Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • mdascalu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2007 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu am Meriva Essentia de un an. Este modelul simplu, culoare standard (albastru),motor 1,4 (14 xep), are acum 14600 km, iar rodajul l-am facut pana in Italia si inapoi. Este o masina excelenta atat pentru oras cat si pentru mers in afara. Cand am ales-o, etalonul a fost sa incap eu pe locul din spatele soferului (1.97 m inaltime, eu - nu masina Very Happy ). Asta ca sa nu mai am probleme cu locul din spate cand mergem 4 / 5 persoane in masina. Referitor la portbagaj sa stiti ca este suficient, iar daca nu ajunge, se poate monta pe pavilion un portbagaj mai mare. Sunt foarte multumit de ea. Merge suficient de bine, are destula putere, dar binenteles mai e loc. Prima revizie la Gesara-Bacau 380 Ron (in Iasi mi-au cerut 650 Ron).
Skip ads

  • Culbutor

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2006

  • Mesaj Privat
@ MDascalu: In sfarsit unul care sparge gheata! Un posesor de Meriva in carne si oase, o specie rarissima in Romania! Si unul care iese la lumina!

Eu m-am fixat pe acest model, dupa ce am studiat atent piata, am comparat caracteristicile si testele de fiabilitate, si dupa ce am survolat majoritatea forumurilor dedicate Merivei, fie frantuzesti (Rezoweb, Meriva Concept), fie italiene, fie germane. Eram gata s-o comand acum trei saptamani, insa dealer-ul meu, dupa ce mi-a facut o reducere destul de generoasa, a uitat sa-mi precizeze ca din saptamana 23, nu se mai pot da comenzi in fabrica. Iar modelele existente in stoc nu ma conving (e modelul 2005 --deci a stat cel putin jumatate prin vreo curte in Gyor-- cu motorul de 1,6 / 100 CP mai putin economic decat Twinport-ul de 105 CP). Asa ca va trebui sa astept pana la inceputul toamnei...

Sa mai prcizez ca in orasul meu exita de vreun an 4 Merive folosite in taximetrie, carora li s-a adaugat acum inca doua cu facelift. Unele au ajuns deja la 60.000 km si nu am auzit scartaieli sau bocaneli, iar soferii s-au declarat multumiti.

Ma bucur sa aflu ca esti multumit de Meriva.

As avea cateva intrebar:

1. Cum te-ai obisnuit cu montantii laterali din fata (stalpul A) in privinta vizibilitatii ? Unii ii citeaza ca un factor negativ... altii spun ca e doar o chestie de obisnuinta...

2. Suspensia mi s-a parut destul de dura pe sosele degradate. Nu conduc mult pe asemenea drumuri, insa doream sa stiu daca, la drumuri lungi, asta nu devine cam obositor.

3. Stabilitatea in curbe. In unele "road tests" se apreciaza ca ruliul e bine stapânit, altele spun ca ruliul se simte totusi. Experienta mea e limitata in aceasta privinta, si e doar de pe postura de pasager: mi s-a parut OK. Cum o simte insa cineva dupa 14600 km..?

Multumesc pentru raspunsuri si inca o data felicitari pentru curajul de a merge impotriva curentului!
  • yuti

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Meriva
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu am o Meriva Enjoy 1.6i.
La cei 5000 km cati i-am facut cu ea mi se pare OK dar am si cateva nemultumiri:
1. Consumul cu aerul conditionat mergand mi se pare mare; E un motor ecotec Z16XE care NU e twinport;
2. Suspensia intr-adevar e destul de dura shi mi se pare stresanta pe drumurile rele;
  • mdascalu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2007 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1. Cu montatii laterali m-am "obisnuit" in sensul ca ma inclin pe scaun ca sa vad mai bine in stanga si cam atat.
2. E drept ca suspensia si scaunele sunt tari, iar pentru drumurile noastre sunt greu de suportat, dar dupa un timp te obisnuiesti si mie personal i-mi place o masina "teapana" pe sosea.
3. Stabilitatea in curbe Rolling Eyes , nu prea difera cu mult fata de alte masini. cred ca mai degraba depinde de sofer si de "picior".
Skip ads

  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
De ceva timp am scapat de astra f caravan pe care o aveam Sad , asta e.
Nu stiu ce masina sa imi iau sunt debusolat total , azi am fost la un dealer opel si m-am interesat de Meriva , sincer prefer (am nevoie) Zafira dar ma depaseste financiar , plus ca mai vreau si eu ceva dotari pe ea
Am optat pt. 1,4 16V varianta Cosmo , pretul este acceptabil , dotari suficiente pt. imi doresc se poate si mai bine dar e de ajuns si atat , problema mare e ste ca nu au nemernicii nici una pt. drive test Sad( , ma poate ajuta cineva macar sa o vad si eu mai in detaliu .
Din ce am inteles finisajele sunt relativ ok asemanatoare cu astra H
Am facut un test drive si cu Ford Fusion si benzina si motorina nu am fost prea multumit , doar ca la ford imi permit sa imi iau diesel lucru care konteaza destul d emult pt. mine .
Cat consuma cu A/C si fara , Meriva 1,4 benzina pt. cei ce au motorizarea asta
  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
De ceva timp am scapat de astra f caravan pe care o aveam Sad , asta e.
Nu stiu ce masina sa imi iau sunt debusolat total , azi am fost la un dealer opel si m-am interesat de Meriva , sincer prefer (am nevoie) Zafira dar ma depaseste financiar , plus ca mai vreau si eu ceva dotari pe ea
Am optat pt. 1,4 16V varianta Cosmo , pretul este acceptabil , dotari suficiente pt. imi doresc se poate si mai bine dar e de ajuns si atat , problema mare e ste ca nu au nemernicii nici una pt. drive test Sad( , ma poate ajuta cineva macar sa o vad si eu mai in detaliu .
Din ce am inteles finisajele sunt relativ ok asemanatoare cu astra H
Am facut un test drive si cu Ford Fusion si benzina si motorina nu am fost prea multumit , doar ca la ford imi permit sa imi iau diesel lucru care konteaza destul d emult pt. mine .
Cat consuma cu A/C si fara , Meriva 1,4 benzina pt. cei ce au motorizarea asta?
  • sidors
  • **
  • 64 mesaje
  • din 29 Jul 2006
  • Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Alta tara
  • sidors

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
zafycom a scris:
Am facut un test drive si cu Ford Fusion si benzina si motorina nu am fost prea multumit , doar ca la ford imi permit sa imi iau diesel lucru care konteaza destul d emult pt. mine .

Salut. Scuze ca intervin, dar iti sugerez sa uiti de Fusion in cazul in care aceasta e masina de familie. Cei care vor sta in spate te vor injura. Am stat si la volan si pe locurile din spate, iar suspensia spate este foarte tare; nu am mai condus nici o masina cu o astfel de suspensie ( doar dacia papuc are asa o suspensie). Dupa un drum de 5 km stat in spate mi s-a facut rau, la cea mai mica groapa saream de pe bancheta.
Parerea mea.
  • mdascalu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2007 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu am AC la Meriva mea. Poate am sa-l montez mai tarziu. A mea este Essentia si cand am luat-o AC era optional. In schimb am motorul de 1.4 XEP (twinport-ul).
In oras o folosesc putin si nu pot sa-ti spun un consum exact, dar la stilul meu de condus consumlul este undeva intre 6-8 l/100 km. In schimb in afara orasului pot sa-ti spun f. exact: mers constant 90 km/h (80 in localitate) intre 4,7-5 l, mers cu 100 - 120 km/h si 80 localitate intre 5 - 5,5 l/100 km, mers pe autostrada anul asta intre 140 - 160 constant (A2) 6l/100km.
Dar consumul difera de la sofer la sofer. Eu nu am un stil agresiv de condus. A si o completare, nu a mers mai mult de 165km la ora (pe computerul de bord) oricat am incercat.
Skip ads

  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
sidors - intradevar suspensia spate e cam nasoal si nu numai , de asta inca nu sunt convins de fusion , poti sa faci o comparatie cu meriva , dar sa fii obiectiv?


mdascalu -
O ai de noua?
In cat timp a venit daca ai luat-o de noua?
  • mdascalu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2007 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@zafycom - da o am de noua. Am comandat-o essentia - albastru si am adaugat la ea geamuri electrice fata - spate heliomat, cotiera, lampi ceata fata, priza 12 V in portbagaj, lampi citit fata, alarma, computer de bord + afisajul aferent (si din pacate asta m-a obligat sa motez CD 30 de la ei - computerul de bord lucreaza doar cu minimum cd playerul). Am gresit doar cu AC-ul, ESP-ul si poate oglinzile electrice (cam asta i-mi doresc acum la ea). In total la vremea aia cca. 13890 E DDP, iar cursul era ceva de genul: Cursul oficial BNR + 1,01%.
Asteptarea a durat cca.3 saptamani (adica 3 saptamani si 2 zile).
  • sidors
  • **
  • 64 mesaje
  • din 29 Jul 2006
  • Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Alta tara
  • sidors

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
zafycom a scris:sidors - intradevar suspensia spate e cam nasoal si nu numai , de asta inca nu sunt convins de fusion , poti sa faci o comparatie cu meriva , dar sa fii obiectiv?


Nu am nici un motiv sa nu fiu obiectiv in tot ce spun. Faptul ca am Opel si nu Ford nu inseamna ca orice altceva in afara de Opel e rau.
Revenind, inainte sa cumpar Astra-ul meu, si eu am vrut sa iau Fusion-ul pentru ca e o masina spatioasa, dotata cu bun simt si la un pret ok. Dupa cum ti-am spus in mesajul anterior, dupa ce am condus-o am eliminat-o complet din optiunile mele. Si asta doar din cauza confortului pasagerilor; peste cativa ani cand sper sa devin "tatic", la drumuri mai lungi sotia va sta in spate cu juniorul. Eu nu as vrea sa stau in locul lor.
Aici e o chestiune de conceptie. Cei de la Ford au facut Fiesta, care mi se pare o masina buna pentru clasa ei. Si la un moment dat au spus ca hai sa facem si una putin mai mare ca sigur exista clienti. Au luat Fiesta, au inaltat-o, i-au intarit putin suspensia si asa a aparut Fusion-ul.
Meriva a fost de la inceput conceputa ca o masina familiala, ceva mai confortabila. Cu Meriva am circulat doar o singura data pe locul din dreapta pe o distanta de aprox 25 km. Nici nu pot sa spun ca m-am simtit ca un rege, dar in nici un caz nu m-a deranjat in vre-un fel.
Cand imi formulez o opinie legata de o masina o fac in baza la doua aspecte:
1. am condus / am mers cu acea masina
2. din septembrie 1994 colectionez revista Auto motor si sport ( fosta Auto Pro); am toata colectia si pentru mine masinile sunt mai mult decat un mijloc de locomotie, sunt o pasiune.

Dar trecand peste tot ce am scris eu mai sus fa urmatoarea chestie care am facut-o si eu cand am luat Opelul: in aceasi zi fa un test drive atat cu Meriva cat si cu Fusion. Doar asa iti dai seama exact care masina e mai buna. Tot ce e scris pe forum este supus subiectivitatii, fiecare are alte asteptari de la o masina.
Asa ca spor la cumparaturi si o zi buna.
Doru
  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Azi am fost iar la asa zisa reprezentanta , cica nu au decat doua variante una essential cu ceva rahaturi pe ea si una enjoy iar cu ceva mai multe rahaturi pe ea , iar pe mine nu ma multumesc astea , eu vreau cosmo si atat , numai ca indivizii cica nu pot sa imi aduca decat dupa 2,5 luni , astia sunt idioti. Hellppppp me la voi cat a durat pana a venit masina?


sidors
mercic de raspuns , nu am condus meriva si nici macar nu am mers cu ea , imi doresc meriva mai mult decat fusion dar din pacate pe aici pe la mine prin zona nu exista un dealer serios Sad .La Fusion ma atrag dotarile , frana care la doua masi ni conduse mi sa parut aiurea si care intradevar era aiurea , dar altora le place la nebunie si suspensia spate intradevar mau pus pe ganduri in rest e ok. Ar mai fi si altele dar nu se mai pun sunt prea nesemnificative. Ma simteam de parca conduceam un logan modificat putin.

Va rog daca se poate sa imi recomandati un dealer serios mai aproape de Braila. Exclus Gold&Platin. Unul care macar vrea sa vanda nu sa ma puna pe drumuri aiurea.
Skip ads

  • mdascalu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2007 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@zafycom - incearca la Bucuresti. Eu sper sa fie mai seriosi.
  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am trimis mail la 4 firme 3 din Bucuresti si una din Constanta , doar una din bucuresti a raspuns si asta evaziv , cred ca o las balta . Caut ceva mai serios .
  • darius

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2007 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.Caut informatii despre Meriva.Imi place si as dori-o ca masina de familie.Am gasit una (care a fost drive test) la Erebus ,dar era uzata rau si n-am putut s-o admir in voie.Parca imi scazuse si interesul fata de ea ,desi am fost convins ca e masina ideala pt. noi. Printre altele cred ca m-a deranjat portbagajul mic si montantul stinga.
  • mdascalu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2007 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sa stii ca toata masina pare mica, nu numai portbagajul, dar ai sa vezi ca este destul de incapatoare pentru o familie, asta incluzand si portbagajul.
  • cmd
  • **
  • 76 mesaje
  • din 08 Jun 2004
  • Meriva 2007 1.7cdti
  • Salaj
  • cmd

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Meriva 2007 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am si eu o meriva, 1.7 cdti. faina masina.
  • danpaul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Meriva Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salve,
Intru si eu in clubul Opel cu o Meriva Enjoy 1.6/16v/105 cp. Full Option.
Modelul Enjoy cu optionale a fost 13.430 eu DDP. Pret normal cu taxe 15990 eu. Am ajuns la pretul mai mic pentru ca General Motors are o reducere de pina la 16% pentru Ziaristi, Medici si Preoti. Reducere de care putina lume stie.
Eu am obtinut 16% Laughing
Masina este super OK.
Confortabila, foarte usor de manevrat. Portbagajul este multumitor iar sistemul Flex il salveaza cu brio. In plus mai exista sub podeaua portbagajul inca un spatiu in care se pot tine diverse accesorii (trusa, triunghi si altele).
Intr-adevar montantii din fata sunt o problema dar cu timpul te obisnuiesti. Spatiul pentru pasagerii din spate este foarte generos. Eu trecand de la un Clio Symbol diferenta este enorma ca si spatiu pentru pasagerii din spate.
Tempomatul si face toti banii la drum lung.
Am sa va pun cat de curand niste fotografii cu masina mea.
Eu sunt multumit. Poate ca daca ar fi trebuit in schimb sa dau 15990 pe ea poate ca m-as mai fi gandit.
Oricum masina e nemteasca si a iesit ca cea mai fiabila dupa 3 ani la testul netesc TUV.

Pentru administratori acestui forum un mesaj.
Opel Meriva a intrat si pe piata romaneasca si deci poate fi scos de la categoria alte modele de pe forum si pus acolo unde ii este locul!

Bafta
  • fanepreda

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Meriva 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ce casetofoane pot pune pe meriva mea?
am refuzat oferta de la dealer ramanand sa-mi caut eu unul/
cam ce sfaturi imi puteti da?

multumesc
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
fanepreda a scris:ce casetofoane pot pune pe meriva mea?
am refuzat oferta de la dealer ramanand sa-mi caut eu unul/
cam ce sfaturi imi puteti da?

multumesc


Cred ca la o asa bijuterie merita sa te conformezi la aceste doua configuratii incorporate în consola centralã:
1 - Radio casetofon Philips CCR 2006 cu CD changer pached de divertisment ce conþine radio, CD player 4x20W, ieºire pentru telefon ºi opþiunea Twin Audio.
Mai multe opþiuni de divertisment cu radio casetofon 4x20W, schimbãtor de CD cu 4 discuri, 8 boxe, ieºire pentru telefon ºi comenzi radio pe volan.

2 - Radio NCDC 2013 cu CD changer ºi sistem de navigaþie
Un amestec optim de divertisment, informaþie ºi mult mai mult. Divertismentul este oferit de radio, CD player 4x20W ºi cele 8 boxe. Informaþia este asiguratã de sistemul de navigaþie GPS, ieºirea pentru telefon, displayul cu afiºaj grafic ºi de comenzile radio de pe volan.

Ar mai fi o sumedenie de combinatii create din imaginatia fiecarui dealer de sisteme audio sau posesor dar analizand modelul tau cred ca ce se creaza in 2006 se detasaza mult de orice configuratie old time (sisteme uzuale concepute de posesor). Opel este inainte de toate un partener de drum, conceput sa faca tot unitar cu stapanului lui iar ideologia habitaclului tinde spre ideea pilotari intr-o armonie perfecta raportata la pilotare-siguaranta-confort-navigatie-divertisment-informatie.

Avand in vedere modelul tau small MPV, si motorul transversal de 1598cc rezulta necesitatea unei economii de spatiu si astfel recomand cele doua configuratii compacte. poti plusa la un subuffer dar dupa ce te vei convinge de calitatea acestora. Succes si D.B.F.E.! Very Happy
http://media.gm.com/intl/op...ssrelease_984.htm
http://www.opelgtt.ro/newsite/index_meriva.html

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR