Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Sau îți faci huse la comanda. Am postat mai sus pe pagina precedenta exemplul meu.
Le Am mai bine de un an cu ele si se prezintã foarte bine. Le-am vãzut folosite și de teximetisti, acolo se cunosc semne de uzura.
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat huse Carmax Elegance negre cu ceva material texturat pe mijloc. Am dat aproximativ 110 RON.
Se gasesc si pe emag si prin dedeman etc. Initial am vrut ceva specific pentru astra, dar la 300 -400 RON mi-a cam pierit cheful Smile

Arata asa ca in imaginea atasata.

Material
- calitate buna. Este un material elastic, sintetic, dar este destul de gros si adera foarte bine la tapiseria masinii. Marginile sunt sintetice, iar sezutul si spatele texturat sunt dintr-un fel de catifea

Potrivire
- eu le folosesc la Opel Astra H Caravan cu airbaguri laterale in scaune. Scaunele sunt destul de profilate si au tot felul de chestii pentru suport lateral etc. Am reusit sa le potrivesc foarte bine, dar cu ceva munca. Au si fermoare pentru bancheta fractionabila.

Montaj
- pentru tetierele din fata au locuri decupate ce se ajusteaza cu 'scai'
- foarte importanta este ordinea de montare. Prima data trebuie sa potriviti cusatura lor exact pe muchia scaunelor astfell incat sa para cat mai dedicate, desi sunt huse de uz general. Apoi trebuie sa le rulati de sus in jos cat mai atent. Dupa cum am spus anterior, sunt foarte aderente la tapiseria masinii. Daca nu s-au asezat bine, trebuie scoase si rulate din nou. Nu prea merg aranjate stanga dreapta, dupa imbracarea scaunului ptr ca sunt f aderente
- pentru locurile din spate, nu au gauri pentru tetiere. Eu am facut gauri cu un fier incalzit. Inainte de a gauri aranjatile perfect pe bancheta, potriviti fermoarul exact in dreptul locului unde se fractioneaza bancheta si faceti semne.
- husele trebuie ancorate cu acele inele elastice si carlige metalice. Inelele sunt pereche, iar eu le-am prins 2 cate 2, pe cele opuse folosind cate un carlig

Verdict: materialul e bun, se potrivesc bine pentru niste huse de uz general, dar montarea poate fi destul de greoaie, cel putin prima data, iar instructiuni de montaj nu au incluse in pachet.
Acestea de culoare inchisa sunt foarte asemanatoare cu tapiseria masinii daca le montati corect.
Aveti grija la scaunele din fata, sa nu deranjati cablurile electrice de sub scaune in timpul montajului.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR