Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Gabriel04

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Sunt plin de spume. Nu este normal sã scoatã atâta timp fum. Este ceva defect. Am fost pãcãlit, pentru cã un memebru al forumului, piticu73, are aceeași problemã ca a mea. E tocmai aici este BUBA, pentru cã eu am cumpãrat mașina din BRAȘOV!
Vã vine sã credeți, și nu mi-a spus nimic nemernicul.
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Dacã e mare relantiul e clar ca se regenereazã.
Ce pot sa te sfãtuiesc,eu am renunțat definitiv la el și nu mai am probleme.
Am avut și eu aceasi problema se regenera nonstop,îmi umplea baia de ulei cu motorina.
Am fost la multe service-uri chiar și reprezenta toți zicea sa merg mai turat,dar în zadar.
  • Gabriel04

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Si nu sunt probleme la ITP? Consumul creste sau alte dezavantaje?
Multumesc din suflet, cã cineva îmi citește necazul. Îmi vine sã-l stâng de gât pe individul ãla.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Acum la itp fiecare se descurca cum poate.
La mine consumul a scãzut ff.putin cel puțin asa arata la bord,dar merge impecabil,nu mai am grija lui.Dacã te decizi sa renunti la el nu da mașina pe mana oricui sunt bãieți pricepuți aici pe forum.
Succes.
Skip ads

  • Gabriel04

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Mulțumesc frumos. O sã mã gândesc bine înainte.
Noapte bunã.
  • Gabriel04

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Doresc sã vedeti câteva fotografii cu fumul scos de Opel Zafira 1,7 diesel, 125 cp. Sunt disperat. Ieri a mers trei ore si nu s-a oprit din scos fum.
Ce sã mai fac?
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Daca oamenii de la EDS au spus asta: "Luni 08.05.2017, am fost la EDS (Theodor Pallady), și cei de acolo au fãcut o diagnozã la mașinã. Toate sunt OK, mai puțin filtru de particole, la care mi-au spucã, s-a umblat la el. Atât. Au spus cã trebuie sã merg turatã mai mult și asta e." eu nu mai inteleg nimic.
  • Gabriel04

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Având în vedere cã ieri 10.05.2017, am condus 3 ore sã-si facã regenerarea acest filtru (turatã la 3000, mers în afara Bucurestiului), si NU SI-A FÃCUT REGENERAREA, ce pãrere ai? La ora 22 am oprit-o si gata. Sã vãd ce fac cu ea?
O am de pe data de 05.05.2017!!!!!!!!!!!!!
Skip ads

  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Iti inteleg frustrarea si din ce ai scris pana acum deduc o singura solutie. Anulare dpf. Eu asta as face in locul tau ca pe viitor sa stau linistit.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Scoate filtrul, daca el e problema.
Cine de la eds a facut diagoza?
  • Gabriel04

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Mulțumesc frumos. Nu am dormit toatã noaptea.
Nici nu am înmatriculat-o, încã!
Am luat legãtura cu fostul proprietar și a zis cã-mi dã 200 euro, pentru reparații, ce spuneți? Știa de problemã, sau nu?
O sã cer sfaturi când sunt pregãtit pentru scoaterea DPF-ului.
Încã odatã, vã mulțumesc frumos.
  • Gabriel04

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Nu știu cum îl chemã. A spus cã restul la mașinã este ok, numai la DPF s-a umblat. Sincer sã fiu, nu am știut sã-l întreb atunci ce înseamnã, s-a umblat!
Am sunat la Opel Radacini Brașov, nu au vrut sã-mi spunã ce au fãcut la mașinã. Au spus sã mã duc cu ea la service aici, în București și verificã ei totul.
Ce spune-ți, sã mã duc?
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
La reprezentanta de duci degeaba: mai bine vorbeste cu fostul proprietar si vezi care e adevarata problema.
Nu cred ca Marius(eds) sa te lase asa cu ochii in soare.
Vorbeste cu el pt dpf off.
  • Gabriel04

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Am vorbit cu fostul. Spune cã la el nu s-a întâmplat nimic. M-am programat la Opel Rãdãcini. Am sunat la Brașov Opel, nu au vrut sã spunã nimic. Mâine dimineața sunt la service , apoi postez rezultatul.
Sper sã am vești bune. Dupã cât suferit, poate de schimbã ceva.
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@Gabriel04, si eu am o zafira exact ca a ta, chiar si culoarea, din august 2015 si a ajuns sa ma dispere si pe mine regenerarea DPF-ului, dar am observat ca atunci cand intra in regenerare, daca pastrez o turatie constanta de aprox. 2500 rot., aceasta se termina in 15-20 min., iar daca o tin la aprox. 3000 rot., regenerarea se intrerupe (se stinge LED-ul), sau dureaza foarte, foarte mult.
Incearca sa o tii turata aproape de 2500 rot. si vezi daca se opreste regenerarea dupa un timp, daca nu, singura solutie este anularea DPF, care la motoarele noastre costa in jur de 300€, iar tu daca primesti de la vanzator 200€, eu zic ca nu este un efort prea mare sa mai pui 100€ si sa-l anulezi. Poate iti da vanzatorul toti banii pentru anularea DPF-ului.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@Gabriel04 si eu iti recomand sa nu depasesti 2500 rotatii cand este in regenerare. Optim este sa ai turatia intre 2k si 2.5k. La Skoda daca depasesc 2,5k ture imi opreste regenerarea. Bag seama din postul colegului de mai sus ca la Opel e la fel. Daca doresti sa inlocuiesti dpf-ul, gasesti pe FB la rubrica bazar al grupului astra h un tip care dezmembreaza o astra din 2010 si vinde dpf-ul cu 500 ron.

Bafta
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pe de alta parte atata de mult fum alb ar putea avea alta cauza cum ar fi antigel in motor daca e fisurata garnitura de chiuloasa...
  • Gabriel04

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Sincer sã fiu, îmi este fricã de aceste artificii (scoaterea DPF) pentru cã plãnuiesc sã plec în Grecia și Bulgaria anul ãsta și am înțeles cã nu este legal acest lucru.
Am vorbit cu fostul și a spus cã la Opel Brașov, i-au gãsit ulei prea mult și la schimbat, avea 2000 km cu el. Deci este o problemã, cred eu. De asta sunt curios, de ce nu au vrut sã-,mi spunã la ce au umblat acești meseriași. Nu se aprinde nimic în bord, doar se simte, dacã am turația 2500, cã îi dã în nas.
Dacã se poate, aș încerca sã schimb DPF, acum abia aștept sã merg mâine cu mașina la Opel Radãcini București ( cel de pe B-dul. Timișoara).
Sã vãd cât costã un DPF, apoi sã iau o hotãrâre.
Ne auzim. Numai bine tuturor.
  • anutzu21us

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Gabriel, in momentul cand ai sa afli cat costa un dpf, ai sa dai foc la masina, ori il inlcuiesti cu altul sh ori renunti la el de tot.
Eu am avut si 130% dpf infundat, nu avea deloc astfel de fum. Incearca sa mergi la un service de cartier cu oameni priceputi, sa nu crezi ca reprezentantele sunt raiul masinilor, acolo dai bani si ramai cu ochii in soare.
Mergi la cineva care stie sa citeasca o diagnoza, cu siguranta mai ai alta problema nu doar dpf-ul.
Eu cand vad ca intra in regenerare, nici macar nu mai merg, o las pe dreapta la relanti, nu scoate fum, doar ca e foarte fierbinte zona de la esapament spate, cand termina regenerare, doau doua sprituturi scurte in 3000 de ture, scoate un nor negru si apoi bafta, 1000 de km nu mai am treaba.
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Nu am foate multa cultura in materie de mecanica dar nu inteleg cum cei de la EDS nu au constatat nimic defect in conditiile masini tale. Sa vina cu un rezultat concret, dpf dus, injectoare, egr, turbina, etc. sau sa staruie in a face verificari amanuntite... Te-au lasat sa pleci asa sau ai luat tu hotararea asta? Din ce am citit pe forum oamenii sunt foarte seriosi chiar mai devotati decat orice reprezentanta.
Sunt curios ce o sa spuna cei de la Radacini din Bd. Timisoara si de deznodamantul acestei realitati.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR