Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • ibmm

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2001 z1.2xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
sal
la mine nu merge inchiderea din cheia masinii de cand mi am pus alarma.am schimbat bateria ledul rosu se aprinde sincronizare nu isi face.posibile cauze care ar fi?
Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Nu ti-au pus alarma bine?
  • ibmm

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2001 z1.2xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
ba da au montat alarma f bine bateria noua era descarcata acum am montat alta si merge f bine dar tot nu isi face sincronizarea.
  • ionturburan

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Buna. Nu mi se mai deschid usile din butonul de la telecomanda ci doar din cheie. Cand dau pe buton sa se deschida usile se misca butoanele de blocare/deschidere de la usi de mai multe ori dupa care usile raman tot inchise. De inchis se inchid usile de la telecomanda. Ce sa se fi intamplat?
P.S. Bateria de la telecomanda este in regula.
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu cred ca ai o problema la actuatorul (motorasul) din usa soferului.Cand deschizi cu cheia,acesta descide usa mecanic.Cu comanda eelctrica nu merge,iar sistemul sesizeaza ca usa nu s-a deschis,incercand de cateva ori,fara sa reuseasca.Trebuie demontata fata portierei si vazut care e problema.
Vezi sa nu cumva sa se agate tumburusul (butonul) de pe usa cand se ridica.
  • ionturburan

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca ar fi motorasul nu ar merge nici inchiderea din telecomanda. Ori cand apas pe butonul de inchidere se inchid toate usile din prima, fara probleme. Butonul de la usa nu se agata in nimic. Ce ar putea fi?
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Acel motoras poate sa mearga altfel la deschidere,in plus,are si niste contacte care-i spun modulului electronic de comanda daca s-a deschis sau s-a inchis.Probabil ca la deschidere nu face cursa completa.
  • LUCK72

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Va salut stimati colegi. Am un Corsa C din 2001 cu 3 usi luat de curand. Masina nu are inchidere centralizata. Astazi am incercat sa montez una aftermarket insa se pare ca broastele masinii nu permit fiind capsulate. Ce solutii as mai avea in acest caz? Multumesc mult pentru orice sugestie avizata!
Skip ads

  • dda

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2007 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2011

  • Mesaj Privat
la motorasele afterm.le gasesti o pozitie in afara broastei masinii.eu in prima faza am fost la un electrician de service si acum dupa un an am desfacut singur sa le refac pozitiile de montaj.sunt cateva fotografii cu montaj de inchidere aftermarket in sectiunea electrica.sa ai grija totusi de unde alimentezi,unde legi firele la semnalizari.eu am pus aftermarket si intretimp am facut rost de originale.dar spre prostia mea nu am tinut cont ca dezechiparile electrice de usi de pe masini din anglia nu se potrivesc cu ale noastre.motorasele din anglia sunt invers decat la noi.adica cel din dreapta e la ei principal.de potrivit la pozitie vine foarte bine.atata doar ca trebuiesc mutate firele in plus din stanga in dreapta.sau mai poti lasa asa montajul dar nu stiu daca pot folosi motorasul doar ca motoras simplu.vezi aici cum se monteaza https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=26902


Ultima modificare facuta de dda la Dum 03 Nov, 2013 10:56 pm, modificat de 14 ori in total
  • LUCK72

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc, o sa ma documentez mai bine...
  • LUCK72

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Va salut din nou. Am urmarit link-ul recomandat si am vazut diferenta fata de masinuta mea : la mine tija care merge sus este intr-o teaca de plastic (nu permite sa se lege nimic la ea) iar broasca usii este capsulata intr-un plastic negru. Exista o rezolvare in acest caz?
  • dda

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2007 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2011

  • Mesaj Privat
este.maine o sa fac ceva poze ca inca sunt la capitolul reparatie inchidere aftermarket
Skip ads

  • makay05

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
dragi corsari cine poate sa imi zica si mie unde se afla modulul de inchidere centralizata la un corsa c motor 973 cm. multumesc
  • greedy2009

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2013

  • Mesaj Privat
@makay05 in stanga sub volan, unde e spatiul ala, se scoate plasticul, are niste cleme.
  • greedy2009

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2013

  • Mesaj Privat
eu l-am schimbat, dar pozitionarea e aceeasi, imi cer scuze ca nu am putut sa fac niste poze mai clare dar am o rabla de telefon Smile












  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
De ce l-ai schimbat? Cum e prins? E un modul conectat pur si simplu la o mufa sau mai este prins in vreun fel de caroserie? Ma intereseaza ca si eu presupun ca la Corsa mea modulul e defect, dar nu stiam unde sa ma uit dupa el, nu stiam macar cum arata ca sa stiu macar ce caut. Ai idee daca caut la dezmembrari pot sa iau orice modul de Corsa sau depinde de varianta masinii (Elegance...etc)?
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
greedy2009 a scris:eu l-am schimbat, dar pozitionarea e aceeasi, imi cer scuze ca nu am putut sa fac niste poze mai clare dar am o rabla de telefon Smile

Eu nu pot vedea pozele...imi intra alt link peste.Se intampla doar la mine,sau au patit-o si altii?
  • greedy2009

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2013

  • Mesaj Privat
G.i.M. a scris:De ce l-ai schimbat? Cum e prins? E un modul conectat pur si simplu la o mufa sau mai este prins in vreun fel de caroserie? Ma intereseaza ca si eu presupun ca la Corsa mea modulul e defect, dar nu stiam unde sa ma uit dupa el, nu stiam macar cum arata ca sa stiu macar ce caut. Ai idee daca caut la dezmembrari pot sa iau orice modul de Corsa sau depinde de varianta masinii (Elegance...etc)?



Cand am cumparat masina in urma cu ceva ani, aveam probleme cu cheile, erau butoanele rupte...si m-am gandit sa schimb modulul cu totul si sa pun altul cu cheii briceag (mare greseala erau niste chinezarii), intre timp am reparat cheile originale si am constatat ca merg cu modulul aftermarket. Acum am modulul asta chinezesc si cheile originale.

Deci daca ar fi ca la mine, cumperi un modul din asta chinezesc il montezi si ar trebuii sa mearga si cu cheile originale.

La montat un prieten in parcare, mai mult nu stiu.

Eu zic sa iti iei ceva in genul asta, cu alarma. Scapi cu 100 de Ron + montat si ai si alarma.

http://www.okazii.ro/acceso...alarma-a136205909


Ultima modificare facuta de greedy2009 la Dum 10 Nov, 2013 6:17 pm, modificat de 4 ori in total
  • greedy2009

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2013

  • Mesaj Privat
danpet a scris:
greedy2009 a scris:eu l-am schimbat, dar pozitionarea e aceeasi, imi cer scuze ca nu am putut sa fac niste poze mai clare dar am o rabla de telefon Smile

Eu nu pot vedea pozele...imi intra alt link peste.Se intampla doar la mine,sau au patit-o si altii?


Cand dai click pe poza se pare ca se deschide poza impreuna cu niste reclame mai deocheate si trebuie sa confirmi ca ai peste 18 ani. Nu stiu sa le pun in alt mod. Uite aici un link, oricum nu se vad foarte bine.

http://www.girlshare.ro/32981161.4
  • nicolae.ionita

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara si bine v-am gait,
Proaspat convertit la o corsa din 2001 ,incerc sa obtin" flori de mucegai" , mai exact am sa incep cu lucruri simple si deja discutate, dar fara un final concludent..cel putin din orele de lectura pe acest forum, pana sa ma , inregistrez ca sa intreb direct.
Am citit cate ceva despre aceasta inchidere ..problema pe care o am si eu ,iata simptomele:
A.
-introduc cheia in butuc ,intorc spre stanga ,deblochez siguranta,imediat butucul revine in pozitie inchis cu tot cu cheie,blocand siguranta.
-a doua incercare , descuie si ramane descuiat , la a doua comanda se deblocheaza toate usile.
B.
-uneori dupa ce am descuiat, daca nu deschid usa sofer imediat si ferm, am experienta coborarii sigurantei cativa milimetri cat sa nu mai pot deschide usa , varianta fiind blocarea si deblocarea usilor din nou.

A
Inchiderea de pe cheie .
Precizez ca am desfacut telecomanda, in ea era apa, (apa nemteasca Smile ),am curatat, uscat ,relipit butoanele , verificat ,se aprinde beculetul rosu de pe chei ,cand apesi inchidere clipeste cu o frecventa constanta, cand apas butonul deschide , clipeste doar odata (doresc sa imi spuneti daca este normal).

B
Reactia cu comanda de pe cheie .
La comanda deschide , se deblocheaza si apoi se blocheaza instant , nu ramane deschisa niciodata.
-deschid din cheie , si comand inchiderea din butonul de pe cheie , aceasta functioneaza corect.
Va rog sa imi spuneti ce ar trebui facut pentru remediere.
De citit am citit , insa nu am gasit un final fericit ..sau nu am cautat suficient..daca exista un final fericit va rog un sfat, pe diagnoza nu am avut decat erori de mufe/ cuple scoase, (diagnoza la opel ) fara incercarea remedierii inchiderii in service.

Stima.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR