Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • catanita

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
vreau si eu sa-mi achizitionez o remorca pentru ca in perioada urmatoare voi avea diverse chestii de carat, dar nu stiu cat de mare sa fie ( ca greutate suportata fara probleme de motor). Mi-ar fi suficienta una de 500 kg dar am vazut ca aproape la aceeasi bani este si una la 750 kg. Oare este prea mult pentru motorul meu de 80 cai?
Rog pe cei care au folosit remorca sau se pricep, sa se pronunte.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu scrie in certificat?
  • catanita

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
ba da scrie, 1100 kg cu sistem de franare sau 600 fara sistem de franare, dar problema era daca chiar mai trage masina dupã ce agãþi remorca, sau daca se duce mai repede motorul în timp.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
catanita a scris:ba da scrie, 1100 kg cu sistem de franare sau 600 fara sistem de franare, dar problema era daca chiar mai trage masina dupã ce agãþi remorca, sau daca se duce mai repede motorul în timp.


Cu cat ai sarcina mai mare cu atat se duce mai repede motorul, asta se stie. Ce consecinte apar, nu cred ca iti poate raspunde cineva la modul exact. Eu pot doar sa-ti spun ca poti simula incarcand masina cat de mult poti (vreo 3 saci de ciment in spate, vreo 4 oameni bine facuti pe langa tine), vezi cum accelereaza in deal, vezi cum franeaza in vale si apoi tragi singur o concluzie.
  • alcaffera

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
poti sa o iei lejer pe cea de 750Kg (banuiesc ca atata are sarcina max admisa), eu am o rulota de 650Kg si merge 1,7dti meu de n-are probleme, am urcat si serpentine la munte cu ea, ce-i drept cu a'ntaia si a doua dar a tras fara probleme in conditiile in care in masina eram 2 persoane adulte si un copil + o gramada de bagaje.
nu greutatea remorcata e problema ci aderenta carosabilului, pentru ca masina poate dar daca rotile se invart degeba e cam nasol, asa ca trebuie sa ai cauciucuri cel putin bune pe fata in conditiile astea. oricum banuiesc ca nu o sa te duci la munte cu remorca incarcatga cu saci Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR