Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salutare ! Am si eu o idee tampita rau si as fi foarte fericit daca cineva m-ar ajuta cu niste informatii ... as vrea sa imi pun daca se poate niste amortizoare reglabile pe masina Very Happy .. ideea e ca as vrea sa castig destul de mult ca inaltime in momentul in care le ridic .. ma interseaza pt a putea ajunge in anumite zone mai proaste de drum .. aveti cumva idee daca se poate ? sau cam care ar fi pretul pentru asa ceva ?
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ideea nu e rea...insa
din cate stiu, reglajele la amortizoare consta in reglarea tariei amortizarii,nu si a inaltimii...
poti sa o faci de drumuri grele adaugand amortizoare si arcuri mai inalte...dar vor ramane asa...inalte...
sau cu un buget de 10000 euro montezi o instalatie cu amortizare hidraulica(gen gansta car)...glumesc binenteles
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
hmmm ... dar la allroad cum e sistemul facut ? genul asta m-ar interesa .. Very Happy
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
apasaciu a scris:hmmm ... dar la allroad cum e sistemul facut ? genul asta m-ar interesa .. Very Happy


eeee..suspensie hidraulica...doar amortizoarele
mai sunt masini....citroen:prima masina din lume cu un astfel de sistem...citroen DS 1957
touareg,mertz ml,etc...
ar mai fi si suspensia pe perne de aer...compresor....unitate electronica de dozare a asietei.....perne pe fiecare roata

mai multe detalii aici
ai cam toate amanuntele legate de aceasta masina incusiv suspensia
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
in orice varianta de marire a gardei la sol vei iesii foarte scump

opel kadet nu e o masina de teren inainte de toate!

pentru a adapta suspensia ca sa fie reglabila pe inaltime, costurile cred ca vor fi imense

cred ca se poate oarecum face un transplant de la o alta suspensie, unde arcul si amortizorul sa fie mai lungi, dar va fi fixa pe dimesiune, nu reglabila

cea mai sigura modificare si implicit reversibila este de a pune alte roti mai mari si obligatoriu cu cauciucuri cu balonaj mare(specific aut de teren)
spre ex jenti pe 15 + cauciucuri 175(185.195)/70(75.80.85.90)/15 + distantiere/flanse roti + modificari ale aripilor ca sa nu atinga......
  • dontgivashit

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La banii astia mai bine iei un Citroen CX sau BX ... ca tot te-ai aratat interesat de un monstru mai vechi Wink
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
dontgivashit a scris:La banii astia mai bine iei un Citroen CX sau BX ... ca tot te-ai aratat interesat de un monstru mai vechi Wink

eu m-am referit la "monstru" el s-a referit la audi Wink
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Fara improvizatii...exista un sistem pneumatic produs de Bridgestone care se monteza pe tija amortizorului are sistem de furtune,regulator de presiune manometru si un compresor....e singura varianta decenta de a face garda la sol reglabila si taria amortizoarelor ....singurul inconvenient este probabil pretul undeva la 600 E .Pentru cine are chiar nevoie de asa ceva cred ca este acceptabil.Toate ofertele astea le-am gasit pe un site francaz care oferea la vanzare si sisteme similare pentru autoutilitare ceea ce mai mult decat interesant,daca cineva stie si alte asemenea oferte sper sa scrie aici sa aflam si noi amanunte.
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
super tare ... un link ceva ?
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate nu-ti pot spune decat ca era un site frantuzesc si initial gasisem respectivele sisteme doar pentru dube ceea ce ma interesa pe mine ...si tot cautand am dat si de cea de-a doua oferta pentru autoturisme.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR