Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • gevolleyball

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare natiune Opel si nu numai
Am o intrebare pentru voi:A folosit careva Gel-Revitalizant cutie de viteze si reductori?
Revitalizantul "nu dam nume" este destinat pentru repararea si intretinerea motoarelor cu diferite grade de uzura, fara demontarea lor. Revitalizantul este compatibil cu orice tip de lubrifiant si carburant. Nu intra in reactii chimice cu ele si nu le modifica vascozitatea. In timpul procesul de revitalizare pe suprafetele pieselor care sunt supuse uzurii se formeaza un strat metaloceramic. Astfel, suprafetele de contact dintre doua piese (metal-metal) practic se substituie cu o suprafata de contact foarte rezistenta - „metaloceramica-metaloceramica".Ma intereseaza deoarece am impresia ca la Vectra al meu e cam uscata cutia de viteze...habar nu am ce ulei a fost pus..Vectra C 2.2DTI..adus din Germania ...fara carte de service din pacate..E suficient doar uleiul.sau ar merge incercat si Gel-ul asta?
  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
parerea mea e sa nu te complici cu tot felul de asa numiti aditivi. daca erau chiar asa de buni parerea mea e ca spuneau si in cartea tehnica a masini sa se puna impreuna cu uleiul si asa zisul aditiv.
cel mai bine pt. cutia ta, vezi intai daca ai ulei in ea. eu am scos din cutie uleiul de la a mea si am pus unul nou, asta pt. ca sa ma simt eu mai bine si sa fiu sigur ca masina are cantitatea pe care o recomanda producatorul. la tine poti sa pui un ulei 75w90
  • gevolleyball

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Merci de sfat
Dar de ce Opel recomanda la cutia de viteze ulei tip :93 160 548...de unde iau eu asa ceva?Oare 75w90 de care zici e aceeasi Marie dar cu alta palarie?Si atunci trebuie golit daca e ulei vechi si umplut cu asta nou?!
  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
nu prea e bine sa amesteci uleiurile. in afara de asta daca scoti uleiul vechi odata cu el se va duce si pilitura formata din rodajul rotilor dintate din cutie. asta e doar un sfat al meu. opel recomanda uleiul pt. ca e produs de ei si cred ca mai iau si ei un ban in plus pt. asta. daca ei un ulei 75w90 o sa fi multumit de el si nu o sa ai nici o problema.
  • gevolleyball

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ok..merci,am gasit un Aral 75W90 si cu proxima ocazie vad cum fac sa-l schimb.Subiect inchis.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR