Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
poate nu e locul dar...
pe scurt-pentru tata vrea :
masina noua MATIZ-pret 5300 sau6000 EURO cu AC (stiu e mult dar alta noua nu ia la banii astia)
am avans 2500 Euro
termen de rambursare 3 ani
rata maxim 100 Euro/luna
diferenta o iau de la banca
masina ramine la proprietar nu se va revinde mai tirziu
am de optat intre:
1-credit nevoi personale la Transilvania-alte banci nu dau datorita virstei (63) nu se incadreaza ca iese la pensie
2- credit AUTO la Transilvania (au conventie cu daewo) dar asigur casco masina la BT Asig Trans
3- Leasing auto la BT (cu casco sau fara)
am rupt internetul si birourile
ma doare capul si dupa toate calculele nu pot sa ma hatarasc (fiecare cu inconveniente si avantaje)

strict la ce am scris
voi ce ma sfatuiti ?//


Ultima modificare facuta de lucian la Vin 08 Feb, 2008 11:42 pm, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • litza

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Personal prefer credit nevoi personale. Sunt proprietarul masinii, fac casco unde vreau/DACA vreau si daca asiguratorul e neserios pot SCHIMBA asiguratorul.

Avantaj la leasing: este procentul de CASCO e de obicei mai mic, insa se RCA se plateste pe persoana juridica si este mai scump. Ai nevoie de imputernicire sa iesi cu masina din tara.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu pot sa aleg intre cele 3 variante in locul tau, asa ca o sa dau sfat la un mod mai general, din experienta recenta proprie:

- creditul de nevoi personale este mult mai scump decit cel auto. in plus, la cel auto nu trebuie sa aduci garantii (doar gaj pe masina, mare lucru. le las cartea de identitate si o iau cind fac itp/revizii, pe loc, pe baza de cerere). e adevarat ca nu poti sa o vinzi (asa usor), dar chiar intentionezi sa o vinzi in mai putin de 3 ani?

- casco in general nu e obligatoriu daca ceri mai putin de 10.000 euro, deci poti sa il faci unde vrei tu. e adevarat ca sint diferente, uneori agentul cu care discuti poate sa ceara pentru ca asa si-a format el politica, desi banca nu impune. chiar la transilvania mi s-a intimplat asta. cuplat cu alte aspecte care nu mi-au placut la ei, am renuntat si am apelat la alta banca. per total am iesit mai bine la momentul respectiv iar acum, tinind cont de evolutiile financiare, consider ca am facut o alegere excelenta. am casco unde am vrut eu si il pot schimba oricind, desi nu intentionez sa fac asta. procentele de reducere pentru ani anteriori fara daune sint atragatoare. "niciodata sa nu spui niciodata" zice vorba, dar am incredere ca nu o sa produc daune.

- intre leasing si credit, am preferat detasat creditul, desi nu mai tin minte argumentele. vorba ta, "am rupt internetul si agentiile bancilor" iar cind s-a terminat a fost ca dupa sesiune: se sterge tot din minte (la materiile de umplutura).

- pentru a evita problemele legate de virsta, de ce nu faci creditul pe numele tau? e tatal tau, nu un strain, nu ar trebui sa fie probleme.

succes.
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
masina ramine la tata nu se vinde
eu mai am credit (codebitor)la masina din semnatura impreuna cu sotia pina in 2010
si mai e o problema DELICATa sa zicem
tata e vaduv si traieste in concubinaj
vreau sa evit discutiile de genul-ai luat pe numele lu fiutu ca sa ..... etc
Skip ads

  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
curios
ma asteptam la mai multe discutii asta e
cred ca ramin pe BT Transilvania
ca BRD da credit doar pina la 65 ani
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
BT sunt scumpi de felul lor
Insa in situatia data ar putea fi singura optiune
Firma de leasing care sa te ajute nu ai gasit?
Subscriu la ce @litza, si eu prefer nevoi personale vs credit auto. E mai scump nitel, dar cu mai putine complicatii
  • VLAD90

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si eu vreau sa iau un credit dar in cat timp te vezi cu bani in mana aproximativ in mare ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
depinde de credit
acum 2 ani, pentru nevoi personale (fara ipoteca si alte alea) eu am rezolvat in ~4 zile
Skip ads

  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Incearca la Alpha Bank, poate lua credit de nevoi personale cu rambursare pana la 70 ani. Vad ca esti din Tulcea.. inca nu este sucursala acolo, poate in vreo 2 luni, daca nu poti astepta, mergi in Braila sau Galati, conditiile sunt destul de bune.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
teoretic in 2 zile, practic ... cind isi fac mila.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Si pe mine ma intereseaza un credit, ori de nevoi, ori auto. Nu stiu care e mai bun dar m-am uitat putin pe oferte si, toate bancile astea care arata bine in oferte, sunt cele care te fac sa platesti inapoi cu varf si indesat. Inclusiv alfa, inclusiv bt.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
fiti atenti ca in oferte nu apar toate comisioanele. unii pun rate mici ale dobinzii (era una cu 5.95%) dar te mai taxeaza cu un comision lunar de risc valutar (sau alte denumiri) si ajungi sa platesti mai mult.
cereti la banci simulari de credit, diferite variante ca tip de credit, perioada de rambursare etc. daca vreunul se codeste sa va dea simularea sau refuza pe fata (BT, din nou) mai bine cautati in alta parte.
Skip ads

  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ce va pot spune sigur este ca la Alpha nu platesti decat comisionul acela cand iti dau creditul, in rest nu mai ai nimic de dat decat daca vrei sa rambursezi in avans, atunci vei plati 2% din suma rambursata
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mai baieti, eu am trecut in ultimii 2 ani de 2 ori prin "cautatul de credit"
Ce am facut: m-am documentat pe net, sa vad la ce credit aplic. Pentru masina a fost nevoi personale, pentru apartament, imobiliar.
Apoi am facut un tur pe la banci, cu un formular compus de mine, in care i-am pus sa imi zica pasii de acordare, cu comisioanele la fiecare pas. La faza asta am taiat,d e exemplu, BRD-ul, pentru ca nu au putut sa imi spuna cu cati bani voi veni lunar de acasa. O dadeau cu "x+0.75% nustiuce comision +0.05% nustiuce alt comision+..."
De asemenea, o comparatie de credite puteti face pe www.conso.ro
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
conso e putin defazat. sau era in toamna, nu foarte mult. e bun orientativ, dar trebuie verificate direct labanci toate variantele.
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
am luat de la Transilvania
pe 3 ani
suma de 110.000.000 lei adica 1/2 din pret matizx
rata pe luna = 100 euro (in lei)
+8.000.000 asigurare la Bt Asig/an
asta e
tata fericit
eu multumit
se poate inchide
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR