Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • crisconst

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut.
Am si eu o intrebare. Merita sa dau pe o Zafira 2.2 DTI OPC, an 2005, km. 70.000, climatronic, scaune incalzite, volan reglabil, casetofon cu magazie CD si comenzi pe volan, volan piele, 10 airbag-uri, inchidere centralizata, 4 geamuri electrice, oglinzi electrice, torpedo refrigerat, tempomat, navigatie, ABS, ESP,jante aliaj 15 inch, cutie manuala 5+1, proiectoare ceata, inscrisa in Romania, o pot lua de la un prieten, deci cunosc istoricul masinii, 12.500 Euro ?
Si o alta intrebare daca in aceeasi bani sa imi iau Zafira de mai sus sau o Astra Classic II 1.7 CDTI noua de la GTT ?
Ce ma sfatuiti ?
Mersi mult.
Skip ads

  • crisconst

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut.
Am si eu o intrebare. Merita sa dau pe o Zafira 2.2 DTI OPC, an 2005, km. 70.000, climatronic, scaune incalzite, volan reglabil, casetofon cu magazie CD si comenzi pe volan, volan piele, 10 airbag-uri, inchidere centralizata, 4 geamuri electrice, oglinzi electrice, torpedo refrigerat, tempomat, navigatie, ABS, ESP,jante aliaj 15 inch, cutie manuala 5+1, proiectoare ceata, inscrisa in Romania, o pot lua de la un prieten, deci cunosc istoricul masinii, 12.500 Euro ?
Si o alta intrebare daca in aceeasi bani sa imi iau Zafira de mai sus sau o Astra Classic II 1.7 CDTI noua de la GTT ?
Ce ma sfatuiti ?
Mersi mult.
  • JumanjuSp

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2007

  • Mesaj Privat
O Astra Classic II 1.7 CDTi noua cu dotari (oglizi electrice, inchidere, alarma, climatronic, geamuri electrice fata, vopsea metalizata, volan reglabil, proiectoare), nu prea aproape cu ce are Zafira o scoti pe la 13400 EURO. Trebuie sa analizezi daca masina noua sau cea cu mai multe dotari te avantajeaza. Eu am optat pentru una noua pentru ca imi doream de mult sa nu mai merg cu una second hand.
  • andreih

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Dotari aproximativ la fel, pret comparabil, eu as alege masina noua.
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si eu,subscriu...tot noua. Rolling Eyes Wink
  • crisconst

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Merita Astra chiar daca vorbim de o masina facuta in Polonia special ptr. Europa de est, deci cu problemele aferente: plastic de proasta calitate, motor Isuzu, transmisie pe curea etc. ?
Zafira nu este din alta clasa tinand cont de pretul ei mult mai mare noua ? Transmisia pe lant si motorul mult mai puternic, precum si faptul ca a fost facuta ptr. piata vestica nu conteaza ?
Intreb si eu caci nu ma pricep si nu as vrea sa fac o alegere proasta.
La Astra ar mai trebui sa adaugam la pret si taxa de prima inmatriculare 445 euro + alti 400 euro cele doua revizii obligatorii daca nu vreau sa pierd garantia.
La Zafira, in schimb la 70.000 km deja este motorul lasat si, ma gandesc ca daca nu sa intimplat nimic major pana acum cel putin inca 130.000 km, daca ai grija de masina nu ar trebui sa se intample. Un dezavantaj ar fi ca impozitul si RCA-ul sunt mai scumpe datorita capacitatii mai mari. Dar aceasta capacitate mai mare nu este un vantaj din punct de vedere al puterii? Si transmisia pe lant nu este un alt avantaj ? Bineinteles ca are si revers puterea, adica consumul mai mare.
va rog frumos sa va ganditi la toate aceste avantaje si dezavantaje si sa ma sfatuiti cat puteti mai bine.Nu vreau sa imi para rau mai incolo si de aia am apelat la voi care mai aveti haber.
Mersi mult.
PS sa inteleg ca Zafira isi merita banii astia tinand cont de configuratie, an fabricati si km ? Aveti cumva idee ?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai tu oricum esti hotarat ce sa-ti iei , doar ca vrei o confirmare .
Daca tot ai atatea argumente formate impotriva lui astra , ia Zafira !
  • crisconst

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai ca nu sunt super hotarat. Masina noua este masina noua, dar dupa ce am citit pe aici despre Astra facuta in Polonia, si tinand cont ca Zafira este din alta clasa dar in aceeasi bani, sunt total confuz. De aceea am apelat la voi poate puneti in balanta avantajele si dezavantajele fiecarei masini si ma sfatuiti si pe mine. Zafira din 2005 este o masina buna ptr. inca vreo 5 ani de acum inainte? Pe mine cel mai mult ma incanta la Zafira portbagajul mai spatios deoarece am un baiat de 2 ani care cara cu el biciclete, motociclete si alte jucarii. Dar tinand cont ca banii de masina sunt dintr-un inprumut bancar pe 10 ani ma intereseaza si fiabilitatea masinii, caci masina o iau pe termen lung nu sa o vand dupa 3 ani. Imi place Zafira ca este o masina spatioasa si net superiara la pretul asta la optiuni fata de Astra, dar nici nu vreau sa ma trezesc peste 5 ani ca trebuie sa ii fac tinichigerie sau motor. Primul lucru care ma intereseaza este fiabilitatea masinii pe termen lung, dupa care pun in balanta si banii. Va rog sfatuitima caci parerea mea nu e nici pe departe formata in favoarea unei masini.
Mersi mult.
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Raman la parerea...masina noua e masina noua... Wink
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Depinde ce iti doresti de la masina respectiva. Eu, ca detinator de Zafira, as inclina catre aceasta varianta, dar parerea mea este una subiectiva pt ca n-am avut niciodata o ASTRA. Daca te gandesti la cei 70000 km, din punctul meu de vedere nu ar fi o problema prea mare. Ai insa avantajul ca nu trebuie sa mergi cu ea la reprezentanta pt revizii in care nu iti fac mai nimic dar pt care iti iau un purcoi de bani, si poti sa iti gasesti tu un mecanic serios (greu, dar nu imposibil), care sa vada de masina atunci cand e nevoie.

Daca optezi pt varianta ASTRA, te rog pune-ma pe mine in legatura cu detinatorul Zafirei. Sunt interesat de ea daca mai vrea sa o vanda. A mea e din 2001, are 215000 km si vreau sa o schimb cu una mai tanara.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Fratilor, acum un an de zile cand am luat Astra mea, n-am stat nici o clipa pe ganduri daca sa-mi iau masina facuta in vest pentru vestici sau facuta, aici, aproape, pentru estici. Am dat o gramada de bani pe ea, 9900 E, are multe dotari pe care cred ca nici un dealer din Romania nu cred ca mi le-ar putea oferi (unele fiind inutile, recunosc). Sunt convins ca, din orice punct de vedere as compara o masina pentru vestici cu una facuta pentru estici, aia pentru vestici ar invinge. Nu vreau sa-mi laud masina, e o parere personala, dar daca ar trebui sa aleg din nou, nici azi nu as sta pe ganduri si as alege o masina facuta de neamt pentru nemti pretentiosi. "crisconst", eu cred ca tu trebuie sa fii cel care ia decizia fara sa te lasi influentat de mine, care te indrum spre o masina sh (din vest, atentie!), nici de cel care te indruma spre masina noua de la noi, tu ar trebui sa stii mai bine ca oricine altcineva ce-ti doresti. Ca sa nu mai spunem ca nu prea le putem compara ca si clasa de marime!
  • crisconst

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc ptr. pareri.
Asa cum am mai spus imi place Zafira ptr. spatiul net superior si ptr. optiunile pe care le are in plus.
Problema este ca eu masina o iau ptr. familie si o iau ptr. un termen indelungat. Deci va intreb Zafira poate avea in urmatorii 8-9 ani probleme majore cu motorul, tabla si piesele mai importante si mai scumpe , exceptand partea de rulare pe care drumurile din Romania O nenoroceste repede ? Asta tinand cont ca voi avea grija de motor si tabla in mod normal: nici excesiv dar nici nu va fi neglijata.
Astept pareri in continuare si va multumesc.
Skip ads

  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Zafira este din 2005, Astra este din 2007. Peste 2 ani ai putea sa-ti pui aceleasi intrebari si despre Astra: oare tine motorul inca 8-9 ani? Dar tabla? Peste 2 ani garantia Astrei noi va fi "dusa pe apa Sambetei" si iti vei pune exact aceleasi probleme pe care ti le pui acum in privinta Zafirei. In primii doi ani o sa faci acelasi numar de kilometrii pe care ii are acum Zafira sau chiar mai putini. Crezi ca Astra cea noua se va strica in primii doi ani de folosinta ca sa beneficiezi de service gratuit? Eu nu ma astept la asa ceva de la o masina noua, deci probleme vor aparea mai incolo, daca vor aparea, cand oricum vor trebui rezolvate pe banii tai. Si daca se strica o masina noua in primii doi ani de folosinta in scopuri familiale si nu daca e fugarita pe la vreo firma de un sofer dement caruia nu-i pasa de masina, atunci aia nu-i masina! Eu am luat masina la 106 000 km si habar n-am daca erau reali. Acum, dupa un an, are 127 000 km. Am schimbat zilele trecute discurile de frana pe spate (ce dealer roman imi aduce mie Opel cu discuri pe spate?) si placutele cu 203 lei si prin martie am schimbat o bieleta de directie cu 80 lei. Discurile ar fi trebuit schimbate de cand am luat-o, dar m-am luat dupa un mecanic "priceput" si am mai "tras" de ele! A mea e din 2003 si in continuare nu ma astept le defectiuni majore! Dar cine stie...
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu as lua Zafira. Motivele le-ai enumerat chiar tu.
Si o parere personala: motorul 2.2DTI, desi nu exceptional dpdv fiabilitate, este net superior celui de 80CP de pe Astra Classic.

Curiozitate: de ce ii zice OPC?
  • emirela

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
parerea mea este ca masina NOUA (nu ai griji) si altfel motorul de 1.7 este suficient la noi in tara !
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei masina de familie, ai sotie si un copil sau doi, multe bagaje etc., ia-ti Zafira. Spatiu mult mai mare, putere net superioara. Am motorul de 2.2 pe Vectra mea si stiu ce spun. Nu mi-as mai lua in ruptul capului motor sub 100 de cai. Gandeste-te ca o masina noua isi pierde cam 10% din valoare in momentul in care o scoti pe poarta dealer-ului. Asta ar fi principalul motiv pentru care eu unul nu mi-as cumpara masina noua. Si apoi Gim are dreptate: crezi ca o masina noua se va defecta in primii doi ani, ca sa ai nevoie de garantie, daca o folosesti cum trebuie? Trebuie numai sa te asiguri ca masina SH nu e "rupta" ca sa nu ai probleme mari ulterior.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Zafira este o masina dedicata calatoriilor lungi cu familia. Volumul mare are si un inconvenient: manevrabilitate mai mica fata de o compacta. Taxele mai mari le vei scoate din consumul mai mic in conditiile unui condus mai sportiv intrucat este stiut faptul ca motoarele au cresterea de consum invers proportionala cu puterea.
In situatia in care masina va fi folosita preponderent in oras pentru dusul la serviciu, tot spatiul si puterea zafirei nu fac cat consumul Astrei de 1,7.
Decizia iti apartine si sfatul meu este sa o iei in functie de necesitatile pe care le ai si mai putin de sfaturile date de cei care nu-ti cunosc aceste necesitati. Personal am facut o lista cu ce vreau de la o masina si am ajuns la cea din semnatura in conditiile in care am avut de ales dintr-o lunga lista de posibilitati (inclusiv masini noi) iar cautarea am inceput-o cu Laguna 2.
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,288
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Te rog schimba titlul discutiei in ceva mai descriptiv !
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ghici ce o sa raspund eu? Laughing

de 2 ani ba o vind ba n-o vind... am luat-o de noua si m-a disperat piata din RO (pierdeam bani la greu fata de cit costa in DE sa zicem)
asa ca am pastrat-o si bine am facut, are 6 ani si problemele care au fost au fost minore...
Daca as schimba-o acum ar fi pe una tot din generatia ei (nu-mi place ZafiraB), luata din DE si sa fie exact din ultimile modele produse in 2005....

@all bandi, te invit la o demonstratie de "manevrabilitate mai mica"... Laughing
povesteam cindva pe aici pe forum de cit de uimit am fost de parcarile facute in locuri de parcare in care cu masinile de dinaintea zafirei ma cam chinuiam...
  • crisconst

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sorry as vrea sa pot schimba numele topicului, dar habar nu am cum. Daca poti da ma ajuti schimba tu cu ceva de genul "Ce sa aleg Astra sau Zafira?"
Va multumesc ptr. parerile voastre sa speram ca pina saptamana viitoare cand voi avea banii ma voi hotari ce sa iau.
Astept in continuare sfaturi.
Mersi
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR