus fata de planetara din stanga-normal (imi pare rau dar foto nu merge ca nu se vede bn) e singurul surub pe care se potriveste cheia de 13 si arata cam asa(are un magnet in interior).


dupa care se desface capacul de sub cutie are 10 suruburi-tubulara de 10







se degreseaza marginea cutiei si capacul(atentie la garnitura care de obicei ramane pe capac sa nu o rupeti-deteriorati) si se prinde capacul la loc dupa ce s-a scurs uleiul, care la mine arata cam asa...

am pus uleiul din recipietii care sant prevazuti cu un fel de palnie incorporata si care intra orificiul prin care se pune uleiul



la 1600ml pusi a inceput sa curga pe la busonul de nivel de langa planetara moment in care l-am pus si strans pe acesta, pus si strans pe cel de sus pe unde se pune ulei si gata shimbul de ulei. in curte sau in spatele blocului dureaza cam 30-45min.nefiind pozitii comode de lucru. poate foloseste cuiva. drumuri bune.
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna treaba, e mai bine totusi sa completezi sau sa-l schimbi tot cu ulei de cutie original GM de la reprezentanta. E cam acelasi pret ca uleiurile mai bune de la magazinele de piese auto.
  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
din ce stiu eu, uleiurile gm sant de fapt aral cu alta eticheta, si nu am gasit aral cand am cautat.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR