Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
nu aveam nici cea mai mica scurgere, pe nicaieri. dor ca am avut ghinion Very Happy
nu, acum vorbind serios, se pare ca masina ar avea muuuult mai multi km decat mi s-a spus... si, piesele sunt cam batrane si incep sa cada.....
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
cititi aici despre codul motoarelor si norma de poluare in care se incadreaza https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=763
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Da-is i tu un search pe forum.
Aici gasesti exact ceea ce cauti : https://www.clubopel.com/vie...=lista+opel+euro3
  • ciulian_a

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Este un furtun care iese din intercooler(radiatorul mic din fata) urca pe langa radiatorul A/C si ajunge sus la galeria de admisie.Acolo exista o supapa rotunda neagra chiar unde intra furtunul in galeria de admisie.Acolo daca ai ulei pe furtun inseamna ca simeringul turbinei este "dus" si uleiul care unge arborele turbinei intra pe circuitul de aer si ajunge in galeria de admisie.
Skip ads

  • stefan

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2005

  • Mesaj Privat
ciulian_a radiatorul de intercooler are rolul de a raci gazele arse care sunt recuperate in motor pentru a regla amestecul. ce se scurge pe langa furtunele care ies sau intra in radiatorul de care spui nu sunt altceva decat vapori de ulei care nu afecteaza cu nimic madina. doar ce am desfacut acel radiator si am vazut. sunt niste vapori care devin lichid din cauza condensului. am 11000 km cu uleiul si nu a scazut deloc.masina mege bine.
  • mihtac

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2004

  • Mesaj Privat
scuze ca intreb dar.....ce legatura au toate astea cu topicul meu?
  • ciulian_a

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si vaporii aia de ulei de unde vin?
Nu scapa din cauza uzurii simeringului turbinei.
In intercooler nu trebuie sa intre decat aer de la circuitul care trece prin filtrul de aer.Sunt practic 2 circuite.Gazele de la evacuare nu fac decat sa puna in miscare prima elice de la turbina, care antreneaza a doua elice. Cea de a doua elice baga aerul in intercooler care are rolul de a c raci aerul si a-l comprima prin racire.Deci vaporii intra acolo datorita uzurii turbinei.Nu este asa de mult uzata incat sa iti consume mult, dar asteapta-te
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Vezi pe www.autohus.de , eu de acolo mi-am luat masina in martie, sunt cei mai mari dealeri de SH. Va trebui sa platesti si TVA-ul dar il capeti inapoi dupa ce aduci masina in tara. Nu-ti recomand masini de la particulari, e mai greu cu actele (EUR 1, export...) si in nici un caz nu gasesti masina buna sub 5500 euro fara TVA. Bafta !
Skip ads

  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
sal tuturor!
o intrebare: am cumparat de la cineva care aduce din germania o astra g 2.0 DTI (y2.0 DTH) in cinci usi (din aia scurta pe care ei o numesc limuzina), de 101 cp (74kw), distributie pe lant, cauciucuri bunicele, A/C ma rog, cam ce se pune din fabrica pe ele, culoare gri metalizat, motorul toarce bine, singura problema a fost un furtun de turbo fisurat. m-a costat 8850 eur inmatriculata, cu vama platita tot. masina e din 2001, iar pe bord avea ~70.000km.in cartea de service posesori au fost 2 pers fizice si nu GmbH. In plus, in catre scria ca urmatoarea revizie urma sa fie facuta la 75.000 in mai (io am luat-o la sfarsitul lui martie),iar pe pragul drept fata al masinii era un abtibild stampilat pe care scria acelasi lucru...
Merita banii sau e teapa cu kilometrajul ala? de luat am luat-o, merge bine, dar ma roade intrebarea asta, acum ca am tot citit din topicuri:))
ps. E adevarat ca in germania GmbH-urile cumpara flote de masini albe, rosii sau albastre?
multumesc!
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
in decembrie cand am cautat in germania vectra diesel din 2001, din cateva zeci de masini (~50-60) gasite cu euro3 (pt ca astea ma interesau), doar 8 aveau sub 100k km.
kilometrajul tau de 70k este un pic suspect, insa : daca intr-adevar este real, ai platit un pret foarte bun (adica un pic sub pretul pietei).
faza cu flotele de masinide diverse culori nu este prea relevanta. in general cele albe sunt masini de firma, insa sunt gmbh-uri care au tot parcul argintiu sau negru, deci nu are relevanta.
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
ai idee cam care ar fi pretul pietei aici in romania in cazul masinii asteia? (pret germania+taxe vamale+ciubuc samsar:)))???
  • Bestie

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Nu mai veche de 2000, de preferinta un diesel 2.0 16v, dar nu neaparat poa' sa fie si 1.7, sau si benzina 1.6 16v. Si am cateva intrebari. Cam cu cat credeti ca o gasesc in Germania. ? Ce mai trebuie platit pe acolo, si cat costa (am inteles ca trebuiesc platite actele de vanzare-cumpare... si nr. provizorii, dar nu stiu daca doar astea sunt, si nu stiu cat costa)? La ce trebuie sa ma uit atent cand cumpar o masina sh de acolo? Preturile care le vad eu pe... mobile.de sa zicem, includ tva-ul nemtesc (pe care am inteles ca il voi primi inapoi)? Cam ce dinstanta e pana in Germania (medie evident), ca sa imi fac un calcul si cat combustibil trebuie bagat. Si.. daca mai sunt unele puncte pe care le-am omis... Embarassed , dar nu ma pricep f. bine la adus masini de afara.
Skip ads

  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
200 euro numerele provizorii + asigurarea pe 2 saptamani in rest benzina de intoarcere Very Happy,
compari starea masinii cu kilometri pe care ii are...

nu prea ma pricep la dat sfaturi de genul asta, sper sa te ajute ceilalti de pe forum
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=3108
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=248

daca nu e suficient, mai cauta.
  • bogcris_17

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
adyp2003 a scris:Salut!

As avea si eu nevoie de sfatul vostru. S-ar putea sa am ocazia sa iau la 8000 euro un Astra Caravan diesel din 2001 cu urmatoarele caracteristici: motor de 2 litri, cu turbo, 100 de caluti, 103.000 km parcursi, abs, computer de bord, geamuri fata electrice, oglinzi electrice si incalzite, linie audio Philips (din fabrica cu 8 boxe; 4 sunt tweetere din alea minuscule), inchidere centralizata, aer conditionat semi, jenti aluminiu (poate imi da si setul de cauciucuri de iarna). Nu are rugina pe el, nimic.

Ce parere aveti? Merita? Presupun ca e un Astra G, nu?

Multumesc pentru raspunsuri!

Eu zic k nu merita.u am luat din 2000 modelul hatchback cu 5000 inmtriculata cu km reali si km aceleasi dotari.Singura chestie e k avea radiatorul spart.L-am inlocuit si m-a costat 450 lei.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu zic ca la vremea aia era ok la bani

....acu mai bine de 3 ani.....

Laughing
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
4200 negociabil, Astra G bertone rosie, 1.8 benzina, ieri in piata la nemti... Twisted Evil
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nimeni nu "musca" din momeala, nu-i nici o problema, imi tin concluziile pentru mine... Twisted Evil sambata viitoare merg la Essen... Rolling Eyes
  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
stai tu linistit ca aia e masina rasturnata Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Da, peste tine... Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR