Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Merlin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu nevoie de ajutorul vostru! Am adus un Opel Astra,2002, 1.6 benzina, motor Z16SE. Masina a fost luata de o ruda care cunostea proprietara. Nu a fost lovita. Nu a fost vopsita.
Problema mea, trebuie sa recunosc ca este prima mea masina,este ca in 2 luni am deja 4 locuri diferite pe caroserie, unde de la gainatul de la pasari s-a exfoliat lacul si VOPSEAUA si se vede stratul de chit Sad
Nu a durat mult in timp.............in 2 - 3 zile cand ma duceam sa o spal...........mai aparea o pata..................
Am spus ca nu am avut masina pana acum, adica personala, am avut de la servici un Matiz si apoi un Renault Clio.....si pe ele se cacau pasarile si le spalam la 2 saptamani - 3 saptamani si nu avea nimic vopseaua.
Va rog, o parere, poate a mai patit cineva la fel
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... a ajuns la grund sau s'a matuit vopseaua ? Daca s'a matuit numai , atunci un polish local cu GS27 -scrach remover rezolva problema daca nu poate gasesti se cumperi chit de raparatie vopsea original Opel pentru culoarea ta .
  • Merlin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns! A ajuns la grund!
Problema este ca ma duc sa intreb de chit de reparat......dar tare imi este frica sa nu aiba vopseaua ceva pe intreaga masina............dar pana la urma ma duc si o vopsesc din nou.
Multumesc inca o data!
  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
e metalizata nu? te-ai interesat cat ajunge sa o vopsesti integral? Ajunge pe undeva la 1200 de euro profesional... am vazut si eu pe un site un astra caravan gri metalizat care avea exfoliata vopseaua si se vedea grundul.. dar e clar ca fusese intervenita asupra vopselei originale din fabrica deci a ta fiind la vopsea originala nu ai de ce sa-ti faci griji. Faza cu gainatzul de pasari am patit-o si eu deabia dupa 2,3 spalari mi-a iesit unul de pe capota si dupa se observa lacul putin incretit...parca mananca radioactiv pasarile astea... Eu cred ca e numai o portiune izolata acolo si nu o sa fie nevoie de revopsit.
Noroc!
Skip ads

  • Merlin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
M-am mai gandit la o varianta, poate imi spuneti parerea. Nu vreau sa ma fac de rusine, nu sunt un mare cunoscator, dar ar exista varianta sa matuiesc(sau cum se numeste procedeul de indepartare a lacului) decat lacul si apoi sa ii dau un alt strat de lac?
Va multumesc!
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Merlin a scris:... se cacau pasarile ...


Te rog din suflet sa nu te superi pe mine ca nu e cu rea intentie, dar chiar mi-a placut exprimarea man si m-ai facut sa rad .. ai fost foarte original, BRAVO! (serios vorbesc) !

ON-TOPIC: Eu am rezolvat niste probleme de genul asta cu o solutie numita Scratch Out (vezi poza jos), se gaseste prin benzinarii si in costa jur de 15-20 RON, dar mentionez ca la mine se luase numai lacul. Totodata solutia aia mi-a rezolvat o zgarietuta pana la tabla facuta de un complexat , deci face minuni daca stii sa o folosesti (de fapt cel mai important este sa "freci" mult si bine cu o carpa de bumbac).

Cel mai important sfat pe care ti-l pot da este sa nu uiti sa stergi nenorocitii aia de gainatzi de fiecare daca cand vezi unul (prietena mea rade de mine ca incep sa ma agit si cotrobai prin portbagaj sa gasesc o solutie de inlaturare, indiferent in ce moment ma aflu, dar eu stiu de ce .. )

Esti OFF TOPIC Care e treaba cu kit-ul de reparatie vopsea de la GM, ca eu am niste urme de la pietricele pe capota. Se pot rezolva cu kit-ul asta?

Multa bafta si tine-ne la curent!



  • cristi30

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salut!
Problema asta o am si eu, gainatul, chiar si dupa juma de zi, pe caldurile astea lasa urme urate in lac la vopseaua metalizata. Problema e ca lacul se inmoaie un pic si cumulat cu aciditatea din ginat incepe sa afunde si sa pateze lacul.
Ca solutie si eu folosesc ca si sabothor tot Scratch out si da rezultate foarte bune si la pete de gainat si la sgarieturi facute de usile, mai ales cele din spate ale "colegilor de parcare" etc.
Asa ca si eu te sfatueisc in primul rand sa cureti cat mai repede, de cum vezi prima oara orice urme si mizerii de pe caroserie si in al doilea rand sa folosesti o solutie gen Scratch out pentru ca in timp zgarieturile netratate se maresc mai ales cand va veni frigul si lacul se va exfolia.

O zi buna si multa bafta!
  • Merlin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc Sabothor pentru aprecieri Very Happy , dar stii cum este, la un moment dat imi pierd luciditatea verbala.
Iti multumesc si pentru sfaturi, am sa caut acest produs. Si tie Cristi 30. Trebuie sa recunosc ca am fost putin reticent inainte sa-mi fac cont aici, dar sunt foarte placut surprins de voi pe care v-am gasit aici. Ma bucur sa vad asa oameni.
Am sa iau acest produs(eu am o ceara pe acasa la 15 ron dar nu stiu firma, o fi buna?), dar va mai intreb odata: il dau pe lac si astept zece minute si apoi frec mult si apasat? cineva asa mi-a zis , sa aplic produsul sa il las 10 -15 minute si apoi cu un burete de vase sau cu o carpa de bumbac (cum spuneti voi) sa frec destul de tare si apasat si mult?

Multa bafta!
Skip ads

  • AIR_jhanes

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2000 ey7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
salut
am si eu o problema cu vopseaua de pe masina mea....
culoare initiala este rosie
acum toata partea cu tabla s-a albit are tente de alb, s-a decolorat.
Ideea e ca spoilerele, capacul de la busonul de motorina, oglinzile (adica tot ce-i de plastic la ea) au ramas la culoarea initiala.
Cu ce sa i dau ce sa - i fac. Am polisato ( nu stiu cu ce ) a iesit boboc dupa care la primul spalat era si mai rau, si acum la fiecare spalat parca e din ce in ce mai alba, zici ca curge vopseaua dupa ea Sad(
vreo sugestie?
  • cristi30

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2006

  • Mesaj Privat
S-ar putea ca polishul sa nu fi fost de calitate... am patit si eu la fel, cu o Vectra rosie, la polishare au folosit o solutie care mai mult a dat putin luciu si dupa primele spalari a inceput sa devina la fel cum a fost, cum descri si tu, albicioasa. Incearca sa te duci la un atelier specializat de polish auto, ceva gen Expert detailing, si aratele masina celor de acolo...

Multa bafta!
  • AIR_jhanes

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2000 ey7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
pe unde pot gasi un astfel de atelier
  • cristi30

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2006

  • Mesaj Privat
In Ploiesti nu stiu sa-ti zic, poate colegi de-ai noastri de acolo stiu mai bine...
In Bucuresti au vreo 3-4 sedii, in Ghencea, Panduri, pe linia lui 41...
Insa ai putea la o spalatorie, dar sa fie mai de incredere, ca asa toti se baga cand aud de polish, si se intampla ce ai patit si tu... efect minim, oricum la un atelier specializa costurile sunt ceva mai mari ca la o spalatorie, insa si etapele sunt mai multe... nu zic mai mult sa nu se creada ca fac reclama Confused
Skip ads

  • AIR_jhanes

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2000 ey7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
lucrezi cumva la firma resp ? nu ma deranjeaza sa fac un drum pana acolo...
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Usurel cu Expert detailing-un exterior costa 4 milioane,interior tot atat iar daca iei pachet(int.+ext)=7 mil. .Oferta :wink:Vezi ca au si adresa pe net-www.expertdetailing.ro
  • cristi30

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu lucrez acolo, insa acolo mi-am rezolvat eu problema, care ti-am spus ca a fost asemanatoare cu a ta, si la vremea respectiva a fost 250 RON, acum nu stiu cat este, dar tot in perioada aia un polish la o spalatorie oarecare era 150-200 ron, asa ca... diferenta de pret a meritat, pentru mine cel putin, iar acum daca e 400 RON, eu zic ca iarasi merita, mai ales ca la o problema ca a ta si cum a fost a mea, alta solutie ar fi vopsirea completa, care... costa ceva mai mult. Eu doar ti-am dat o idee, acum depinde daca iti rezolva problema sau nu, si asta probabil cei de acolo ti-o vor spune, asta in primul rand, si bineinteles e alegerea ta daca incerci sau nu.

Multa bafta!
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut...a incercat cineva sa dea cu wd 40 ca sa indeparteze gainatul?am citit pe un forum,dar nu sunt sigur daca funcioneaza si nu ataca vopseaua.astept pareri!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR