Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cristi gheorghe

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 1400
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut am un Astra 2008 si nu prea sunt multumit de spatiu si m-am hotarat sa iau un Omega.Am gasit unul2.2 benzina din decembrie 1999 la 3000E dar nu este inmatriculat.Ma intereseaza dk stie cineva cat este o taxa si cat sunt si taxele la primarie.
Skip ads

  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sunt atatea site-uri unde iti poti calcula taxa de inmatriculare.Trebuie sa stii doar ce euro este masina,luna si anul fabricatiei.
Cred ca motorul tau este euro 3 asadar taxa este 2.003,17 euro.Daca este euro 2 taxa este 7473,20 euro.
Taxele de la administratia financiara nu le stiu.
  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Motorizarile de 2,2 litri sunt euro 3. Cele de dupa 2001 sunt euro 4.
Ai mesaj personal !
Succes!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eugen OmegaFun a scris:Motorizarile de 2,2 litri sunt euro 3. Cele de dupa 2001 sunt euro 4.
Ai mesaj personal !
Succes!

Eugen, esti sigur ca o sa i-o recunoasca astia de la RAR Euro 3? Ei au o problema cu masinile produse inainte de 2001. Intentia mea nu este sa ma contrazic cu tine. Fa totusi o cerere de consultanta sa nu ai o surpriza neplacuta.
Skip ads

  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Motorizarile de 2,2 litri de pe omega B sunt Y22SE, care este Euro 3 si se gaseste pe masinile pana in anul 2000, iar din anul 2000 au fost inlocuite cu motorul 2.2 16V Z22XE 106kW/144hp care este Euro 4. Iti spun cu siguranta acest lucru pt ca eu am avut Omega B din 2000 cu motor Y22SE si l-a trecut in CI Euro 3, iar cei de la RAR mi-au aratat ca la vremea respectiva erau inscrise in Ro doar motoarele Z22XE ca fiind Euro 4.
Succes !
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
motoarele cu Y la opel pe benzina sunt considerate euro 2 la noi in Romania asa ca atentie la ce cumparati ! mai mult ca sigur sub litera de 2001 (cu serii de caroserie care la rar ies 2001 chiar daca prima inmatriculare este la sfarsitul lui 2000) iese euro 2 !
@cristi gata e intereseaza omega am eu una de vanzare gata inscrisa anul acesta impozitul este in jur de 350 ron pe an ,data te intereseaza ym: mike_870
  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
gsi_master a scris:motoarele cu Y la opel pe benzina sunt considerate euro 2 la noi in Romania asa ca atentie la ce cumparati ! mai mult ca sigur sub litera de 2001 (cu serii de caroserie care la rar ies 2001 chiar daca prima inmatriculare este la sfarsitul lui 2000) iese euro 2 !
@cristi gata e intereseaza omega am eu una de vanzare gata inscrisa anul acesta impozitul este in jur de 350 ron pe an ,data te intereseaza ym: mike_870


Imi pare rau sa te contrazic, dar voi cauta raspunsul scris de la RAR Bucuresti in care scrie clar ca motorizarile Y22SE sunt Euro 3. Motorizarile de la Opel Euro 2 sunt cele cu X, respectiv X20 XEV, X20SE samd. Pt stiinta citeste http://www.rarom.ro/cs-uploads/Liste_euro3.pdf unde la Opel Omega B vei gasi ceea ce spun eu. Oricum voi cauta si acel raspuns la cererea de consultanta. Vorbesc pe baza documentelor si a reglementarilor publicate pe siteul RAR, si nu din auzite.
Succes!
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
am vazut eu pan acu cu ochii mei doua opeluri cu motoare pe benzina cu motoare y scoase euro 2 ,am si intrebat la rar stii ca am avut si eu o omega din 6.2000 cu y22xe care iesea euro 2.La opel si vw trecerea so facut direct de la euro 2 la 4 cel putin la noi asa le considera !
singur y euro 3 este v6-ul 2.6 si 3.2 uitate mai atent pe lista y22se nu este acolo ,probabil ca ies euro 3 in urma testului dinamic dar e prea scump de facut ,mai ales daca nu esti din bucuresti !
Skip ads

  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu are rost sa discutam in contradictoriu! Atat timp cat la rar motorul Y22SE este incadrat la euro 3 nu are rost sa discutam. motorul Y22XE la care faci referire nu prea este pe nici un model de Opel. Daca discutam de Codificarea data de ultimele doua caractere ale numarului de omologare, atunci Y ese intradevar Euro 2:

Clasa de emisii poluante Codificarea data de ultimele doua caractere ale numarului de omologare
EURO 2 X1, X2, X3, X4, X5, X6, Y1, Y2, Y3
EURO 3 D3, E3, R3
EURO 4 E4, R4

Dar noi discutam de litera de la motor. Daca poti scana o CI cu motor Y22SE incadrat Euro 2, ar fi perfect, insa intamplator am acces la baza de date a rar si toate masinile Opel Omega b inmatriculate in Ro cu motorul Y22SE sunt incadrate Euro 3, si pot sati spun ca nu sunt foarte multe se ridica la cateva zeci. Imi pare rau ca nu pot da publicitatii aceste informatii, dar crede-ma ca asa este. Eventual cere lamuriri la rar Iasi si cei de acolo cu siguranta iti vor comunica exact ce am scris eu.
Oricum cel care a deschis discutia va ajunge cu masina la rar si sper sa ne scrie cum a fost incadrata masina la care face referire. Dar iti pot spune cu siguranta ca pe masinile fabricate incepand cu 09.10.1999 s-au montat motorizari Y22SE care au inlocuit motorizarile Euro 2 X20XEV, iar de la jumatatea anului 2001 s-au montat motoarele Z22XE care sunt Euro 4. Nu spun povesti si daca doresti vezi http://www.senatorman.de/index-v1.html.
Posibil ca cei unii din cei care au euro 3 pe Y22SE sa fi facut testul dinamic.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
esti intr-o mare confuzie codurile alea sunt valabile pentru numerele de omologare nu pentru codul motor!
dupa ce iti face cartea iti da pe ea un numar de omologare in circulatie ala de forma 12345678E2/2001 ,acu mai nou le clasifica direct: E0 non euro E1 euro 1 E2 euro2 E3 euro 3 samd alea cu x1 x2 x3 r3 eurau inainte acu le da direct cu E !
ce zici tu cu y este valabil numai la motoarele diesel la benzina nu !daca mai ai omega aia cu y benzina euro 3 posteaza o poza sa ma comving ! y22 xe este si o sa iti dovedesc !
  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Posibil sa fiu intr-o mare confuzie! Exact asta iti scriam: dupa nr de omologare Y corespunde Euro 2.
Dar ce zici de un Omega B an de fabricatie 2000 motor X20XEV iar la nr de omologare apare D3 (Euro 3) fara a i se face testul dinamic ?
La asta iti pot arata CI pt ca este una din masinile care le cunosc.
Hai sa-l lasam pe om sa verifice la RAR printr-o cerere de consultanta. Am gasit intradevar si Omega Y22SE euro 2, inmatriculat in anul 2009, desi nu credeam ca exista asa ceva.
Succes la vanzarea masinii tale !


Ultima modificare facuta de Eugen OmegaFun la Dum 01 Nov, 2009 8:02 pm
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ce sa zic romania e tara tuturor posibilitatilor,acu poti sa te duci cu un y benzina si sa intrebi la orice rar din tara te intreaba codul motor si iti spune direct norma (la masinile care trec 2-3 din modelul ala prin rar zilnic ),eram eu la rar cand au scos o vectra din 2000 euro 2 si era cu motor cu y pe benzina !
uite si motorul ala de 2.2 y de pe omega b din 2000 y22xe e scan dupa un certificat de conformitate al masini eliberat de producator

Skip ads

  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Corect ! Ai dreptate, acum cred Very Happy
Caut daca mai am scanata CI cu Omega ce l-am avut din 2000 cu motor Y22SE si inscris de rar Euro 3.
Numai bine !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR