Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Iar eu te intreb: chiar vrei airbag? La ce iti foloseste? Pune-ti centura de siguranta, si cu asta basta! Un airbag vechi de 10 ani este ... mai bine lipsa!

Aer conditionat... mda, stai sa vezi trapa de pe Vectrele A si sa-mi spui daca iti mai trebuie. Dar ok, sa zicem ca vrei.

Motorul pe diesel nu este unul minunat, dar este un motor corect. Nu vei avea senzatiile unui 2l pe benzina ca al meu, insa nici consumul monstruos de care te temi atat. Cauta si motorul de 1.8...

Preturi la piese: la Vectra A sunt similare celor de Solenza, si asta daca le iei originale Opel. Cel putin la ce mi-a trebuit mie (vezi Jurnal de intretinere Opel Vectra, la Intretinere).

A, si sa nu uit: la Vectra poti pune un GPL fara sa cazi in ridicolul punerii de GPL pe o Calibra. Si o sa ai atunci o masina mare, spatioasa, cu materiale de foarte buna calitate, cu o tinuta de drum corecta (vii de pe Oltcit, asa ca vei ramane putin surprins...), si mai ales o masina care iti ofera placerea de a conduce! Dar fa-ti calculul si vezi cat te costa masina toti anii in care doresti s-o tii, nu doar benzina!
De exemplu, am dat azi 500k pe schimbatul cauciucurilor si roluitul tuturor jantelor - absolut necesare la masina mea. Asta nu intra la benzina, si reprezinta jumatate din banii pe care ii dau eu pe benzina pe luna. Si o sa mai sparg 500k pe un polish si alte mici retusuri. Poate inca pe atat pentru niste capace de roti noi...

Intelegi de ce zic ca nu doar consumul trebuie sa te preocupe?

Cat despre Cielo: de ce sa cauti copia cand poti avea originalul?
Skip ads

  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Argumente bune Maddan! Wink
Vreun sfat unde sa caut masina? N-am vazut nimic frumos pana acum pe autovit in materie de Vectra A (si eu vreau hatchback). Ziarele sunt mai serioase?
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@AND-autovit e VARZA...nu ti-l recomand....plus ca msinile care sunt acolo sunt de la samsari si sunt cu preturi astronomice....... Shocked
A ...si inca ceva....uita-te la masini si la preturi si fa-ti o idee...daca vezi majoritatea astra f la 4000E at sa stii ca ala e pretul de piata....daca e sa gasesti una in 3700 negociabil e clar ca e varza.. Rolling Eyes ...si in nici un caz sa nu te gandesti ca e ocazie..... Crying or Very sad

OFFtopic-tipul de la care am luat-o eu postase pe masini.ro si bursa.rol.ro......daca vrei sa iti caut eu zi-mi ce te intereseaza si o sa dau si eu o geana ....poate gasim ceva.... Wink
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Masinile bune se vand repede, prin cunostinte, fara a ajunge in ziar/targuri unde de obicei ajung masinile care se vand ami greu (stare proasta sau pret mare, sau poate ambele).
Skip ads

  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
...Eu am luat-o pe a mea foarte simplu: mergeam pe o alee prin zona in care locuiesc, am vazut-o cu afis in geam, mi-a placut, am dat telefon si intr-o saptamana erau actele deja facute! Razz Am luat-o la 3350E, nu are optionale pe ea, insa merge super placut. Si inauntru arata ca noua! La banii astia, poti pune si GPL pe ea si inca nu ajungi la aia 5000E de care vorbeai tu. Dar pretul meu a fost unul mic, recunosc...

Poti gasi masini la pret foarte bun, insa trebuie ori sa ai noroc, ori sa ai cunostinte. Cel mai bine este sa dai sfoara in tara printre prieteni, si ei iti pot spune daca au vazut ceva...

Te poti duce si in targ, asta macar pentru a face o comparatie intre starea tehnica si optica a mai multor Vectre A (sau ce masina cauti tu). Cu cat iti pui fundul in mai multe, cu atat mai bine!

Cand ajungi aproape sa cumperi ceva, mai cere sfaturi. In general e bine sa mergi cu un prieten priceput la mecanica, si sa ceri proprietarului sa te lase sa urci masina pe o rampa/ service. In plus, masina e musai sa fie inmatriculata deja, nu cu numere rosii.

Parerea mea este ca poti gasi o Vectra A de prin 93-94 cu ceva optiuni pe ea si motor de 1.8, in foarte buna stare la 5000E. Pe care sa pui GPL. Vezi ca vindea cineva pe forum una care arata super ok.
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Maddan , n-as vrea sa dau toti cei 5000euro pe ea. Ma gandeam la ceva de genul 4500-4700 sau maxim 5000 discutabil. Dar in fine , Vectra-ul il vreau din 95 nu 93-94. Cu cat are mai putini km la bord cu atat mai bine. Ah si obligatoriu : A/C , geamuri electrice , Airbag , inchidere cent + alarma si impecabila la interior/exterior ; model hatchback.
  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
AND a scris:Maddan , n-as vrea sa dau toti cei 5000euro pe ea. Ma gandeam la ceva de genul 4500-4700 sau maxim 5000 discutabil. Dar in fine , Vectra-ul il vreau din 95 nu 93-94. Cu cat are mai putini km la bord cu atat mai bine. Ah si obligatoriu : A/C , geamuri electrice , Airbag , inchidere cent + alarma si impecabila la interior/exterior ; model hatchback.


Si un buchet de flori n-ai vrea .... in pret binenteles ?!?

Chiar nu m-am putut abtine! Atita o mai lungesti omule ... si bineneteles ca legea lui Murphy se va aplica si la tine. Cu cit te feresti de ceva cu atit sunt mai sigur ca vei lua teapa sau nu-ti va place ce vei lua.
Nu am chiar nimic cu tine si nu vreau sa am dreptate cu ce am scris mai sus DAR esti MULT PREA NEHOTARIT si indiferent ce masina iei tot o sa-i gasesti ceva care nu e ok din cauza ca nu stii ce vrei! Exclamation
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Tocmai am zis ce vreau Laughing . Solver nu pot sa trag o linie si sa spun "GATA , ASTA o sa caut!" pentru ca poate aparea oricand o ocazie la o masina total diferita. Cat de hotarat vrei sa fiu? Atat de hotarant incat sa iau masina pe care am zis ca o vreau chiar daca imi sare in ochi de ex un Astra F IMPECABIL? Ce sa zic ..eh lasa si ce daca e impecabil , eu m-am hotarat sa iau Vectra-u asta mai putin impecabil pt ca nu-i frumos sa fii nehotarat! Confused
Skip ads

  • rezare

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2004

  • Mesaj Privat
maddan a scris:Iar eu te intreb: chiar vrei airbag? La ce iti foloseste? Pune-ti centura de siguranta, si cu asta basta! Un airbag vechi de 10 ani este ... mai bine lipsa!


Cum poti spune asa ceva, "ce nevoie ai de airbag"? Airbag-ul este genul de sistem de care ai nevoie o singura data si ar fi bine sa-l ai atunci!

Si nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi ca nu functioneaza airbag-ul dupa x ani. Nu e facut la colibasi.
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1535

Cam atat poti gasi in pretul dorit de tine. Are tot ce vrei tu, mai putin aerul conditionat. Dar incearca-i ventilatia mai intai, si s-ar putea sa ai surprize destul de placute... Ca o opinie pur personala, prefer sa-mi bata in mine ventilatorul masinii (pe treapta 1, ca deja pe 2 ma sufla... Razz ), decat sa inghet de la aer conditionat. Si cu trapa deschisa deasupra capului... ROLLS BABY!.... Twisted Evil

Macar fii curios sa vezi masina de mai sus (hai ca fac si reclama neplatita). Asa vei sti cum sa te orientezi. Pana nu vezi cu ochiul tau si pana nu pui mana pe masina si fundul pe fotolii, pana nu o simti sub talpa, nu vei fi decat nehotarat...

Ah, si conteaza mai putin anul (daca vrei acelasi model) - conteaza numarul de km efectiv parcursi si modul in care s-a comportat proprietarul cu masina. In rest, tabla pe Opel are probleme in general la puntea spate, dar nimic ingrozitor...


ps. Sunt destule studii care arata ca airbagul frontal ajuta doar in cazul in care este pusa centura. Si nici atunci prea mult. Airbagurile laterale... aici e alta poveste! Si da, un airbag vechi de 10 ani... e .... vechi!!!
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
frate, iti vand eu Frontera mea la 5000 € si e full options, fara piele. Are si Webasto pe el, ii pun si GPL, numai hotaraste-te odata ca deja esti stresant. Am cumparat-o acum 1 luna jumate cu 7500, ti-o dau in pierdere, numai....
Glumesc.
Acum revenind on topic, sincer, ar trebui sa iti faci niste grafice sa vezi in ce te incadrezi si sa ajungi odata ( anul asta ?) la o decizie finala. Ce vrei si ce iei ?! Ptr ca... ai trecut prin toate clasele de masini, toate defectele, toate problemele, vrei si in car si in caruta, si calare si pe jos !
Dupa parerea mea, esti omul potrivit ptr ...Logan de 1,4 versiunea medie . E si low buget, e si noua, are si mecanici priceputi allover the road, nush de ce mai cugeti, presimt eu ca tot la Logan o sa ajungi, ptr ca sincer, esti mai nehotarat decat o femeie in standul de lenjerie intima!
No offence ,
Corvin
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
@Corvin : A fost dura faza cu Frontera , chiar m-am bucurat pt o secunda Embarassed . Si inca ceva , poate n-ai fost atent dar acei 5000 euro o sa-i am prin credit de 4000 + 1000 pun eu asa ca nu-mi permit Logan si nici nu mi-as lua. Deci asta inseamna ca nu-mi pot permite ca SH-ul care il voi lua sa nu fie fiabil!

@maddan : E dragut Vectra-ul din anunt insa :
1. Are motor de 115 cai ( nu-mi permit sa-i pun benzina ) Plus ca stiu cum alearga o masina de 115 cai pe benzina ; nu m-as putea abtine sa nu-i las pe toti in urma la semafor Twisted Evil si mi-ar golii buzunarul instantaneu.
2. Are 165k km si e din 93 , nu ca ar fii exagerat de mult dar la 5000 as crede ca gasesc cu ceva mai putini km la bord.
3. Trapa electrica daca se buleste ai ramas cu ea deschisa.
4. E berlina nu hatchback Razz

Masina e super , insa nu e pentru mine. Poate daca era 1.7TD sau varianta pe benzina cu 75 cai, cu airbag era mai potrivit pt mine.

Eu in principiu m-am hotarat ce vreau sa gasesc (daca nu dau peste un chilipir intre timp)

1. Opel Vectra 1.7TD/1.6 benzina, eventual 1.8 Hatchback!! , Airbag , servo etc , inchidere cent + alarma , A/C nu vreau neaparat dar daca are cu atat mai bine. MODEL 95 , minim 94 IMPECABILA ( poate accept si 93 daca imi spun astia de la service ca e perfecta ). Max 130.000km (poate gasesc si sub 100k km daca am noroc)

Uitati un ex pe care cu siguranta il verific personal daca mai e valabil luna viitoare : http://www.autovit.ro/html/0/206860.php

2. Opel Astra Sedan! Full Options model 95-96
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Nu ca as vrea sa rad de tine dar exact la masina asta s-a uitat si seful meu Laughing prima oara cand a fot hotarat-chitit pe o masina....dar... Rolling Eyes

E de ceva timp la vanzare si atata timp cat e pe autovit si inca a ramas acolo are ceva.... Razz

Masina stiu ca e pe undeva prin colentina si tipul sustine ca o vinde ca a luat-o de la un prieten...insa cum ti-au mai zis si altii in postu asta...NU LUA MASINI NEINMATRICULATE... Twisted Evil

Parerea mea este ca a fost masina de serviciu alergata, omorata sau cine stie cu ce bube....a prins-o meseriasu la bani putini si acuma a mai bagat cateva sute "sa se scoata"....(am prieten care sia luat masina exact asa cu nr de GR si tot pe bani putini dar era direct de la sursa).... Wink

PS:si asta are motor de 1800 adica iti va lua 12-13 poate chiar 14% in oras.......parca ziceai ca te incadrezi in 10%.... Embarassed
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
cu 3700 si-a luat un prieten vectra A din `92 1.6i , 180 mii km , masina in stare impecabila , stare de functionare fff buna , nu are ea cine stie ce dotari , dar a facut deja cu ea aprox 20mii km si nu a schimbat nimic la ea , inafara de ulei si filtru , si nici nu da semne de oboseala Smile
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Bun , 3700 pt una din 92 care merge impecabil. Iar eu vreau sa dau na 4700 pe una din 94-95 care merge la fel de impecabil. Cer prea multe sau cum?
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
AND a scris:
2. Are 165k km si e din 93 , nu ca ar fii exagerat de mult dar la 5000 as crede ca gasesc cu ceva mai putini km la bord. Max 130.000km (poate gasesc si sub 100k km daca am noroc)
3. Trapa electrica daca se buleste ai ramas cu ea deschisa.
4. E berlina nu hatchback


2. Poate ai noroc sa gasesti una cu 80 mii km in bord, ai fi fericit cred, desi real cel mai probabil are peste 250 mii km.
Ca fapt divers masinile normale fac cam 30-50 mii km pe an in Germania, si cam 15-25 mii km in Romania si masina mea de 2 ani avea 80 mii km si tu vrei masina de 10 ani sa aiba tot acelasi numar de km (reali ma refer).
3. Sau poate inchisa... oricum are un mecanism mecanic de back-up ca sa poti sa o inchizi.
4. Berlina trancane mai putin decat hatchback-ul, am mers destul cu ambele tipuri si iti recomand berlina.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Mai fa rost de 1000 si iti vand eu un Polo Classic cu A/C din '99 cu 70k la bord. Este al sefului meu si e luat de la Porsche Romania. Numai hotaraste-te...
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
AND, daca te-ai decis pe Vectre, acum nu-ti ramane decat sa ai rabdare si sa te sui in cat mai multe. Si sa nu te mai uiti la alte modele... Laughing

IN 5000E gasesti ce vrei tu, insa fara posibilitatea de a-ti pune GPL!

Si stai linistit ca un motor care arata ~150.000 km are de fapt peste 250k kilometri, asta asa, in general, la masinile din Romania.... Dar merge impecabil. Si un RK la Vectra A costa maxim 25 de bulioane (daca stie altcineva un alt pret...), asta daca tii cu tot dinadinsul sa ai compresie maxima.
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
maddan , nici nu i-as pune GPL daca este varianta 1.6l ..sau cel mai bine 1.7TD. Tot ce zic este ca o persoana sau doua cu bun simt trebuie sa gasesc , care au avut mai mult masina in romania si din nu stiu ce motiv au mers foarte putin cu ea etc (oameni batrani , femei) Smile ..si care sa nu manevreze kilometrii parcursi.

@sandumbogdan : Troncane Opel Vectra? Very Happy , sunt sigur ca poate fii remediata ieftin problema. Hatchback-ul imi place de mii de ori mai mult decat sedan-ul.

@toata lumea : Cat costa sa duci masina la un service opel si s-o puna pe laptop sa vada exact in ce stare e?

@ingineru : Sansele sa am mai mult de 5000euro sunt aproape nule , plus ca VW Polo... classic este sedan-ul nu? Ma rog , prefer un Vectra.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Da, troncane Opel Vectra, ca dealtfel orice alta masina, rezolvarea a fost ca am vandut-o si am luat alta mai noua, Astra din 2002.
De pus pe tester la un service oficial costa cam 1.4 mil aproximativ.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR