Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
A mai instalat cineva un radio CDC 40 Opera pe Vectra C? Ce trebuie facut pentru a activa Sistemul DAB (Digital Audio Broadcast)? Am vazut ca mufa disponibila pe CDC are niste pini speciali pentru sistemul DAB si din cat am mai citit antena de pe masina trebuie sa aibe un spliter special pentru a conecta acest sistem. In oferta Opel acest feature este optional. De asemea, mufa are doi pine Sub+ si Sub- pentru Subwoofer, dar din cate am inteles boxa central din bord nu este un Subwoofer. Este corect?

Poate cineva sa ofere mai multe detalii? Oare masina mea cu CD30 are acest spliter pentru DAB sau nu este nevoie?
Vreau sa instalez CDC 40 Opera cu CID in schimbul la CD 30 si vreau sa stiu ce anume sa cer la cei de la service.

Va multumesc.
Skip ads

  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Sal,

De unde ai cumparat si cu cat...daca se poate.

Nicos
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
vectra-nos a scris:Sal,

De unde ai cumparat si cu cat...daca se poate.

Nicos


CDC 40 Opera l-am luat de pe ebay cu 180 lire + 54 lire trasport.
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sal


CD30 este de vanzare?
Skip ads

  • ady3vay

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1,3 CDTI 90 CV SW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu am instalat cateva cd si navi de la opel si pot sa iti dau ceva sfaturi daca te intereseaza.
Difuzorul de pe bord nu este subwoofer ci un difuzor mic cu functia CENTRAL(spatializeaza mai mult sunetul)Ca la Home-Theatre.
CID il ai cumparat sau trebuie sa il cumperi?Instalarea lui este destul de serioasa.
DAB cred ca ar trebui sa fie deja disponibil,daca nu ar trebui sa fie nevoie de un adaptator special
Este posibil ca dupa toate astea sa fie nvoie de activarea cd 40 opera de catre tech2 in service.
Daca ai si alte intrebari te astept cu un mesaj privat!
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ady3vay a scris:Eu am instalat cateva cd si navi de la opel si pot sa iti dau ceva sfaturi daca te intereseaza.
Difuzorul de pe bord nu este subwoofer ci un difuzor mic cu functia CENTRAL(spatializeaza mai mult sunetul)Ca la Home-Theatre.
CID il ai cumparat sau trebuie sa il cumperi?Instalarea lui este destul de serioasa.
DAB cred ca ar trebui sa fie deja disponibil,daca nu ar trebui sa fie nevoie de un adaptator special
Este posibil ca dupa toate astea sa fie nvoie de activarea cd 40 opera de catre tech2 in service.
Daca ai si alte intrebari te astept cu un mesaj privat!


Mersi de raspuns. Pana la urma am reusit sa montez CD40 opera cu CID. Am activat si functia DAB dar trebuie conectat receiver-ul. Am inteles ca este un device separat.
Sunetul este bestial.
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sal



cum ai rezolvat problema cu Display Safe?
Doar din TECH 2 sau a fost si altceva?
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
florianu a scris:sal



cum ai rezolvat problema cu Display Safe?
Doar din TECH 2 sau a fost si altceva?


Am inteles pana la urma ca acel CID nu era resetat. Am facut rost de altul care a mers programat cu TECH2. Acum stau si ma gandesc sa clonez softul de pe cel care merge. Cred ca este singura solutie. Sau poate vrea cineva sa cumpere numai LCD-ul. Inca nu stiu cum sa fac cu el.
Skip ads

  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sal

Am un GID care abia l-am montat. Afiseaza display safe, dar in acelasi timp afiseaza corect CD-ul si radiou. Deci este resetat corespunzator.
Eu sper sa poata fi reprogramat cu TECH 2.


Ultima modificare facuta de florianu la Joi 29 Nov, 2007 5:38 pm
  • kensai

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ma intereseaza CID-ul !
la ce pret te-ai gandit?
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
kensai a scris:ma intereseaza CID-ul !
la ce pret te-ai gandit?


Vreau sa-i rescriu softul. Daca merge pretul este de 250euro dupa cum am scris in topicul corespunzator. Eu am dat mai mult pe el si vreau sa-mi recuperez cbanii at de cat banii. Te tin la curent.
  • ady3vay

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1,3 CDTI 90 CV SW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca trebuie sa se deprogrameze lcd cu tech2 si ulterior se reprogrameaza pe masina noua impreuna cu casetof.ca sa se poata monta pe o alta masina
Skip ads

  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ady3vay a scris:Eu stiu ca trebuie sa se deprogrameze lcd cu tech2 si ulterior se reprogrameaza pe masina noua impreuna cu casetof.ca sa se poata monta pe o alta masina


De acord cu ce ai spus, numai ca daca cumperi un CID/GID de la cineva nu sti daca a fost deprogramat de pe masina gazada. Daca este resetat sau nu o sa se vada cand se reprogrameaza impreuna cu CD player-ul pe noua masina. Daca nu este resetat nu se mai poate face nimic, decat sa se rescrie firmware-ul CID/GID. O sa verific acesta idee si o sa va tin la curent. Nu stiu sa fi facut cineva ceva asemanator.
  • ady3vay

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1,3 CDTI 90 CV SW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Foarte corect,dar am o intrebare:Nu ai cum sa ajungi la persoana de unde ai cumparat CID?sa o poti reprograma pe masina gazda?Ar fi mult mai simplu si mai rapid.Eu am urmarit de cateva ori fostii proprietari si am avut succes.
Daca reusesti sa rescrii firmweare spune-mi si mie ca eu nu am reusit niciodata sa o fac ,si am fost in mai multi care am incercat.
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ady3vay a scris:Foarte corect,dar am o intrebare:Nu ai cum sa ajungi la persoana de unde ai cumparat CID?sa o poti reprograma pe masina gazda?Ar fi mult mai simplu si mai rapid.Eu am urmarit de cateva ori fostii proprietari si am avut succes.
Daca reusesti sa rescrii firmweare spune-mi si mie ca eu nu am reusit niciodata sa o fac ,si am fost in mai multi care am incercat.


Nu pot sa iau legatura pentru ca l-am luat de pe ebay de la cineva din Germania care dupa aceea nu a mai vrut sa raspunda.
Poti sa-mi dai mai multe detalii despre cum ati procedat cu rescrierea firmware-ului. De ce nu ati putut?
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR