Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Desi am facut de multe ori drumul asta, de data asta vreau sa ma duc pe o alta ruta pe care nu am fost nicioadata.
Dorind sa evit Timisoara-Orsova care este o mizerie de sosea, vreau sa ma duc prin Sibiu, iar mai apoi pe Transfagarasan, ruta pe care nu am fost niciodata.

Am sa va rog sa ma ajutati voi cu niste sfaturi :
1. Dupa ce cobor in judetul Arges, cum fac mai departe ? Pitesti, autostrada ?
2. Cind intru in Bucuresti de pe A1 , cum ma sfatuiti sa merg(evitind pe cit posibil traficul :D ) ca sa ajung in Baneasa ?
3. Stie cineva daca s-a inchis drumul prin fata pe la Gigi Becali ? Intreb asta pt. ca vreau sa ajung in Baneasa, dupa aceea pe la Academia de Politie,merg in Pipera, fac la dreapta la nea Gigi,dupa care la sensul giratoriu fac la stinga pe soseaua Petricanilor.Vreau sa ajung pe blv.Dimitrie Pompei, la Iride Business Center .

Va rog mult, ma ajutati ?
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
JURISTU ' a scris:....Dorind sa evit Timisoara-Orsova care este o mizerie de sosea,....


poate ca survine prea tarziu informatia, dar acum am fost si eu pe acolo.
Se poate merge de la Timisoara la Orsova (sau invers) fara sa treci prin Caransebes (si mizeria aia de drum) daca folosesti ruta: Timisoara->Resita->Anina->Bozovici->Mehadia->Herculane->Orsova

Drumul este excelent (intre Bozovici si Mehadia sunt portiuni unde este mai valurit asfaltul, dar fiind foarte virajat oricum mergi cu viteza mia mica si nu te deranjeaza), si de asemenea foarte pitoresc, nu este nici foarte circulat.
Singurul dezavantaj este ca ar fi cu vreo 30-40 km mai lung decat prin Caransebes, dar ca durata sigur este mai scurt.

Drum bun!
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Desi tarziu,totusi pentru cei care fac acest traseu.
Bucuresti Pitesti autostrada, super! mai putin la km 36 podul peste Arges dar in comparatie cu ce a urmat e parfum...
Pitesti Rm Valcea, OK nu uitati sa opriti la mititei..
Rm Valcea Sibiu, deja coloana pe Valea Oltului la reparatia unui viaduct, timp pierdut 1-2 ore
Sibiu-catastrofa cu intratu' in localitate din cauza noilor semafoare montate pentru accesul la magazine, pierdut o jumatate de ora.
Sibiu Sebes iar catastrofa cu tranzitul prin Sebes. Cred ca localitatea cat de curand se scufunda in sosea din cauza traficului. Ceva de cosmar! Coada pe 5 km la intrare catre Cluj sau Deva. CATASTROFA!!!
De la Sebes pana la Deva nu sunt probleme decat la intrarea in Deva, suportabil, comparand cu Sebes.
Deva Orastie, la dreapta catre Lugoj Timisoara liber, doar ca soseaua e cam valurita in unele locuri mai mult decat acceptabil.
CONCLUZIE!
Daca nu se fac autostrazi cat de curand vor merge romanii bara la bara de la un capat de tara la celalalt.
Mai ales ca au fost si capsunarii in vacanta la tara!
Timp pierdut pe drum : Bucuresti Lugoj - 12 ore si retur Lugoj Bucuresti- 9 ore
Drum pentru conditii normale de max 7 ore cu pauza la mititei.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
intre Sibiu si bifurcatie valea Oltului cu valea Prahovei se mai lucreaza la drum?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR