Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Si ce o sa faca, o sa ne ia caii de la bicicleta Rolling Eyes
Skip ads

  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vad ca moderatorii,au sters celebrul ,VS ,logan prestige 1.6 16v-opel clasic 2 !...pacat..era tare de tot.. Sad ..aici,ca sa imi dau si eu cu parerea,cred ca FORD,prin modelul,Focus 2 cu face lift,este undeva la granita dintre real,si ireal...greu de egalat,de concurentii directi!adica Astra H ,Skoda Octavia,sau Renault Megane!...momentan tin baietii la pret,ca este model nou,dar...am intrebat la dealer...vor scoate in curind o serie configurata din fabrica,care va avea si un pret competitiv! asa ca o chestie,am inteles ca va avea,in standard,ceea ce place romanului:proiectoare ceata si culoare metalizata! in rest vine cu AC,ABS+EBD,radio CD,CB,..etc+discuri pe spate!...Dacia pregateste in a doua jumatate a anului...noul Logan 2,sedanul cu un puternic face lift!.....daca le da prin cap sa puna motorul 1.4 16v si 100cp,pe noul Logan..la 975 kg cit are greutate...va fi pericol mare!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
romeodr a scris: noul Logan...va fi pericol mare!

Cu asta ai dreptate. Laughing Acum ai de gand sa transformi topicul asta in acelasi rahat in care era cel care a fost sters? Rolling Eyes Deschide un topic nou la Discutii generale, NU aici pt ca aici se discuta lucruri serioase si povesteste acolo pana nu mai este loc pe server. Wink
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:
romeodr a scris: noul Logan...va fi pericol mare!

Cu asta ai dreptate. Laughing Acum ai de gand sa transformi topicul asta in acelasi rahat in care era cel care a fost sters? : Deschide un topic nou la Discutii generale, NU aici pt ca aici se discuta lucruri serioase si povesteste acolo pana nu mai este loc pe server. Wink
.....faptul ca Ford bate tot,momentan....este treaba serioasa???sa inteleg???....ai tu asa o parere, Confused??!!! ,....daca motorul acela 1.4 16v si 100cp este ,,rahat,, pentru tine!!!!...afla ca daca il pun astia de la Dacia,pe Logan....cum crezi ca poti compensa 200 kg ,minus!!!!...eu nu am de gind nimic,apropo,tu vad ca esti....violent in limbaj!!!
Skip ads

  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
distrugi fiecare topic in care e mentionat loganul...are dreptate
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am o propunere cat se poate de serioasa.

Hai sa nu mai raspundem la nici un post de-a lui romeodr, sa ii dam un IGNORE total. Eu am sa fiu primul si promit cu mana pe inima ca nu ii mai raspund niciodata pe acest forum, indiferent cat de serioasa e problema lui.

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Asa am zis si eu ca nu mai insist si ii dau pace dar vad ca persista, a gasit alt topic... Domn' profesor imi pare rau ca te'ai ofuscat, nu a fost intentia mea sa fiu "violent in limbaj" Laughing Cand am zis "aici" ma refeream la sectiunea "Opel VS..." din partea mea poti sa lauzi loganul cat vrei dar la discutii generale nu aici. Si asta pt. ca in aceasta sectiune ne place sa aducem argumente nu povesti cu pesti.
PS: Stiu ca ai benzina dar o sa te rog sa imi spui cat costa un filtru de motorina pt. logan. Twisted Evil
  • oltean_d

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 1.8 140cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
as dori sa imi exprim si eu o parere vizavi de logan. eu am unul de 2 ani de zile si masina la banii pe care i-am dat pe ea e o masina corecta.
in februarie mi-am dat comanda pentru un opel si ca sa ma decid care dintre ele astra sau vectra am facut un test drive de vreo ora cu vectra si de vreo jumatate cu astra. nu exista comparatie intre ele si logan. dar eu acum vorbesc de masini noi.
la cei 10mii de euro ai tai nu poti compara masini noi.
acum alta chesti cumnatul meu si-a cumparat cam in aelasi timp cu mine un rover 75 sh (a se intelege masin straina) din 2001 cam cu aceeasi bani pe care i-am dat eu pe logan. pot zice ca loganul nu se compara cu aceasta masina (evident roverul e la clasa medie), dotari finisaje interioare super. in doi ani de zile nu a avut probleme majore cu masina.
chestia sta cam asa la sh trebuie sa ai noroc de masina. per ansamblu s-ar putea sa iesi mai bine decat cu loganul si ai avea si un plus de imagine.
pe de alta parte cum ziceau altii la logan ai 3 ani garantie si daca tu nu ai avut probleme cu loganul eu am cateva da mici (a se vedea zgomote interioare). cineva zicea ca loganul nu are frane. eu zic ca e gresit. ideea a aparut datorita cauciucurilor ieftine care nu aveau aderenta. eu am un logan cu abs care a venit echipat cu cauciucuri michelin. eu zic ca franele la varianta abs sunt chiar bune. n-as putea zice f bune dar sunt bune. a intrat de vreo 2 ori abs si la mine si chiar se vede.
totul depinde de tine. tu o sa conduci aceasta masina si tu o sa fii multumit sau nu de ea. sunt multe chestii pe care trebuie sa le iei in considerare si multe care le vei descoperi dupa.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai... Roverul este o firma "orfana", nu asi risca sa cumpar un SH de la ei...
In alta ordine de idei, nimeni nu sustine ca Loganul este ultima dintre masini, ci doar ca exista variante mai bune...
Din punctul de vedere al fabricantului este chiar un mare succes... masina special creeata pentru pietele "sarace", facuta din componente uzate moral si plasticuri de cos de gunoi, cu piese de schimb practic la fel de scumpe ca si masinile "demne" sa se numeasca Renault, nici un producator nu a reusit inca (dar... vin chinezii din urma si rezolva totul...)
O masina cu un comportament rutier perfect "echilibrat" cu puntea din spate de Clio (masina cu "curul" cu 80 de cm mai scurt) iar cea din fata de Nissan Micra (masina cu vreo 350 de kg mai usoara) Embarassed
Cat despre masinile SH, ceea ce nimeni nu "accepta" este ca o masina de ocazie BUNA se ia de la mama ei din Jermania, nu de la janghinele mafioase din piata de vechituri... Pana cand romanii isi vor schimba jegurile intre ei in circuit inchis avand ca sigurul "input" samsarii, masinile de ocazie vor fi niste calamitati... Twisted Evil
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Pai... Roverul este o firma "orfana", nu asi risca sa cumpar un SH de la ei...
In alta ordine de idei, nimeni nu sustine ca Loganul este ultima dintre masini, ci doar ca exista variante mai bune...
Din punctul de vedere al fabricantului este chiar un mare succes... masina special creeata pentru pietele "sarace", facuta din componente uzate moral si plasticuri de cos de gunoi, cu piese de schimb practic la fel de scumpe ca si masinile "demne" sa se numeasca Renault, nici un producator nu a reusit inca (dar... vin chinezii din urma si rezolva totul...)
O masina cu un comportament rutier perfect "echilibrat" cu puntea din spate de Clio (masina cu "curul" cu 80 de cm mai scurt) iar cea din fata de Nissan Micra (masina cu vreo 350 de kg mai usoara) Embarassed
Cat despre masinile SH, ceea ce nimeni nu "accepta" este ca o masina de ocazie BUNA se ia de la mama ei din Jermania, nu de la janghinele mafioase din piata de vechituri... Pana cand romanii isi vor schimba jegurile intre ei in circuit inchis avand ca sigurul "input" samsarii, masinile de ocazie vor fi niste calamitati... Twisted Evil
...puntea fata este adaptata dupa modelul clio,iar spate,dupa modelul modus!!!!....
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Am o propunere cat se poate de serioasa.

Hai sa nu mai raspundem la nici un post de-a lui romeodr, sa ii dam un IGNORE total. Eu am sa fiu primul si promit cu mana pe inima ca nu ii mai raspund niciodata pe acest forum, indiferent cat de serioasa e problema lui.
....stai linistit,omule!!!!,de unde atita frustrare???..sunt doar niste ,amarite de masini..!!!
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pystha a scris:distrugi fiecare topic in care e mentionat loganul...are dreptate
..nu inteleg,faptul,ca am adus ,anumite argumente,reale si de bun simt in favoarea unei masini,de altfel ff ok,inseamna ca distrug???ce???faptul ca nu aveti,voi, argumente,de nici un fel,..este foarte frustrant!!!..aveti asa o idee fixa gen,...cine nu este cu noi ,este impotriva noastra..!!!..atunci nu mai faceti topicuri,gen VS,.......
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Romeodr, hai sa facem un targ avantajos... eu nu ma bag la sport, tu nu te bagi la mecanica... Twisted Evil
Clio 3, Modus, Nissan Micra, Logan, au aceeasi platforma, cu doar cateva reglaje specifice...
Cu alte cuvinte, "aceeasi Marie, dar cu alta palarie" Smile
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pai de ce te miri asa de postul lui dodo?, doar chiar tu spuneai ca acel studiu arata ca soferii de opel sunt frustrati, violenti etc... nu te astepta la bine dom' profesor.

defapt, credca l-ai lasat fara argumente, sau s-o fi dat cu un logan.....frate frateeeeeeee... Smile)
  • Darth-Claudiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Iar despre Focus (pe care nu am condus-o niciodata, de altfel) un "proverb" german:

" PLECI DU FORDU', VII CU TRENU' "


Du-te la un test drive cu New Focus in Romania si ia-ti bilet de tren pana in Germania!

Recomandare: de evitat diesel-urile de la Ford, benzinarele sunt super ok!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nici picat cu ceara... Twisted Evil
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
sunt super ok deci sunt super eh sau super cat de cat?
ca vreau sa-mi fac o parere...
  • Darth-Claudiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
vladf a scris:sunt super ok deci sunt super eh sau super cat de cat?
ca vreau sa-mi fac o parere...


Intra si tu pe clubford.ro si vezi cam cum sta treaba cu motoarele pe benzina...nu-s probleme acolo. Ca sunt probleme la diesel asta e alta poveste dar sunt probleme "clasice" si remediabile in conditii similare ca la Opel...
(Eu sunt posesor de Focus pe benzina...si n-am avut nici o problema de nici un fel in 55.000 km).
Oricum...inainte de a emite pareri trebuie sa cercetezi, sa vorbesti cu posesorii si sa conduci tu...sunt fordist pur-sange dar asta nu inseamna ca nu apreciez ce face/incearca sa faca Opel...o masina accesibila la pretul de achizitie, fiabila si accesibil de intretinut! Dar nu-i am la inima deloc pe aia radicali care in 99% din cazuri vorbesc din auzite si habar nu au ce vorbesc Rolling Eyes
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dar eu nu am comentat nimic de ford, dinpotriva daca ai rabdare sa citesti ceva posturi mai vechi ai sa vezi ca mai contraziceam lumea care emitea teorii de genul "am avut ford focus si cand am iesit pe poarta dealer-ului a crapat motorul"(exagerare) cu care nu sunt deloc deacord.
se pare ca toti au cel putin 2(nu unul) prieteni sau cunoscuti care au patit-o fie cu ford, fie cu vw sau reno...depinde de situatie.

mie imi induce fraza "super ok" putina confuzie...atat Razz
  • Darth-Claudiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
vladf a scris:dar eu nu am comentat nimic de ford, dinpotriva daca ai rabdare sa citesti ceva posturi mai vechi ai sa vezi ca mai contraziceam lumea care emitea teorii de genul "am avut ford focus si cand am iesit pe poarta dealer-ului a crapat motorul"(exagerare) cu care nu sunt deloc deacord.
se pare ca toti au cel putin 2(nu unul) prieteni sau cunoscuti care au patit-o fie cu ford, fie cu vw sau reno...depinde de situatie.

mie imi induce fraza "super ok" putina confuzie...atat Razz


Vlad, nu m-am referit la tine...eu am scris la modul general Very Happy pentru ca eu cautam ceva pe acest site si intamplator am vazut cateva opinii aberante fata de Ford. Tu chiar nu intri in categoria celor care au aberat Nu!

Crede-ma, motorul pe benzina e fiabil, recomandabil sa-l eviti pe cel de 1.4 ca e prea slabut, 1.6 iti faci treaba cu el iar cu 1.8 (Zetec-urile de pe FF1 si Duratec-urile de pe FF2) si 2.0 l iti poti permite si un stil de condus mai agresiv. Consumurile sunt in jur de 10% in Bucuresti si 7.5% in extraurban fara sa mergi la consum. Eu cu motor de 1.8 am scos 8.5% de la Bucuresti la Gura Humorului (concediul de Paste) si nu am mers la consum, am depasit la greu pentru ca a fost drum destul de lung.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR