Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Acum ceva timp (aproximativ 5luni si vreo 8000 de km) am schimbat placutele de frana. Masina avea atunci ~23.000 de km. Imi scartaia la plecatul de pe loc si mi s-a spus ca placutele de pe astra classic nu au senzor si cand sunt tocite atinge nu stiu ce tablita si scartaie.
Am fost in "super" service-ul de la di-bas si mi-au schimbat placutele. Au inceput sa scartaie la orice frana. Am stat ~2 luni cu ele dupa care am dus masina in service pentru a schimba bratul de la oglinda (a stat aproximativ 7zile in service). Cand am dus masina le-am povestiti si de placute si mi-au zis ca a intrat nu stiu ce mizerie si ca asta ar fi cauza si ca nu au ce alteva sa-i faca. Dupa ce am luat masina din service (undeva prin aprilie) am facut ~4mii de km si zgomotul nu a disparut.
De la o vreme frana mi se pare mai proasta ... si parca tinde sa intre abs-ul cam des. Masina are 32.500 km.
Poate doar mi se pare mie pentru ca in ultima vreme am condus destul de des si alte masini.
Partea proasta e ca masina scartaie la viraj (in special la virajul sprea dreapta). Scartaitul este de fier pe fier si imi pare a veni din fata.
Alta problema ar fi ca la o denivelare unpic mia mare (nu groapa) aud un scartait tot undeva pe dreapta fata.
Am sunat la di-bas si dupa ce mi-au spus ca 2 saptamani au service-ul ocupa, nici nu fac VERIFICARE la masina (desi pe site-ul lor e trecuta diagnosticarea la 55 ron). Mi-au explicat ca odata ce am dus masina in service pentru o anumita problema ei si schimba piesa respectiva ... dupa care ma suna sa-mi spuna ce au schimbat ... moment in care am ramas Shocked
Un alt detaliu ar fi faptul ca atunci cand am vb la telefon cu ei si le-am explicat problema omu mi-a spus foarte convins ca ar trebuii schimbate placutele de franta. Dupa ce i-am zis ca le-am schimbat la ei acum cateva luni mi-a zis ca nu mai au cum sa fie placutele vinovate.
Va rog sa-mi spuneti si mie cam la ce sa ma astept. Ca ce ar putea fi de vina si ce ar fi de schimbat.
multumesc
Skip ads

  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
exact asa se aude si la mine la masina.

1. Cand iau o denivelare se aude un scartait in momentul in care masina se lasa si se ridica
2. Daca ii dau talpa la masina mai serios sau pun niste frane mai serioase imi apare un scartait la roti ( vreau sa mentionez ca acesta dispare in momentul in care calc usor frana sau ridic usor de frana de mana in timpul mersului )
3. La viraje ( nu conteaza daca dreapta sau stanga ) se aude un scartait ca ala care se aude atunci cand derapeaza masina

Inca nu am fost la service dar daca stie cumva cineva ceva despre problema asta as ramane recunoscator cu bere Razz
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@B10XUp la pct 3 ar putea fi unghiurile, ar fi bine sa le verifici
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Daca scartzaitul in viraje a aparut dupa ce au dat caldurile nu te agita prea mult: scartzaie de la asfaltul incins dar daca este problema mai veche atunci verifica unghiurile directiei, ca s-ar putea sa ai problema pe acolo.
Skip ads

  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
B10XUP a scris:1. Cand iau o denivelare se aude un scartait in momentul in care masina se lasa si se ridica

vezi flansele din capul superior al amortizoarelor.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
la mine nu scartaie cand iau viraje mai cu viteza sau cand pun frana brusc. Scartaie la frana pusa incet si la viraje luata incet ... si doar pe partea dreapta. Scartaitul as zice ca e de fier pe fier.
Am citit undeva ca ar putea fi o clema de la placutele de frana ?
Cum eu sunt antitalent la asa ceva ... nu mi s-a parut nimic anormal la roata. Cam ce ar trebuii sa vad ?
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Placutele de frana au montate niste lamele metalice care trebuie sa-ti atraga atentia cand s-a subtiat foarte mult placuta
Atunci vei auzi un fel de scartzait / fluierat destul de strident.
Dar nu are a face cu virarea.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Maine ma duc spre di-bas. O sa postez aici tot ce rezolv si ce nu rezolv la masina.
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Revin cu impresii despre super service-ul di-bas:
Am ajuns in service si am aflat de la ei, mecanicii lu peste, cum ca placutele de opel se schimba pe la ~40 de mii de km. Eu avean 33 de mii de km si mi-au zis ca a e cazu sa le schimb .. .ca sunt trecute de jumatate ... ca uzura.
Le-am explicat ca am fix 8000 de km de cand am schimbat placutele (ne-am uitat pe intrarile in service) si explicatia geniala a lor a fost ca domn'e puneti frana prea brusc ?!?!?!
am platit 150 ron pentru curatarea placutelor si a taburilor si zgomotul a disparut pe momenet. Sa vedem cand reapare.
Oricum ... atentie celor ce merg in service di-bas ca nu tot timpu se schimba piesele pe care le platiti. Sau poate chiar am reusit eu sa tocesc placutele de frana in 8000 de km (din care minim 3000 sunt facuti in afara bucurestiului).
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Propun moderatorilor sa mute discutia asta la "Sa ne descretim fruntile", desi pt. @andrei006 nu a fost un asemenea motiv.
Eu unul n-am mai auzit una ca asta: se tocesc placutele pt. ca pui frana prea brusc.
Bine ca nu ti-au atras atentia ca pui frana prea des!
Mai usor domne! Si mai ales, MAI RAR!
Vezi si tu ca poate nu trebuie sa te opresti sau sa incetinesti de fiecare data. Sau macar opreste-te in ala din fata, ca o sa ai placute de frana ca noi!
Scuze de offtopic, dar nu m-am putut abtine!
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Franarile violente tocesc mai repede placutele decat in cazul unui regim de mers "decent".
Dar 8000 de kilo e cam prea putin pentru a toca un set de placute. Sau poate mergi "raliu"...
Astia sunt gata sa iti schimbe toate cele de pe masina doar ca sa iti taie factura.
  • laurscr

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
io v-am zis sa nu mai puneti frana!
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
andrei006 a scris:Revin cu impresii despre super service-ul di-bas:
Am ajuns in service si am aflat de la ei, mecanicii lu peste, cum ca placutele de opel se schimba pe la ~40 de mii de km. Eu avean 33 de mii de km si mi-au zis ca a e cazu sa le schimb .. .ca sunt trecute de jumatate ... ca uzura.
Le-am explicat ca am fix 8000 de km de cand am schimbat placutele (ne-am uitat pe intrarile in service) si explicatia geniala a lor a fost ca domn'e puneti frana prea brusc ?!?!?!
am platit 150 ron pentru curatarea placutelor si a taburilor si zgomotul a disparut pe momenet. Sa vedem cand reapare.
Oricum ... atentie celor ce merg in service di-bas ca nu tot timpu se schimba piesele pe care le platiti. Sau poate chiar am reusit eu sa tocesc placutele de frana in 8000 de km (din care minim 3000 sunt facuti in afara bucurestiului).


ti-au luat 150 lei pt. o chestie pe care trebuiau s-o faca cand ti-au schimbat placutele: curatarea suportului de etrier pe care culiseaza placutele. daca vrei sa vezi in amanunt ce ti-au facut vezi aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=6298 partea legata de placute.
daca reapare zgomotul inseamna ca nu le-au curatat klumea.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informatii. Masina a circulat si circula in conditii normale.
Probabil ca e ultima data cand ajung in service di-bas.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR