Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • liviuhogas

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cine ma poate ajuta si pe mine spunandu-mi cum si unde pot lega comanda de la alarma pentru geamuri sa se inchida cand armez alarma.
Va multumesc anticipat tuturor.
Skip ads

  • sven

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
salut

prima data trebuie sa incerci daca ai acel modul instalat pe masina (introduci cheia in usa si rotesti si in stanga daca vrei sa coboare sau dreapta daca vrei sa urce , mentionez ca trebuie sa tii cateva secunde cheia rasucita ) daca nu ai acel modul atunci trebuie sa il cumperi de la ceva service de alarme
  • liviuhogas

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
multumesc mult.
Am acest modul si geamuri doar pe fata(se inchid cand tin cheia rasucita).
Mentionez ca am montat multe alarme pe opel, dar nici o data nu am facut comanda asta. Acum am de 2 saptamani masina mea si vreau sa pun un maat care sa faca treaba asta, dar nu stiu cum.
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Alarma se monteaza normal. Ai niste pini care trebuie pusi/scosi si apoi trebuie programata sa faca asta. Si eu am Maat cu pager si merge f. bine.
Skip ads

  • liviuhogas

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Va rog mult, daca stiti, ma intereseaza conectarea la instalatia masinii, nu alarma. La alarma stiu...... la masina nu stiu unde. Alarma e deja instalata si functioneaza perfect dar ptr geamuri habar nu am. Sad
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@liviuhogas, ca sa poti inchide geamurile din telecomanda trebuie sa ai:
1- geamuri electrice, care sa se poata inchide din cheie cum ti s-a spus mai sus
2- alarma capabila sa faca operatiunea ceruta
3- un mester care sa stie sa ti-o monteze, astfel incat sa iti activeze si facilitatea dorita de tine

Zici ca poti inchide doar geamurile din fata din cheie. Pe spate ai geamuri electrice sau manuale?
  • liviuhogas

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Revin si rog daca exista cineva care se pricepe la alarme sa-mi spuna si mie unde pot conecta acel fir de comanda (15sec) pentru ridicare geamuri la armare...........am primit mesaje de "dute la mester"...dar ideia e ca nu vreau sa ma duc......altfel nu mai postam aici.
Va multumesc anticipat.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
incearca sa vezi daca gasesti pe undeva o schema a instalatiei electrice a masini tale si de acolo poti sa iti dai seama despre ce e vorba
stiu ca ar trebui sa ai un modul de impuls pe undeva in masina ca sa poti face treaba asta, dar nu ma pricep foarte bine ca la mine am abandonat acest proiect
daca nu gasesti o schema da-mi un pm si poate o rezolvam maine
  • t-daniel

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Citeste aici, poate te ajuta.
La mine a mers. Am legat firele de comanda ale alarmei direct pe pinii respectivi.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=7771
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
|Salut!
In primul rand ce alarm ai.
2.Daca nu ai modul confort trebuie cumparat.Ce face el?Iti ridica geamurile chiar daca nu ai modul confort pe broasca usii.
3 Se pot lega pe firele care duc la butoanele geamurilor.
ATENTIE.Daca alarma nu are acest canal de ridicare de geamuri nu ai ce face.
Da un rasp cu ce alarm ai.Ca tot se vb de alarma Maat sa stii ca cea care are canalul de ridicare geamuri este 679.Te pot ajuta cu ele.Lucrez in bransa cu ele.
  • liviuhogas

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc dar raspunsul pe care il doream era ceva de genul: "pentru a inchide geamurile din alarma la armare trebuie sa legi iesirea alarmei pentru geamuri la firul albastru/rosu care iese in usa sofer si care are aceaiasi culoare si in usa"
Geamurile pot fi inchise din orice alarma atat timp cat exista acel minus(comanda) pentru releul ce intrerupe electromotorul. Daca ai acel modul care te ajuta sa inchizi geamurile din cheia rasucita in yala, este suficient si il poti opera din absolut orice alarma....chiar daca nu ai iesire ptr. geamuri din alarma. Cu siguranta vei desincroniza geamurile in timp ce faci aceasta operatiune si se va inchide numai unul sau o eroare de genul asta dar o repari tzinand ambele butoane de la geamuri pe pozitia de inchidere timp de 5 sec. cu contactul pus si gata.
Succes si multumesc tuturor ce au incercat sa-mi raspunda cu atat de mult profesionalism ..... si pana la urma am aflat singur. Hiu...gata
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR