Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • mdascalu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2007 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@Tzache_rxn Este o Meriva 1.6L OPC. Pentru intrebarea referitoare la consum uita-te la motorul de 1.6 xep de la alte masini Opel. E motorul cel mai vandut la meriva pe benzina. In principiu la consumul dat de fabrica adauga cca. 1 l/100km la mersul extraurban.[flash width=250 height=250]http://[/flash]
@Sorello - Masina de drivetest de care vorbeai, adica 1.4 are cuplul pe la 4600 rpm. De aia era asa lenesa. Ca sa nu fie asa trebuia sa ~TRAGI~ mai tare de motor. In mod normal ai perfecta dreptate 90 CP sunt putini pentru 1330 kg. Dar ai si cutie de viteze. Nu scrie nicaieri ca nu se poate folosi viteza a IV pana la turatia maxima a masinii. Motorul pe benzina are putere doar prin turatie. Laughing. Am avut problema asta si cu un prieten care are tot Opel dar Kadett de 1,6 si care cu masina mea a venit dupa mine la Bucuresti. Nestiind ca cuplul maxim se atinge la turatia mai sus amintita si intrand in depasiri pe la 2500 - 3000 a spus exact ce ai spus si tu. CAM LENESA.
P.S. Scuze daca am fost prea rau. Masina merge bine daca nu ceri de la ea performante de audi TT sau ceva similar. Pentru MINI MCV ( Evil or Very Mad DAR un MCV REAL) se comporta binisor atat pe autostrada cat si la nivel de romania. Te rog sa ma ierti, da sa stii ca eu de aia am si nu m-am simtit rau nici in intersectii nici pe sosea.


Ultima modificare facuta de mdascalu la Sam 20 Oct, 2007 10:28 pm, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
E 1.6 Turbo Very Happy
Meriva OPC

Cateva info aici: http://www.carzone.ie/newca...rSpecs=SSCIRL2002
  • mdascalu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2007 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
s-ar putea sa fi gresit cu 1.6 xep. Nu mai tin minte exact, iar Mikki sa aibe dreptate.
  • darius

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2007 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mi-am luat maxina dela dealer.Primele impresii:
#pozitive:-spatiu f. mare(am 1.96 cminaltime).comenzi ergonomice , calitate buna,pozitie bun de condus,am comandat jenti pe 16"-stabilitate f.buna (se observa bine diferenta fata de cele standard),comenzile pe volan-utile si amplasate bine chiar daca se rotesc odata cu butucul volanului.
#negative:-stilpii laterali in intersectii parca pierzi putin contactul vizual,cotiera ineficienta,tetierele spate deranjeaza vizual pt. marsarier,rozetele de reglare scaun-nu ai acces prea bun la ele,din cauza jentilor nu s-a putut monta scut din fabrica si l-am montat separat(m-a costat mult mai mult), cauciucurile sunt doar de vara,trebuie sa le omologhez separat la RAR, nu pot sa montez lanturi antiderapante
Skip ads

  • Sorello

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mi-am luat si eu masina de la dealer. Pina acum, sunt foarte multumit de cum se prezinta. Intr-adevar montantii fata sunt putin suparatori atuci cind vine vorba de anumite intersectii, dar nu strica niciodata sa te mai uiti odata inainte, nu ? Overall: super incintat. Vreau sa va spun la mine la jo, colegii au ras de mine cind le-am spus ca-mi iau meriva, iar azi le-a picat fata, pentru ca nu se asteptau sa fie atit de placut impresionati.

Mai multe, dupa ce ma intorc dintr-o plimbare prelungita.

Salutare !
  • mdascalu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2007 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@darius - sa stii ca referitor la cotiera o data eram de acord cu tine, dar dupa multi KM la drum intins ai sa constati ca nu e chiar asa. Ai putina rabdare si nu incerca sa o folosesti in oras (cotiera - la ea ma refer). Acolo ai dreptate - e ineficienta.
Montantii nu sunt o problema mare daca va aplecati un pic spre dreapta cand vreti sa va asigurati pentru partea stanga. Chestie de siguranta. La toate masinile de acelasi fel Zafira, C-max, S-max, B-klasse, C. Picasso exista aceeasi montanti. Doar la MCV-ul MADE IN ROMANIA nu exista. Dar nu cred ca se poate lua in considerare comparatia.
  • darius

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2007 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
caut manual depanare opel meriva.ma poate ajuta cineva?
  • deleted-14909

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare

Ma bate si pe mine gandul sa-mi cumpar un opel meriva. Am obs zilele astea la opel pe site ca au oferte foarte atragatoare la pret. La pretul de baza iti dau gratuit AC si alte cateva accesorii (detalii aici : http://www.opel.ro/site/cam...details.php?id=93

M-ar tenta o motorizare pe motorina dar vreau sa va intreb pe voi daca a condus cineva o Meriva cu motor de 1.3 70 CP sau 75 CP. (aia de 100 CP e c am scumpa). M-am uitat la ei pe site la caracteristicile tehnice si performante si nu apare nici o diferenta intre cele doua puteri: 70 CP si 75 CP.. o fi vreo greseala? (detalii aici: http://www.opel.ro/site/loc...icepdf/meriva.pdf)

La benzina ar fi motorizarea de 105 CP (la pret de 12520 varianta Essentia sau 13410 varianta Enjoy).
La motorina ar fi motorizarea de 70 CP (la pret de 13520 varianta Essentia sua 14410 varianta Enjoy).

Ma atrage motorina nu neaparat pt consum ci pt cuplu. Imi place cum trage. Dar nu am nici o idee cum se comporta acest motor de 1.3 pe o masina de 1300 kile (mai ales in afara orasului la o depasire).

Astept pareri de la cei care au,
Multumesc
Skip ads

  • bugadenis

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salutare am si eu un Opel Meriva deabia cumparat (03.03.2008) si as vrea sa pun un dvd player pe ea. Unde as putea sa gasesc acel adaptor 2din pt ea. Va multumesc anticipat
  • jonh

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Culbutor a scris:@ MDascalu: In sfarsit unul care sparge gheata! Un posesor de Meriva in carne si oase, o specie rarissima in Romania! Si unul care iese la lumina!

Eu m-am fixat pe acest model, dupa ce am studiat atent piata, am comparat caracteristicile si testele de fiabilitate, si dupa ce am survolat majoritatea forumurilor dedicate Merivei, fie frantuzesti (Rezoweb, Meriva Concept), fie italiene, fie germane. Eram gata s-o comand acum trei saptamani, insa dealer-ul meu, dupa ce mi-a facut o reducere destul de generoasa, a uitat sa-mi precizeze ca din saptamana 23, nu se mai pot da comenzi in fabrica. Iar modelele existente in stoc nu ma conving (e modelul 2005 --deci a stat cel putin jumatate prin vreo curte in Gyor-- cu motorul de 1,6 / 100 CP mai putin economic decat Twinport-ul de 105 CP). Asa ca va trebui sa astept pana la inceputul toamnei...

Sa mai prcizez ca in orasul meu exita de vreun an 4 Merive folosite in taximetrie, carora li s-a adaugat acum inca doua cu facelift. Unele au ajuns deja la 60.000 km si nu am auzit scartaieli sau bocaneli, iar soferii s-au declarat multumiti.

Ma bucur sa aflu ca esti multumit de Meriva.

As avea cateva intrebar:

1. Cum te-ai obisnuit cu montantii laterali din fata (stalpul A) in privinta vizibilitatii ? Unii ii citeaza ca un factor negativ... altii spun ca e doar o chestie de obisnuinta...

2. Suspensia mi s-a parut destul de dura pe sosele degradate. Nu conduc mult pe asemenea drumuri, insa doream sa stiu daca, la drumuri lungi, asta nu devine cam obositor.

3. Stabilitatea in curbe. In unele "road tests" se apreciaza ca ruliul e bine stapnit, altele spun ca ruliul se simte totusi. Experienta mea e limitata in aceasta privinta, si e doar de pe postura de pasager: mi s-a parut OK. Cum o simte insa cineva dupa 14600 km..?

Multumesc pentru raspunsuri si inca o data felicitari pentru curajul de a merge impotriva curentului!




Ceau

eu am venit cu ea din germania si sant foarte multumit.
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vad ca din pacate meriva e lasata destul de la o parte...sunt posesor de astra dar....a intrat un microb in mine...si eu si sotia vrem o merivuta..asta e motivul pentru care scriu aici si vreau sa va cer cateva informatii..
1.vreau sa stiu de la cineva cunoscator, in comparatie cu caravanul pe care il am acuma, din punct de vedere al spatiului in masina cum se situeaza treaba...am citit datele tehnice si stiu ca cel putin la portbagaj volumele sunt ceva mai mici (avem si un copil mic si poate stiti cu cate vine el atunci cand e vorba de un drum cu masina..)
2. poate cineva sa imi spuna niste preturi la o meriva second benzina (1,6 ca 1.4 stiu cam ce poate la masina actuala de 1,2 tone) e4 aici? m-am uitat si pe mobile.de si pe autohus si o idee mi-am facut dar imi pare ca de multe ori ce vezi acolo nu se reflecta in preturile de aici..
3. orice sfat e binevenit de la posesori de meriva
din pacate in cluj nu am vazut multe pe starda iar vizita in targ si la reprezentanta am tot amant-o din varii motive...
multumesc!
alex
  • mdascalu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2007 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai, la capitolul spatiu in portbagaj, el este mai mic, dar poate fi marit prin deplasarea banchetei in fata sau spate (la meriva bancheta spate se deplaseaza ca si scaunele din fata). Daca asta nu ajunge poti sa lasi in jos cate unul din cele 3 locuri ale banchetei spate, iar daca nici asa nu se rezolva problema cu spatiul ramane varianta portbagajului pe masina.
Motorul de 1.4 (1.33t) este suficient pentru ea daca nu ai pretentii sport, de altfel, de la o masina de genul ei nici nu poti sa ai astfel de cerinte, iar ca si spatiu in masina ai sa fii foarte multumit. Poate cu 1.6 fuge mai tare, eu am incercat-o pe a mea si la 165 s-a oprit desi pedala mai era.
Skip ads

  • ZAIT

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Meriva 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut!am si e o meriva de aproape un an si sunt multumit de ea.trebuie sa ai in vedere ca este o masina de familie si veleitatile sportive sunt cam reduse.totusi motorul 1.6 de 74kw trage bine si te scoate din situatiile mai grele daca este destul de turat(ca orice motor pe benzina).eu mai mult de 140 nu iam dat pt ca nu vreau da urc mai mult de 4000 de ture(am eu un pitic pe creier),dar mai mergea pe autostrada.consumul este moderat 8,5-9 in oras 6,5-7 in afara,la un calcul sumar(nu am computer de bord) dar depinde de multi factori si ramane sa vezi tu singur cam la ce consum ajungi.tempomatul face toti bani,pe autostrada cel putin(am facut 3 drumuri dus-intors pana in italia) la fel si clima cu reglaj electronic.suspensiile sunt putin cam tari,cred ca din cauza ca masina este destul de inalta si ingusta dar m-am obisnuit cu ea,doar nu e limuzina.montanti fata sunt destul de incomozi trebuie sa faci destule "plecaciuni" pe la curbe dar sunt o problema care o au toate masinile din clasa monovolumelor,trebuie un pic de antrenament pana te obisnuiesti cu ei si curbe luate la viteze mai mici.in ansamblu sunt multumit de masina , am luat-o anul trecut in august cu 7000euroi,e din 2005 cu 55000 km.la cheltuieli pot sa-ti spun ca prima revizie la autohauss in sb(56000km) ma costat 2442 ron(curea dist,role pompa apa ,bujii,filtre, ulei ,1bieleta directie).un sfat ar fi sa faci un drive test cu o meriva inainta sa o cumperi daca e posibil.bafta
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
multumesc de sfaturi...am fost si la reprezentata si am "pipait-o"... Shocked
mi-a placut si mi-am facut o impresie buna..
motorul de 1,4 90 cp il cunosc, e cel de pe masina mea actuala si, cel putin pe asta, ma ascoate din incurcaturi fara pretentii de sportivitate, normal. cred ca diferenta de 100 kg masa proprie ar cere totusi 1,6...inca nu-s hotarat mai ales ca am vazut diferentele de consum...si, mai ales ca masina va fi preponderent utilizata in oras...
acuma astept si eu "ofertele de finantare" de la "sponsori" si voi lua decizia...oscilez intre una second 2004 essentia pe care un tip cere 7600 E sau un leasing la una noua..rata de 180E/luna 5 ani...grea decizie..
zilele astea vad si ce obtin pe caravanul meu si ma decid...da sau nu...
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai ce am venit cu o meriva din germania.Nu este o masina de mers cu ea pe autostrada Mad .Ca sa mergi cu ea la 120-130 km/ora motorul de 1,6 trebuie turat de la 3500-4000 ture,iar asta se traduce in consum prea mare.Masina a consumat o medie de 9 la suta,cam mult dar avand in vedere ca s-a rulat turat....Ce mi se pare deranjant este ca nu are geamuri electrice nici pe fata(dar avand in vedere ca v-a fi condusa de tatal meu nu prea ma intereseaza Laughing ) .O masina din 2004 fara geamuri electrice..insa are senzori de parcare Laughing jante aliaj.
In rest masinuta isi face toti banii pentru o familiecare circula preponedrent in oras sau pe distante scurte.(un concediu doua pe an nu e problema)
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Vroiam sa fac un edit dar am observat ca nu merge(pentru a nu posta consecutiv)
Ieri tatal meu a fost la RAR Botosani si un nene habarnist de acolo i-a spus ca Meriva sunt doar 4 bucati in tot judetul(ceea ce eu cred ca este total neadevarat,doar eu mai stiu inca 2 in oras.Dorohoi),cine stie cam cate merive sunt inmatriculate in Romania(cu aproximatie bineinteles).
De asemenea cat ar costa un motor diesel Z-17-DTH,nou sau second hand.
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
la noi in zona clujului sunt destul de "vizibile" merivele. in targ sunt in jur de 10 bucati la vanzare, cu preturi foarte variabile...2003, clima, electric...insista omul sa mi-o dea cu 6000! evident, adusa din Franta de un conational tuciuriu....cartea service imaculata (i-o cerusem sa vad codul motor...) dar omul se jura ca e masina minunata...pana la vreo 7800-8000 un diesel tot de 2003 dar 1.7tdi (edica euro3-taxa mare) dar in ochiul meu neantrenat chiar arata bine, aparent carte service, etc..undeva in plaja asta sunt masinile, aici depinde...
1,7cdti destul de multe, nu am vazut insa 1,3cdti- motor pus din 2004 pe meriva si chiar asta mi-ar placea daca as gasi aici....inca mai visez...si ma informez
  • magnum

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
trebuie pusa pe tester ca sa nu ai nici o surpriza:)
  • mdascalu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2007 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@hot - nu te supara, dar sa stii ca eu am fost anul trecut in Franta (incluzand Ungaria, Austria, Germania si la intoarcere Italia), cu un portbagaj gen cutie pe masina, si consumul pe BC a fost de 7,1 - 7,2l/100 km. Si asta cu o viteza de 130 - 140km/h, media a fost de 120 pe bc. Mai depinde mult si de "greutatea" piciorului in accelerare.
Am fost saptamana trecuta la Bucuresti, mers in afara localitatii 140, in localitate 60, consum 6l-100 km. Si sa stii ca masina nu a fost menajata. Daca va intereseaza am sa scriu consumurile inregistrate pe BC, iar daca vreti fac si poze la BC 2 pe care+l resetez cand fac revizia de 15k. De altfel mai sunt cateva poze pe un alt forum referitor la bc si consum.
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ce ulei se pune in motorul de 1,6 benzina de pe meriva?
Batranu a pus 5W40 si dupa 1000 km deja i s-a aprins becul de la ulei spune el si verificand joja a observat ca nivelul e la minim.Asa de mult sa trebuiasca sa se completeze uleiul in motorul asta de 1,6.Voi ce uleiuri puneti in motoarle voastre?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR