Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cand sunt foarte grabit (rareori, in situatii de urgenta) si am deobicei si avariile aprinse ca sa-si dea seama omul ca am o urgenta si ca nu sunt un vitezoman kamikaze
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Din voturile acumulate pina acum pot sa trag citeva concluzi , asa pentru mine - in sinea mea - dar cu glas tare ! Laughing
Romanul mai are multe de invatat in ceea ce priveste regulile de comportament civilizat in societate . Curtuazia, ingaduinta, buna credinta, increderea, solicitudinea, ..., au ramas din pacate simple descrieri in dictionarul bunelor maniere, nimeni nu le mai cultiva in cadrul personalitatii sale ! Maneaua si chiciul generalizat ne vor sufoca in curind , definitiv !
Totusi pentru cine inca mai "lucreaza" sau are de gind sa se apuce sa'si slefuiasca personalitatea primul pas ar putea fi cultivarea rabdarii . Citi dintre noi nu se poarta ca niste copii razgiati care bat din picior pentru jucaria dorita ?

Totusi nu sintem gindaci ! Ginditi si reflectati !
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Intr-un post anterior
iso a scris: [...]Respectul acordat celui de linga tine tinde la zero absolut in Romania desi o vorba veche spune : "respecta'l pe cel de linga tine ca sa te respecti pe tine ! "

Cu voia voastra as adauga : " Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face ! "
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu se poate schimba o societate decat prin schimbarea fiecarui om in parte dar sunt convins ca mare parte dintre cei care au votat ca dau flash-uri in trafic, in cercul lor de cunostinte nu se comporta stfel. Tocmai faptul ca o fac destul de rar si in special in situatii limita, cand obtiunile sunt limitate, indica un inceput de schimbare.
Eu, imi fac mult mai multe procese de constiinta atunci cand primesc flesh-uri decat atunci cand dau intrucat merg pe principiul ca nu trebuie sa deranjez pe nimeni sau ca cel din spate are tot atata drept de a folosi drumul cat am si eu. Atata vreme cat vor exista exemple ca cele date de mine cu situatia din Tg. Mures, vor exista si flash-uri indiferent de gradul de civilizatie al celui ce le da.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
iso a scris:
Cind in fine intr'un acces de furie shuncosul vitezoman te depaseste prin dreapta ca tocmai a prins culoar , te sicaneaza , intra in fata ta si pune frina .

Io inteleg ca daca el a avut loc sa te depaseasca pe banda intai, acolo aveai si tu loc sa stai in loc sa te protapesti pe banda a doua!
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... este acolo in fraza : " ca tocmai a prins culoar" , inseamna ca pina atunci chiar n'a putut sa depaseasca prin dreapta .
Altfel nu ma deranjeaza sa folosesc banda intii daca aceasta este practicabila, adica : banda 1 este libera, nu sint masini care ruleaza cu o viteza mai mica decit a mea, nu sint masini parcate, banda 1 nu este plina de gropi sau daca manevra de "libera trecere" nu imi pune probleme de siguranta .

In continuare mi se pare un gest nesimtit acela de a da flash cu orice ocazie "moralista" si in special atunci cind cel din fata ta ruleaza la limita de viteza maxima impusa pentru acea categorie de drum iar eu ii dau flash . Nu numai ca incalc legea prin depasirea vitezei legale dar "certind" cu falash'ul pe toata lumea dau dovada de proasta crestere . La asta ma refer cind vorbesc despre rabdare si ingaduinta .
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
daca vorbesti la tel si mergi cu 50 pe banda 2 in afara localitatii cu greata fata de ceilalti participanti la trafic i-ti dau flash-uri beep-uri si tot ce i-mi puie mintea dar asta nu inseamna ca daca gresesti nu te feresc fara sa te injur sau nu inseamna ca nu las pe nimeni da intre sau sa treaca in fatza mea adica sunt badaran doar cand sunt provocat ca nu-mi pasa ca vorbesti la tel cu Papa daca ma sfidezi te tratez ca atare adica i-mi fac simtita prezenta cu impertinenta.Nu fac nici o trimitere catre vreun coleg din club ci doar incerc sa-mi spun pasul oricare ar fi ala cu tel si 50km/h Evil or Very Mad
  • NitrouxBoy

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra OPC 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
nu`mi place sa da flash-uri sau sa claxonez dar nu pot spune nu,le folosesc in doar 2 cazuri (flash cand vin jmecheri cu faza lunga+proiectoare cu toate ca nu e ceata) si claxonez tiganii cu carutele ce merg in mijlocul drumului dar de la distana sa nu sperii caii si sa am surprize.
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Sincer am votat ocazional ca dau flash-uri, dar acum depinde de fiecare situatie in parte cum o cere, spre ex. daca Unuia i sa facut lui asa sa ramana pe banda a 2-a si sa o taraganeasca si sa fie liber in fata lui cu toate ca in spate se face carnat pai atunci nu numai ca dau flash dar mai si incep sa bip............. dar in rest sunt baiat cuminte si ma dau din fata oricui vrea sa mearga ca nebunu indiferent cu ce are in dotare, iar despre claxon il folosesc numai sa trezesc adormitii.
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sabothor a scris:Off-topic: Eram aseara la semafor la fizicienilor/camil ressu si in dreapta mea era un CLS 65 AMG (Da! aia nervoasa de 150 mii de euro, nu am gresit Very Happy). A dat verde si probabil omul nu a fost atent si in fractiune de secunda, in spatele lui, un nenorocit de logan alb - CLAXON. Eu in locul lui nu mai plecam de la semafor, lasam masina pe liber si o turam la blana ca sa il umplu pe fraier de noxe de V12.

Nu exista CLS 65 AMG.Cea mai buna motorizare a CLS-ului este 63 AMG(6200 cmc,V8 aspirat,525 CP).Motorul 65 AMG este intradevar V12 biturbo si are 612 CP.
Acum sa revin la subiect.
Flashuri dau destul de rar si doar cand ma grabesc, dar de obicei caut sa depasesc pe unde pot fara sa dau flashuri.
De cele mai multe ori ma dau la o parte cand imi face cineva flash.Nu ma dau la o parte cand imi face flashuri ca nesimtitu'(insistent),adica nu face si el o data de 2 ori,sau daca vine cu faza lunga in spatele meu,ma bag in fata lui chiar daca nu sunt pe banda lui,si ma dau la o parte doar cand merge si el ca omu' normal cu faza scurta(de intalnire).
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ca tot nu am mai scris de mult pe aici si am mai imbatranit intre timp.

Nu dau flashuri decat daca semnalizez de vreun minut si omul nu se da la o parte chiar daca are unde sa se dea. Probabil nu m-a vazut. Mai mult, ii ajut pe toti care merg mai repede ca mine sa treaca, indiferent ce mijloc de semnalizare folosesc (flash, semnal depasire, stat in fundul meu) si indiferent de ce viteza au. Poate e grabit, poate are copilul bolnav, cine sunt eu sa-l judec?

P.S. iso, astept replica Very Happy
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
O intamplare care mi-a intarit convingerea ca multi romani trebuiesc dusi in institutii care sa-i ocroteasca,sa le ofere medicatie si consiliere pentru a nu-si face singuri rau.In luna noiembrie am venit din Franta cu masina pe care mi-am luat-o si pentru ca tot eram singur am incercat sa mentin un ritm mai sustinut ,numai ca dupa 2300km. parcursi ,oboseala incepuse sa-si spuna cuvantul iar scutele opriri nu prea mai erau suficiente incepusem sa simt nevoia de o pauza mai lunga 2000km au trecut relativ usor cu toate ca numai in Germania prinsesen 3 blocaje dintre care unul de mai bine de o ora.Totusi fluiditatea traficului felul cum se circula nu m-a solicitat prea mult ,problema a inceput dupa granita ,depasiri aiurea flash-uri cand bizonul din spate considera ca-l obstructionezi,pe la Orastie un TIR intra in depasire fara sa tina cont de altii si noroc de frana mea din timp ca altfel ajungeam pachet haiducia,nesimtirea aroganta celor cu JEEP-uri lipsa marcajelor m-au solicitat in 500km mai mult decat 2300 din afara.Cand am intrat pe Autostrada Bucuresti Pitesti era 3-4 dimineata si nici o masina ,mergeam la 120-140 viteza destul de sigura credeam eu mai ales ca aveam max 45 min . pana acasa. Departe de tot se vedeau pe sensul meu de mers doua autoturisme care am apreciat eu aveau 80-90 la ora si ca un om venit din vest am trecut pe lumina de intalnire inainte sa-i jenez in cu ceva ,scadea distanta 160 am lasat 140 ,ei mergeau unul dupa altul ,banda mea libera si surpriza la nici 100 metri cel din spate intra brusc in depasire ,imediat frana si astept in spate individul ajunge in dreptul celuilalt si ramane asa ,mergeau oamenii paralel astept astept zic eu metoda Franta dau semnal stanga sa inteleaga ca vreau sa trec repet viteza 80 la ora si fara flash-uri ,omu o lasa mai incet ma apropii de el si surpriza FRANA BRUSCA in fata mea ,nici atunci n-am reactionat pentru ca mi-am zis ca n-are rost sa incepem alergaturile ,l-am lasat si incet incet s-a dat spre dreapta dar numai jumatate de banda era loc sa trec dar cu mare arta intre el si parapet inaintez putin si omu iar volan stanga brusc .Atunci razboiul era clar am redevenit roman faza lunga claxon si direct spre el,ajung in dreptul lui volan dreapta brusc ,atunci am vazut ca masina o mizerie plina cu ciori zdrelita toata nici nu merita osteneala sa-mi sifonez vreo aripa.Astia sunt bizonii autohtoni oricat de mult bun simt ai avea,oricum i-ai aborda pana nu ai trantesti nu se simt bine,asemenea nulitati provoaca si accidente din inconstienta prostului care se transforma in zmeu zice el cand se urca la volan.Asemenea gesturi sunt pentru mine de neinteles gratuite si extrem de periculoase, si sa stiti ca politistii nu intervin pentru ca au aceeasi gandire primitiva iar pana acum mi-am facut singur dreptate ,credeam ca acele vremuri au trecut dar din pacate sunt mai de actualtitate ca niciodata,totusi recunosc afara ma simt ca acasa ma regasesc intre ceilalti soferi aici cand vin am un soc si ma transform pentru ca alfel ori esti omorat,ori impachetat cu masina cu tot. Totusi flash-uirea celui din fata nu are nici o scuza decat in stuatii extreme.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pe autostrada am viteza de 130 cu varfuri la 160 km/h. Intotdeuna ma apropii de masina din fata, pun semnal, omul ma vede si cum are posibilitatea se da din fata mea. Nu insist cu semnalul, daca nu se da, incerc sa-l depasesc pe dreapta.
Cumnatul meu are o atitudine nefireasca si cum vede o masina in fata incepe cu flash-uri, uneori si claxoane. Am observat ca lui i se face mult mai greu loc.
Concluzia o trageti singuri.

Va spuneam de varfuri 160 si peste, acelea le pastrez pentru dobitocii care insista cu flash-uri, ma dau la o parte, acolo unde imi permit in siguranta, ii las sa treaca si apoi ii iau eu cu flash-uri si nu ezit claxoanele. Very Happy II depasesc odata si apoi ii las sa treaca. Nu mai trec cu flash-uri. (In general). Aceasta comportare a mea este una nervoasa, dar totusi nu risc.
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Cumnatul meu are o atitudine nefireasca si cum vede o masina in fata incepe cu flash-uri, uneori si claxoane. Am observat ca lui i se face mult mai greu loc.

Pai daca nimereste unu' ca mine in fata lui nu numai da nu o sa ma dau la o parte dar se poate trezi si cu o incetinire si poate chiar oprire(a mea si automat si a lui) daca e "tigan".
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Referitor la flash-uri recomand impatimitilor un drum in afara !
Personal am o iritatie cand vad pe cate unul care se posteaza in spatele meu si incepe sa dea flash-uri ca disperatul , evident dau semnal stanga si nu ma dau din fatza lui .
Pentru unii soferi claxonul si flash-urile sunt vitale ! saracii de ei , cand vom ajunge si noi sa putem da un telefon la politie ca X ma orbit cu faza lunga in oglinda ?
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Dau flash-uri rar (si in 99% din cazuri un singur flash) in situatiile in care vin lansat si cel din fata mea nu se da pentru nimic in lume pe banda 1, chiar daca aceasta e libera. Daca vad ca berbecul n-are nici o treaba il depasesc pe dreapta. Oricum am observat ca lumea incepe sa treaca pe banda I cand vede ca o masina vine mai repede din spate (adica eu Very Happy).
De fapt, prin lege, daca banda I e libera lumea ar trebui sa circule pe ea, dar la noi legea e facuta ca sa nu fie respectata.
Weekendu ce-a trecut am fost pana la Budapesta si toata lumea circula pe autostrada pe banda I. Romanii mai au mult de tot pana sa-i ajunga pe Vestici, chiar si ungurii sunt mult in fata noastra la respect in trafic...
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Deathman pai si tu daca tot esti asa de moralist de ce "vii lansat" numai pe banda 2 si mai si depasesti limita de viteza, ai ? Shocked
Ca daca ai respecta limita de viteza n'ai mai fi asa de "nervos", n'ai mai da flash'uri si nici nu i'ai mai ajunge pe ceilalti fraieri care respecta legea din urma! ... nu mi'o lua in nume de rau, n'am nimic cu tine, mi s'a parut doar ca mi'ai saltat mingea la fileu. Very Happy

De obicei merg la limita superioara a vitezei maxime admise pe acel sector de drum si de cele mai multe ori sint depasit de toti ciumpalacii vitezomani. Daca ai intrebi pe unii dece depasesc limita de viteza legala, iti vor raspunde "... fac ce vreau doar eu raspund, ca e democratie !..." Din pacate pentru ei, confunda democratia cu anarhia, nerespectarea legilor se numeste anarhie iar tragerea la raspundere a papagalului este un exercitiu democratic, doar un mod de a confunda marfa cu ambalaju'.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Doar in doua cazuri! 1. Cand ii intaresc convingerea unui alt sofer ca ii cedez trecerea ( se intampla frecvent)...2. Cand atentionez pe cei din sens invers ca am intalnit politie/radar!
Nu vreau sa credeti ca sunt ipocrit, dar in tinerete eram mai impulsiv! Viata si experienta pe sosele (aproape 30 de ani si un permis full) m-au invatat multe!
Cat de usor este sa fii amabil in trafic...si cat de greu sau imposibil ni se pare acest lucru multora dintre noi..... Rolling Eyes
Din pacate sunt multi berbeci in trafic, berbeci care flash-uiesc in disperare pe cel din fata, chiar daca acesta se deplaseaza la o limita superioara a legalitatii vitezei! Pentru ei in schimb lucreaza mama natura si se numeste selectie naturala! Legiuitorul nu a avut sentimente cand a impus o limita de viteza! El a constatat pur tehnic ca peste acea viteza riscul de a sta intre scanduri creste exponential! Cine nu respecta aceste masuri ajunge de multe ori miner pe veci!
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
iso, iti trimit si eu mingea inapoi peste fileu Laughing :pe autostrada, chiar daca mergi cu viteza maxima admisa pe sectorul respectiv de drum, circuli pe banda I. Daca altul merge mai tare decat tine (mine, sau oricine) are cale libera in felul acesta. Ideea e ca in Romania n-am fost pe autostrada, dar in afara am mers ceva si n-am fost nevoit nici sa flash-uiesc nici sa fiu flash-uit pentru simplu motiv ca respect participantii la trafic si ei ma respecta pe mine.
Si nu te supara, daca Gigi Kent mere pe banda a 2-a la impresii cu 50, limita e de 70 si eu vin cu 70 si Kent nu se da la o parte imi permit sa-l flash-uiesc.
P.S.: Nu stiu de unde reiese din post-ul anterior ca nu respect limitele de viteza Rolling Eyes
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Acum, daca pe banda 1 e o coloana care se deplaseaza cu 30km/h si pe a doua merge cel in cauza cu 50km/h, nu prea vad de ce sa-i dai flashuri. Nu scrie nicaieri in lege ca trebuie sa mearga cu viteza maxima pe sectorul respectiv de drum si nici nu are unde sa se dea.

In SUA iti iei amenda pentru ca mergi prea incet si pentru ca mergi pe banda din stanga fara motiv, dar si pentru "tailing" (stat prea aproape de cel din fata) si pentru flashuri. Adevarul e ca daca politia de la noi ar penaliza si infractiuni de genul asta, nu numai viteza excesiva, lumea nu ar mai da flashuri si nici nu ar sta pe banda a 2-a fara motiv.

Pe ce drumuri cu doua benzi mergi tu in Romania? Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Flash-uri in trafic
Frecvent 18%
Ocazional 65%
Niciodata din respect pentru ceilalti automobilisti 16%
335 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR