Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Petrom majoreaza de maine, pretul la benzina cu 1600lei pe litru si motorina cu 1.700 de lei, litrul.


Ultima modificare facuta de Mircea KDT la Lun 04 Apr, 2005 5:09 pm
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Nasol... Confused ...dar nu tragic...in fond au zis ca vor sa ajunga la cotatiile europene iar dupa ce vor face asta sa vezi ca at or sa mai scada preturile.....
Da pana atunci ...tot noi avem de tras... Crying or Very sad
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Scumpirea e cauzata de majorarea accizelor la carburanti.....
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sa vezi cozi la statii in seara asta. o sa incerce lumea sa mai amine 2-3 saptamini beleaua umplind rezervoarele. oricum petrom maninca rahat. daca ar face publica structura pretului ar merge direct in puscarie.
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu cred ca exista altii care sa o merite mai mult.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
da sa-i freq cu scumpirile lor , cand aud ca creste pretul la benzina sau motorina numa imi fac asnge rau Laughing oricum yo m-am scos , am gasit asear` o conducta , acuma ma alimentez direct de la sursa Twisted Evil Laughing Laughing Very Happy Smile
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu fi rau, ia-ne si pe noi. Laughing
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Baaaaaaaah! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Cum m...ii ma-..ii la noi in Romania au adus astia motorina la acelasi pret cu benzina ?!?!?!?!?
Trebuie facut un comando si impuscati cativa incepand cu directorii petrom!
In orice tara civilizata exista o diferenta (vezi aici : http://www.touring.be/fuel/fuel00.asp ), numai la noi e pe invers!
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu m-ar mira ca in doi-trei ani sa nu mai ai loc dimineata pe Magehru de biciclete, triciclete sau alte mijloace de transport made in China. Smile
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Rompetrol anuntase o scumpire de 2000-3000 lei.
VectraDTI, sunt unele tari in care motorina este chiar mai scumpa decat benzina (tarile nordice).
Si in restul europei diferenta la pret intre motorina si benzina este foarte mica, asa cum este si in Romania.
Oricum eu astept proteste si greve ale transportatorilor nu din cauza scumpirii in sine ci din cauza apropierii pretului motorinei de benzina.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Calculu' pe care si-l fac imputitii astia de guvernanti este urmatorul:
1. Consumu' de motorina nu poate sa scada pt. ca TIR-urile, basculantele, betonierele etc. tre' sa mearga;
2. Dacia inca nu a fost in stare sa ofere ceva demn de luat in seama la capitolul diesel (si blatul cu Renault e mare).
asa ca...
  • mirciulica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: baia mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
mergeti si va faceti rost de bonuri de motorina. se dau acuma bonuri de motorina pt agricultori. prindeti pe unu care are ceva pamint arabil - bunici par ex. - si nu prea au nevoie de toata cota, si un bon valoic e cu 5000 /l mai ieftin. e un pont pt diselisti.
Nu uitati in fiecare primavara incepe cuponiada!! de ce sa nu profitam si noi care putem!
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
am bunici Smile , care au pamant Very Happy , spune ce si cum ... Laughing
  • mirciulica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: baia mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
deci - trebuie sa mergi la primaria pe raza caruia se afla pamintul arabil. de acolo se da o hartie cu cotele de motorina in f de cit pamint arabil detii. se da acuma motorina pt arat, semanat si alte lucrari de primavara. cu hirtia respectiva de la primarie eu am mers la directia agricola de la noidin baia mare si mi-au facut o adeverinta cu care mergi la orice sucursala peco - petrom - si ti se dau bonuri valorice de motorina. unele judete am inteles ca dau acele bonuri valorice de la primaria de la care ai scos hirtia cu cotele de motorina. in fine pe acele bonuri poti scoate motorina cu 5000 mai ieftin decit valoarea din peco.
Sper ca am fost explicit. daca nu apeleaza la tel meu, e pe subiectu cu telefoane si iti dau mai multe detalii.
Ideea e ca doar proprietarul pamintului respectiv poate sa faca hartiile la primarie dar de scos le poti scoate si tu.
eu am reusit. am 290 de l de motorina!!! o sa dau o parte si bunicilor clar dar o sa mai "ar" si eu un pic prin oras cu masinutza mea Twisted Evil
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
cred ca in curand combinatia perfecta ar fii matiz + motocicleta Laughing Laughing
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Voi nu vedeti ca la nivel mondial comertul masini-petrol e in stransa legatura? iar interesul guvernelor nu e sa scada consumurile specifice ale masinilor pt. ca asta aduce bani. Plus ceea ce fac americanii in combinatie cu OPEC de vor sa aduca barilul de petrol la 100 USD, de 5 ori mai mult ca acum 6 ani. Ideea este ca atat cat mai tin resursele de petrol, sa se stoarca maxim din ele si abia dupa aia sa se introduca combustibili alternativi, noi tehnologii etc.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
interesanta teorie si eu ma intreb de ce intarzie introducerea de noi tehnologii pe piata, citisem ceva de Prius si imi placuse...
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@ingineru : te contrazic:
1.industria petroliera alimenteaza industria auto cu maxim 5% din capacitate, restul este folosit in procese industriale (marea majoritate in industria energetica s industria chimica)
2.studiile arata ca resursele de titei in momentul de fata vor mai fi disponibile astfel:
a.10 ani fara nici o investitie
b.20 ani cu investitii medii
c.25 ani cu investitii majore, nejustificate insa.
intr-adevar, tehnologii alternative pentru industria auto (energie generata electric sau prin descompunerea hidrogenului,sau chiar energie solara, etc) exista de peste 20 ani, ele nu au fost folosite inca din alte motive, nu din cauza ca ar da peste cap industria petroliera
asa ca pregatiti-va sa va bagati masina in priza peste ceva ani.
concluzia o trageti voi ! Sad
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Mai naspa este cu industriile producatoare de materiale sintetice.

Eu stau si ma intreb, nefiind chimist: cand s-o termina petrolul, din ce o sa se mai fabrice plasticele, cernelurile, vopselurile, etc, etc, etc? Rolling Eyes

Cat despre masini: intr-adevar, deja cine se gandeste sa investeasca intr-o masina pe benzina/motorina ar fi bine sa stie ca nu o va putea tine mai mult de 10 ani (pentru cei de moda veche). Atat din cauza preturilor, cat si din cauza trecerii la alte tehnologii.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Stiu, toti zic ca alte tehnologii sunt f. scumpe; orice e f. scump atata timp cat nu e fabricat in serie; uitati-va cat costa un autoturism conventional prototip... Iar ponderea benzina/motorina in ind. petroliera o fi sub 10% dar oare profitul e repartizat la fel? Ce profit se scoate din mase plastice de ex. si ce profit iese din benzina? Realitatea e ca nu se doreste inca trecerea la altceva pt. ca altfel statele puternice ar subventiona astfel de proiecte...Iar solutiile hibride gen Toyota Prius sunt frectii pt. ca doar prelungesc agonia.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR