Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Merita o ba acest masina? Da stiu, este astra f bla bla bla, dar nu este cumva acelasi motor cu astra g? Si daca da, particularitati specifice de motor obosit? As cauta mai mult pe forum dar sunt in criza de timp...
https://lajumate.ro/opel-ast...otec-1883065.html
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Uita de ea !
Este o baba scumpa, ruginita, papa ulei etc.
Daca vrei o ieftineala gasesti pe la 800 euro afara si in tara 1000-1200 Corsa sau Agila, vrei mai mare la 1400 euro ai Astra G cu Z16SE/XE , Y17DT
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
O ieftineala da, de ruginita nu stiu ce sa zic, in poze cel putin nu vad mare lucru iar omul nu si-a pus numarul de telefon(destept foc), de papat ulei nu stiu ce sa zic, trebuie testata sau astea pap de la mama natura din portile fabricii ulei gen nu stiu ce motor de vag ani recenti?
Cat despre mersul afara nu mi-e rentabil, nu castig mare lucru si as prefera una inmatriculata in tara si sa fie relativ veche(mecanica simpla) si relativ ieftina.
De diesel nu vreau sa mai aud, imi trebuie un benzinar pe care voi pune un gpl.
In momentul de fata inclin inspre un passat 94' clima 2.0 8v si alte mizilicuri inmatriculat dar care necesita o investitie de 500-600 de euro (distributie, filtre si diverse chestii pe la tren de rulare), rugina pe la aripi(asta nu ma deranjeaza oricum) cu o fisura pe parbriz partea pasagerului (30 de cm si ma gandesc ca la identificare RAR o vor respinge...), la un pret de 1200 de papusoi cam piperat stiu.
  • danmx6

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua... As dori sa cumpar un Opel Astra G si as avea nevoie de niste pareri... Este vorba de un Opel Astra G din 2000, 193 mii km, recent adusa, motor 1.6 benzina, cred ca cod motor lx16xel. Pare sa aiba carte de service. Am mai citit diverse pareri despre acest motor si multe au fost despre consumul destul de mare de ulei. Este in plan sa fie condusa de un incepator, deci m-ar interesa sa stiu "speranta de viata" in urmatorii 2 poate 3 ani. Mai jos am pus si link-ul catre masina. Multumesc!

http://autovit.ro/anunt/ope...N.html#a16de2f58b
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu zic sa o uiti, cu cat a cumparat-o daca e atat de ieftina? Plus te costa inmatriculatul 700 de euro...
  • danmx6

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Da, am vazut si eu dupa ce am scris aici ca e euro 2. Mersi
  • florin gorea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 1999 wolosbf68x43146
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Eu sunt nou pe aici. Vreau sa imi achizitionez o Astra g. Care motor ar fi mai bun 1.6 clasic sau 1.6 16v? Eu folosesc masina 90% in oras. De 1.4 ce parere aveti?
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
N-ar fi mai simplu sa citesti ce s-a scris pana acum?...Poate gasesti si raspunsuri la intrebarile tale.
Skip ads

  • FlorinLefter

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Salut , numele meu este Florin si urmeaza sa achizitionez un Opel Astra G 1.6 benzina 2001/2002.
Ce as dori sa va intreb :
-La ce sa ma uit inainte sa o cumpar ?
-Ce probleme dau in general aceste modele
-Cat costa kit-ul de distributie+schimbare consumabile

Sper ca ma postat unde trebuie Very Happy . Multumesc anticipat
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Daca nu e inscrisa, uita-te pe acte sa fie Z16XE/SE, adica euro 4 si la serii sasiu/motor.
Ar fi bine sa o urci pe un elevator si sa te uiti pe sub ea, la lonjeroane.
Daca tot ajungi in service, masoara compresia pe cilindri si fa o diagnoza.
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
La z16 se distributia e mai ieftina fata de 16v
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
iti recomand mai bine sa iti iei diesel daca nu vrei sa fii tot cu uleiul in portbagaj si sa cauti pompe super cunoscute care nu boteaza cu apa benzina ca sa nu ai probleme.
vezi ca mai era o dicutie pe acest subiect cu foarte multe pagini si te poti uita acolo ce si cum. nu era necesar inca un topic pe acest subiect.
Skip ads

  • Polygr4m

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Sa fi foarte atent la partea electrica becuri si alte minuni . Astra G are probleme cu asa ceva.. am unul 1.4 16v distributie am schimbat cu 1050 ron , distributie + ulei si filtre si pompa de apa tot ce contine Smile nu e scump zic eu
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Eu cred ca e un caz izolat asta cu partea electrica
  • FlorinLefter

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfaturi , astazi(Miercuri) fac un drum pana la timisoara sa vad o Astra g 2 usi 1.6i .Sper sa fie ok , masina este recent adusa si cel care o vinde spune ca are 142.000 km+carte service de la fostul propietar si codul motorului este Z16XE/SE deci presupun ca este 16V euro 4 iar taxa de mediu din ce am calculat este 133 euro , are ~168 co2 din 2001 .Nu vreau disel nu am incredere in disel-ul vechi am inteles ca sunt puturoase si la o benzina mai stiu la ce sa ma uit si daca se intampla ceva stiu sa ma uit la ea dar la un disel sunt ca si un orb fara baston .
Am sa va anunt cum a ramas cu masina si daca am cumparat-o probabil imi voi incepe propiul topic cu ea in sectiunea potrivita .
  • B64ZTV

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutari, de ceva vreme ma bantuie un gand, si anume un opel astra g turbo (bertone) de 192 de caluti adormiti. Intrebarea pe care o am este urmatoarea, ati mai inmatriculat de curand ceva similar ? nu vreau sa am probleme la rar din cauza rotilor prea mari sau a noxelor sau a orice naiba le mai trece la astia prin cap. De asemenea informativ un pret al taxei ... am calculat eu ceva ceva dar nu cred ca am calculat bine, ca si an ar fi un 2003-2004.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Se poate verifica nr real de Km la Astra G?...Cum? Vreau sa schimb Corsa B din semnatura,cu ceva mai mare (la portbagaj) si cu AC...altfel,sunt foarte multumit de masinuta mea,care e foarte cuminte de 6 ani de cand e la mine...dar la care nu am cum sa verific nr real de Km...sau se poate?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu se poate verifica, decat pe baza de hartogarai cu devize si intrari service
  • floscutzandrei

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2014

  • Mesaj Privat
cine ma poate ajuta si pe mine cu un cod la un casetofon blaupunkt car 300 seria GM030MY5856934
  • MarioMarius

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut ! Numele meu este Marius !
Vreau sa achizitionez un Opel Astra G 2002/2003 cu un motor de 2.0 DTI 101cp si as vrea sa stiu cam cat ar ajunge taxa de inmatriculare.A inmatriculat cineva de curand unul ? Stiu ca la benzina motorul de 1.6 are 2 coduri de motor si pentru unul din ele taxa este cam mare...si aici este la fel ? Multumesc !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR