Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Am tot citit prin N posturi de plangeri impotriva diferitelor firme de piese, reprezentante, spalatorii, bezinarii si m-am gandit sa fac un topic unde sa punem aceste locuri din experienta pentru ca altii sa nu mai repede greselile noastre.

Incep eu:

1) SHELL = este cea mai PROASTA motorina din romania. NU PUNETI de la SHELL nici daca ramaneti fara si nu exista ceva imprejur... Eu am probleme cu masina din cauza "motorinei"

2) Opel Di-Bas Bucuresti = Mecanicii iau mita pentru a spune ca masina e in stare buna (mi s-a intamplat mie) si mint in legatura cu cauza anumitor defecte. Preturi mari, munca neprofesionala, si trebuie programare cu cel putin 1 saptamana inainte...

3) AdCiel Zarnesti nu se pricep la diesel. Mi-au pus diagnostic fals care era sa ma coste 8 mil degeaba (debimetrul mergea bine).
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@ Slick....subscriu cu benzinariile SHEL......nu am masina de mult timp dar odata ma pus dracu sa pun de la ei....a inceput masina sa mearga in hopuri, s-a si oprit de vreo 2 ori si in plus mirosea in masina a benzina ceva de speriat..... Confused

Feritiva de dobitocii care au asigurare ASTRA....cea mai proasta asigurare de pe piata romaneasca...... Crying or Very sad

De reprezentantele Opel nu mai am nici un cuvant......cunoscatorii stiu.... Wink
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Feriti-va si de turcul de la Automecanica - in cazul in care va este recomandat pentru curatat injectoare. Un arogant si un imputit. Nu am apucat sa vad cat e de bun meserias... Razz
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
personal, eu bag de la shell morarilor si vreau sa zic ca nu am probleme. Fuge masina de rupe si nici nu consuma mmult
Skip ads

  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
service OPEL Craiova.execrabil !!!!!
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Imi pare rau ca probabil o sa ii enervez pe unii, dar am si eu un sfat: Feriti-va de Service Caprita. Am fost anul trecut in iarna pt. un tremurat si o pierdere de putere (la turatii mici) pe care o avea masina, s-au chinuit vreo 2 zile dupa care mi-au schimbat tampoanele de la motor (vreo 14 milioane cu tot cu manopera) si tot nu s-a rezolvat decat mai tarziu cand mi-a spus "omul meu" (Nae pt. cine il cunoaste) sa fac un drum lung si s-o "forjez" un pic pe parcurs...
  • MadDawg

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2005

  • Mesaj Privat
EcoMotors Bistrita................nici nu stiu pe ce lume traiesc!
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
1. Service Caprita - preturi exorbitante (10mil schimbat o distributie)

2. Subscriu la benzinariile SHELL - se scrie HELL (oricum am inteles ca le cumpara MOL-ul)

3. Opel GTT - nu au reusit sa faca nimic cu relanti-ul. ziceau ca trebuie sa schimb computerul (1000euro ??!!)
Skip ads

  • florin

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 B X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Opel GTT - Bucuresti . Au zis ca e posibil sa am garnitura de la chiuloasa ciupita, si de fapt era nusch ce vaselina in instalatia de racire, care a aparut in vas.
Merg bine mersi cu masina de 1 an si nu are nimic.
Dupa ei trebuia sa las ceva bani acolo.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
magazinul de piese OPEL de pe Agricultori si serviceul care il au pe linga ei pe acolo.
m-au facut sa vin cu masina tractata si dupa ce s-au facut ca lucreaza la ea au zis ca nu poate sa puna testerul pe ea sa vada ce are pentru ca nu merge motorul.
pai daca mergea motorul mai aveam nevoie de ei???
cu Astra lui tata cum am dus-o cu frinele la fel am lat-o.nu avea frina eficace.
acolo erau placutele de vina(erau contrafacute asa o cumparasem) iar meseriasii ziceau ca este ba pompa ba servo.tot eu am rezolvat-o si pe asta.
CONCLUZIA este ca lucreaza dupa ureche
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Buna ideea !!!
La Shell subscriu;oricum nu mai calc pe la ei nici pentru umflat roti : lasa buletin,ia stutul,umfla,vino inapoi,da stutul,ia buletinul.Parca sunt nebuni ...
La service OPEL Timisoara inca nu am ajuns,dar sper sa nici nu ajung.In fine ,am auzit ca nu sunt seriosi deloc..
De fapt,fratilor,feriti-va de Romania ...... Laughing
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
De la Shell eu nu mai pun bezina de cativa ani ...
Am pus de la Agip si se inneca motorul, varia turatia etc. La Shell doar spal iarna masina.
Cea mai buna benzina imi pare a fi cea de la OMV, oricare ar fi ea (95 sau 100).

Despre Di-Bas, numai de "bine":
Sun la ei sa ma programez pt revizia de 45.000. Raspunde unu', ii zic ce vreau. Ii spun ca uleiul si filtrul de ulei le-am schimbat eu. Si atunci el ma intreaba: "Dar de ce mai vreti atunci sa faceti revizia ?" La care eu i-am inchis telefonul.
Skip ads

  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Oameni buni, Shell Romania nu mai exista. L-a cumparat MOL-ul... Razz

Deci puteti reincepe sa puneti benzina de acolo, pentru ca va fi alta...
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu pun benzina numai de la Moll si nu am nici un fel de probleme, cat despre service, am fost la Opel Expocar Constanta doar de doua ori cu cea veche si nu a fost exagerat pretul platit; evident ca nici operatiunea in sine nu a fost de amploare(modul aprindere). Dar am prieteni care au trecut pe la ei dar nu s-au vaitat de neprofesionalism. Pretul este pe masura.
  • johnny Rx

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2005

  • Mesaj Privat
opel timisoara- nu stiau ca masinile de 2000cmc au pompa de benzina exterioara ,apoi dupa ce au gasit pompa mi-au spus ca nu am releu de pompa dupa ce l-au cautat o zi ,ca sa merg apoi la alt service unde mi-au aratat releul la locul lui.galeria de evacuare neetansata klumea si gazele nu ajungeau in totalitate la sonda lamda....etc explicatii in doi peri si factura de pici pe spate.deci...
daca nu inveti sa-ti faci singur macar minimul pe care poti sa ti-l faci in garajul propriu esti terminat
din cate am vazut, cred ca trebiuie sa merg pina la oradea sa-mi reglez debitmetrul
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Gold&Platin Iasi
Preturi exorbitante pentru diagnosticare si manopera. O diagnosticare cu testerul GM, 1,5 milioane lei!
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
acelasi magazin de opel de pe agricultori. preturi... unele foarte ieftine, altele foarte scumpe

bobina: 6 mil -> e 3 mil la opelshop
senzor HES (hall effect) 4 mil. in anglia e 20 de lire.
radiator calibra : 12 mil nou, la al padrino era 7
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
O sa zic si eu prin ce service-uri am fost si cum s-au purtat- bine sau rau, mentionez ca mai la toate cele enumerate am fost de cel putin 2 ori.
1.Augsburg

Am avut de montat proiectoare- masina mea nu avea .
la Augsburg au venit 2 electricieni si un mecanic s-au uitat la masina au zis ca trebuie sa ma programez si ca oricum nu imi suporta bara proiectoare si ca ar trebui sa schimb bara din fatza dak vreau garantie..
Dupa ce le-am explicat ca stiu eu ca merge - si ca nu imi trebuie garantie m-am programat
Am venit in ziua programarii dar am intirziat vreo 30 minute , au zis sa vin altadata , m-am suparat si m-am dus in alta parte la tricodava in drumul taberei si baietii mi-au luat 700.000 lei .
La Augsburg imi cereau dublu dak le montau ei.
Nota 5

2 DI-bas
Nu am reusit sa fac nimic la ei pt ca te programeaza peste o saptamina sau o luna si simt ca nu esti respectat dupa cum se poarta. Nota -

3. Opel GTT
Mie mi-a placut la ei - am facut schimburile cu toate filtrele.
Nu prea se pricep ei la proiectoare si xenon dar m-am simtit bine si servit elegant. Nota 8

4 Erebus
Am avut de vopsit si au vopsit bine si in timp foarte scurt (vreo 2 zile ) , credeam ca o sa dureze mai mult doar ca la schimbarea cauciucului de sub bara fatza mi-au zis alt pret decit cel real si am platit cam 1 milion in plus
Ce mi-a placut la ei ca au avut incredere in mine - o problema cu niste bani- pe care puteam sa nu le mai dau.
Nota 9

Service-ul de la tricodava nu stiu cum se cheama dar e numai de electrica si as putea sa le dau nota 9.50 desi am fost doar 1 singura data.
  • rule

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
OK si daca se strica ceva unde ma duc ? Exista un service de incredere? (si eventual unde sa nu lasi o caruta de bani?)
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Mie mi-a placut la Augsburg, de fapt am decis ca doar acolo ma duc, desi fac o ora.

Mi-a mai placut si Opel GTT dar ma rog, e Opel, e mai scump si e mai strict. Nu prea te lasa sa stai langa masina, asta inseamna ca dureaza mai mult... Dar oricum, dintre Opeluri, GTT mi-a placut cel mai mult.

Si raman fidel la Opel Victoria de la Brasov, care sunt super oameni. Nu stiu daca sunt si super mecanici pentru ca mie doar mi-au schimbat un modul de aprindere care il puteam schimba si eu, dar oricum la capitolul respect&intelegere (eram in drum spre mare si m-a lovit beleaua) -- nota 20.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR