Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • mirciulica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: baia mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
and a scris:
, ce te-a facut sa alegi un Astra Caravan din 95 peste un Espero din 98? (ca ex)

in primul rind ca este o marca germana. eu am ales caravan pt ca ma gindesc la familia mea, la posibilitatea de a iesi undeva la iarba verde de ex. fara a tine bagajele in brate. ma gindesc la fiabilitatea unei masini germane. eu am avut poate si norocul sa nu aiba pic de rugina cind am cumparat masina. plus e pe motorina ceea ce imi convine de minune, plus dotarile sint f bune. ideea e ca daca as fi avut bani mai multi tot un opel as fi luat. sigur ceva mai noi dar era opel. plus de altfel nu as fi putut sa ma gindesc mai mult la o marca ca dacia sau daewoo in situatia mea. in primul rind de vrei o masina buna uita de dacii si daewoo. alea is masini pe viata cu ele ramai. le scade pretu in doi trei ani de nu mai ai ce face cu ea. si atunci mi-am pus intrebarea fireasca de ce? singurul raspuns e ca la piata - pretul iti da fiabilitatea masinii, valoarea ei morala -. fa un pic de marketing asa pentru tine si intreaba-te de ce o dacie e cit un opel din 95 -97. sau de ce un daewoo din 98 e la acelasi pret cit un opel cam cu 2 ani mai batrin. cu asta ti-am zis tot nu? avantaje mai sunt multe da nu stau acuma sa fac comparatii.
ma gindesc ca pe un forum de opel nu o sa stau eu acuma sa iti spun cum sa iti iei o dacie.
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
mirciulica a scris:...eu am ales caravan pt ca ma gindesc la familia mea, la posibilitatea de a iesi undeva la iarba verde de ex. fara a tine bagajele in brate...

Dar ce iei tu cu tine la iarba verde?
Ai vazut un portbagaj de Espero? Tata isi ia cu el jumate de casa la iarba verde, scaune, masa, umbrele, gratar, si tot ramane jumatate de portbagaj liber, in timp de la Astra mea, G, cu portbagaj mult mai mare ca la tine nu incape nici jumatate cat la Espero.
Nici la un concediu la mare nu ai nici un avantaj cu Astra Caravan ca bagaje fata de Espero pentru nu cred ca mergi la mare cu bagaje pana sus in plafon si cand deschizi haionul sa cada toate ca din basculanta.
Singurul avantaj la caravam este ca poti sa cari un frigider sau masina de spalat mare.

Pentru ce vrea omul masina cu consum cat mai mic, eu cred ca o motorizare diesel este preferabila uneia pe GPL.
Insa daca vrea neaparat GPL, trebuie portbagaj mare de Espero, pentru ca daca pui in Astra GPL iti ramane portbagaj cat la Matiz.
Si mai ales ca nu este pregatit pentru eventuale reparatii suplimentare, cea mai buna pentru el este masina cea mai noua ca an de fabricatie, deci o Solenza Diesel sau un Golf II sau Astra diesel.
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
daca e sa mergi in concediu si ai de ales intre o berlina si un caravan si mai exista dubii care ar fi masina potrivita si daca in familia ta pe langa nevasta mai e si un copil mic ( care impune sa cari : carucior, tzarc , alimente etc ..) si inca se mai pune intrebarea care e mai ok ...s cuzati-ma dar cred ca am gresit forumul si probabil ca stam de vb cu dealeri Daewoo pe aici .
Nu spun ca un Caravan nu se poate umple, insa comparatia intre spatiul de depozitare bagaje dintre o berlina si un ...caravan este de-a dreptul puerila !

Deschideti fratilor un topic Opel vs ... nush ce si facem acolo comparatiile , ce ziceti ?!

Oricum intr-o singura masina am putut baga mai multe decat in caravan si anume in .... Frontera . Evident ca se poate aduce in discutie si Man ul , Dac ul autohton, Buceagul, ptr nostalgici si low buget la cumparare , eventual TV ul sau IMS ul , sa nu uitam zimbrul carpatin Aro precum si alte marci de cap tractor, autobuz, microbuz , eventual Posta Romana, CFR, DHL, TNT, UPS, ETC ....


Just my 2 cents thoughts,

Corvin

Corvin
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Lasati d-lor omu' ca si-a mai deschis un topic, unde intreaba de Ford.
Pana la urma cred ca-si aduce Trabant din import...
Skip ads

  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Si daca se decide ca bicicleta e mai ecologica, nepoluanta si sanatoasa , sa nu mai vorbim de economicitate , tot pe forumul asta o sa isi aleaga marca. modelul si anul de fabricatie ?

Salvati Balenele, asta ar trebui sa fie ideea principala a forumului dupa parerea mea, fara ele echilibrul natural biologic al Terrei este compromis Twisted Evil

Corvin
  • mirciulica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: baia mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
pe subiectul asta prefer sa nu mai discut. sa-si ia fiecare ce vrea sint banii lui.
...s cuzati-ma dar cred ca am gresit forumul si probabil ca stam de vb cu dealeri Daewoo pe aici .
Nu spun ca un Caravan nu se poate umple, insa comparatia intre spatiul de depozitare bagaje dintre o berlina si un ...caravan este de-a dreptul puerila !

Deschideti fratilor un topic Opel vs ... nush ce si facem acolo comparatiile , ce ziceti ?!

Oricum intr-o singura masina am putut baga mai multe decat in caravan si anume in .... Frontera . Evident ca se poate aduce in discutie si Man ul , Dac ul autohton, Buceagul, ptr nostalgici si low buget la cumparare , eventual TV ul sau IMS ul , sa nu uitam zimbrul carpatin Aro precum si alte marci de cap tractor, autobuz, microbuz , eventual Posta Romana, CFR, DHL, TNT, UPS, ETC ....

e suficient de explicit??? Question mai incercati pe alte forumuri poate lamuriti pe altii cu daciile voastre cu tot.

  • mirciulica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: baia mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
pe subiectul asta prefer sa nu mai discut. sa-si ia fiecare ce vrea sint banii lui.
...s cuzati-ma dar cred ca am gresit forumul si probabil ca stam de vb cu dealeri Daewoo pe aici .
Nu spun ca un Caravan nu se poate umple, insa comparatia intre spatiul de depozitare bagaje dintre o berlina si un ...caravan este de-a dreptul puerila !

Deschideti fratilor un topic Opel vs ... nush ce si facem acolo comparatiile , ce ziceti ?!

Oricum intr-o singura masina am putut baga mai multe decat in caravan si anume in .... Frontera . Evident ca se poate aduce in discutie si Man ul , Dac ul autohton, Buceagul, ptr nostalgici si low buget la cumparare , eventual TV ul sau IMS ul , sa nu uitam zimbrul carpatin Aro precum si alte marci de cap tractor, autobuz, microbuz , eventual Posta Romana, CFR, DHL, TNT, UPS, ETC ....

e suficient de explicit??? Question mai incercati pe alte forumuri poate lamuriti pe altii cu daciile voastre cu tot.

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
pratmin a scris:Lasati d-lor omu' ca si-a mai deschis un topic, unde intreaba de Ford.
Pana la urma cred ca-si aduce Trabant din import...

Deci atitudinea generala pe aici e ca ori Opel ori nimic. Orice altceva = Trabant.
Skip ads

  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pana prin pag 4 s-au dat explicatii pro si contra, pertinente, care puteau face pe oricine sa-si faca o idee. Ori este un indecis convins (daca exista asa ceva), ori vrea sa distabilizeze acest forum.
...dar pana la a cere informatii despre Ford, pe un forum Opel... pur si simplu nu mi se pare normal.
Ca bicicleta ii recomand MB: SIGURA, CONSUM ZERO, SILENTIOASA. CUMPARATI MB!!!! Laughing
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
pratmin a scris:...dar pana la a cere informatii despre Ford, pe un forum Opel... pur si simplu nu mi se pare normal.

Pe forumurile mari gen computergames, price, autoshow sar si pe unele mici ca automotorclub se vorbeste de la aparate de fotografiat la pasta de dinti, masini, calculatoare, orice, ideea e sa ajuti omul cand are nevoie, asa fac prietenii, nu sa-i dai in cap daca nu vrea sa-si ia aceeasi marca de masina ca si tine.


Ultima modificare facuta de sandumbogdan la Lun 28 Mar, 2005 12:25 pm
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu inteleg sa puna intrebarea: ce masina sh sa-mi iau. Dar nu va enervati daca incepem sa raspundem in doi peri atunci cand omu' trece asa, subit, de la Opel la Espero si de la Espero la Solenza.

In 4500-4700 de euroi se pot gasi o sumedenie de masini foarte bune, vechi de ~8,9 ani, cu destule optionale, si cu un consum sub 10l in oras.

A iti pune problema luarii unei Solenze la banii astia imi pare si mie cel putin ciudat! Solenza e o Dacie corecta, dar pana la a fi masina mai are... garla!

Oricine a condus orice Opel fabricat in ultimii 12 ani stie ce vorbesc!

De exemplu, mai jos poate vedea destule opeluri care se incadreaza in pret (si se poate uita si la cele de 5200 euro, caci oamenii de obicei mai scad din pret). Cele cu motor de 1,6 se incadreaza si in consumul dorit de el!
http://www.autovit.ro/vs2ca...Pret&sens=ASC
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Subscriu celor scrise de Corvin (nu pot sa nu il remarc ca fiind printre putinii on topic) ca MERITA un Astra caravan
Skip ads

  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am ramas surprins cand am gasit cateva anunturi pt Opel Agila din 2001 la 5100-5200 euro. Asta inseamna ca pot sa-l negociez pana la 4900 . Intrebare :
1. De ce e asa ieftin?
2. Cat de stabil este in curbe?
3. Care e viteza ei de croaziera?
4. Ce masini bate la demaraj?
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Asta fiind pretul din germania, nu?
Cam la acelasi pret gasesti si Astra tot din 2001, insa la ambele te mai costa 1500-2000 euro sa le inmatriculezi aici (accize, tva, vama, birocratie).
Daca iti permiti un Astra G sau un Agila ar fi foarte bun, masinile sunt relativ noi.
La o societate de leasing pentru SH nu te-ai gandit? Daca iei un Astra de 8000 euro in leasing/rate, platesti cam 2000-3000 avans, apoi rate rezonabile.
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu, preturile sunt in tara, inmatriculate, cu vama platita.
Din pacate cele la ~5000EUR sunt cu motoe 1000cmc, trei cilindri. Nu am nimik impotriva acestui motor, dar totusi, nu are puterea necesara pentru o depasire mai in "tromba" si nici "vlaga" pentru un drum prin tara.
O alta cauza a preturilor scazute este Km reali pe care nimeni nu ii recunoaste; daca vrei sa iei o masina SH Agila din Ger., nu gasesti una cu rulaj mai mic de 80-100000Km, ca aia nu dau inapoi Km.

In concluzie: recomand o Agila cu motor 1.2i, EUR 4 Ecotec, Z12XE.
Este intr-adevar agila, se comporta bine, cu adevarat spatioasa, o masina de familie, chiar daca este de clasa mica.
(In Anglia, aceasta masinuta are mare succes printre familiile grele - peste 100Kg each membru.)
Are dotari de serie foarte bune (airbags, geamuri electrice, ABS, ESP, inchidere centralizata, imobilizator, audio si boxe instalate, oglinzi electrice) si o poti gasi la preturi de 6000-7000Eurputin mai mult poate pentru alte dotari optionale, cum ar fi CDR VDO, aer conditionat (climatronic), etc.
Eu am dat pe a mea 7300EUR, an 2002, 17800Km rulaj, dotari Enjoy + (imi mai trebui climatronic pentru a ajunge la Comfort).

Si asa cum spuneam in posturile precedente, ramane o investitie, valoarea ramanand aceeasi timp de 1-2 ani, cu o intretinere corespunzatoare.

Sfatul meu este sa nu te uiti pe Autovit, acolo sunt Agile care stau de 2-3 luni la vanzare, care cred eu ca au probleme; ca la orice masina SH, trebuie sa fii foarte atent cand o cumperi, eventual o verificare la un Service inainte. Si preturile se negociaza la sange, eu am negociat cam 1000 EUR la a mea.
Bafta, si mai lasa Daewoo, Solenza sau Ford, ca toate au bubele lor! Opel are numai bubele lui si le poti trata pe acest forum...
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Stabilitate: este foarte buna, chiar daca pare ca nu... am avut si eu ceva dubii la inceput, dar m-am convins ca este ok. Are rapotul intre inaltime si latime bun si centrul de greutate de asemenea este situat la inaltime mica, deci nu trebuie sa-ti faci probleme; am luat curbe cu ea la 90grade cu 80Km la ora fara probleme, pe drum uscat.
Viteza de croaziera: am mers cu ea pe la 125Km/h, nu am depasit din cauza problemelor pe care le are de la un tampon pe care trebuie sa-l schimb; dar duce fara probleme la 150-160Km/h, se simte asta, motorul "mai are".
Demaraj: ia cam 13 sec pentru a prinde suta, aici este posibil sa bata mai multe masini; pentru mine nu prea conteaza asta.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
E mult mai buna o Agila chiar si cu motor in 3 cilindri cu putere mica, dar mai noua decat un Vectra cu motor de 1.8 veche tare, ca medie, pentru ca exceptia ar fi ca Vectra veche sa fie bine intretinuta, dar mai greu gasesti asa ceva.
Insa Agila 2001-2002 nu cred sa gasesti in stare buna cu mai putin de 6000 euro si spuneai ca e cam mult, dar daca poti sa iei asa ceva, ar fi idea, masina relativ noua, putine probleme de service, consum redus fara sa mai pui GPL.
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
pe bestauto.ro , alegeti Opel , scrieti Agila si printre cele 6-7 anunturi care vor aparea , sunt doua la pretul de 5100 , respectiv 5200 euro (ambele negociabile)
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Agila este URATA daca nu are barile in culoarea caroseriei; deci, vezi daca masina asta are bari negre sau albe, ca nu are poza:

Alba:
5,100 Euro, negociabil
Nume: fleser mihai
Judet: Alba
Telefon 1: 0744522048
E-mail: mihai_fleser@yahoo

sau Rosu

Pret: 5,600 Euro
Judet: Brasov
Telefon 1: 0788164889

Restul care cred eu ca merita sunt mai scumpe de 5000 (negociat) si daca nu ai, asta e... dar ar merita, probabil.
Repet, eu recomand una cu motor de 1.2... Wink

Bafta la cautare!
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
pratmin a scris:Agila este URATA daca nu are barile in culoarea caroseriei; deci, vezi daca masina asta are bari negre sau albe, ca nu are poza:

Agila este urata oricum ar fi, dar dat fiind ca nici nu s-au ridicat pretentii de frumuseste la cat costa si din ce clasa faca parte, este ok, mai ales daca se tine cont si de raportul inaltime/latime*lungime este si imposibil de facut ceva frumos.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR