Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dorin1977

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2012

  • Mesaj Privat
@malin1
Felictari! Iata o veste buna asteptata de multi colegi de suferinta. E functionabil si pentru Z17DTJ? A fost testat pe Z17DTJ sau numai pe A17DTJ? Cand putem face comanda? Multumesc anticipat de raspunsuri.
Skip ads

  • simyctin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
e normal cand se regenereaza filtrul sa scoata fum mult? si are si un miros puternic
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Fumul nu e normal...mirosul da Wink
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
simyctin a scris:e normal cand se regenereaza filtrul sa scoata fum mult? si are si un miros puternic


Verifica racordul flexibil, asa facea si la mine. Era racordul fisurat.
Skip ads

  • simyctin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
stie cineva in timisoara un electronist sa'mi dezactiveze filtrul? (ce legatura are fumul mult cu racordul fisurat? doar ar trebui sa scota fum si pe acolo)
  • AndiBAD

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Si eu am filtru de particule dar cand isi face regenerarea nu mi se aprinde nici un bec in bord dar consumul si mirosul specific+temperatura isi fac prezenta.Nu imi da nici o eroare in op-com . Ce ar putea fi? Este normal (masina din semnatura)
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Fii fericit ca nu se aprinde nimic in bord. Asa e normal. Problema apare cand se aprinde martorul in bord.
  • AndiBAD

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Vazusem si auzise de pe la altii ca atunci cand filtrul se regenereaza, se aprinde un martor specific (regenerarii) in bord.
Deci e ok Si cu op com as putea verifica ce factor de incarcare are filtrul de particule? Daca da pe unde?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu exista martor "specific"...regenerarea trebuie sa se faca "invizibil" in bord ( doar consumul instant creste ).
Cand se aprind martori in bord deja sunt probleme.
Poti verifica cu Op-Com gradul de saturatie al DPF si presiunea diferentiala, precum si km parcursi de la ultima regenerare.

Engine-> measuring blocks-> Additional data1+2 si acolo pe ultima si penultima pagina gasesti informatiile.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
stiu cateva cazuri printre care si un vecin care si-a adus o zafira cu dpf din Germania si a dus-o la o reprezentanta si i-a facut o setare sa-i apara in bord cand isi face regenerarea becul de la buji mie nu imi apare nimic in bord ,dar am citit manualul de intretinere livrat in romania si acolo soecifica ca atunci cand ti se aprinde becul din bord sprala de la buji sa nu sa se opreasca motorul si sa se continue deplasarea pe cat posibil,Acum depinde de tara pt. care a fost produsa masina am vazut ca difera foarte multe, eu am luat-o din Belgia.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
badea daniel a scris:stiu cateva cazuri printre care si un vecin care si-a adus o zafira cu dpf din Germania si a dus-o la o reprezentanta si i-a facut o setare sa-i apara in bord cand isi face regenerarea becul de la buji mie nu imi apare nimic in bord ,dar am citit manualul de intretinere livrat in romania si acolo soecifica ca atunci cand ti se aprinde becul din bord sprala de la buji sa nu sa se opreasca motorul si sa se continue deplasarea pe cat posibil,Acum depinde de tara pt. care a fost produsa masina am vazut ca difera foarte multe, eu am luat-o din Belgia.


Martorul respectiv se aprinde doar daca s-au ratat cateva regenerari la rand, si te atentioneaza sa nu opresti motorul. Nu are importanta tara unde a fost produsa masina. Doar la modelele noi de Astra (J) se aprinde un martor in bord atunci cand isi face regenerarea, la Astra H, nu.
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cand se aprinde martorul cu spirala in bord inseamna ca nu sunt intrunite conditiile necesare pentru o regenerare si te avertizeaza sa iesi din oras undeva unde sa poti intruni conditiile ca sa poata sa inceapa regenerarea .
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
NU exista martor specific DPF in bord, NU se poate activa asa ceva ( pe original ) Exclamation
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu v-am spus ce scrie in carte masini livrate in romania la opel zafira si caz concret cu vecinul meu i-a facut sa-i apara in bord ca sa -l atentioneze sa nu opreasca motorul cat timp isi face regenerarea.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
I se martorul de buji
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu ma indoiesc serios ca se poate pur si simplu activa functia asta.
Exista niste solutii de avertizare, dar nu in echiparea originala . (ex. happy light show)
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cand il intilnesc mai intreb odata stiu ca mi-a zis cand si-a luat masina a dus-o la dibass si acolo i-au facut-o , eu i-am explicat ca atunci cand apare martorul de la buji nu si-a putut face regenararea din motive x
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Confirm ce spune Edwin, in timpul regenerarii nu se aprinde nimic si nu spune nimic op-comul. Daca shunt martori aprinsi sau mesaje legate de dpf la diagnoza e posibil sa fie o problema.

simyctin a scris:stie cineva in timisoara un electronist sa'mi dezactiveze filtrul? (ce legatura are fumul mult cu racordul fisurat? doar ar trebui sa scota fum si pe acolo)


Deci sa-nteleg ca la tine scoate fum incontinuu? La mine scotea MULT fum pe la racod, doar in timpul regenerarii. DPF-ul nu il dezactiveaza "un electronist" trebuie sa umble cineva care cunoaste. Cea mai eleganta dezactivare, este dezactivarea lui din ecu, si inlocuirea lui fizica cu o teava.

Adi G.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ok, cu o teava pentru fluenta gazelor, dar cu senzorii de pe el ce faci? Nu trebuie sa stea acolo?
Vorbesc, totusi, in necunostinta de cauza, inca nu am vazut efectiv ce e dedesubt.
O sa intru sub ea ca au inceput 'sa umble piticii slobozi' si nu mai am stare.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Tocmai de aia se face resoftare, ca masina sa "uite" de acei senzori,
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR