Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • pattila

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
am trimis pm dar nu raspunde, de si ieri a fost online
Skip ads

  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am raspuns acum pentru ca abia acum am primit notificarea de PM. M-am hotarat sa raspund si aici pentru ca nu este nimic desebit.

Da, aceea era masina. Nu stiu ce si cum putem am mai putea lamuri la mai bine de 2 ani de la momentul producerii faptelor.
Ma mira faptul ca apare VIN-ul masinii in catastifele Opel West (sper ca de la "verificare" si nu de la o data anterioara necunoscuta mie) pentru ca tot
ce s-a intamplat acolo imi aduc aminte ca a avut un iz de improvizatie de ochii clientului. Mai precis, am ajuns la service dupa multe insistente
(vanzatorul nu prea vroia), era sambata dupa amiaza, credeam ca e inchis dar un mecanic cu care a vorbit vanzatorul in maghiara ne-a bagat inauntru.

Verificarea a constat in inspectia vizuala a motorului, uleiului si densitatii antigelului, si in verificarea vizuala a masinii pe dedesubt. Plata s-a
facut direct la mecanic fara factura sau altceva.

As putea (macar acum) sa vin sa intreb: avand in vedere ca nu stiam absolut nimic la acel moment al achizitionarii, nimic de Opel-uri, service-uri(in
afara de schimb ulei si filtre), de TECH 2, de TIS, de EPC, ECU-uri, ABS, ESP, erori OBD etc. etc., lucruri invatate numai datorita acestui forum - deci
avand aceste lucruri in vedere - cum as fi putut sa fiu mai vigilent in situatia data? Singurul lucru pe care mi-l voi mai reprosa probabil mult timp de
atunci incolo - este ca nu mi-a atras atentia lipsa martorului ABS (si ESP) la punerea contactului.
Faptul ca masina fusese lovita si reparata (frontal stanga, aripa, capota si portiera schimbate) mi-a fost comunicat chiar de catre vanzator (cu
mentiunea ca asa face cu majoritatea masinilor aduse) - dar numai dupa ce banii erau dati. Nu ca acest lucru ar fi fost observat in service.

Faceti foarte bine d-le Attilla ca incercati sa pastrati (re)numele Opel West curat, dar nu uitati in ce tara traim, indiferent de zona geografica.
Concluzia mea este - am fost nedocumentat (a se citi fraier), si de doi ani incoace trag ponoasele. Tot ce mai pot face este sa incerc sa atentionez pe
alti potentiali nedocumentati cum eram si eu (inainte de a deveni membru Club Opel).

P.S. V-am adresat pe PM o intrebare, m-ati ajuta enorm daca mi-ati raspunde.

P.P.S. La final, ma bucur ca cineva din domeniu chiar a citit ce am scris, chiar daca principala mea problema (tardiva si retorica) era cu vanzatorul -
respectiv societatea Autoluxor.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Va astept cu interes detaliile "investigatiei" d-le Attilla.
  • pattila

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa intamplat dar la noi este o regula pe care toata lumea o respecta.
Daca se gaseste ceva defectiune la o masina verificata este spus clientului indiferent ca acesta este cumparatorul sau vanzatorul. Nu acceptam spaga ca sa nu spunem ca are probleme masina
Skip ads

  • pattila

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Testatarea cu Tech2 probabil nu a fost facut pentru ca era sambata si probabil nu eram la firma. In cazul in care este solicitat o verificare pentru vanzare/cumparare clientul este intrebat daca vrea sa faca verificare cu Tech2 sau nu
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Asa mi se pare si mie normal - nici nu m-as fi asteptat la altceva. Dar cel mai simplu mod de a "nu descoperi" o problema (cunoscuta de vanzator) este sa nu faci testul, nu? Mai ales daca clientul nu zice nimic. Desi eu consider ca ar trebui sa fie obligatoriu (si sunt sigur ca aveti ceva reglementat in acest sens ca si procedura de service pt. aceste cazuri specifice), indiferent ce stie clientul sau vanzatorul. Iar scopul pentru care venise masina la verificare ii era foarte clar mecanicului respectiv, pentru ca ma tot asigura verbal in timpul "inspectiei" - "da, e ok, n-a fost lovita....va trebui sa completati cu antigel...".


P.S. Ce considerati ca mai este on-topic si poate ajuta restul comunitatii club opel putem continua sa postam, ce nu - propun sa continuam pe PM.

L.E. Am postat dupa ce ati scris dvs. Subliniez ca nu am fost intrebat absolut nimic. Convenabil, as zice, si ma rezum la asta.

Banuiesc ca nu exista vreo inregistrare/dovada de plata a verificarii masinii cu acel VIN, nu? Suma a fost 50 Ron undeva in octombrie 2006.
  • pattila

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
?
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu care parte nu ati inteles-o.
Odata am spus ca nu am fost intrebat despre efectuarea vreunui test ( sau macar ca din motivele enuntate de dvs. nu se poate face verificarea electronica).
Iar intrebarea se referea la existenta (daca puteti verifica) a vreunei dovezi (contabile sau de altfel) a efectuarii vreunei verificari pt. masina W0L0TGF7552006965.
Skip ads

  • pattila

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
nu exista nici o urma despre acest vin
  • marian calinescu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
eu am fost la vopsilux si cei de acolo au fost extraordinari
pretyri bune si la manopera si la piese
pe deasupra si super prietenosi
daca vreti sa mergeti acolo vedeti pe vopsilux.ro
  • crblx2

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
reprezentanta opel de la iasi preturi mari pt manopera si diagnosticare in plus esti tratat ca un nimic la ei
  • VIO_VERA2008

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Confused salut ,sunt VIOREL am un opel Meriva,PROBLEMA am alimentat de la lukoil si surpriza are apa sau gunoaie,imi intrerupe alimentare sau mai exact nu arde benzina si se opreste motorul,cert nu mereu daca consum benzina sub 10 litri din rezervor probabil apa sau gunoiele sau depus si face fitze,daca fac plinul nu mai face probleme,
Va rog sa mi spuneti ce credeti voi........eu unul .......am inceput sa alimentez de la petrom V,e nou peco,si alimentez benzina
carrera 100 plus un tub aditiv,credeti ca ajuta sau trebuie sa schimb pompa de benzina sau sa curat rezervorul Question Exclamation
sau poate e mai bine sa o duc la un tester pentru ar trebui sa fie inregistrata orice defectie are un cip la bord,pt ca ,cind se opreste motorul apare un desen ca o pompa de benzina de culoare galbena si mai apare o cheie adica service asta cind face fitze adica cind da de gunoi sau apa.............
Va multumesc si astept parerile vostre

Skip ads

  • Gabiana

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Frate , amice , prietene.

Cum sa alimentezi de la nenorocitii aia.Este mai mult de 20% apa in benzina/motorina.
Eu nu bagam de la ei nici cand aveam Nova.

Alimentez de la : Petrom+derivatul Petrom V si OMV.!
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
chiar sunt ok discutiile de genu
dar acu sa aratam si partea buna adica cei care sunt multumiti de un dealer sa mentioneze , nu doar sa aruncam cu "acuzatii"
parerea mea

P.S eu tot la reprezentanta opel lucrez adica RADACINI MOTORS Brasov
si as fi bucuros sa vad ce gandeste lumea despre noi si cand zic "noi" ma gandesc la dealeri opel nu stric la RADACINI MOTOR BV


numai de bine
  • Gabiana

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Fara indiscretie...dar poti sa imi spui daca esti mecanic acolo sau ai alta functie...?
Intrebarea e cu folos pusa...Smile
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
lucrez la piese
acu sa vedem "folosul" Very Happy
  • Gabiana

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ohoho.Pai Poate imi zici si mie un "pret" la o cotiera originala de Opel?Daca se poate...

Mersi si bafta
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
vreo 750 de ron cu tva
  • Amalyutza

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2007 cabrio
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2009

  • Mesaj Privat
AUGSBURG.. bataie de joc..plata la ora...si nu vreti sa stiti cam cate ore va ia doar pt "diagnose".. Confused
  • Amalyutza

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2007 cabrio
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2009

  • Mesaj Privat
crblx2 a scris:reprezentanta opel de la iasi preturi mari pt manopera si diagnosticare in plus esti tratat ca un nimic la ei


Ha, ha..subscriu la ce ai spus si as mai adauga ca si la Bucuresti la fel esti tratat Nu!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR