Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • dj28dnd

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
la un motor Y20DTH pe unde gasesc busonul de umplere si pe cel de verificare.am 162000km.
multumesc anticipat.
Skip ads

  • cosmir

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2009

  • Mesaj Privat
La Corsa 2004 cod motor Z12XE unde este busonul?
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
La un Vectra B X16XEL pe unde se face completarea?
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La X16XEL cum te uiti de deasupra la cutia de viteze o sa vezi un surub, se scoate si se completeaza. In partea dreapta a cutiei, cum privesti din fata e un surub care trebuie scos, completezi ulei pana incepe sa curga pe acolo. In cutie ar trebui sa-ti intre maxim 1.8l.
Skip ads

  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc, sper sa-l gasesc.
E cumva cel acoperit cu un capac de plastic, cum privesc din fata cam la 5 cm dreapta de motor? Pe acolo se vad urme de ulei.
  • vali ciuburceanu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nila04rrw a scris:sall. in urma parerilor voastre expuse aici am reusit sa-mi schimb uleiul la cutie. l-am schimbat pt ca nu stiam ce ulei am in ea ca sa stiu cu ce sa-l completez(si bn am facut ca am mai scos doar 900ml din 1600 cat tre sa aibe). poate e cineva interesat despre qm se face....
intai am localizat busonul prin care se pune uleiul si care este sub calc de abs un pic lateral spre motor






este un buson din aluminium cu filet si are in interior un orificiu in forma de T prin care se elimina presiunea formata in cutie.se desface cu cheie de 17.





dupa care am desfacut busonul de nivel aflat in dreapta sus fata de planetara din stanga-normal (imi pare rau dar foto nu merge ca nu se vede bn) e singurul surub pe care se potriveste cheia de 13 si arata cam asa(are un magnet in interior).


dupa care se desface capacul de sub cutie are 10 suruburi-tubulara de 10







se degreseaza marginea cutiei si capacul(atentie la garnitura care de obicei ramane pe capac sa nu o rupeti-deteriorati) si se prinde capacul la loc dupa ce s-a scurs uleiul, care la mine arata cam asa...

am pus uleiul din recipietii care sant prevazuti cu un fel de palnie incorporata si care intra orificiul prin care se pune uleiul



la 1600ml pusi a inceput sa curga pe la busonul de nivel de langa planetara moment in care l-am pus si strans pe acesta, pus si strans pe cel de sus pe unde se pune ulei si gata shimbul de ulei. in curte sau in spatele blocului dureaza cam 30-45min.nefiind pozitii comode de lucru. poate foloseste cuiva. drumuri bune.


Salut!
am vectra a 1995 benzina, 1,8 i,motor c18nz. Pozele de mai sus se potivesc si la mine?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da.
  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Poate cineva sa ma ajute la un Z13DTH (astra)?

Unde se afla busonul?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR