Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • georgesand

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cred c-ar fi mai bine sa faci un drive test cu ambele tipuri de masini. A te afla la volanul unei masini e una, iar s-o admiri pe dinafara e cu totul alta.

Eu as inclina spre Zafira avind in vedere ca esti cunoscator al istoricului ei si poti afla de la prietenul tau si alte treburi ascunse pe care el, care a exploatat-o, ti le poate oferi ori de cate ori e nevoie.

Oricum, decizia iti apartine.

Salve si mii de bombe!
Skip ads

  • andreih

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am un prieten care spune cam asa:
"Nu cumpar necazul altuia".
In cazul tau ai de ales intre 2 masini la preturi comparabile, una noua cealalta rulata.
Parerea mea poate sa fie subiectiva, deoarece am Astra Classic II 1.7 CDTI. Am sotie si 2 copii, am fost in calatorii lungi cu masina, dar nu am simtit lipsa de spatiu sau inferioritate in comparatie cu celelalte masini.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
andreih a scris:dar nu am simtit lipsa de spatiu sau inferioritate in comparatie cu celelalte masini.
Ai facut aceleasi drumuri si cu o Zafira, ca sa poti compara? Stii cum e, omul se intinde dupa cum il acopera plapuma...

Eu am imprumutat alta vorba: lasa pe altii sa suporte devalorizarea puternica a masinii noi Smile
  • andreih

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Si asta e adevarat. Nu am condus niciodata Zafira.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Personal, as alege Zafira chiar daca "are manevrabilitate mai mica". Nu doar greutatea cu care se parcheaza o masina se ia in calcul la manevrabilitate. Trebuie tinut cont si de viteza cu care se poate schimba directia demers in sigururanta. Si spun asta in cunostinta de cauza, tinand cont de faptul ca am folosit o lunga perioada de timp un WV Sharan.
Repet faptul ca as alege Zafira si mentionez ca mi-as fi luat una in locul vectrei daca imi ajungeau banii. Numai ca nevoile mele nu cred ca sunt aceleasi cu ale lui @crisconst.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Anul trecut cand mi-am luat Opel tot Zafira as fi vrut, dar spre nenorocul meu, la momentul respectiv n-am gasit ceva sa-mi convina, asa ca mi-am luat Astra Caravan de care sunt foarte multumit. Sunt cu atat mai multumit cu cat foarte de curand am avut ocazia sa conduc o Astra Clasic II Twinport, cu motor 1,4 si 90 CP fabricata pentru est care m-a cam dezamagit. De ce? Pentru ca este foarte zgomotoasa pentru o masina pe benzina, comparabila cu dieselul meu de 2 litri si pentru ca e mai puturoasa in demaraje ca o Solenza de 75 CP! E drept ca nu s-a vorbit nici o clipa aici despre motorul pe benzina, singurul lucru pe care as vrea sa-l subliniez este calitatea mai slaba a produselor facute in est pentru est, chiar daca sub licente renumite! Fireste ca sunt subiectiv (masina mea e cea mai tare Very Happy )!
  • Akeo

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 2001 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! Am si eu o intrebare,cam cat ar costa un Opel Kadet GSI cu motor de 150 CP! Sunt pe cale sa achizitionez una dar nu stiu cam la cat s-ar invartii pretul ! Multumesc! Very Happy
  • horia.popescu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
G.i.M. a scris:si pentru ca e mai puturoasa in demaraje ca o Solenza de 75 CP!



Asta chiar mi se pare o afirmatie deplasata! Ai grija ca, fiind obisnuit cu un diesel, din cate am inteles, poate n-ai calcat-o cat trebuie. Motorul despre care vorbesti e unul de turatie si de pe la 3 000 ture in sus incepe sa se simta bine. In ceea ce priveste zgomotul, ai dreptate. Din interior lasa impresia ca ti-ai luat diesel. Dar nu cred ca motorul e mai prost, ci materialele de izolatie fonica sunt ori mai slabe calitativ, ori mai putine... Smile

Am asa ceva in parcare si stiu despre ce vorbesc. Smile
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Si eu cred acelasi lucru: materialele pentru insonorizare sunt ori mai proaste ori mai putine. Asta pentru a mai reduce din pretul masinii, cu siguranta.
Despre demaraj o s-o tin in continuare pe-a mea! Cu atat mai mult cu cat posesorul Astrei cu care am mers eu a avut inainte o Solenza si el personal pretinde acelasi lucru. Plus ca etajarea cutiei de viteze este altfel; Opelul are aceeasi viteza ca si Solenta le turatii mai mari in aceeasi treapta de viteza.

Dar topicul nu dezbate problemele astea, ci intr-un fel sau altul daca merita sa iei masina noua de aici sau sh din vest!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
deci... care a fost alegerea ta?
  • 4speed

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2007

  • Mesaj Privat
crisconst a scris:Salut.
Am si eu o intrebare. Merita sa dau pe o Zafira 2.2 DTI OPC, an 2005, km. 70.000, climatronic, scaune incalzite, volan reglabil, casetofon cu magazie CD si comenzi pe volan, volan piele, 10 airbag-uri, inchidere centralizata, 4 geamuri electrice, oglinzi electrice, torpedo refrigerat, tempomat, navigatie, ABS, ESP,jante aliaj 15 inch, cutie manuala 5+1, proiectoare ceata, inscrisa in Romania, o pot lua de la un prieten, deci cunosc istoricul masinii, 12.500 Euro ?
Si o alta intrebare daca in aceeasi bani sa imi iau Zafira de mai sus sau o Astra Classic II 1.7 CDTI noua de la GTT ?
Ce ma sfatuiti ?
Mersi mult.


Salut, parerea mea este ca merita deoarece este opc are rulaju nu prea mare si in plus are si cam toate dotarile. daca ar fi sa cumperi un opel astra classic 2 cu toate dotarile de mai sus o scoti cu mult mai mult
este adevarat ca parerile sunt impartite in privinta second-hand .
tu decizi
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@crisconst
Merita? 2 pagini e discutii si pareri si la aproape 2 luni -cel putin dupa ultimul meu post- nu ai mai intrat sa ne spui asa... de flori de mar, macar... ce decizie ai luat. Probabil ca nu... nu merita (nu e vorba de masini)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR