Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pmi
  • OP
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Stire din ziarul Ziua , miercuri, 19 septembrie 2007:

http://www.ziua.ro/display.php?data=2007-09-19&id=226828


Politia Comunitara vrea atributii sporite
-- Atributiile Politiei Comunitare ar putea fi largite pana la sfarsitul anului, motivatia acestui lucru fiind cresterea eficientei acestei structuri. Astfel, daca aceste masuri vor fi adoptate, Politia Locala ar prelua unele atributii ale Politiei Rutiere.
"Am avut chiar saptamana trecuta o discutie destul de consistenta cu ministrul Cristian David (ministrul Internelor si Reformei Administrative - n.r.) si s-a ajuns la concluzia ca in cel mai scurt timp ar trebui sa promovam aceasta lege (Legea Politiei Locale - n.r.)", a declarat presedintele Asociatiei Oraselor din Romania (AOR), Ionel Chirita. Prin noua lege, atributiile Politiei Locale se vor largi, urmand ca aceasta sa se ocupe de ordinea publica in localitati, sa preia atributii ale Politiei Rutiere, sa reglementeze chestiuni legate de disciplina in constructii, inspectia mediului, precum si inspectia targurilor, oboarelor si pietelor. Structura ar urma sa ramana in continuare in subordonarea autoritatilor locale, in speta Consiliul Local si sub coordonarea directa a primarului, a mai spus presedintele AOR. Ministerul Internelor si Reformei Administrative (MIRA) a confirmat ca o asemenea lege se afla in discutie, urmand ca aceasta sa reglementeze organizarea, atributiile si uniforma politistilor comunitari, dar a explicat ca legea este menita mai degraba sa reglementeze activitatea unitara a acestei structuri in teritoriu si sa elimine discrepantele aparute din cauza interpretarii diferite a legii de catre reprezentantii autoritatii locale. Daca va fi aprobata, aceasta ar putea intra in vigoare de la 1 ianuarie 2008. (B.C.G.)


Sa vedem daca se aproba...
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Politia Comunitara are atributiile reglementate prin hotararea consiliului local al municipiului respectiv .
Momentan in Buzau au atributii de amenzi in constructii ( vezi depozitat balast pe domeniul public ) , de protectie a mediului ( vezi depozitat reziduuri din constructii in locuri nepermise ) , de ordine publica si de controale in piete si oboare aflate sub administrarea municipalitatii .
la Buzau cel putin sigur Politia Comunitara va avea si atributii de la poilitia rutiera , mai ales ca am vazut o adresa de la comandantul ipj in acest sens catre clm buzau .
Astept cu interes momentul cand voi putea goni nebuneste prin orasul buzau din cauza drumurilor ca in palma , ca sa pot sa-mi iau amenzi de la politia comunitara . Insa n-am nici o sansa avand in vedere ca sunt tronsoane de drum ( majoritare ) unde nu depasesc 30 km / h
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ahaaaa.... sa vedem daca se imparte ciolanul.... Evil or Very Mad
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca va fi asa, in Cluj va fi durere. Pentru ca cei care fac acum parte din PC sunt niste batrani "mexicani" cu jumate dinti in gura, cu maxim 4 clase. Cine a avut vreodata ocazia sa discute cu ei odata, s-a lamurit de la inceput cu cine are de-a face. Daca se va aproba legea, sper sa se organizeze cursuri de pregatire inainte ca stimabilii mexicani sa-si intre in atributii.
Skip ads

  • pmi
  • OP
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Politia Comunitara are atributiile reglementate prin hotararea consiliului local al municipiului respectiv .


Exista o lege care reglementeaza functionarea Politiei Comunitare si care spune clar cu ce se pot ocupa acesti agenti. Si in acest moment nu se pot atinge de probleme de circulatie. De aceea se pot anula procese verbale facute de cei de la Politia Rurala.

Ganditi-va cati politisti de la sate vor iesi atunci pe strada sa opreasca masinile.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
se pot atinge si de unele probleme de circulatie (art 7 lit.d - "asigura fluenta traficului ... lucrari de reparatii si modernizare..."), dar care nu implica neaparat contraventii/infractiuni.

au doua portite, in articolul 7,
- la lit. a ("precum si alte fapte stabilite prin hotariri ale consiliilor locale"). asta pentru ca e folosita limba romana de balta. "precum" ala nu se leaga de nimic, ar trebui sa se lege de linistea si ordinea publica si de curatenie si norme legale in domeniul asta. datorita formularii aiurea, avocatii au o piine de mincat si consiliile locale isi pot "crea" surse de venit din amenzi, intepretind ca pot stabili orice atributii vor ei.

- la lit. p "indeplineste orice alte atributii stabilite prin lege". se da o ordonanta de urgenta si gata. de fapt cred ca aici bat si ei.

mi se pare ciudat ca din atributiile "noi" amintite in articolul citat mai sus unele sint deja prezente in lege (ordine publica, mediu). ala o fi stiind legea? sau se baga doar in seama?

pina la urma cred ca vor primi prin lege atributii in domeniul circulatiei.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@pmi
Politistii de la sate s-au ocupat si se ocupa si in momentul de fata de circulatia pe sectoarele de drum de pe raza satelor in care isi desfasoara activitatea. Au chiar un program (un grafic orar) pe zile cand trebuie sa stea in strada la circulatie raporteaza periodic ce contraventii au constatat si ce sanctiuni au au aplicat si ei fac cercetarea accidentelor soldate doar cu pagube materiale sau vatamari corporale usoare.
Doar in localitatile cu probleme deosebite de trafic (zone cu accidente frecvente, tronsoane de drum unde se poate dezvolta o viteza mult mai mare decat cea legala, trafic spacial - a se citi trafic international sau spre/dinspre zone de agrement - deci posibilitati nelimitate de "ciuguleala") sau doar la accidentele grave vin echipaje de la orasul cel mai apropiat sau de la capitala de judet.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Doamne fereste sa se intample asa, ca prin cate orase am trecut prin tare politia comunitara sau locala e formata doar din tot felul de "badigarzi" colorati, prosti, natangi si nesimtiti, cu care nu ai ce cuvinte sa schimbi. Sa speram ca nu va fi asa, ca va fi jale, plus de asta va fi controlata direct de catre primarie si va executa direct in interesele primarului.... o sa ajungem ca in texasul salbatic unde o mana de serifi faceau legea pe placul lor.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@pmi - Legea la care faci referire reglementeaza infiintarea acestei institutii si niste atributii in mare .
Consiliul Local al fiecarui oras ii poate spori atributiile in niste limite .
Insa amenzile de circulatie vor fi consfiintite printr-o modificare a legii sau printr-o hotarare de guvern . Pt ca treaba este organizata : mai intai in toate municipiile comandantii politiei au trimis adrese catre primar prin care cica nu mai fac fata la fluidizarea traficului si au nevoie de politia comunitara . Dupa care s-au centralizat si trimis catre ministrul de resort . Acum se face lobby si in cateva luni vei avea o surpriza .

Politia rurala din cate stiu are atributii de a da amenzi in baza unui ordin de serviciu al comandantului ipj , in care se specifica data locul unde au atributii de circulatie . Eu asa stiu .
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
In Timisoara politisti comunitari dau si amenzi de circulatie, mai exact daca parchezi unde e semnul interzis, in statii de autobuze si etc. Ieri am vazut un episod din serialul "3 inculti comunitari si un smecher cu masina din franta"... asta e, mie mi se pare ca e mai bine cu ei.
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu confundati politia rurala cu politia comunitara...sunt doua insitutii distincte. In ceea ce priveste atributiile pe care se spune ca le va primi in domeniul circulatiei, este dupa parerea mea, o chestiune buna. In primul rand, primarul este cel care cunoaste cel mai bine situatia de pe drumurile interne din localitate si nicidecum seful politie rutiere judetene. (vezi postarea radarului la panda si nu in zone cu potential ridicat de accidente). In al doilea rand, in momentul in care exista suspiciune de coruptie, incalcari ale legii,etc. in randul agentilor, primarul poate sa ia direct masuri, pentru ca este vizat de comunitate. in acest moment primarul nu are nici o parghie directa de control asupra agentilor. In al treilea rand, agentii vor avea un comportament pozitiv, parerea mea, pentru ca vor fi supusi controlului comunitatii si nu unor inspectori judeteni....poate sa existe si inconveniente, insa in principiu o politie, inclusiv parte din politia rutiera, este de dorit in subordinea comunitatilor asa cum exista si in alte tari europene.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
1. Nu confundam cele doua institutii .
2. Iti dau dreptate la ultima parte
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR