Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
dodo_13 a scris:De fapt e un pic mai simplu: am observat ca semnalizarea sa vede mult mai clar decat flashul, cel putin ziua, iar cel depasit e mai cooperant Smile In plus, daca vii ca racheta peste unul sunt mai multe sanse sa se piarda si sa faca manevre idioate, bagandu-te si pe tine in rahat. Asa, daca ii comunici din timp ce vrei, are timp sa reactioneze.

Am observat ca acum coopereaza mult mai multe persoane la faza cu semnalul decat in urma cu un an.

Eu am dat flashuri zilele trecute unui handicapat cu un Logan alb inmatriculat MAI... Idiotul intrase in trafic fara sa se asigure si dupa ce ca ma obligase sa franez puternic abia se târa. Dupa ce i-am dat niste flashuri in ceafa a accelerat imediat.


Ala a fost pus intentionat in trafic Very Happy ca sa te deranjeze , glumesc , sper sa nu tu superi .
Am spus-o si o mai zic o data nu suport cei care vin ca disperati pana la 5 metri in spatele tau si incep orgile de lumini . 90 % circul pe banda din dreapta , dar daca ma aflu intr-o depasire mai mult ca sigur apare si vreun destept cu vreo 200 km/h care se crede pe vreo pista de F1 .
In general nu este nevoie sa primesc flash-uri ma dau singur la o parte cu mult inainte sa fie nevoie sa ma atentioneze , in schimb am observat ca multi posesori de carnet (nu soferi ) nu folosesc oglinzile ca sa se informeze decat la efectuarea manevrelor de depasire , sau strict cand este nevoie . Putini sunt cei care privesc macar ocazional in oglinda retrovizoare , sa isi faca o idee asupra la ceea ce pana la urma este un aspect important al conducerii , tinand cont ca multe accidente se petrec din cauza neatentiei in conducere.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
raducu ion a scris:mai dau si eu cateodata flash-uri prin oras unde limita este de 50km/h si merge cate un destept cu 25km/h la plimbare pe strada facand coloana in spatele lui.


Aia e limita maxima nicidecum minima. Asadar, daca omul vrea sa se plimbe cu 20km/h se plimba legal si nu ai ce sa-i faci.
Nu-i iau apararea omului, dar sunt diferite situatii. Poate cauta o adresa/magazin/loc de parcare.
Cand e vorba de noi avem tot dreptul sa facem asta, dar cand e vorba de altii hai sa ne dam cocosi, sa dam flash-uri, sa ne bagam si sa ne scoatem.

Lipsa de educatie vorbeste de la sine.

Mi-am luat zeci de flash-uri si injuraturi ca a indraznit sa se opreasca motorul in mers si am pus avariile. Evident eram oprit pe prima banda din 3 .
Unii nu e uameni...
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Asa este cum zici tu, dar exista locuri unde iti iei amenda daca mergi ca obositul cu 20 km/h in zona de 50 pentru simplul fapt ca incurci traficul; practic ma obligi sa te depasesc deoarece eu imi exercit dreptul de-a circula cu viteza legala de 50km/h. Erau niste chestionare unde aveai masina oprita si daca alegeai raspunsul ca vrei sa-l depasesti era gresit ( adevarat, linie continua, dar nu poti sa faci coloana in spatele unuia care doarme la volan - atentie aici nu vorbesc de persoane care au probleme cu masina si efectiv nu au cum sa mearga mai repede deoarece ar exista riscul sa se rupa ceva pe la masina )

Ca sa raspund si la subiect, nu dau flashuri decat atunci cand atentionez pe cineva ca il las sa se bage sau cand sunt pe autostrada mergand lansat si vreau sa fiu sigur ca nu se trezeste vreun tatae cu 1310 sa se bage pe banda 2 pentru a depasi papucul care merge cu 60 la ora din fata sa.

Vreau sa mentionez ca eu chiar respect faza cu banda din dreapta si au fost momente cand pe autostrada mergeam cu 200km/h pe banda 1. ( daca era masina in fata o depaseam regulamentar si dupa aceea ma bagam iar pe banda 1 fara sa reduc viteza )
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cozmino, exista un articol in codul rutier care spune ca nu ai voie sa mergi incet nejustificat si astfel sa incurci traficul. Desigur ca este discutabil cum demonstrezi ca acel conducator auto mergea incet justificat sau nu. Cat priveste incurcatul traficului am constatat ca idiotii se intrec care poate sa incurce mai mult decat ceilalti. Zilele trecute un argorigen isi oprise flocusul in mijlocul aleii si lasase geamurile coborate pentru a se auzi latraturile din boxe pana pe trotuarul pe care era el. L-am ocolit urcand cu rotile din stanga pe trotuar iar cand l-am intrebat daca nu isi poate trage masina de acolo, tot el era contrariat ca ce ma deranjeaza ceva? Din punctul lui de vedere era justificat sa-si lase cotetul fix acolo pentru ca trebuia sa le impresioneze pe cele doua inaripate de pe trotuar.
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Bielã, ecleziastic ºi mioritic mod de a explica cocãlãrismul mai ai. Þine-o tot aºa, bagã ceva rime în ce ritm vrei tu ºi poate te public la gazetã. Smile

Existã la noi în þarã vreun semn care sã indice obligativitatea pãstrãrii unei limite minime a vitezei, sub care nu e voie sã se circule, exceptând rampele unde se indicã fiecare bandã ce limitã minimã de vitezã sã aibe?
În vest am vãzut grãmadã. La început eram speriat, nu ºtiam ce sã fac cu ele.
Oricum, în vest am învãþat multe semne de care n-am auzit decât prin cãrþi, reportaje, imagini idilice cu autostrãzi ºi asfalt impecabil.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
B10XUP a scris:atentie aici nu vorbesc de persoane care au probleme cu masina si efectiv nu au cum sa mearga mai repede deoarece ar exista riscul sa se rupa ceva pe la masina


Credeam ca exista prevederi legale care interzic cu desavarsire punerea in circulatie a unui autovehicul care prezinta defectiuni tehnice. Oare este posibil sa-ti iei angajamentul, in fata inginerului care tocmai ti-a respins masina la ITP pentru ca nu se incadreaza in noxe, ca nu vei depasi o anumita limita de viteza si el sa-ti dea verificarea? Si ma refer la o defectiune oarecum minira in comparatie cu jocurile in capete de bara sau pivoti ori la sistemul de franare. Iar pentru cine spune ca se mai poate intampla sa te lase una-alta in drum, pe langa faptul ca nu imi vine acum in minte nici o defectiune care sa permita deplasarea vehiculului dar sa nu prezinte pericol pentru restul parcicipantilor la trafic, le amintesc si ca exista o puzderie de posibilitati de tractare/ridicare a masinii defecte, unele chiar gratuite (era o firma de asigurari care facea asta) in anumite limite.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sa nu uitam de starea jalnica a multor drumuri. Vine Gica din spate cu Jipanu` si ma ia la flash-uit ca eu merg cu 30km/h, ca doar tin la integritatea masinii mele.
Ce ar trebui sa fac, sa merg cu viteza maxima, sa-mi stramb jantele, sa distrug caseta de directie?

Am primit flash-uri si cand mergeam cu limita maxima de viteza in localitati unde exista doar o banda pe sens si nu puteam sa fiu depasit din cauza liniei continue.
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:Credeam ca exista prevederi legale care interzic cu desavarsire punerea in circulatie a unui autovehicul care prezinta defectiuni tehnice. Oare este posibil sa-ti iei angajamentul, in fata inginerului care tocmai ti-a respins masina la ITP pentru ca nu se incadreaza in noxe, ca nu vei depasi o anumita limita de viteza si el sa-ti dea verificarea?


Nu ma refer la chestii grave prin care pui in pericol tot ce este in jurul tau; dar uite de exemplu eu am avut un opel kadett si la un moment dat am luat o groapa si s-a intamplat ceva de tot iesea o planetara din cutie ( a nu se intelege ca iesea de tot - se misca un pic doar ) si daca mergeam foarte repede cu ea sau luam viraje stranse ramaneam in mijlocul drumului si trebuia sa ma bag sub masina sa o pun la loc. Am mers asa de la mine de acasa pana la service pentru a remedia problema, neconsiderand ca trebuie sa dau banii pentru platforma. In acest caz mergeam pe prima banda cu avariile si 20-30km/h.
Am mai mers cu o masina al carei motor fierbea deoarece era termostatul blocat si trebuia sa merg foarte incet si sa ma opresc des Smile ( evident ca mergeam cu masina spre service ca nu sunt nebun sa ma plimb asa cu ea )
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Byke a scris:Bielã, ecleziastic ºi mioritic mod de a explica cocãlãrismul mai ai.

Ai dreptate! Am scris argorigen in loc de arborigen. Embarassed
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Poate cauta o adresa/magazin/loc de parcare.
Cand e vorba de noi avem tot dreptul sa facem asta, dar cand e vorba de altii hai sa ne dam cocosi, sa dam flash-uri, sa ne bagam si sa ne scoatem.
Lipsa de educatie vorbeste de la sine.


Adresa si magazin cauti PE JOS. Mie mi se pare lipsa de educatie din partea celui care incurca traficul, care si-asa este din ce in ce mai congestionat, pentru asa ceva. Adica el 1 trebuie sa tina din drum alti 10 pentru ca needucatii vor sa ajunga si ei la timp undeva si culmea... tot el se enerveaza cand primeste atentionari.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca se dau flash-uri la cei care se deplaseaza incet, cu avaria pusa, catre un service sau la un mecanic acasa. Dar bizoni care meg incet pentru ca atat poate rabla sau pentru ca asa vror, sunt cu gramada. Ce poti pati daca ii depasesti, stim. Avem cel putin un exemplu aici, pe forum https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=54046.
Si zilele astea mi s-a povestit o intamplare tragi-comica:
Colega mea de birou, desi trecuse in aceeasi zi pe la un supermarket, in drum spre casa a mai oprit la un abc. Chiar daca in deva sunt parcari suficiente, bulevardele fiind marginite de locuri de parcare, ea a preferat sa lase masina pe banda 1, chiar in usa boutiqului, cu avria pusa. Cand a iesit, a vazut ca o alta masina era aproape sa o loveasca pe a ei si a strigat dupa sofer. A urmat un schimb de amabilitati intre ea si respectivul dupa care ala depaseste masina ei, merge cateva zeci de metrii, opreste in parcare si iese in strada. Coleguta mea, desi plecase din loc cu masina, opreste langa el si deschide geamul din dreapta pentru runda a 2-a de amabilitati. Ghinionul ei a fost ca omul avea oarece mobilitate si brate lungi, asa ca a putut-o plesni prin geamul deschis. A doua zi, la serviciu, era extrem de revoltata ca a luat bataie.
Am incercat sa-i explic faptul ca ar fi avut mult mai multa liniste daca se deplasa 20 metri pe jos dar nu a inteles.
  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Flashuri nu dau decat in cazuri in care sunt pe stradute inguste si fac semn celui din fata ca poate trece. Claxoane, cand este cazul, pentru a evita un incident neplacut.
Skip ads

  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Folosesc doar pentru a saluta ....sau semnala prezenta unui radar Very Happy
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dumitru florin a scris:Folosesc doar pentru a saluta ....sau semnala prezenta unui radar Very Happy

Si eu fac la fel.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cat de grabit ai fi.....nu cred ca flashuri-le rezolva problema.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Dupa un an si ceva de la deschiderea acestui topic cred ca se impune o concluzie chiar si preliminara.
Acest topic nu si'a propus sa rezolve problema grabitilor descreierati ce considera ca soseaua publica este pista lor privata pentru cascadorii in mare viteza. Atita timp cit politia nu este la locul potrivit in momentul potirivit sa sanctioneze tupeistul, indiferent ce regula de circulatie sau record de viteza doboara, nesimtirea in trafic, teribilismul si accidentele infioratoare ce pot si chiar sint provocate de asemea stare de fapt nu vor disparea din Romania.

Nesimtirea, prostia, lipsa de educatie si tupeul ramin in continuare cauza multor accidente tragice ce se petrec in Romania Exclamation ... pacat de cei ce cad victime in asemenea evenimente teribile fara voia lor ...

In continuare intilnesc pe strazi idioti frustrati ce dau flash'uri, disperati sa treaca in fata mea numai ca sa fie primii la semafor.
Oare baietii astia cum au trecut de testul psihologic premergator obtinerii carnetului de sofer ? Isi mai face cineva meseria cum trebuie in tara asta de rahat ?
Totusi am o surpriza pentru flashuitorii prost crescuti. Cum in nici un decret sau chestionar auto nu este reglementat flash'ul ca modalitate de comunicare intre participantii la trafic imi rezerv in continuare dreptul de a nu pricepe semnalele nestandardizate lansate de profanul flashuitor Laughing spre disperarea si enervarea maxima a lui . Laughing

Intr'adevar, exista si nesimtitul care'si lasa masina cu avariile aprinse pe banda 1 sau aiurea pe strada fara sa traga la bordura sau in parcarea din vecinatate din motive evidente de lene cronica sau mai stiu eu ce boli phishice au mai aparut intre timp ...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Flash-uri in trafic
Frecvent 18%
Ocazional 65%
Niciodata din respect pentru ceilalti automobilisti 16%
335 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR