Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ColaManiac

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Eu zic ca este bun Opelul eu am un Opel Astra 1.7 Dti si sunt foarte multumit de el trancane un pic(drumurile din romania nu te iarta) dar in rest este super bun....am scos consumul la 4.1/100km eu spun ca este o masina fiabila.....Bafta in continuare si sper daca, cumperi Opelul sa te bucuri de el....
Skip ads

  • Agape Ioan

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Opelul, pare a fi o masina fiabila, atit timp cit o intretii.Cu siguranta regula este valabila si pentru alte marci auto.Eu am un opel 1,7 dti de care sint multumit.Nu este o masina-racheta, dar consumul si fiabilitatea sint atu-urile acestui tip de motor..Iti doresc sa gasesti un opel pe plac.Toate cele bune.
  • auro

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Vreau sa cumpar un Opel Astra G. Am gasit o Astra Caravan cu motor de 1.4, distributie pe lant, motor ecotec de prin 2007 cu vreo 68000 km la bord. Pretul este de aprox. 4500 €. Masina este a unui cunoscut care vreo s-o vanda. Nu stiu mai multe despre ea, o sa ma duc zilele astea s-o vad. Ce ziceti merita? Am citit eu topicul asta dar m-am pierdut in detalii gen serii de motor etc Very Happy. Si cum nu prea ma pricep am zis ca mai bine sa intreb. Masina va fi folosita mai mult in oras si vreo 2-3 drumuri pe an afara din Bucuresti. Aveti idee cam care este consumul ei?
  • gena09wow

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2018 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2011

  • Mesaj Privat
La preturile combustibilului este economic si fiabil un 1,3 cdti de care eu sunt mai mult decat multumit.
Galati-Oradea-Galati (la Opel fest) a rezultat un consum de 4,4 l/100km. Si sunt km si relief.
De cand o am nu prea am pus decat motorina.
O recomand pentru achizitie.
Skip ads

  • mateyon

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2009

  • Mesaj Privat
salut, prieteni!vin si eu cu un subiect aparent offtopic: tocmai mi-am vandut opelul corsa de 1L si acum sunt in cautare de masina, bugetul nu e de speriat asa ca am de lucru...am vazut o Nubira 2 la pret accesibil, am cautat informatii si am aflat ca ar fi facuta pe platforma de vectra cu motorul de 1.6, care e si pe astra G de altfel... asta mi-a dat incredere ca e o masina buna( majoritatea o lauda) la pret accesibil..intrebarea mea e daca stiti ceva de aceste masini, orice imi e de folos, nu sunt hotarat, dar e o idee, apelez aici pt ca am avut opel, am mai scris pe aici si imi sunteti mai aproape..multumesc
  • RaduVio

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut,
fiind in cautarea unei masini sh am dat peste un Opel Astra G din noiembrie 2006 cu motor 1.7 cdti 80cp si 60140km (km reali, verificati ), modelul sedan. Masina a fost condusa pana acum de o singura persoana, o doamna. Posesoare masini a zis ca a fost facuta revizia de 60000 de km ca s-au schimbat filtrele si uleiul dar nu a zis nimic de distributie! miercuri pe 2.05 o sa mergem sa o punem pe tester sa vedem daca are vreo problema, daca este totul in regula sigur o sa fiu un nou posesor de Astra. ca si pret a zis ca nu lasa nici un eurocent sub 5000E!
Ce asfaturi imi puteti da? Stiu ca multi zic ca la achizitia unei masini sh trebuie schimbate filtrele+ ulei+ distributie.
Nu stiu sigur, cand se schimba distributia la acest model! la 60000km sau 6 ani?
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
la 4 sau la 60000km. dar eu zic ca o poti tine linistit daca nu are 4 ani, 100000km. parere personala. uitandu-ma la pret, pararea mea este ca dai un ban, iar maine daca incerci sa vinzi masina aceea, nu o mai poti da cu mai mult de 4200 euro. deci din start pierdere de 800 euro.

astra g-urile sunt in mare devalorizare...zic asta nu in ideea sa nu iti iei, ci in ideea ca nu trebuie sa platesti mult.

masina are 5 ani si 6 luni...a facut undeva la 11-12 mii de km pe an. un diesel rulat in felul asta are 70%km, rulati in oras. asta inseamna uzura crescuta a motorului. doamnele si nici unii domni, nu chiar stiu cum se conduce un diesel...si nici nu cred ca au ferit chiar toate gropile, pt ca cine stie poate sunt atente la conversatia care o poarta cu cel din dreapta atat de mult incat uita ca sunt la volan, etc...

parerea mea de neavizat este ca masina respectiva o avea 60000 km, reali, etc...poate are si carte service, dar 5000 euro nu cred ca merita...si stilul asta cu "nu negociez nimic", este doar ca sa intimideze...parerea mea...

faci ce vrei...ai cerut opinia, ai primit-o Wink te salut
  • RaduVio

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2012

  • Mesaj Privat
multumesc pentru opinie, o sa tin cont de ce ai spus! oricum astept sa vad ce iese la tester si dupa........se poate negocia ceva! iar daca distributia trebuia schimbata la 4 ani si nu a fost schimbata................. Rolling Eyes

P.S. care ar fi pretul cat de cat real al unei astfel de masini?
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pretul real ar fi in jur de 4500 de euro,sa stii ca am mai intrebat posesori asa din curiozitate si putini sunt cei care vor sa renunte la masinile sub sume de 5000 de euro-vorbesc de cei care le-au cumparat de noi- au costat undeva in jur la 12 000 de euro
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
5000 e foarte mult, iarta-ma dar cu banii astia iti iei cu brio un astra h diesel, peste 2005. Sustin ca pretul real se invarte in jurul a 4500 cu indulgenta, in functie de dotari! Iar o masina condusa de o cucoana, nu mai comentez, fac si eu ca si colegu anderigeo, ca nici unii domni nu stiu cum sa o conduca! Mult noroc!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu inteleg,dar vorbesc de proprietari care au cumparat masinile astea de noi si au tinut la ele,spre exemplu stiu pe cineva care are una din 2007 cumparata de noua cu 35 000 de km si sunt cert ca sub 5000 de euro nu ar renunta la ea daca s-ar gandi sa o vanda
  • mateyon

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2009

  • Mesaj Privat
m-am lamurit...am vazut masina si nu mi-a placut..multumesc oricum
Skip ads

  • RaduVio

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2012

  • Mesaj Privat
a spus ca pretul pe factura a fost undeva pe la 14000 euro! are pachetul de drumuri grele, pilot automat, etc. ce nu are: proiectoare si geamuri electrice spate!
va multumesc pentru raspunsuri si pentru ajutor, m-ati pus serios pe ganduri si o sa incer sa scot un pret mai bun si in functie de rezultatul de miercuri
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Radule, pe tine NU TE INTERESEAZA de nici un fe cat a dat primul proprieter pe ea, ceea ce conteaza e pretul pietei, din care incerci sa mai scazi cate ceva.
Nu te lasa "inmuiat" de argumentele vanzatorului Wink
  • RaduVio

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2012

  • Mesaj Privat
in cautarile mela am dat si peste aceasta masina http://www.autovit.ro/opel-astra-C23881691.html care ma atrage mai ales ca motorul am inteles ca are distributia pe lant! din cate se vede din poze ar avea oglinda pe partea dreapta lovita!
si ar mai fi si asta http://www.autovit.ro/opel-astra-C23932376.html
ce parere aveti?
  • cmarius53

  • Mesaje scrise: 454
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
incearca pe cat posibil sa nu iei din targ,sa ai pe cineva priceput la masini cu tine si indiferent de ce zice vanzatorul du o la tester.mult noroc.
  • kynder

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o intrebare: este normal ca un motor de 2.0 din 2001 la 200.000 de KM sa fie deja segmentat schimbat cuzineti si eventual alte lucruri facute pe acolo?
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Eu inteleg,dar vorbesc de proprietari care au cumparat masinile astea de noi si au tinut la ele,spre exemplu stiu pe cineva care are una din 2007 cumparata de noua cu 35 000 de km si sunt cert ca sub 5000 de euro nu ar renunta la ea daca s-ar gandi sa o vanda


acestia or vand masina din diferita probleme ascunse...sau s-au plictisit de masina...cu toate ca in vremea asta, nu se merita sa vinzi masini ca cea de care zici tu...o tii te multumesti de ea, nu faci mofturi...etc... si eu sunt in cazul asta...am un H din 2008 mai, sunt al doi-lea proprietar, pana la 22000km a fost reprezentanta, si in mom de fata am 66000km. o am remapata pe buton sport montat de mine, cu pilot, cu volan opc. de cand am luat-o am mai incercat sa o mai dotez cate putin. am si evacuarea aranjata putin...e o masina pe sufletul meu; iar pretul la care as vrea sa o dau este 8500-9000...dar pretul dictat de piata ii las pe alti colegi sa il dea Wink

asa ca imi vad de treaba si o dau peste 4 ani cand chiar va valora 4 5 mii..sper Smile
  • bogdancris

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Buna seara tuturor membrilor.Sunt nou pe site si mi-am facut cont pentru ca intentionez sa cumpar un opel astra g.Un coleg de munca de al meu,si el membru club opel,mi-a sugerat astra 1.7 cu seria motorului y17dt.El nu stie prea multe detalii despre aceast model asa ca mi-a recomandat sa imi fac cont aici si sa apelez la ajutorul membrilor.Eu sunt din galati si m-ar interesa anumite sfaturi pentru achizitie,probleme caracteristice.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca vrei astra G iti recomand cu motor de 2.0 tip Y20DTH. E cu transmisie pe lant si sa fie din 2000 - 2002 maxim cu EGR vacumatic si nu ai problema cu ea...
cele de 1.7 au multe probleme la unele se manifesta la altele sunt sanse sa se manifeste... tu faci cum crezi ca sunt banii tai noi putem doar sa iti dam sfaturi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR