Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • PEMEX

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Botosani
  • Masina: GT 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Astept opiniile dvs. legat de unde sa cumperi masina second din Germania , din parcuri auto sau privat, si daca este adevarat ca in nord, germanii sunt "acel tipic german" sunt de mai incredere .noroc!
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ideal ar fi sa o iei de la privat, dar tre sa ai noroc mare sa gasesti ce cauti la un privat. Deci tot la parcul auto ajungi.
Prin privat sa nu se inteleaga roman, turc, arab, bulgar sau alte maimute. Rolling Eyes
  • PEMEX

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Botosani
  • Masina: GT 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
conteaza ca o masina daca o cumperi din Germania sa aiba -MOT technical inspection-? Sa fie mai de incredere din punct de vedere mecanic? hmn......
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cele care au revizia facuta recent sunt si mai scumpe-normal,e ideal sa aiba inspectia.Parerea mea este ca daca cumperi de la un parc serios(autohus,harmstorf,mayer,nord automobile)poti sa fii sigur ca nu iei teapa.Acum cateva zile o cunostinta a cumparat de la privat din DE o masina care era super,la un pret corect,a venit la rar,a ajuns si la inmatriculari si i se spune ca masina a fost data furata acum 2 ani?!prinde orbul scoatei ochii-daca o cumpara de la parc avea factura si le dadea cu ea in cap...
Si ca o parere a mea :prefer o masina care a condus-o un tanar cu reflexe ,care desi poate a mai calcat-o a mai schimbat si cate o piesa, decat o masina"de la un batran"(cunosti textul) care a schimbat treptele la 5000 ture,a luat toate bordurile cu capacul dreapta fata(cunosti modelul,foarte raspandit in mediul urban),a tinut piciorul pe ambreiaj pana a trecut semaforul sau asa,sa fie pe faza...
Skip ads

  • PEMEX

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Botosani
  • Masina: GT 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
hmn........ am gasit una cu urmatoarea problema care se bate cap in cap, fiti atenti:

Hello, wasserpumpe is very leaking, however, he pumps still then venture does not overheat. However, the shock absorbers in front are not leaking defective, the Tüv has done none probleme.

Cum de a primit TUV-ul daca are "wasserpumpe" slabita? nu ar fii tebuit sa fie inlocuita inainte de inspectie.? tin sa precizez ca este de la un Privat(persoana privata). Idea
  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Optez pentru Autohaus pentru ca de la Privat n-am avut ocazia si nu stiu(de pe site de la ADAC se printeaza un formular si pe ala il completezi cu proprietaru' nu stiu cat de veridica e treaba asta intr-un caz ca si cel povestit de @vali zak) si pentru Nord pentru pret. Astia in Nord acu aduc masini din Belgia asta e partea mai proasta...se zice ca masinile din Belgia si Olanda nu se compara cu astea din germania la intretinere si altele.

unde ai gasit? pe un site? Sunt foarte multe tzepe pe siturile mai ales pe mobile.de . Ca sa iti dai seama daca anuntul este tzeapa poti sa verifici urmatoarele:
1. daca are numar de telefon, sunt foarte multe care nu au...alea-s tzepe majoritatea;
2. daca are un nume dubios care nu-ti suna a fi de neamt (am gasit i.e Franco Dior, Peter Tom etc.);
3. pretul e la super oferta si masina e traznet. cel mai bine bagi o cautare cu datele masinii si vezi unde se situeaza pretul ei fata de rezultatele cautarii...daca e diferenta mai mare de 1-2000 euro nu-ti mai bate capul;
4. in caz ca stii si ceva germana e si mai bine. sunt multe anunturi care sunt scrise intr-o germana stricata.nu zic ca sunt tzepe dar cei care le dau clar sunt afaceristi si nu o sa afli chiar tot despre masini de la ei;

3 siteuri mai de baza...mai sunt si altele bineinteles.
t-online.autoscout24.de
www.autoscout24.de
www.mobile.de

Ca sa verifici tzepele poti foarte bine sa trimiti un email la anunturile care au aceasta optiune. Daca e tzeapa vei primi un mail in engleza..de ex. am trimis un mail si individul mi-a zis ca fratele lui a studiat in Germania el fiind din Anglia si a murit recent si vrea sa se descotoroseasca de tot ce are in Germania si de asta o da asa ieftin. O sa-ti ceara un acont sau cine stie ce sa-ti trimiti tu bani pe numele tau in orasul respectiv sa aiba si el acces, sau ca sa ti-o trimita in tara la tine si daca nu-ti convine sa suportati cheltuielile impreuna si cate alte nazdravanii le trec prin cap.

Asta cu pompa de apa o fi cum zice el dar gandeste-te ca ai de parcurs 1300 km cel putin si masina tre sa fie in parametri.

Astia de pe la autohaus-uri chiar daca n-o sa-ti vina sa crezi mai au si ei pile pe la TUV...se mai fac magariii si pe la ei.
Bafta!
  • deleted-6211

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca de ori unde o iei trebuie sa o verifici cat se poate de bine.

Acum 2 ani am cumparat din Austria-Viena, un Audi A4 din 2000 cu 125.000km la bord de la un autohaus.
Patronul era Turc...
In fine, am analizat masina cat am putut eu de bine la momentul respectiv, am dus masina intr-un service si am urcat-o pe rampa (am platit doar sa ma lase sa o urc pe rampa) si m-am uitat si am tras de tot ce se putea trage....Bun pana aici....
Cumpar masina, negociez cu turcu' care al dracu' daca a vrut sa lase la ea mai mult de 150 euro bani care zicea el ca sunt pt spalat...
Toate bune si frumoase...cumpar masina nespalata...
A doua zi m-m dus cu ea la primul OMV sa o spal.
Tot stergand la ea pe ici pe colo, pe usa gasesc un sticker cu informatii despre ultima revizie pe care era scris asa: Schimbat ulei la 115.000km se recomanda schimbul la 130.000 bla bla bla....
Acest sticker era lipit putin cam dubios...sub el se observa altul, asa ca l-am dat jos sa vad ce scrie pe celalalt si ce credeti? Schimbat ulei la 215.000 km, se recomanda..bla bla bla...

Vreau sa va zic ca masina arata impecabil, avea covorasele originale, pedalele nu erau tocite, volanul nici atat, scaunul impecabil, plafonul curat...

Deci...poti sa iei masina de oriunde totul este sa ai noroc si ochi bun. In cel mai bun caz luati un mecanic cu voi...

Audi-ul a mers perfect inca 10.000km fara sa ii schimb decat filtrele si placutele, dupa care l-am vandut...
  • PEMEX

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Botosani
  • Masina: GT 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am ajuns la concluzia ca UNII oameni sunt "CURVE" care de abia apuca sa-ti dea teapa.Unde sunt acei germani tipicari in care puteai sa mergi pe mana lor intr-o afacere? Trist, nu? Acum cand cumperi o masina este ca la loterie.
Skip ads

  • PEMEX

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Botosani
  • Masina: GT 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor, astept ceva experiente mai placute, cineva care a cumparat de la un privat , si nu avut surprize neplacute. Wink
  • PEMEX

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Botosani
  • Masina: GT 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am gasit o masina un Opel omega pe mobile.de. ma uit si vad ca este privat pe numele Winfrid Daut.masina este super acceptabil ca pret , are un kilometraj maricel 240000 km aproxsi arata destul de bine . din curiozitate bat pe google numele persoanei care o vinde si ce vad.......... are pagina pe net .http://www.daut.de/. Este o agentie imobiliara.TUv-ul vad ca este valabil pana prin 11/08. Ce parere aveti de masina asa ca incredere.poate sa fie teapa? Question
  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
pune linkul cu anuntul....
  • PEMEX

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Botosani
  • Masina: GT 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
damn......... Opelul de ieri pana azi disparut de pe site-ul mobile.de. Insa am gasit un BMW tot din Hamburg cu acelas propietar , aici e linkul sper sa mearga:

http://www.mobile.de/SIDumC...111269272067&

Tot pe mobile mai este un golf cu acelas propietar, ma gandesc ca isi vinde flota de masini, oricum astept opinii................
Skip ads

  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
3 chestii :
- te-ai interesat daca poti inmatricula o masina care are pus catalizator pentru Euro 3 after-market...masina aia nu vine cu Euro 3 din fabrica cel mult cu euro 2 (la Bmw ma refer);
- 750 i... asta inseamna ca are motor de 5000 cmc? sau oricum peste 3000 cmc...ai idee cat te ajunge sa o inscrii...si in 2008 astea cu motoare de capacitati astronomice tot taxe mari vor avea....sa zicem ca are motor de 5000 cmc (4988) taxa speciala de inmaticulare este de 9111.74 euro.
- numere de export numai pe o luna maxim ai voie sa iei din cate stiu dupa aia stai cu ea pe dreapta...e pacat... mai pui la 2100 aia 500 si-ti aduci un ford ka 2001 cu euro 4, mai bine...stii ca-l poti inmaticula cel putin si ajungi pana in 3000 de euro cu el...daca poti pune mai mult un corsa....cu toate ca sunt la extrema cealalta a masinilior pe care tu le cauti...
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
mobile.de nu e nimic in afara de o lista cu adresele autohouse'urilor. Exclamation Idea
  • PEMEX

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Botosani
  • Masina: GT 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
peste 9000 euro taxa auto...............hmn prea scump,pentru mine e prea scump, eu credeam ca este valabil referitor la reducere:

"Preluat de pe :www.drive-test.ro
Sursa: Ministerul Economiei si Finantelor, The Money Channel

Taxa de prima inmatriculare, noile valori scazute
Potrivit unui proiect al Ministerului Economiei si Finantelor sumele datorate conform taxei de prima inmatriculare pentru masinile Euro 4 si non euro s-au modificat, in general fiind mai reduse de pana acum.
Astfel, pentru automobilele noi se va plati o suma fixa - 161 de euro. Pentru automobilele mai vechi de 15 ani, taxa a fost redusa cu pana la 75%"

Sa inteleg ca reducerea de 75% este numai la masinile euro 4 si non euro................Faceam un calcul , daca taxa ar fii 9000 euro cu reducerea de 75 % ajungeam la 2300 euro aprox. Am calculat corect?
  • deleted-6211

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Interesanta chestia asta....nu o stiam....
Dar am aflat ca se poate face o smecherie....
Se pot inmatricula masini de afara in Bulgaria pe nume bun si acte in regula...chestia e ca nu prea stiu cum...
Daca a mai auzit cineva de chestia asta sa posteze aici...
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am cumparat o masina acu' 2 luni de la privat
Curios ca era un iugoslav, "german" de 15 ani. Masina e cu adevarat loterie. Poate sa arate bine si sa aiba vicii...totul tine de sansa. La mine pana acum e bine.
  • deleted-6211

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai bine este sa nu cumperi masina dupa site! Sfatul meu este sa cauti un ziar local si sa alegi de acolo...
Autohaus sau site este acelasi lucru...
Toti care pun masinile pe site sunt la fel ca ai nostrii pe autovit..
Parerea mea..
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
caut masini pe mobile de aproape un am si dealungu timpului cand eram mai nepriceput si naiv chiar credeam ca exista masini din 98 cu euro 4. dupa aia m-am mai interesat ca primile masini cu e4 in talon au aparut in 2001 acesta devenind obligatoriu tocmai din 2005. singura chestie care imi place cand citesc un privat e povestea. cele care nu (cred ca) sunt tzepe sunt alea cu poveste lunga. iti zice ca a tinut-o in garaj si ca are aia si aia defect. anunturile care cica sunt privat si cred eu ca sunt tzepe sunt alea care tot anuntu are 3 linii pe langa cele introduse de mobile.de. daca imi mai aduc aminte ceva dau edit. succes tuturor care vor sa ia una din afara ca eu m-am dus in weekend sa vad una adusa din italia care era jalnica. apropo.. un topic "dealeri" autohtoni de opel nu facem. adica cei care au cumparat de la cineva care a adus masina din afara si sunt foarte multumiti de ea sa dea nr de tel ca sa sunam si noi cei care inca mai cautam?
  • PEMEX

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Botosani
  • Masina: GT 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Totul este bazat pe noroc.Daca esti norocos nimeresti masina buna , daca nu, iei teapa!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR