Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • tgmar

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Sper ca in acest an sa intru "legal" in clubul Opel , pentru ca doresc sa-mi cumpar un Opel Astra.

Am cateva nedumeriri si ma gandesc poate imi puteti da cateva sfaturi.

Nu prea stiu ce model de Opel Astra sa aleg : Classic sau Caravan, din 2005.

Tinand cont ca o voi folosi in Bucuresti, unde traficul este infernal, ma intereseaza si consumul.
Din aceasta cauza nu stiu ce sa fie ... benzina sau motorina.

Ma mai intereseaza sa am si un portbagaj mai marisor, pt ca am un copilas mic si e nevoie de spatiu pt bagaje Smile

Am cautat pe net si nu am gasit marimea portbagajului la cele 2 modele. Eu mai am o Dacia Solenta. Portbagajul modelului Classic este mai mare sau mai mic decat al Solentei ? (de Caravan nu pun problema Smile )

Cam ce mi-ati recomanda ?

Multumec,

George
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Hai sa o luam cu inceputul... Astra e disponibila in 4 variante: hatchback, sedan, caravan si coupe. Astra classic e de fapt Astra G dupa 2004. Nu conteaza ca e classic sau G, amandoua pot fi caravan sau hatch etc. Diferente intre astra classic si astra G gasesti la motorizari, interior si calitatea materialelor folosite. Si cam toate merg in favoarea astrei G. Laughing
Daca vrei portbagaj mare mergi pe caravan, daca crezi ca te descurci cu un portbagaj mediu mergi pe hatchback sau sedan. Dimensiunile exacte le gasesti pana si cu ajutorul google. Rolling Eyes
Discutii benzina Vs motorina sunt destule... Ideea e simpla:

    * vrei consum mic -> alegi diesel
    * vrei sa nu iti stea nimeni in cale -> alegi diesel... mare Very Happy

Bafta!
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Portbagajul de la astra classic 5 usi (hatchback) este suficient. Eu am mers cu 4 persoane in masina cu tot cu bagaje si au incaput fara probleme. Ca sa-ti faci o idee ... am carat odata 6 scaune d eplastic de la metro (modelu de prin terase), iar portbagajul s-a inchis fara probleme.
La sedan (4usi) e unpic mai mare portbagajul, dar nu poti sa cari obiecte voluminoase pentru ca nu e foarte inalt, dar e destul de lung.
  • PEMEX

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Botosani
  • Masina: GT 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pt volum portbagaj as alege Ford Mondeo sau Opel Omega.
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
sau un tir, dar poate omul are bani pentru un astra, sau are deja alese...
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
hatcback e ok ca volum al bagajelor. Mai are un mare avantaj: stergator pe luneta
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ca posesor de carava si de copil mic inclin sa te sfatuiesc spre caravan. volumul de bagaje care incape e muuult mai mare si e mai practica asa. numai de distractie, la mine ramane tricicleta copilului in permanenta in portbagaj si la drumurile uzulale nu ma supara de loc, unde mai pui ca o si folosesc oricand si oricum...
motorizarile...aici exista multe discutii...cauta ca exista multe topicuri motorina vs benzina...etc
daca nu esti tipul care cara dupa el copil, nevasta si alaea alea (si stii bine ca pachetul e bogat!) atunci hatch e superok...pare mai agresiva(?) si, din povestile dealerilor, are un pret de revanzare ceva mai mare..."caravan are oricine"
sper sa te fi ajutat sa faci o alegere buna!
succes!
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Astra classic e de fapt Astra G dupa 2004. Nu conteaza ca e classic sau G, amandoua pot fi caravan sau hatch etc. Diferente intre astra classic si astra G gasesti la motorizari, interior si calitatea materialelor folosite. Si cam toate merg in favoarea astrei G. Laughing
Bafta!

In afara de motorizari. Si astra classic II si astra H au motorizarile noi, twinport pe benzina si CDTi pe motorina, asta e un mare plus in fav. astrei classic.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR