Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Intrebare pentru cei ce conduc OPC.

Dupa cum vedeti in urmatoarele filmulete, cei de la TopGear spun ca Opel OPC sta foarte prost la capitolul directie ( tendinte subviratorii grave).





Chiar asa este ?

Dar in cazul Astra Bertone cum sta treaba ?
Skip ads

  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Dni cate stiu eu Bertone OPC nu exista, sunt doar anumite variante (Z20LER) care au motorul OPC dar articulatiile sunt la fel ca la turbo. Cat despre stabilitate nu stiu ce sa-ti spun in comparatie cu hatch, doar ca am simtit pe pielea mea la curbe luate cu viteza, o usoara tendinta subviratoare, cu toate ca masina mea are ESP si TC.
Asteapta mai bine si parerile utilizatorilor stricti de hatch OPC, dar nu stiu nici ei in ce masura te pot sfatui ca intr-adevar asta este un impediment.
Oricum tu nu vei merge cu ea ca la curse, pe circuit ..
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu am afirmat ca exista Bertone OPC, ci intrebam doar posesorii de Bertone, daca se comporta la fel ca OPC-urile din filme. Oricum, Vectra nu se incadreaza in categoria hothatch, desi este hatchback...
  • algorunescu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Este o masina destul de usoara (doar 1300kg) si nu se "lipeste" asa bine de sosea plus ca la opc sunt intr-adevar cam multi cai pt tractiunea fata. De aici apar unele probleme in curbe la viteza mare, dar in schimb ajuta la acceleratie. Ce vrei acum, plusuri si minusuri.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Top Gear este o emisiune care ma face intotdeauna sa zambesc .
E cunoscuta aversiunea englezilor de la top gear fata de Vauxhall .
Daca observati totul e ok pana prezinta rateuri din alea englezesti . Cand vine vorba de Aston Martin sunt terminati sau de Mini sau mai stiu eu ce marci englezesti .
Au desfiintat intr-o emisiune BMW seria 6 pt ca concura cu o masina englezeasca . Si hai sa fim seriosi daca si Seria 6 nu se ridica la pretentii de masina....
Pe de alta parte , pentru persoana mea limitata si batuta in cap la capitolul masini lasati-ma sa prefer eu astra OPC ( Vectra e cam de kko din ce am vazut ) si sa-si ia ei masini TVR Laughing
Stiti bancul ala cu vanatorul care exagera si mintea ? Asa i-as face eu lui Clarkson , adica l-as bate pe umar si i-as zice ...mai da-te in ..... mea
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Intre un Vectra OPC de 280CP si un Subaru Impreza 4x4 de 200CP as alege clar Vectra. De ce?

1. Pentru ca masina mi-o iau pentru a o utiliza in covarsitoarea majoritate a timpului in oras si pe drum intins.

2. Pentru ca depasirile sunt mai rapide cu Vectra OPC. Nu mi-ar trebui decat o singura treapta si piciorul cat mai bine infipt in acceleratie.

3. Pentru ca nu obisnuiesc ca iau curbe cu acceleratia la maxim.

4. Pentru ca as avea o masina mare si incapatoare, unde as putea sa-mi pun nevasta, copiii si o caruta de bagaje, fara sa compromit nimic din comfortul calatoriei.

5. Pentru ca arata foarte distinct fata de multe alte masini pe care le vezi pe strada.

6. Pentru ca as putea pune la punct cate un manelist cu BMW si Mercedes fara sa imi bat capul prea mult.

7. Pentru ca as avea niste frane imense, capabile sa ma lipeasca de sosea cand vreau eu.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Stai putin ca nu e chiar asa. Subaru Impreza turbo are acum motor de 2,5, in versiunea WRX STi are exact 280 de cai si probabil in reprize e la fel cu Vectra acum. Si peste toate mai e ceva: pe ploaie, zapada, mazga etc., cu ce masina esti mai in siguranta? cu o tractiune fata abia tinuta in frau de TC sau cu o tractiune 4X4 veritabila (nu Haldex si alte surogate)?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
De fapt sunt 265CP si 343Nm. Chiar si cu minusuri de manevrabilitate, Vectra OPC mi se pare mult mai frumoasa si mult mai practica decat Subaru WRX. Si apoi, unde apuci sa folosesti 4x4 ala in Romania? Ca doar nu te apuci sa urci muntii iarna cu Subaru WRX STi. Poate altcineva, cu un stil de condus mult mai sportiv, s-ar simti mai in siguranta, dar eu zic ca as fi la fel de in siguranta cu amandoua masinile, indiferent de conditiiile meteo.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Acum are 293 de cai WRX STI-ul Very Happy
www.subaru.com

Dar Vectra e in acelasi timp si o masina mai mare mai eleganta si mai confortabila. Nu mergi in fiecare zi in regim de viteza in coasta, sa fim seriosi.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Slick a scris:Intrebare pentru cei ce conduc OPC.
Dupa cum vedeti in urmatoarele filmulete, cei de la TopGear spun ca Opel OPC sta foarte prost la capitolul directie ( tendinte subviratorii grave).
Chiar asa este ?
Dar in cazul Astra Bertone cum sta treaba ?

Astra mea primeste nota de trecere, ce-i drept am montata pe puntea spate o suspensie reglabila KW si distantiere la jante Wink , iar pe puntea fata am suspensiile stock (arcurile sunt Eibach)
Am in plan sa investesc in multe alte goodies pentru a imbunatati comportamentul actual, dar hai sa fim seriosi nu tine de domeniul aerospatial sa imbunatatesti modul cum se comporta o masina pe viraje... Smile


Un amic care a avut o Astra ca a mea mi-a spus sa nu incerc sa dezactivez ESP-ul Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR