Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • razvu77

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
poate am noroc si dau de vr un electronist bun pe forum Very Happy .Am skimbat becurile de frana cu unele pe leduri ,problema e ca mi s a aprins abs ul si mi da eroare 37(interruption.check pedal switch and lamp).Stie cineva ce anume s a modificat cand am pus leduri si cum pot pacali abs ul sa nu se mai aprinda? Question
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cred ca a scazut consumul de curent si este perceput ca o eroare. incearca prin tatonare sa vazi care este pragul si apoi mai baga leduri pina ajungi la un consum cit de cit. vezi ca nu este de joaca cu electrica, ca poti sa iei foc.
  • razvu77

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
nu se pune problema de incendiu de la niste leduri Very Happy .Am aflat ca exista niste rezistente speciale care se monteaza pe circuitul pe care pui leduri exemplu frana sau semnalizare ,care transforma ledul in consumator la valoarea unui bec normal si atunci dispar erori,semnalizarea nu mai clipeste rapid etc....
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
s-ar putea pune in paralel cu ledurile o rezistenta care sa creasca curentul pana la valoarea consumata de becuri. calculul e simplu, vezi ce putere aveau becurile originale, calculezi curentul, masori curentul consumat de leduri, iar diferenta de curent trebuie sa se scurga prin rezistenta. nu cred ca ar trebui sa fie atat de speciale, ci doar sa reziste bine la puterea calculata (oricum e posibil sa se incalzeasca).
Skip ads

  • razvu77

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
tocmai pt faptul ca se incalzesc sant putin mai speciale..cica ar fi imbracate in aluminiu pt disiparea caldurii mai rapid,sant speciale pt trecerea de la bec normal la led deci deja calculate pt auto,pun poze cand reusesc sa le achizitionez,pana atunci stau cu abs ul aprins cu eroare de becuri arse Razz
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
deci tot la vorba mea ajungi.
daca vrei sa sugi un curent suficient ca sa pacalesti calculatorul trebuie sa pui leduri suficiente, in nici un caz rezistente pt ca, comform unor legi ale fizicii se degaja caldura si sigur topesti lampile sau mai stiu eu ce.daca tot vrei sa faci o treaba vezi ca exista leduri speciale (nu chestii vopsite din talcioc) cei drept sunt mai scumpe dar ...
vezi ca exista pe aici din cite stiu eu cineva care stie sa faca borduri albastre,rosii, si alte culori care poate sa-ti dea un sfat.
  • razvu77

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
daca becul cu 36 de leduri pe care i l am montat de abia aduna 1 W da ti seama cam cate leduri ar trebui pana la 21 W cat are becul pe frana.Nu stiu despre ce chestii vopsite din talcioc vorbesti eu folosesc numai produse de calitate pt masina.Departe de mine improvizatii sau ceva care sa nu prezinte siguranta
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ai mai rezolvat ceva cu becurile alea cu LED-uri si cu eroarea din bord?
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca eroarea ABS e legata de leduri si nu e pura coincidenta?
Ai citit eroarea?
Ai pus becurile la loc si a disparut?
  • razvu77

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
dap eroarea era strict legata de bec.Am legat pe circuitul de frana una din lampile de iluminare din portbgaj(cu bec "creionas") si becul de la abs s a stins
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR