Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • cornelp

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut colegilor forumisti,

As aprecia un sfat referitor la alegerea celui mai bun traseu intre Constanta si Baile Tusnad, unde am hotarat sa petrecem cateva zile din concediul pe 2007.
Ma gandeam la urmatorul traseu: C-ta....Cernavoda...Slobozia...Buzau (pe E85 sau DN 2C)...DN 10....Sfantu Gheorghe...B. Tusnad. Credeti ca este o alegere buna? Astept pareri in special despre starea drumurilor...

Oricum, daca aveti alte rute mai bune, sunt binevenite.
Si apropo, pentru cei care au mai fost pe acolo, cum este statiunea Baile Tusnad si cam ce se poate vizita in zona ?

Mersi anticipat pt. sfaturi/opinii.
Skip ads

  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Statiunea Baile Tushnad este una linishtita din cate am vazut eu.
Cea mai importanta atractie turistica ar fi Lacul Sf Ana, dar mai sunt si trasee turistice prin zona. Daca nu ai inca cazare iti pot recomanda o pensiune unde am stat noi anul trecut si ne-am simtit bine...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pe DN2C am fost o data si nu imi mai trebuie: vaci, carute, gaste, gaine, rate, ... In plus, ruta are 420km, nu e asa scurt drumul cum pare.

Eu as recomanda Constanta - Bucuresti Centura - Ploiesti - Brasov - Sf. Gheorghe - Baile Tusnad, traseu de 440km. Totusi as avea o mica retinere intre Ploiesti-Brasov, a plouat foarte mult si se circula greu pe acest tronson (cel putin asa se vede la televizor). Oricum, castigi mult mai mult pe A2 decat pierzi pe Ploiesti-Brasov.

Alternativa este Constanta - Urziceni - Buzau - Sf. Gheorghe - Baile Tusnad, traseu de 440km. Singura necunoscuta e DN10 (Buzau-Harman), nu stiu nimic despre acest drum. Daca cineva poate confirma ca acest drum e ok, s-ar putea sa fie o solutie mai buna decat cea prin Bucuresti: ocolesti traficul de pe Constanta-Fetesti, centura Bucuresti si Ploiesti-Brasov.
  • gyurimagyar

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2000 Y20DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Acum doua saptamini am venit de la mare pe ruta:Constanta-Harsova-Slobozia-Urziceni-Albesti Paleologu-Ploiesti-Brasov(DN1 nu este o problema in cursul saptaminii)-Sf.Gheorghe-Tusnad.Drumul este foarte bun. De vizitat lacul Sfinta Ana si imprejurimi; de gustat colacul secuiesc!

Concediu placut!
Skip ads

  • cornelp

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

E ceva ce am omis sa va spun.... Ma gandeam la ruta aceea deoarece este prima mea iesire in tara cu masina (am asteptat dragutul de Opel, cu vechea dacie nu aveam curaj..) si voiam sa evit centura Bucurestiului si orasele Ploiesti / Brasov din motive de aglomeratie si (presupuse) dificultati de orientare.

Cyclops, chiar m-ar interesa o pensiune la care merita sa te cazezi in B. Tusnad cu familia.
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@cornelp: ai mesaj privat Wink
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
sincer in Tusnad nu ai ce vedea.totul e terminat fara nici un punct de distractie.am fost acum 2 saptamani si....super naspa.super frumos e la lacul sf ana si la balvanios.super preturi si la cayare si mancare.cu maghiara e mai naspa.noi suntem minoritari acolo.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR