Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • stefan_dinca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut baieti! o Mare rugaminte am la voi...sunt de curand posesorul unui Opel Astra Bertone Coupe Cabrio... am luat masina in super stare tehnica..insa o mica problema ..are prelata putin rupta..nu e nici un fel de problema nu intra apa nimic..insa se vede foarte urat..aveti careva idee unde anume o pot repara inlocuii sau ce anume sa ii fac? Cineva ma sfatuit sa ii fac full casco si sa o rup eu noaptea in parcare..credeti ca e o solutie asta? Astept orice fel de sugestie!
Cu respect!
Skip ads

  • walker

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1969 25H
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cand se incheie polita casco masinii i se face o inspectie de risc .....................deci nu prea merge
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Plus ca daca faci treaba asta si esti prins ti se face dosar penal pentru incercare de fraudare. Niciodata nu stii cum trece o masina de politie in patrulare.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ce an e masina ?
De cusut am inteles ca nu merge figura . Alt soft top am inteles ca ajunge pana la 2500 . Pe de alta parte mare grija la ce dealer il dai jos ca mai spunea cineva pe forum ca i-a dat jos la Constanta soft topul si n-au mai stiut sa-l mai faca la loc . A trebuit sa sune pe altcineva cu alt cabrio !
Skip ads

  • stefan_dinca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Ce an e masina ?
De cusut am inteles ca nu merge figura . Alt soft top am inteles ca ajunge pana la 2500 . Pe de alta parte mare grija la ce dealer il dai jos ca mai spunea cineva pe forum ca i-a dat jos la Constanta soft topul si n-au mai stiut sa-l mai faca la loc . A trebuit sa sune pe altcineva cu alt cabrio !



Nu inteleg ce vrei sa spui....chiar nu se poate remedia problema? si costa 2500,mil,eur? Apropo,masina e din 2003.
  • stefan_dinca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
walker a scris:Cand se incheie polita casco masinii i se face o inspectie de risc .....................deci nu prea merge



In ce consta inspectia de risc..asta nu cred ca ar fii problema cu politia..e clar ca o pun intr un loc fara lumina ...si acum pe bune..sa ti se taie prelata in parcare este foarte posibil,casco nu asigura actele de vandalism? stiu ca se fac anumite pachete de asigurari si sigur este una care acopera si acest fel de distrugeri...nu inteleg care e chestia cu inspectia asta de risc..
  • stefan_dinca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Chiar Nu mai are nimeni nmic de zis..nu mai vine nimeni cu nici u sugestie....
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pai poti s-o pui intr-un loc fara lumina, p-aia de la politie nu-i intereseaza ca ai prelata taiata - asa le spui, asa iti dau dovada - dar declari pe propria raspundere ce/cum s-a intamplat.

problema e, cum s-a spus mai sus, ca la casco mai intai se uita aia la masina sa vada daca e zgariata, lovita, parbriz crapat, are prelata rupta sau cum or mai fi masinile noastre = inspectie de risc. se consemneaza in polita si se face asigurarea (cu asigurare de persoane, fransiza, vandalism etc), dar la eventualele probleme aparute ulterior la prelata, in cazul tau, nu vei fi despagubit.

Sad
Skip ads

  • stefan_dinca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Chiar nu stiu ce sa fac...am tot intrebat..nu stie nimeni unde si cum pot repara prelata..da e aiurea chestia asta cu casco....sa fie taiata in parcare chiar se poate intampla...atunci cum se procedeaza..astept totusi poate mai stie cineva ceva...
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ma gandesc sa o maschezi cumva (lipesti ceva peste) si acolo unde este rupta si in alta parte, sa fie simetrica treaba, in acest fel nemaivazandu-se nimic in momentul in care inchei polita casco.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De ce nu faci ceva poze sa vedem si noi?
poate dupa aia iti dam ceva solutii, sa nu prea putem discuta la concret.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
sau faci rost de alta prelata de la un prieten cu masina la fel, o pui pe masina, faci polita casco si apoi .......... se poate rupe a ta

dar e complicat si noi nu incurajam astfel de "combinatii"

Nu!
Skip ads

  • stefan_dinca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am sa fac niste poze si o sa vi le arat... Multumesc mult pentru sugestii! Si inca o chestie,ce service imi recomandati pentru o revizie la mecanismul de capotare si decapotare..face urat..cred ca pierde ulei pe undeva pentru ca in clipa in care incerc s ao capotez incepe se aud 2 beep uri se se opreste.apoi apas iara butonul de decapotare'capotare si merge iara dar foarte greu..m am uitat eu pe acolo si se vede ulei..ce ma sfatuiti sa fac? unde s ao duc?
multumesc inca o data!
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am vazut masina lui Stefan si pot spune ca el a fost un pic cam drastic. Prelata lui nu este rupta, este doar zgariata/julita de la niste crengi (practic nu este perforata integral) doar suprafata termoizolanta este zgariata cuneiform. Deci nu exista absolut nici o modalitate de a lipi pe ea ceva sau de a ascunde acest defect, mai ales ca se afla in dreptul prinderii de parbriz.

Cat despre problemele de capotare/de ... eu tind sa asigur pompa hidraulica, care nu e dusa inca .. dar nici numai are viata lunga. Am inteles de la un prieten ce poseda un Saab 9-3 soft top ca acest timp de pompe se pot reconditiona, fara sa fie nevoie inlocuirea propriu-zisa a lor, dar din pacate nu mi-a spus si unde ...

O alta problema pe care mi-a zis-o el referitor la problemele tale de capotare, ar fi bateria, adik sa aiba o putere prea mica, nu suficienta pentru a capota masina, dar avand in vedere ca stiu ce baterie ai si ce vechime are .. m-as cam indoi. A facut la fel si pana sa schimbi bateria?

Esti OFF TOPIC da click pe pliculetzul de sub post-ul meu si da-mi un mesaj PM in care sa-mi spui daca ne mai intalnim sa facem treaba aia si cand... ca sa stiu ce sa fac.

Bafta in continuare!
  • stefan_dinca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult baietii! Am rezolvat problema! Am fost cu masina la di bas si mi s aspus ca nu e nici un fel deproblema daca e asa julita prelata..deci..totul e ok..caty despre problemele la capotare/decapotare am rezolvat si asta! Am schimbat uleiul din pompa hidraulica si acum merge super! isi pierduse din proprietati si nici nu mai era la nivel...totul e ok acum! inca o data multumesc!
  • florinm

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
www.eurotop.de
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR