Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
rezare a scris:Eu zic sa te mai gandesti totusi la diferenta intre Astra F si Espero
Vad ca tu compari chiar si Solenza cu Astra F. Informata comparatie, gg... Twisted Evil


Fata de ORICE Astra F cu motorizare apropiata ca putere, Espero este superior prin confort, dotari, marime.
Cu cate Solenza ai mers? Eu am mers des si cu Solenza si cu Astra F, dar mai veche, nu ca a ta, mai exact din '94 cu motor de 1.4 si sunt foarte apropiate cam la toate capitolele mai putin finisajele mult mau bune de la Astra, dar ca performante, zgomot, stabilitate, etc. e cam aceeasi treaba, mai ales ca motorul de pe Solenza fiind nou era mult in fata celui de pe Astra cu peste 150 mii km.

Ingineru a scris:Mai incet cu "abereaza"

Da, scuze al toata lumea, m-am explimat cam urat, dar totusi cand se spun asa proistii...

Ingineru a scris:Comparatia Espero-Vectra poate sta in picioare la Vectra A dar la B de exemplu... sunt alta liga.

Evident ca Espero se compara cu Vectra A, iar Nubiba cu Vectra B, si in ambele situatii o Vectra intretinuta este mai buna decat Espero/Nubira, insa mai greu cu Vectre intretinute pentru ca au trecut multi ani si km pe sub rotile lor.

Corvin a scris:Cel mai bun prieten al meu ( opelist de altfel ) e mecanic la Radacini , dealer autorizat Daewoo
Dupa parerea lui si a celorlalti mecanici , Espero e o obosenie de masina nereusita , cu o multitudine de probleme fata de Cielo.

Stii tu cum e vulpea care nu ajunge la struguri?

Corvin a scris:De aceea nu are nici mare cautare iar pe piata second hand e cam la acelasi pret cu Cielo , desi zice-se ca ar fi superioara . Nu este

Hehe, e cam la acelasi pret un Cielo aproape nou cu un Espero din '96 neintretinut, si de ex. tata are oferte de 5500 Eu pe masina lui din '96. Nu is normali nici aia care ofera atatia bani, dar oricum nu se compara cu Cielo.

Corvin a scris:E o masina lenesa in comparatie cu Cielo si nici cele 16 valve nu ajuta motorul .

Espero ca fapt divers este chiar mai rapida decat Cielo, desi din masina Cielo iti da senzatia ca este mai rapida. Este si normal, o masina de clasa superioara atenuaza senzatiile de performanta pentru confort.

Corvin a scris:La consum am mai scris , cu a.c vara la drum lung se inscrie cu brio in 11 l la suta si amicul meu...

Da, da, si eu am mai zis ca am cel putin 5 Espero pe care le stiu f. bine, si la drum lung pe la viteze in jurul a 130 km/h, condus normal, cu AC, mie imi ia sub 7%, tatalui meu ii ia 7.5%, si ca extrema, unui vecin cu care am fost impreuna la mare, i-a luat 8.5%.
Dar stiu si un caz opus cu un prieten al carui tata a imprumutat un Espero si a mers in Italia pe autostrazi si spunea ca calcata la maxim prin Germania, pe la 160-170 km/h lua cam 17% dar asta deja e cam SF pentru Romania.

Corvin a scris:chiar stie sa conduca si nu e nici tipul agresiv de sofer .. .

Si tata stie sa conduca, are carnet de mult mai multi ani ca mine, si conduce mai putin agresiv, dar totusi eu scot consumuri mai mici.

Corvin a scris:Ca a dus masina la mecanici parliti, iaras nu tine, repet e director la Coca Cola si isi permite sa dea cati bani e nevoie la un service . Si nici nu e masina lui , asa ca ...

Da, foarte bun argument. Daca aia ii repara masina perfect, dupa aia din ce mai traiesc?

Corvin a scris:...insa ce scrii tu acolo ca "la peste 150 km/h" e deja de domeniul fantasticului.

Nu am scris ca am mers constant cu 150km/h, desi am mai facut si asa ceva, ai fi uimit cat de bine se merge noaptea la ora 2-3am pe directia roman-focsani, si am mers si cu viteza maxima uneori (pe bord cam 180 arata), desi nu obisnuiesc.

Corvin a scris:Cat despre tehnologia avansata a unei masini care are combustibil de baza benzina premium, scuza-ma dar e deja istorie ce vorbim noi acum !
E secolul 21 si masinile folosesc benzina fara plumb !
Corvin

Care este legatura intre tehnologie si plumbul din benzina? Muhahaha ce tare esti.


Ultima modificare facuta de sandumbogdan la Joi 24 Mar, 2005 1:33 pm
Skip ads

  • rezare

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:Fata de ORICE Astra F cu motorizare apropiata ca putere, Espero este superior prin confort, dotari, marime.


Yeah right. Ma rog, e parerea ta, dar las-o mai moale atunci cu "abereaza" la adresa altora.


Cu cate Solenza ai mers? Eu am mers des si cu Solenza si cu Astra F, dar mai veche, nu ca a ta, mai exact din '94 cu motor de 1.4 si sunt foarte apropiate cam la toate capitolele mai putin finisajele mult mau bune de la Astra, dar ca performante, zgomot, stabilitate, etc. e cam aceeasi treaba, mai ales ca motorul de pe Solenza fiind nou era mult in fata celui de pe


Fii serios. Dacia solenza comparabila cu astra, chiar si din '94 intretinuta? Peformantele or fi aceleasi, ca au aceeasi putere si astra cred ca e mai grea totusi, dar stabilitate/zgomot and stuff... don't think so.
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Ca "masina" bineinteles ca o Dacie pe platforma Novei nu se poate compara cu un Opel Astra F . Tot ce are Solenza (zic eu) mai bun decat un Astra F , este faptul ca motorul este unul extraordinar de fiabil si transmisia foarte reusita. Masina fiind suficient de sprintena. Bineinteles ..consuma si mai putin decat Astra F , e mai noua , mai avantajos sa-ti iei una etc. Insa nu asa se face o comparatie intre doua masini. Se ia prin absurd of Astra F NOU NOUTA si se pune langa o Solenza nou nouta ..si atunci opel-ul castiga la toate categoriile. Smile

Singurul motiv pentru care consider Espero sau Cielo peste Astra F este faptul ca nu prea pot intretine o masina care-mi consuma constant peste 10l/100km de benzina ..si de aceea am nevoie sa-i pun GPL. Si nu am de gand sa bag GPL pe o masina veche de 10 ani si cu peste 200.000km rulati.

Banuiesc ca ideal ar fi sa gasesc un Espero din 98 , al unui singur proprietar (cineva in varsta Twisted Evil ) om serios care si-a pastrat masina in stare perfecta de functionare. Cielo .. de ce mi se pare mie periculos de condus ? Rolling Eyes Am mers cu cateva si pot spune ca mi-a dat o senzatie de nesiguranta, parca masina nu statea bine pe sosea ( in oras nu la drum lung ) exact ca si cum ceva ar fi fost neinregula la mecanismul de directie.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
AND a scris:Insa nu asa se face o comparatie intre doua masini. Se ia prin absurd of Astra F NOU NOUTA si se pune langa o Solenza nou nouta ..si atunci opel-ul castiga la toate categoriile.

Asa da, clar ca Astra-ul este in fata, insa chiar tu spuneai ca este absurd pentru ca tu nu cred ca gasesti sa un Astra nou nout sa-l cumperi acum.

AND a scris:Singurul motiv pentru care consider Espero sau Cielo peste Astra F este faptul ca nu prea pot intretine o masina care-mi consuma constant peste 10l/100km de benzina ..si de aceea am nevoie sa-i pun GPL. Si nu am de gand sa bag GPL pe o masina veche de 10 ani si cu peste 200.000km rulati.

Sa stii ca Vectra mea inainte sa o vand trecuse de 200 mii km si se tinea f. bine inca, nu consuma ulei, tragea f. bine motorul, dar se simtea ca e batrana la furtune, garnituri, multe detalii marunte, si din acest motiv nu-ti recomand o masina mai veche de 8-10 ani.

AND a scris:Banuiesc ca ideal ar fi sa gasesc un Espero din 98 , al unui singur proprietar (cineva in varsta) om serios care si-a pastrat masina in stare perfecta de functionare.

Da, dar acei oameni nu dau anunturi la ziare sau pe internet, defapt nici nu e nevoie de anunturi, tata are 2 abonati la masina lui (cu 5000-5500 euro), si un alt conoscut intr-o situatie asemanatoare (35 mii km cu masina din '96) a dat-o in prima zi cand a zis la lume ca vrea sa o vanda cu un pret astronomic de 6000 euro si nu merita chiar asa de mult totusi. Deci eu zic ca e imposibil sa gasesci ce zici mai sus si sa si fie real, nu poveste gogonata.

AND a scris:Cielo .. de ce mi se pare mie periculos de condus? Am mers cu cateva si pot spune ca mi-a dat o senzatie de nesiguranta, parca masina nu statea bine pe sosea ( in oras nu la drum lung ) exact ca si cum ceva ar fi fost neinregula la mecanismul de directie.

Depinde cu ce masina te-ai obisnuit. Espero si Cielo au directii cu servo-asistare fixa spre deosebire de Opeluri care incepand cu Vectra au servo-directie cu asistare variabila in functie de viteza. Diferenta intre Vectra A si Espero nu este f. mare, dar se simte ca cea cu asistare variabila care se intareste la viteze mari iti da o senzatie de siguranta mai mare. Deasemeni dupa ce m-am obisnuit cu stabilitatea si directia de la Astra G, cand m-am urcat pe Espero imi era frica sa trec de 100km/h in primele 10 minute de condus. Dar pana la urma e o chestie de obisnuinta, te adaptezi si nu ti se mai pare nimic deosebit.
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
imi cer scuze ca ma bag ca musca.......dar.....
@sandumbogdan-chill out man.... Cool ...e doar un thread in care un om vrea sa afle ceva....parerea mea este ca aceste threaduri ajuta un om sa vada partea buna a masinii si partea proasta......pe mine m-au ajutat foarte mult.....altfel acum aveam cielo si nu astra... Cool

@rezare-si eu mers cu solenza si iti zic sincer.....la capitolul motorizare sta mai bine in sensul ca pe motul de solenza ai 75cp....pe cand pe astra aceasi motorizare eu am 60cp..... Rolling Eyes
interiorul de astra si de solenza nu se compara......ca si cum ai compara cu bmw cu un trabant.......trabantul fiind solenza.. Razz

@corvin-si mecanicul meu lucreaza tot in radacini si daca e sa intrebi orice om care lucreaza cu ele o sa aflii ca sunt mai bune altele........dar asta vazut din perspectiva unuia care tre sa le repare si stie ca nu sunt fiabile fata de un opel de exemplu..... Smile

@and-masina daca e intretinuta e mai buna ca oricare alta care e calcata&omorata....parerea mea e urmatoarea....si repet e PAREREA MEA....nu iti lua cielo ca sa il bagi pe gaz.... Wink
Masina bagata pe gaz e mai slaba la capitolu demaraj deoarece gazu e mai slab in cifra octanica....
Un cielo care nu are gaz merge in oras cam cu 10-11L la suta iar cu gaz ia cam 13-14 chiar si mai mult depinde de cum mergi.....
Daca vrei sa iti iei masina buna fa o comparatie....vino sambata la intalnire ca tot stai in bucuresti si o sa ai sansa sa conduci astra mea motor 1.4 , '93 si solenza lui florin si o sa vezi ce si cum.....
Espero.....nu te-as sfatui .....mai degraba cielo decat espero....si mai degraba solenza decat cielo....si mai degraba astra decat solenza.....

PS:nu vreau sa supar pe nimeni....vreau doar sa se citeasca si sa se ia in considerare
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
mecanicul meu , ala care nu ajunge la struguri ( e prietenul meu btw , nu mecanicul meu ) are Vectra dti a.f 2001 sau 2002 , deci iese din discutie ca nu isi poate permite un amarat de Espero .
Daca la mine te refereai , ai dreptate , nu imi pot permite un Espero nici eu ... Sunt un sarac cu ..Opel
Sandule , tu bag seama ca esti un fel de Gica Contra , drept ptr care, dialogul meu cu tine ia sfarsit aici !
Corvin
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu am inteles pana la urma cu mecanic - prieten ce ai vrut sa spui, insa asa sunt unii, cand dau de bine (Vectra 2001) tot ce e mai jos e varza.

Poti sa fii sarac si cu Mercedes, oricum nu am zis nimic de asta.

Eu nu sunt Gigi Contra ci doar echi-distant, nu ca unii de aici care spun ca Opel e cea mai buna marca, pe forum-ul VW altii spun ca VW-ul este cel mai tare si tot asa.

Daca nu mai vrei sa dialoghezi cu mine, asta este.
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Nu pot sa scriu pe acest forum ce cred eu despre Opel , mai ales acum ca am problemele care le am !!!!!!
Skip ads

  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
florinike atunci n-am ce sa ma fac! Cum evit eu sa n-o dau in bara cu un sh?
Iti spun cu mana pe inima ca nu-mi permit sa merg cu o masina care-mi ia peste 10l/100km. Nu-mi permit sa bag bani in piese de schimb daca se strica ceva deodata. De aceea nu-mi permit sa intretin un Opel! GPL sau motor mic este singura mea cale de scapare. Am inteles ca Cielo nu are destui cai putere pentru a face fata pe gaz , si are cea mai proasta frana posibila. Altceva ce mai am? Matiz? Sigur consuma putin dar nu e masina cu care sa faci altceva decat sa te strecori prin trafic! Totusi e vorba de vietiile noastre si omul vrea sa se simta in siguranta. Espero este inca candidat , are suficienti cai 110 parca pentru a putea merge linistit cu pe gaz.. si daca ai nevoie de un "boost" in vreo situatie , apesi butonul de benzina si s-a dus! Este masina adevarata , esti in siguranta , ai toate dotariile etc. Mai ramane Solenza , care totusi nu ma duce peste 10l/100km decat in situatii extreme si ma pot multumii. Este relativ safe , placuta la design , bord modern , insa nu mi se pare ca-ti ofer acel sentiment de siguranta care-l ai in Espero.

Se pare ca am ramas cu Espero + GPL vs. Solenza ... care ma usuca mai putin la buzunar? In care pot avea mai multa incredere ca nu ma lasa in marginea drumului? offtopic : unde au disparut espero-urile din bucuresti?? Saptamana asta (chiar m-am uitat dupa ele) n-am vazut decat 3-4.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Mai AND.....nu stiu ce sa iti zic....uneori e mai bine sa nu te grabesti....
Sincer eu am masina de cateva luni....luata din prima deci imagineaza-ti ca am o rata de vreo 100E pe luna timp de 4 ani sa platesc la masina si daca s-ar strica ceva la ea m-as duce de rapa.......
Dar pana acuma in afara de benzina si curatat injector+filtru.....nu am bagat deloc....
Ma gandeam si eu la o solenza pntru ca parerea mea -e cea mai buna dacie facut dupa 89....dar la pret de peste 5500.....pret care mi se pare sincer mare......e cam hmmm....mai bine o astra....
Si masina mea-1.4 motor pe injectie monopunct ia doar 8-8,5% in oras.....imagineaza-ti ca la consumul asta e mai mult decat ok....mai ales ca are ceva demaraj si e masina capabila....nu e ca solenza sau ca cielo....espero....
Orice ai alege ai mare mare grija sa fie ingrijita.....daca e at e ok orice masina...am mai zis chestia asta ......
  • rezare

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2004

  • Mesaj Privat
@florinike: pai normal ca daca, comparam un motor de 60CP cu unul de 75CP o sa castige cel de 75CP. Dar omul vorbea in titlu de un astra 1.6i, care in varianta 8V din cate stiu are tot 75CP si cuplu superior. Daca e 16V, nu mai are rost nici un fel de comparatie.

@sandu: man, e parerea ta ca esti echi-distant, la fel cum e si a noastra ca si noi suntem. So? Eu nu cred ca am cea mai tare masina din lume (ar fi culmea), dar _totusi_ cred ca e peste o coreeana sau peste o creatie de la colibasi. Nu stiu, asa am eu impresia... Twisted Evil... mai ales ca m-am intalnit cu ele pe strada de mai multe ori.

@and: Espero parca la 1.8 are 90CP, nu 110... stiu eu gresit? Daca tot vrei consum mic si dureri minime de cap, parca totusi solenza ar fi ok. De noua are garantie, tot ce vrei, consum ok, performante acceptabile in conditiile date (consum mic). Oricum nu cred ca se incadreaza in bugetul tau o motorina de CP multi, care ar consuma putin, dar s-ar si duce.
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
florinike inteleg care a fost situatia ta. Spui ca ai masina de cateva luni , asta insemnand ca te-ai orientat dupa preturile de atunci pentru ca acum nu ai nevoie de 5500 euro sa-ti iei o Solenza. Cu 4800 iti iei frumos o rapsodie din 2003 si cu 5000 o Clima. Acum cred ca gasesti si Vectra B daca cauti bine la 5500e. In fine ,nu inteleg ce ai vrut sa spui prin " mai ales ca are ceva demaraj si e masina capabila....nu e ca solenza sau ca cielo....espero.... " cand vorbeai despre Astra' ta. Cum a zis si rezare , nu vad cum a ta 1.4 pe injectie monopunct bate la demaraj un motor 1.4 multipunct proectat in 98-2000 pt renault clio. Pot sa te asigur ca SuperNova te lasa urma fara nici o problema .. asa cum isi bate joc de multe masini care ii sunt net superioare in rest.
@rezare : Am impresia ca Espero vine cu 3 motorizari , 1.5 si 90 , 1.8 si 110 , 2.0 si aproape 120. E dubioasa chestia dar te asigur ca Espero la 1.8l il gasesti cu 100 cai. Nu stiu unde ar fi mai mic consumul si dureriile de cap .. la Solenza cu 8-9l in oras si totul scartaind inauntru sau la Espero cu 6-7l (echivalent gpl in benzina) in oras si masina mergand fara reprosuri.
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
sau o DSN la 3500 E Smile de restul 1500 E cumperi piese sau ceva in caz ca se strica in aia 3 ani cat vrei sa o tii Smile .Am fost cu o DSN din 2002 si mii s-a parut destul de ok
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@rezare-imi cer scuze dar am tot cautat prin thread si nu am vazut cumva ca ar fi caravan de 1.6i.........in cel mai rau caz corneliu panait a avut unul.... Laughing ...am facut o comparatie intre motorul de dacie si cel de astra echivalent....... Cool

@and-nu am zis ca nu ma "bate " o solenza..chiar am zis ca motorul de astra are 60cp si cel de solenza 75cp....mai reciteste odata....
si cand ma refeream ca am ceva demaraj....am zis ca fata de un cielo-espero pe gpl...cum vroiai tu sa ii bagi....oricum masina de 1.4 nu e masina de curse sau de fuga...... Rolling Eyes
GPL e bagat sa consume mai putin ......
Si cand am facut referire la astra-cielo-espero ma refeream la masini ca un tot unitar....nu doar la interior, motor, tinuta de drum...etc.
A ...si inca o chestie...sincer si seful meu cauta o solenza si cea mai ieftina gasita a fost o europa la 4800 si o clima la 5200.....zi-mi si mie de unde iei preturile.....poate gasim ceva si pentru el,.... Wink
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
florinike , daca masina merge pe GPL nu inseamna ca daca vreau sa fac pe cineva la demaraj , mi-e greu sa apas butonul si imediat imi baga benzina Wink
Cat despre Solenza , spune-i sefului tau sa se uite cu atentie! Printre toti nesimtitii care vand Europa cu 1000 euro mai scump decat costa initial , va gasii si pe cineva cu bun simt care stie valoarea adevarata a masinii. Eu am vazut cel putin 5-6 anunturi cu Solenze Confort/Rapsodie/Clima sub 5000 euro. Sunt rare dar exista!
  • rezare

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2004

  • Mesaj Privat
florinike a scris:@rezare-imi cer scuze dar am tot cautat prin thread si nu am vazut cumva ca ar fi caravan de 1.6i.........in cel mai rau caz corneliu panait a avut unul....


Da, scuzele mele, asa e, am "alipit" 1.6i-ul din al doilea post in primul Smile
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Faceam surfing pe autovit mai devreme si priviti ce-am gasit :
http://www.autovit.ro/html/5/203195.php
E ceva de capul ei?
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@rezare no problem....nu face nimic.....

@and-arata bine ...bine rau...dar stii ca cele mai scumpe piese sunt la masinile europene.....in concluzie la cum arata ti-as zice sa o iei si maine...dar.....trebuie sa te duci sa vezi pe viu cum e masina , sa mergi cu ea sa ai grija sa nu fie problema cu motorul si cel mai important sa ai grija la micile detalii alea masinii.....rugina , accidente, stii si tu ca vba aia esti destul de mare.... Wink
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
PT Florinike

Nu inteleg cum vine asta "dar stii ca cele mai scumpe piese sunt la masinile europene"?

Daca vorbim de masini straine, la europene sunt cele mai ieftine piese.


Mai ieftine decat piesele pentru asiatice si pentru americane.

Ai vrut cumva sa te referi la masinile frantuzesti??????
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Arata bine insa sunt putin suspicios. In 98 din cate stiu 306-le deja avea un bord mult mai modern si airbag-ul era standard. Oricum .. iau anuntul asta drept doar idee , el expirand in aprilie ..asta fiind totusi cu o luna INAINTE ca eu sa fac rost de $ Sad

Poate mai apar si altele...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR