Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • classalex

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
De cateva zile,ma intreb daca jantele mele clasice argintii,merg vopsite in negru!Masina este neagra,si m-am gandit ca nu ar da rau nici cu jantele negre..Voi ce ziceti?Exista o vopsea care sa reziste pe jante?Ar da bine?Masina se poate vedea la garaj!
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Gandul sa vopsesc jantele ma roade si pe mine de ceva vreme . Se gaseste vopsea speciala ptr vopsit jante in magazinele de specialitate . Cel mai bine ar fi ca inainte de vopsire sa fie sablate(daca ai unde), daca nu te apuci de curatat la el cu smirghel sau ce crezi tu de cuviinta, aplici 1-2 straturi de primer sau grund, vopseaua in 2-3 straturi dupa care 2 straturi de lac . Procedura care ti-am spus-o nu a fost pusa in practica de mine ci de altii care au vopsit jantele lor .

Si parerea mea ar fi sa le faci negre si cu buza argintie.

Numai bine!
  • suzukibikeszone

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat
o sa fac eu chestia asta cat de curand, am niste jante bertone de 17" pe care vreau sa le fac negru mat .... tre sablate, reparate (am zgariat cateva borduri Very Happy ) , primer, grund , vopsea , lac ..... etc .

am vb cu un baiat care stie pe un tip care face tot tacamul, luni iau legatura cu el .... o sa te anunt eu ce si cum si cat costa.
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,288
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Fara offtopic!
Skip ads

  • andrey11

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am si eu niste jante pe 16 originale audi care sunt cam zgariate si as vrea sa le refac /vopsesc ma poate ajuta cineva ?:?exista vreun service pt asta?am fost la autosoft si nu fac asta merci
  • classalex

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Le-ati vopsit pana la urma?
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Citat:
"In primul rand cu ce se vopseste?Vopsele la spray? Doar daca nu ai alta varianta de vopsire si nu ai pretentii.
1.se demonteaza cauciucul de pe janta (doar pentru o vopsire pretentioasa)
2.se spala janta cu apa si detergent
3.se slefuieste suprafata de vopsit cu smirghel de 220-240 sistematic,pana toata suprafata devine opaca (se observa buna slefuire daca se lasa la uscat)
4.se chituiesc zonele cu sgarieturi,ciupituri etc.;chit poliesteric bicomponent (adica cu intaritor)
5. se slefuieste chitul la nivel (sau mai exact cu o idee inainte de final)cu smirghel de 150,apoi o usoara slefuire finala cu acelasi 220-240.
6.se degreseaza cu solventi (diluant de exemplu)
7.se acopera cu sprit chit in straturi succesive (nu se incarca gros),prima data suprafetele lucrate cu chit,apoi complet.Se asteapta uscarea intre straturile succesive.Si aici recomand sprit chit bicomponent pentru pistol.
8.slefuire cu smirghel de 320-600 in functie de vopseaua utilizata (metalizatele deschise de compozitie fina necesita granulatie mai fina a smirghelului)
9.spalare abundenta cu apa si in final degresare cu detergent special destinat suprafetelor inainte de vopsire sau in cel mai rau caz cu benzina.
10.vopsire in straturi succesive,minim 2 straturi.Vopseaua mata este buna pentru show,nu o recomand nimanui pentru uz stradal.
11.aplicare 2-3 straturi de lac,de asemenea bicomponent transparent.Pentru cei ce vor efect perla,se poate adauga in lac pigment cu granulatie mare din culoarea dorita.

OBSERVATII-se foloseste doar slefuirea umeda,utilizand smirghel hidro (o sticla PET cu dopul gaurit si apa calda isi fac bine treaba)-nu se remonteaza cauciucurile decit la minim 3 zile de la vopsire.-sprit chit = shpritz chit (sprit de suflat) "
  • nairolf1982

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
uitati-va aici: nu pare greu?

http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
Skip ads

  • costinionut

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mda .. dar eu tot astept sa faca unu din voi primu..Smile) si sa puna poze si dupa o luna sa vad si eu daca nu se ia .. eu am incercat cu un spray de zicea cai gen crom ..rau mia parut .. am stricat toata treaba
  • costinionut

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mda .. dar eu tot astept sa faca unu din voi primu..Smile) si sa puna poze si dupa o luna sa vad si eu daca nu se ia .. eu am incercat cu un spray de zicea cai gen crom ..rau mia parut .. am stricat toata treaba
  • marquiz

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu m-am chinuit la greu 2 zile in continuu la o janta, am cumparat si primer si vopsea si lac bune .
Am curatat f bine janta , am dat 2 straturi de primer , 2 de vopsea a iesit perfect, cand am dat cu lac (mentionez ca vopseaua se uscase pentru ca am stat si cu feonul pe ea la greu) se pare ca lacul a intrat in vopsea si pur si simplu a dezintegrat-o , se topea aproape vopseaua de pe janta .
Am curatat-o am luat-o de la inceput de la primer si de data asta mi-a facut fite de la al doile strat de vopsea.
acum am renuntat , astept sa se mai incalzeasca afara si sa incerc asa , poate nu a avut timp sa se usuce calumea.
Daca i s-a mai intamplat cuiva, sau are cineva vreun strat pentru mine sunt deschis Very Happy
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am patit sa mi se increteasca vopseaua cand am vospit bara fata si am ajuns la concluzia ca era de la diluantul folosit la lac care era diferit de cel de la vopsea. incearca sa amesteci inainte intr0un borcan putina vopsea cu putin lac si vezi reactia. Daca nu se amesteca sau se obtin niste chestii ciudate(nu stiu sa iti explic) atunci nu sunt compatibile si ar trebui sa le cauti pe ambele sa fie pe baza de acelasi diluant
Skip ads

  • marquiz

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pai sigur asta e , faza tare e ca am cumparat vopseaua si lacul de la aceeasi firma. uite o sa incerc si iti spun ce a iesit . Mersi pt sfat
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am executat operatiunea de vopsire a jentilor anu trecut in vara si am avut un rezultat de invidiat
daca cautati la cum sa :vopsire jenti" o sa gasiti acolo tot tuturialul

vara asta o sa execut din nou operatiunea la alte jenti
acum nu stiu cum sa fac sa le fac gen crom sau sa le fac argintii ca pe celelalte
astea ar fi jentile la care urmeaza sa lucrez ,voi ce parere aveti ,cu ce culoare sa le fac
[url=https://www.postimage.org/image.php?v=PqS8DxJ]

asta e linkul spre tutorialhttps://www.clubopel.com/vie...p?p=471538#471538
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Au aparut deja criticile intre meseriasi Very Happy
@classalex..uite cum arata nijte jante negre....pe masina neagra bineinteles

  • dunhill

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
In legatura cu vopsitul jantelor....eu am un sfat pt toata lumea....mergeti la un vopsitor care are idee si stie cu ce se mananca asa ceva. Nu are rost sa va chinuiti aiurea, ca in final rezultatul sa fie nesatisfacator....Nu vreau sa descurajez pe nimeni prin ceea ce zic, cu toate ca satisfactia e mult mai mare cand lucrul facut de tine a iesit bine.
Sunt destui vopsitori care fac asa ceva, cel putin eu stiu pe cineva care mi le-a facut mie....si arata destul de bine - puteti sa alegeti ce nuanta vreti voi ....le face cum vreti voi....mate...lucioase....si foarte repede ca timp.
Atasez cateva poze cu ele ca sa vedeti cum au iesit.....erau inainte de a se monta pe masina......si in zilele urmatoare o sa pun poze cu jantele montate, care dupa parerea mea arata destul de bine(ma laud singur cu munca altuia) Rolling Eyes



  • dunhill

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cateva poze cu jantele montate facute azi-dimineata........inainte sa spal masina. Sper sa va placa cum au iesit si efectul care-l dau
  • dunhill

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2008

  • Mesaj Privat





  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Au iesit super...e bine ca avem si cine sa reconditioneze jante pe forum....
  • dunhill

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2008

  • Mesaj Privat
oricand are cineva nevoie, sau vrea sa reconditioneze jantele....sa anunte si il punem in legatura cu persoana care se ocupa de asa ceva. ca timp de lucru....4-5 zile maxim.....asta daca are omul de lucru....daca nu....2-3 zile.
pe mine inca ma uimeste cum poate sa arate.....maine o sa fac si etrierele rosu ferrari(scuze ca sunt offtopic) si o sa mai urc cateva poze cu ea spalata si coafata.
bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR