Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@KDt-scuze asta vroiam sa zic... Embarassed ...dar din graba & stuff s-a inteles altceva...
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cielo cu motorul de 1.5 de 75 cai este comaprabil ca performante cu cel de Espero de 1.5 16v 90 cai deoarece are si greutate mai mare, si cu greu se simt cei cativa cai in plus doar la turatii mari.

La Espero iti recomand doar motorul de 1.5 pentru ca are 16V, cele de 1.8 is cu 8v, si consuma mai mult si nici nu mers asa bine la turatii mari, insa cel de 1.5 fiind mic, are cuplu f. slab la turati mici, mai ales raportat si la greutatea masinii, si daca ii pui si gaz, fii figur ca abia se mai taraie.
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Deja se discuta off topic de mult...
Daca tot faceti comparatii de acest tip, macar luati in considerare si criterii de fiabilitate, brand; imi vine rau cand vad cum se compara Dacia, Daewoo si Opel, in acest fel si mai ales pe acest forum.

Un pic de respect, baieti, cel putin pentru noi, ceilalti!
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Adica cu un Ascona sau Kadet e ok, dar cand vorbesti despre un Daewoo aproape nou sau o Dacie noua mult mai bune, e rusine?

Snobism?
Skip ads

  • rezare

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2004

  • Mesaj Privat
E si asta o treaba, a ajuns dacia sa se compare cu opelul si sa castige. E pe drumul cel bun Wink
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:Adica cu un Ascona sau Kadet e ok, dar cand vorbesti despre un Daewoo aproape nou sau o Dacie noua mult mai bune, e rusine?

Snobism?


Nu, e vorba despre respect...
Ce inseamna mult mai bune? nimik, vrei sa spui mult mai noi... o Dacie buna este cea pe care o poti repara in drum... dar acum nu se mai fac de alea...

Exemplu, care se vrea a fi si motivatia afirmatiilor mele: Eu mi-am luat Opel SH, chiar daca aveam bani pentru o Dacie noua sau un Matiz nou, too.
Problema se pune ca eu imi voi vinde masina penste 1-2 ani cu aceeasi bani cu care am luat-o, in timp ce la o Dacie sau Matiz (valabil orice Daewoo) pierzi f.f. mult, mai bine o tii toata viata decat sa o mai vinzi. Parerea mea... si nu numai.
Si exemplele pot continua, cu povestile multora dintre cunoscutii mei si nu numai. Idea
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pt. rezare:
La mine nu a castigat, am ales Opel SH in loc de Logan dupa cum vezi, dar intra pe forumul la Dacia si vezi ca acolo Dacia a castigat, si fiecare alege cum considera fiecare, nu toti dorim si avem nevoie de acelasi lucru.
Subiectul pe care vorbim acum este deschis de cineva pentru a se informa ce masina sa-si cumpere, si eu doar i-am aratat ca exista si alte alternative la Opel Astra, eventual chiar si de la alte firme, si i-am aratat atat avantaje cat si dezavantaje. Asa mi se pare corect.
Alegerea e a lui.

Pt. pratmin:
Puteai vorbi despre respect pentru sine despre un RR, Maybach, Ferrari, si pana la urma tot la snobism se ajunge, daca in locul argumentelor practice aduci ca argument brand-ul.
Valoare de revanzare la VW este mai mare decat al Opel.
Deci dacia buna e aia care o repari in drum??? Noroc de noi ca nu lucrezi la management-marketing-proiectare la Dacia. Unii vor masini pe care sa nu le repare deloc.
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:
Pt. pratmin:
Puteai vorbi despre respect pentru sine despre un RR, Maybach, Ferrari, si pana la urma tot la snobism se ajunge, daca in locul argumentelor practice aduci ca argument brand-ul.
Valoare de revanzare la VW este mai mare decat al Opel.
Deci dacia buna e aia care o repari in drum??? Noroc de noi ca nu lucrezi la management-marketing-proiectare la Dacia. Unii vor masini pe care sa nu le repare deloc.


Brand = Opel, Daewoo, Dacia. Care este mai "tare"? este si asta un argument... chiar daca nu cel mai important, dar orice cotatie a brandului isi are motivele ei.
Nu am comparat Vw cu Opel si nici nu o voi face, cunosc fiabilitatea VW si intr-adevar nu se compara.

Ref. Dacia, daca faci raportul pret/calitate (vezi Solenza si Logan), vei vedea diferenta. Unii vor masini care sa functioneze mai mult de doi ani; iar cei care se multumesc cu o masina care sa-i duca la birou si inapoi, isi cumpara una de 6 mil. lei, pe care o repara/ajusteaza saptamanal, pe bani putini. Iar aceasta masina este Dacia 1300. O masina buna este aceea de care nu te minunezi cand vezi ca merge mai mult de trei ani fara reparatii.

Daca as lucra in dept. marketing la Dacia, as creste vanzarile incl. exporturile, dar fara nici o satisfactie profesionala, aceasta bazandu-se in primul rand pe relatia cu clientii, care trebuie sa fie de durata...

Si in fina, revenind la snobism sau la realitate, cred ca tu incerci sa promovezi Dacia pe acest forum Opel intr-un mod agresiv, fara a tine cont de parerile umile ale celorlalti sau de trend-ul care a zapacit piata auto din Romania... care este pe drumul cel bun.
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
pratmin a scris:Si in fina, revenind la snobism sau la realitate, cred ca tu incerci sa promovezi Dacia pe acest forum Opel intr-un mod agresiv, fara a tine cont de parerile umile ale celorlalti sau de trend-ul care a zapacit piata auto din Romania... care este pe drumul cel bun.

Nu, nu, in nici un caz nu promovez Dacia, nu-mi place nici un model, si cu putina atentie se poate gasi la aceeasi bani un model Opel mult mai bun.
Eu am observat ca trend-ul de la noi este spre Logan, si nu mi se pare ca trebuie sa ma iau dupa el.
Eu doar sustin ca fiecare are avantaje si dezavantaje, si o dacie/daewoo noua/cu km putini uneori este mai buna din unele puncte de vedere decat un opel foarte vechi.
  • mirciulica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: baia mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
fara suparare fratilor dar se pare ca ati uitat ca sunteti pe www.clubopel.com Exclamation e bine sa dati sfaturi pt unu care vrea sa-si ia un opel, nimic de zis, da de la asta si pina la a povestii despre dacii Question opritiva fratilor! sau deschideti-va un forum pt frumusetile de dacii ori cielo.
[i]propun cu mina pe inima si raspicat sa inchideti discutiile despre dacii cielo sau espero ca e prea mult fratilor pe un forum de opel.
omu va zis oricum ca nu crede ca o sa-si ia opel asa ca... povesti in vint de spre masina tarii.\
[b]
[/u] off topic!!
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:
Nu, nu, in nici un caz nu promovez Dacia, nu-mi place nici un model, si cu putina atentie se poate gasi la aceeasi bani un model Opel mult mai bun.
Eu am observat ca trend-ul de la noi este spre Logan, si nu mi se pare ca trebuie sa ma iau dupa el.
Eu doar sustin ca fiecare are avantaje si dezavantaje, si o dacie/daewoo noua/cu km putini uneori este mai buna din unele puncte de vedere decat un opel foarte vechi.


Pareri pernitente. Sunt total de acord cu aceasta revenire la ordinea de idei. Wink
Doar ca trendul nu este pe Logan, ci doar o incercare de a "sparge gheata" care a facut o anumita latura a clientelei sa se orienteze catre aceasta masina; motivatie: naivitate, credulism, nationalism? (no offense...) sau poate lipsa de informare. Cu toate acestea, sunt de acord ca poate exista un viitor pentru alte modele de Dacia, dar startul a fost prost.
Revenind on topic:
Daewoo km putini = 4500EUR(Matiz - an bun sau Cielo/Espero sub an 2000) . Opel la aceiasi bani = an 1995, Astra, motor 1.4-1.6 benzina.
Alegerea poate sa difere foarte mult in functie de destinatie de folosinta a masinii, cine o va conduce, dotari, intretinere. Dacia nu intra in calcul, din puctul meu de vedere.

Este greu insa de apreaciat la banii astia care ar fi mai convenabil.
Imi cer scuze pentru off topic Embarassed
  • mirciulica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: baia mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
eu zic sa o lasai balta cu daewoul asta. am facut si io comparatia asta inainte de a lua masina si bine am facut ca nu m-am bagat in mocirla cu cielo. o fi el mai nou da opel e opel. china e china si germania e germania. uita-te la pret si iti dai seama de diferente. de dacii nu discut. pot fi ele cu motor de mercedes da vorba lu tata " dacia e dacie baiete". deci ramin la aceeasi parere ferma.
opritiva fratilor! sau deschideti-va un forum pt frumusetile de dacii ori cielo.

Skip ads

  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
mirciulica , ce te-a facut sa alegi un Astra Caravan din 95 peste un Espero din 98? (ca ex)
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
AND, eu am avut oarecum aceeasi dilema cu a ta. Doar ca banii mei se opreau la 3500E Smile. Alternativa era un Logan prin credit, chestie care imi dadea senzatii de voma, desi masina e corecta dpdv tehnic. Estetic insa...

Am ales un Vectra A de care sunt super multumit, desi consuma de rupe. Insa imi si ofera placerea de a conduce.

Trebuie sa ma intelegi ca atunci cand m-am urcat din nou intr-o Solenza am avut soc: usitele alea penibile, plasticele alea penibile, inghesuiala aia penibila, textilele alea penibile!! Shocked Si toate astea pe o masina care m-ar fi costat cu cel putin 1000E mai scump!! Si care are preturile la piese comparabile cu ale Opelului meu! Chiar crezi ca ma mai intereseaza ca a mea consuma cu 50% mai mult decat Solenza aia? Da, dar are si 40 de cai in plus!

Nu frate, sincer, daca ai banii respectivi, NU FACE sa iei o Dacie - si spun asta cu tot respectul pt. cei care au o Dacie, cum am avut si eu inainte de Opel.

Da-ti doua palme, trezeste-te!

Orienteaza-te dupa un Astra, si vei gasi destule - daca vei avea rabdare macar 2 saptamani - cu motorizare decenta (deci consum mic si performante ok), NU pe gaz, intretinuta bine optic si mecanic.
Sau ia vezi Vectra-ul superb pe care il vinde cineva chiar aici pe forum!
Repet, cauta, si vei gasi, cu conditia sa ai rabdare.

Eu zic ca vei gasi un Astra in 4000 de euro, cu dotarile unei Solenze dar la calitatea Opel, in care vei mai baga vreo 2-300 de euro pt. a o aduce la o perfecta stare mecanica, si cei 300 de euro care iti mai raman, ei bine aia sa-i consideri tu diferenta de bani cauzata de eventualul consum mai mare, pe urmatorii 3 ani!

Preturile la piese, repet, sunt comparabile cu cele de la Solenza, la Opelurile de >8 ani.

Cielo - Espero... masini decente, dar de ce sa nu iei originalul, si sa iei copia???

Sincer, vino maine la intalnire, si vei putea testa si singur diferentele de confort si calitate intre un Opel - fie el si Vectra A sau Astra F, si un Cielo/Espero sau ... ugh... Dacia.

Mai gandeste-te si la siguranta pasagerilor, si la valoarea de revanzare a masinii (iata de ce GPL-ul NU merita banii pe un sh de acest gen). Nu te crampona doar de consum, caci asta este doar un procent din costul total al transportului tau pe urmatorii 2-3 ani cat vrei sa tii masina.

Sa ezit intre un Opel Astra F si o Solenza? Sau un Matiz?!?! Never ever! Go for Opel, si n-o sa regreti!

Si Peugeot-ul este o alternativa buna, insa nu stiu cat de fiabile sunt motoarele cu >150k kilometri.

Cat despre banca: sper ca faci un credit de nevoi personale la HVB, nu? Alaturi de ala de la Volksbank, e singurul demn de luat in seama pt. o masina sh pe la sumele astea.
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
maddan , mersi pt sfaturi Smile Dar crede-ma ca stiu f f multe despre calitatea unei marci , adica stiu ca Opel este cu mult peste Daewoo si cu foarte mult peste Dacia. Recunosc ca nu ma pricep la partea mecanica (d'aia pun si multe intrebari referitor la ce inseamna un model si "sub capota"). Hai sa-ti spun exact situatia mea. Si motivul pentru care nu-mi permit o masina care consuma peste 10% BENZINA! Eu personal , NU am un venit fix (nu este nici asigurat Sad ) si stiu ce spun pentru ca pana acum am mers pe un Oltcit care consuma si ala 12-13% si din ce castiguri aveam , le spargeam mai mult pe benzina decat pe o cina sau un film cu prietena mea. Bagam benzina si nu-mi mai ajungeau banii pt doua bilete de film. Era un sentiment foarte neplacut si iritant! Imprumutul il face altcineva pentru mine , cu increderea ca atunci cand am un venit pe carte de munca , voi prelua eu creditul. Acum intelegi de ce GPL este singura mea sansa sa pot merge cu masina , si sa fiu un pic mai flexibil financiar in afara ei. Insa exact cum ai spus si tu , si mie imi place sa stiu ca sunt cat de cat in siguranta in masina , si pasagerii la fel! De aceea , cred ca cea mai buna optiune ar fi intradevar un Espero in stare buna din 1998 , pe care sa dau in jur de 4000 euro , sau 4300 (daca e in stare Foarte buna si are sub 100.000km) , iar pe urma sa-i pun eu GPL. Pentru ca nu-mi permit sa-mi consume tot 12-13% benzina precum o facea oltcit-ul. Si un alt motiv de a opta pentru Espero este faptul ca pot sa-l iau cu un motor de 1.8l si 100cp , ceea ce inseamna ca nu ma rog de el intr-o depasire pe care trebuie s-o efectuez rapid intr-o situatie extrema iar consumul pe gaz ar fi echivalentul in pret unui TDI care mananca 6-7% motorina. Si pe langa asta , stiu ca-mi mai raman cateva sute de euro si dupa achizitie , si dupa ce pun GPL , pentru eventuale piese noi.
  • rezare

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:Eu doar sustin ca fiecare are avantaje si dezavantaje, si o dacie/daewoo noua/cu km putini uneori este mai buna din unele puncte de vedere decat un opel foarte vechi.


Daca ai fi spus asa de la inceput, probabil ca nu mai faceam 1 pagina de off-topic si intepaturi reciproce Wink

AND, daca tu chiar ai probleme mari in a plati benzina, atunci intr-adevar poate ca Espero GPL e singura ta optiune.
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Acum asa se pare.. dar nu stiu ce e mai avantajos pe termen lung (2-3ani) , consumul redus pe GPL la Espero sau piesele mai ieftine de la o Solenza. Insa calitatea si confort-ul Espero-ului .. ma face sa uit de dacie
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am tot auzit de la diferite persoane cum ca GPL-ul o sa-mi buleasca motorul iar pe urma cand voi avea nevoie sa-l bag in service ce ma fac.. ca n-o sa-mi permit sa-l repar. De asemenea ca daca merg numai pe GPL si nu mai merg deloc pe benzina iar m-ar astepta numai probleme! Si mai ales ca odata pe GPL , consumul in benzina al masinii creste substantial! Sad . Totul pare asa o bataie de cap atunci cand nu-ti permiti prea multe.. dupa cum am mai spus , fara GPL chiar nu stiu ce mi-as putea permite (din punct de vedere al consumului). Bineinteles poate Solenza .. dar mi-as fi dorit o masina mai sigura. Stie cineva care este diferenta in consumul urban intre o Solenza si un Cielo ?
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu ar fi mai simplu sa cauti o masina pe motorina? Golf II sau Astra?
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
SALUT.
Daca pretentiile nu sunt mari in ceea ce priveste demaraj, putere, etc., iti recomand o masina de clasa mica: eu am Opel Agila 1.2 si este OK, pentru mine ca sunt familist.
... si ai de ales din mai multe brand-uri, gasesti o masina cu ani putini, adusa din afara, la banii pe care-i detii.
Up to you...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR